Jump to content

Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες Σε Ενυδρείο Με Multifasciatus


zairisjim

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου με multi υπάρχουν σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (αυτά που είναι σαν κοχλίες) τα οποία ήρθαν μαζί με κάποια κελύφη και ψάρια από συνχομπίστα. Επειδή τα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ (είχα παρόμοιο προβλημα στο φυτεμένο) θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια:

1) υπάρχει περίπτωση να φάνε τα αυγά ή το γόνο των multies και

β) αν κάποιος συνχομπίστας έχει δοκιμάσει (και όχι διαβάσει ή ακούσει) αν μπορώ να χρησιμοποιήσω χημικά σκευάσματα για να τα εξοντώσω Ιτα καταραμένα) χωρίς να βλάψουμε τα ψαράκια.....

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου με multi υπάρχουν σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (αυτά που είναι σαν κοχλίες) τα οποία ήρθαν μαζί με κάποια κελύφη και ψάρια από συνχομπίστα. Επειδή τα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ (είχα παρόμοιο προβλημα στο φυτεμένο) θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια:

1) υπάρχει περίπτωση να φάνε τα αυγά ή το γόνο των multies και

β) αν κάποιος συνχομπίστας έχει δοκιμάσει (και όχι διαβάσει ή ακούσει) αν μπορώ να χρησιμοποιήσω χημικά σκευάσματα για να τα εξοντώσω Ιτα καταραμένα) χωρίς να βλάψουμε τα ψαράκια.....

ακολουθησε πιστα τη θεραπεια της esha gastropex

[b][font=Verdana]eSHa Gastropex - υδρόβια επεξεργασία σαλιγκαριών [/font][/b]

[color=black]Το Gastropex καταπολεμά αποτελεσματικά τα υδρόβια σαλιγκάρια στο ενυδρείο σας. Χρησιμοποιήστε GASTROPEX για να σταματήσετε τα σαλιγκάρια τις υδρόβιες εγκαταστάσεις και την ασθένεια στα ψάρια σας.

• Καταστρέφει όλα τα υδρόβια σαλιγκάρια.
• Καθαρίζει το νεφελώδες ύδωρ (βακτηριακές ανθίσεις) και καταπολεμά Hydra.
• Καμία αλλαγή ύδατος που απαιτείται πρόσθετη μετά από τη χρήση.
• Μεταχειρίζεται τροπικό/Coldwater μέχρι 500 λίτρα
GASTROPEX μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προληπτικό λουτρό για τις νέες εγκαταστάσεις. Αυτό αποτρέπει την αποίκιση σαλιγκαριών και την αύξηση δραπέτη των μικροοργανισμών.

δεν ειχα δει ουτε εχω ακουσει - διαβασει οτι μπορουν να φανε το γονο . για τα αυγα δεν ξερω να σου απαντησω .

Αλλα νομιζω πως δεν τα πειραζουν σε αντιθεση με τα helena που τρωνε οτι βρουμε .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα ειδες αποτελεσμα με τη θεραπεια.

Μειωθηκαν η εξαλειφθηκαν τα σαλιγκαρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...