Jump to content

Πυκνοφυτεμενο ενυδρειο


zak

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Το ενυδρειο 120 λιτρων που εχω, ειναι αρκετα πυκνοφυτεμενο με φυτα γρηγορης αναπτυξης.Εχω μεσα σκαλαρι, γκουραμι, zebra danio, cory, ancistrus, pleco.

Η απορια μου ειναι η εξης, πριν κλαδεψω τα φυτα, ο χωρος που καταλαμβανουν ειναι πολυς.Τα ψαρια ενοχλουνται και θα πρεπει να τα αραιωνω συνεχως ή δεν εχουν προβλημα με αυτο;Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε; <_<

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Πρέπει να ορίσεις το "πολύς". Και ο καλύτερος τρόπος είναι με φωτό... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο.Θα ανεβασω και φωτο.Φαντασου ομως, απο τα 100 καθαρα λιτρα τα 40 ειναι απολυτως ελευθερα για κολυμπι χωρις εμποδια!

Link to comment
Share on other sites

...Εχω μεσα σκαλαρι, γκουραμι, zebra danio, cory, ancistrus, pleco...

Και αυτό πρέπει να διευκρινηστεί...

Αλλο να έχεις πχ. από 1 ψάρι σε κάθε είδος και άλλο να έχεις από 56... <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

<_< Οχι δεν εχω μεγαλη ιχθυοφορτιση!

Δειτε εδω

post-633-1164807347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Ενυδρείο με φυτά και λίγο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Τι λες θελουν αραιωση τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Το ψαλιδι ανα χειρας και εφυγα!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Το ψαλιδι ανα χειρας και εφυγα!!! biggrin.gif

Είσαι και βιαστικός..... <_<

Γιατί θες να κλαδέψεις? Για αισθητικούς λόγους? Επειδή δεν σου αρέσει τόσο πυκνοφυτεμένο?

Αφού δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και αφού τα ψάρια σου μπορούν και κολυμπούν, και εφόσον βέβαια σου αρέσει να είναι πυκνοφυτεμένο, εγώ δεν θα κλάδευα...

ΝΑΙ.

Γιατί πιστεύεις ότι θέλουν αραίωση τα φυτά του?

Link to comment
Share on other sites

Απο αισθητικης πλευρας μου αρεσει και μπορω να πω οτι το επιδιωξα να γινει πυκνοφυτεμενο.Δηλαδη, μου αρεσει ετσι οπως ειναι!

Το ερωτημα μου ειναι αν αρεσει και στα ψαρια και ειδικοτερα στον Master του ενυδρειου το σκαλαρι!

Εσυ τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Απο αισθητικης πλευρας μου αρεσει και μπορω να πω οτι το επιδιωξα να γινει πυκνοφυτεμενο.Δηλαδη, μου αρεσει ετσι οπως ειναι!

Το ερωτημα μου ειναι αν αρεσει και στα ψαρια και ειδικοτερα στον Master του ενυδρειου το σκαλαρι!

Εσυ τι λες;

Παντος ετσι οπως ειναι τωρα ειναι κουκλα(φτου φτου).

Πολυ καλη η προσπαθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις ότι το σκαλάρι ταλαιπωρείται ή "ζορίζεται" τότε κλάδεψε. Αν το βλέπεις και κυκλοφορεί άνετα μεταξύ των φυτών, είναι ζωηρό κ.τ.λ. και εφόσον σου αρέσει κι εσένα η πυκνότητα των φυτών μην κλαδέψεις.

Νομίζω ότι την απόφαση πρέπει να την πάρεις μόνος σου βλέποντας και παρατηρώντας ο ίδιος το ενυδρείο σου. Το να σου πω εγώ κλάδεψε ή όχι από μια φωτογραφία, το βρίσκω τουλάχιστον ανόητο. Δεν είναι αμμωνία να σου πω κάνε αλλαγές τώρα αλλιώς θα ψοφήσουν τα ψάρια σου! Φυτά είναι που λειτουργούν και θετικά στη βιολογία του ενυδρείου σου και στο παιχνίδι των ψαριών σου.

Παρακολούθησε συμπεριφορές και πράξε ανάλογα. Άσε που δεν ξέρω και πόσο μεγάλο είναι το σκαλάρι σου. Αν π.χ. είναι 15 εκατοστά, τότε βγάλε το σκαλάρι και βάλτο σε άλλο ενυδρείο. Αν είναι 5, τότε μόλις μεγαλώσει και φτάσει τα 10-15 θα πρέπει να του βρεις μεγαλύτερο σπίτι και όχι να αδειάσεις το ενυδρείο από τα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Παντος ετσι οπως ειναι τωρα ειναι κουκλα(φτου φτου).

Πολυ καλη η προσπαθεια!!

Ευχαριστω ρε Βασιλακη για τα καλα σου λογια! <_<

Φιλε Γιαννη το σκαλαρι ειναι της ταξης των 15 εκ.

Το θεμα ειναι οτι προς το παρων δεν μπορω να βαλω σπιτι μου μεγαλυτερο ενυδρειο.Πρεπει να κανει υπομονη μεχρι το καλοκαιρι που μετακομιζω σε μεγαλυτερο σπιτι και εκει υπαρχει χωρος για ... πολλα (φτιαχνω ξεχωριστο χωρο για ενυδρεια 50 τ.μ.)!

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο τυπος για τον οποιο γινεται ο λογος!Για να καταλαβετε πειρπου το μεγεθος του συγκρινετε τον με το γκουραμι πχ.

Τα ασπρα σημαδια ειναι η τροφη που μολις ειχα ριξει, ειναι καταμαυρος και την εχω ψωνισει μαζι του!!! <_<

post-633-1164813529_thumb.jpg

post-633-1164813662_thumb.jpg

post-633-1164813734_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο τυπος για τον οποιο γινεται ο λογος!Για να καταλαβετε πειρπου το μεγεθος του συγκρινετε τον με το γκουραμι πχ.

Τα ασπρα σημαδια ειναι η τροφη που μολις ειχα ριξει, ειναι καταμαυρος και την εχω ψωνισει μαζι του!!! :angry2:

post-633-1164813529_thumb.jpg

post-633-1164813662_thumb.jpg

post-633-1164813734_thumb.jpg

Καλα εκανες και την ψωνισες μαζι του γιατι ειναι κουκλος. :angry2::rasp:<_<

Αντε με το καλο να μετακομισεις στο νεο σου σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ευχαριστω φιλε! <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

... Το να σου πω εγώ κλάδεψε ή όχι από μια φωτογραφία, το βρίσκω τουλάχιστον ανόητο...

Φοβάμαι ότι πρέπει να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις εδώ...

Ο Νίκος (zak) ζήτησε γνώμες.

Περιέγραψε το "πρόβλημα" και ζήτησε τη γνώμη μας. Και εγώ του είπα τη δική μου, με βάση και την προϋπόθεση που έθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, που είναι σαφές ότι αναφέρεται στην ιχθυοφόρτιση - παράγοντας της οποίας είναι και το μέγεθος των ψαριών.

Οταν είδα την φωτογραφία, την σύγκρινα με τα δικά μου ενυδρεία (12 φυτεμένα όλα και κάποια πολύ φυτεμένα) και έβαλα κάτω τις δικές μου παρατηρήσεις και εμπειρία από αντίστοιχες καταστάσεις που έχω παρατηρήσει στα δικά μου. Ομορφες οι ζούγκλες και χρήσιμες... Αλλά όταν τα ψάρια δεν μπορούν να κολυμπήσουν εξ αιτίας τους, ή όταν είναι σε ήδη περιορισμένο χώρο ο οποίος είναι και αρκετά πυκνοφυτεμένος, τότε μάλλον κάτι πρέπει να κάνει ο φροντιστής τους... Αυτή είναι η δικιά μου εκτίμηση και γνώμη, η οποία "προβλήθηκε" στην εικόνα του ενυδρείου του zak και έτσι προέκυψε η απάντηση: "ΝΑΙ" δηλαδή, "κλάδεψε για να διευκολύνεις τα ψάρια σου στην καθημερινή τους διαβίωση, δίνοντάς τους περισσότερο χώρο για κολύμπι".

Ωπωσδήποτε τα φυτά και όμορφα είναι και συντελούν σημαντικότατα στη βιολογία ενός ενυδρείου, αλλά και στη "ψυχολογία" των ψαριών, στην οποία δίνω ιδιαίτερο βάρος. Γι αυτό εξάλλου και έχω και τα δικά μου έτσι, αλλά και προτείνω επανειλημμένως σε όλους, να βάζουν αληθινά φυτά στα ενυδρεία τους.

Πρόσεξε όμως: μιλάμε για 120 λίτρα γυάλα, που σημαίνει χοντρικά ίσως και λιγότερα από 100 λίτρα χώρος. Εχει μέσα τα ψάρια που περιγράφει - αλλά και που ξέρω από παλιότερα ποστ ή συζητήσεις - και μπαίνει και η συγκεκριμένη φωτογραφία...

Θεωρείται λοιπόν ότι είναι "ανόητο" από μεριάς κάποιου να του προτείνει να κλαδέψει (όχι να ξεριζώσει ή αφαιρέσει τα φυτά, αλλά να κλαδέψει...) γιατί εκτιμά ότι στο συγκεκριμένο ενυδρείο με τα συγκεκριμένα ψάρια, ο χώρος είναι λίγος και ότι η τόσο έντονη βλάστηση αντί για καλό, μάλλον τους δυσκολεύει τη ζωή?

Και υπενθυμίζω ότι δεν πετάχτηκα από μόνος μου στο άσχετο να του πω:

- "Ρε συ, τι κάνεις εκεί! Κούρεψέ το το τιμημένο..."

αλλά ερωτήθηκα...

Και η απάντησή μου ήταν μέσα στα πλαίσια της δικής μου εκτίμησης για το αν θα κλαδέψει ή όχι. Και δεν είναι ανόητο κάποιος να έχει γνώμη ή άποψη, νομίζω, όταν κρίνει ότι τα στοιχεία που έχει σε σχέση και με την προσωπική εμπειρία του, είναι ικανά για να στοιχειοθετούν την άποψη αυτή... :angry2:

Παραθέτω και τον διάλογο που προηγήθηκε της έκφρασης της γνώμης μου για το κλάδεμα:

Εξαρτάται. Πρέπει να ορίσεις το "πολύς". Και ο καλύτερος τρόπος είναι με φωτό... <_<
Ναι εχεις δικιο.Θα ανεβασω και φωτο.Φαντασου ομως, απο τα 100 καθαρα λιτρα τα 40 ειναι απολυτως ελευθερα για κολυμπι χωρις εμποδια!

Φίλε Γιάννη (istellas), θεωρώ Υπερβολικό... Αστοχο... και στα όρια της απρέπειας, ίσως, τον χαρακτηρισμό σου ο οποίος με προσβάλλει. Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό... Το αντιπαρέρχομαι όμως, στη βάση εκτίμησης που έχω για σένα, αλλά και θεωρώντας ότι όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος ή την υπερβολή κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα πανεμορφο τοπιο.. Προσωπικα δεν θα το πειραζα..παρα μονο ελαχιστα αν ηταν απολυτος απαραιτητο..και το σκαλαρακι(!) σου ειναι τελειο!! συγχαρητηρια

<_<

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδρειο σου αλλα ακομα πιο ομορφο το καταμαυρο σκαλαρι <_<:angry2::angry2:

Αρσενικο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια (συνεχιστε- συνεχιστε)!!! :angry2:

Αντρακλας ειναι! <_<

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πράγματι πολύ όμορφο και το σκαλάρι σου εντυπωσιακό.

Η παρατήρηση του Γιάννη ότι "Παρακολούθησε συμπεριφορές και πράξε ανάλογα" σε σχέση με τον όγκο των φυτών είναι σωστή. Εάν τα ψάρια δυσκολεύονται (που είναι η δική μου εκτίμηση με βάση και αυτό που είπες για το 40% ελεύθερου χώρου) θα πρέπει δυστυχώς να το κλαδέψεις. Εάν όχι, άστο όπως είναι.

Υ.Σ.: Συγχωρήστε με όμως, αλλά οφείλω να πω εδώ (και για να προλάβω τον Γιάννη, μιας και δεν έχει απαντήσει ακόμα) ότι εάν ο χαρακτηρισμός του "ανόητος" δεν πήγαινε και σε εμένα (που μόλις είχα απαντήσει με "ΝΑΙ") τότε του οφείλω ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ για το γεγονός ότι του απέδωσα κάτι το οποίο δεν ήταν στις προθέσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Ντινο ευχαριστω πολυ και εσενα για το ενδιαφερον σου και για τα καλα σου λογια!

Τελικα, αραιωσα τα φυτα αρκετα εως πολυ και οντως ειδα διαφορα στη συμπεριφορα των ψαριων, καθως δειχνουν πιο ανετα στην κινηση τους.Παντως τα φυτα σε 20 ημερες θα εχουν ξαναγινει ετσι οπως τα βλεπετε!Ισως γιατι εχουν βρει το "δρομο" τους που λεμε και μαλλον τους ταιριαζουν οι συνθηκες του ενυδρειου.

Ολα καλα, λοιπον! <_<

Link to comment
Share on other sites

Το ονειρο μου ειναι να κανω ενα τετοιο πυκνοφυτεμενο ενυδρειο.Ειναι πανεμορφο,εγω εαν ημουν

στην θεση σου δεν θα το αραιωνα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!Δυστυχως μεχρι να μπορεσω να διαθεσω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο στο σκαλαρι μου θα αναγκαζομαι να κλαδευω για να μην τον στριμωχνω!

Σου ευχομαι να αποκτησεις οτι ζητας και αν χρειαστεις τη βοηθεια μου...εδω ειμαι! <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...