Jump to content

Ξήλωμα φίλτρου βυθού


Recommended Posts

Αποφάσισα τελικά να βγάλω το φίλτρο βυθού. Οπότε:

1. Τραβάω σε μια λεκάνη (αχρησιμοποίητη) το περισσότερο νερό (60 λίτρα μεικτά)

2. Μεταφέρω τα ψάρια μέσα στην λεκάνη + μια αεροαντλία.

3. Βάζω το φίλτρο να δουλεύει σε ένα άλλο ενυδρείο (έχω ένα των 18 λίτρων)

4. Βγάζω το χαλίκι και το πλένω με νερό της βρύσης (έχει μαζέψει απίστευτη βρόμα)

5. Ξεφορτώνομαι το φίλτρο βυθού.

6. Βάζω χαλίκι, νερό, ντεκόρ, φίλτρο και ψάρια

7. Προσθέτω nitrivec, toxivec, βιταμίνες και φρέσκο νερό με aquasafe.

Ξεχνάω κάτι? Πόση ώρα μπορώ να έχω τα ψάρια στην λεκάνη? Κάνα 2ωρό?

Είναι 2 κοινά χρυσόψαρα περίπου 10 πόντους ένας μικρογαιοφάγος 2 ζεμπράκια και 1 μικρός (7-8 πόντους) γλύφτης.

Έγινε επεξεργασία - nkary
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και το νερό που θα έχεις κρατήσει στην λεκάνη. Αφού θα ξαναστείσεις το χαλίκι και εφόσον θέλεις να φυτέψεις, μπορείς να βάλεις υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και το νερό που θα έχεις κρατήσει στην λεκάνη. Αφού θα ξαναστείσεις το χαλίκι και εφόσον θέλεις να φυτέψεις, μπορείς να βάλεις υπόστρωμα.

Λέγοντας ότι θα προσθέσω φρέσκο νερό εννοώ όσο χρειασθεί ώστε να γεμίση το ενυδρείο μαζί με το νερό της λεκάνης. Για υπόστρωμα τι προτείνης? Κάτι για άπλα φυτά λόγο χρυσόψαρων?

Link to comment
Share on other sites

Και παραπάνω από δίωρο, άνετα. Αλλά έχεις τόσο μεγάλη λεκάνη 60 λίτρων? (!)

Γιατί θα ρίξεις όμως toxivec? Δεν χρειάζεται νομίζω. Ειδικά αν έχεις ευαίσθητα φυτά, να ξέρεις ότι τα πειράζει (αν και με τα χρυσόψαρα μάλλον δύσκολο να έχεις). Από το aquasafe να βάλεις διπλή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτά σου είναι απλά (όπως λες) μην βάλεις τίποτα από υπόστρωμα. Καμιά ταμπλέτα που και που και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Και παραπάνω από δίωρο, άνετα. Αλλά έχεις τόσο μεγάλη λεκάνη 60 λίτρων? (!)

Γιατί θα ρίξεις όμως toxivec? Δεν χρειάζεται νομίζω. Ειδικά αν έχεις ευαίσθητα φυτά, να ξέρεις ότι τα πειράζει (αν και με τα χρυσόψαρα μάλλον δύσκολο να έχεις). Από το aquasafe να βάλεις διπλή ποσότητα.

Θα πάρω λεκάνη για ρούχα. Φυτά έχω μόνο μια ανούμπια. Toxivec ρίχνω σε κάθε αλλάγη νερού για τυχόν αμμωνία και νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτά σου είναι απλά (όπως λες) μην βάλεις τίποτα από υπόστρωμα. Καμιά ταμπλέτα που και που και είσαι ΟΚ.

Επειδή τα χρυσόψαρα κάθε τόσο μου τρώνε την ανούμια λέω απλά να προσθέσω μερικές ακόμη για να τραβάνε τα νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Την αμμωνια και τα νιτρωδη τα "καταναλωνουν" οι αποικιες βακτηριων που εχουν ; δημιουργηθει στο φιλτρο και οχι μονο.Αρα, γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να ριχνεις Toxivec.

Επισης, τα νιτρικα θα τα αποβαλεις με τις αλλαγες νερου, ο ρολος των φυτων ειναι μονο βοηθητικος στον τομεα αυτον.Ειδικα στην περιπτωση σου, με χρυσοψαρα και μια-δυο ανουμπιες αυτο ισχυει και με το παραπανω!

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Απέφευγε να ρίχνεις χημικά χωρίς λόγο. Το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό, αλλά μόνο για ειδικές περιπτώσεις ανάγκης. Οχι συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' οσον τα μονα φυτα που θα εχεις θα ειναι ανουμπιες οι οποιες δενονται σε πετρες και ξυλα για ποιο

λογο θα μπεις στην διαδικασια ξηλωματος του φιλτρου βυθου;

Link to comment
Share on other sites

Εφ' οσον τα μονα φυτα που θα εχεις θα ειναι ανουμπιες οι οποιες δενονται σε πετρες και ξυλα για ποιο

λογο θα μπεις στην διαδικασια ξηλωματος του φιλτρου βυθου;

Μετά από συζήτηση που είχα με έναν μαγαζάτορα για την μείωση των νιτρικών μου πρότεινε να βγάλω το φίλτρο βυθού. Τα νιτρικά αν και κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού περίπου 30% και μείωση της τροφής δεν λένε να πέσουν. Επίσης το χαλίκι αν αναταραχτεί με σκούπα βυθού το ενυδρείο γεμίζει με βρόμα. Έτσι πρέπει να γίνετε? Επιπρόσθετα έχει δημιουργηθεί μια καφέ-πράσινη γραμμή κατά μήκος του ενυδρείου και περίπου στο μισό του ύψους του χαλικιού. Αυτό υποτίθεται ότι οφείλετε στο φίλτρο βυθού. Τέλος νομίζω ότι κακώς το έβαλα από την αρχή (πάνε 5 μήνες) αφού όπως μου λένε όλοι δεν προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για την καφέ-πράσινη γραμμή δεν ισχύει γιατί υπάρχει και στο δικό μου που δεν έχω φίλτρο βυθού.

Τώρα που οφείλεται, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Για την καφέ-πράσινη γραμμή δεν ισχύει γιατί υπάρχει και στο δικό μου που δεν έχω φίλτρο βυθού.

Τώρα που οφείλεται, δεν ξέρω...

Μήπως κάποιος ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν αγορασα το 2000 το ενυδρειο υπηρχε η αποψη οτι επρεπε εκτος απο εσωτερικο φιλτρο να

υπαρχει και φιλτρο βυθου και ετσι το πηρα.Σημερα υπαρχει η αποψη οτι δεν χρειαζεται το φιλτρο βυθου γιατι δεν προσφερει τιποτα και κακως σου το πουλησαν.Το φιλτρο βυθου το εχω ακομη και δεν εχω κανενα προβλημα.Το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι δεν μπορεις να φυτεψεις φυτα με ριζες (εαν και τωρα τελευταια διαβαζα σε μια ξενη ιστοσελιδα οτι και αυτο μπορει να γινει φυτευοντας τα φυτα που εχουν ριζες σε ενα πλαστικο κουτι που θα εχει φυσικα μεσα χαλικι ετσι οι ριζες θα αναπτυσονται μεσα στο κουτι και δεν θα πιανουν στο πλακακι του φιλτρου βυθου).Μπορεις επισης να βαλεις φυτα που δενονται σε πετρες και ξυλα(anubia,microsorum pteropus κ.α) και stem plants(bacoba monieri,egeria densa,ceratofyllum,hygrophila κ.α) αυτα δεν φυτευονται απλως τα βαζουμε μεσα στο χαλικι.

Αυτη την εμπειρια εχω επανω στο φιλτρο βυθου, εαν εσενα σου ειναι ευκολο το βγαλεις σαν νεωτερος με περισσοτερες δυναμεις και κουραγιο βγαλτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν αγορασα το 2000 το ενυδρειο υπηρχε η αποψη οτι επρεπε εκτος απο εσωτερικο φιλτρο να

υπαρχει και φιλτρο βυθου και ετσι το πηρα.Σημερα υπαρχει η αποψη οτι δεν χρειαζεται το φιλτρο βυθου γιατι δεν προσφερει τιποτα και κακως σου το πουλησαν.Το φιλτρο βυθου το εχω ακομη και δεν εχω κανενα προβλημα.Το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι δεν μπορεις να φυτεψεις φυτα με ριζες (εαν και τωρα τελευταια διαβαζα σε μια ξενη ιστοσελιδα οτι και αυτο μπορει να γινει φυτευοντας τα φυτα που εχουν ριζες σε ενα πλαστικο κουτι που θα εχει φυσικα μεσα χαλικι ετσι οι ριζες θα αναπτυσονται μεσα στο κουτι και δεν θα πιανουν στο πλακακι του φιλτρου βυθου).Μπορεις επισης να βαλεις φυτα που δενονται σε πετρες και ξυλα(anubia,microsorum pteropus κ.α) και stem plants(bacoba monieri,egeria densa,ceratofyllum,hygrophila κ.α) αυτα δεν φυτευονται απλως τα βαζουμε μεσα στο χαλικι.

Αυτη την εμπειρια εχω επανω στο φιλτρο βυθου, εαν εσενα σου ειναι ευκολο το βγαλεις σαν νεωτερος με περισσοτερες δυναμεις και κουραγιο βγαλτο.

Όπως μου είπε ο μαγαζάτορας το φίλτρο βυθού τραβάει ότι τροφή μένει στο χαλίκι και έκει σαπίζει. Δηλαδή θεωρώ ότι η βρόμα που βγαίνει από τις πέτρες κάνει κακό και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να το βγάλω. Ισχύει το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω την βρωμα του βυθου(τροφες,περιττωματα ψαριων) δεν την τραβαει το φιλτρο βυθου αλλα εσυ

οταν καθαριζεις τον βυθο με σκουπα βυθου.Εχεις καθαρισει καθολου τον βυθο του ενυδρειου σου;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω την βρωμα του βυθου(τροφες,περιττωματα ψαριων) δεν την τραβαει το φιλτρο βυθου αλλα εσυ

οταν καθαριζεις τον βυθο με σκουπα βυθου.Εχεις καθαρισει καθολου τον βυθο του ενυδρειου σου;

Την καθαρίζω σε κάθε αλλαγη νερού αλλά μόνο ένα τμήμα. Λέγοντας ότι τραβάει την βρόμα στο χαλίκι εννοώ ότι η ροη του νερού που δημιουργεί το φίλτρο βυθού τραβάει ότι υπάρχει στο νερό μέσα στα χαλίκια.

Απλά δεν ξέρω αν αυτή η βρομιά είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα ενυδρεία ή μόνο στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δικο μου υπαρχει.Ειναι τροφες που εμειναν και περιτωματα.Οταν καθαριζω το βυθο με σκουπα, φευγει μεγαλο μερος τους.Εχω τη γνωμη ομως οτι δεν ειναι καλο να ανακατευται μεχρι κατω το χαλικι για να μην χαλασουμε τις τυχων αποικιες που υπαρχουν εκει, απλως επιφανειακα.

Επισης, η καφε-πρασινη γραμμη που λετε πρεπει να ειναι αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δικο μου υπαρχει.Ειναι τροφες που εμειναν και περιτωματα.Οταν καθαριζω το βυθο με σκουπα, φευγει μεγαλο μερος τους.Εχω τη γνωμη ομως οτι δεν ειναι καλο να ανακατευται μεχρι κατω το χαλικι για να μην χαλασουμε τις τυχων αποικιες που υπαρχουν εκει, απλως επιφανειακα.

Επισης, η καφε-πρασινη γραμμη που λετε πρεπει να ειναι αλγη.

Ναι αλλά αν μείνουν εκει στα χαλίκια δεν δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στο ενυδρείο. Το δικό μου είναι 60 λίτρα μεικτά οπότε δεν προλαβαίνω να καθαρίσω αρκετά το βυθό με σκούπα βυθού.

Είναι προτιμότερό να έχω νιτρικά και να μην χαλάσω τις αποικίες στο χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξαρταται και απο την βιολογικη δυναμη του φιλτρου σου και την επιβαρυνση που δεχεται το ενυδρειο σου.Φυσικα, οταν λεω επιφανειακα, εννοω ισα που να πιανει μισο ποντο χαλικια.Το μεγαλυτερο ποσοστο βρωμιας το παιρνεις ετσι και δεν διαταρασεις τις ισορροπιες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξαρταται και απο την βιολογικη δυναμη του φιλτρου σου και την επιβαρυνση που δεχεται το ενυδρειο σου.Φυσικα, οταν λεω επιφανειακα, εννοω ισα που να πιανει μισο ποντο χαλικια.Το μεγαλυτερο ποσοστο βρωμιας το παιρνεις ετσι και δεν διαταρασεις τις ισορροπιες.

Το χαλίκι μου επιφανειακά δείχνει καθαρό αν αυτο εννοείς. Αλλα αν το αναταράξω πολύ δηλαδη με την σκούπα πιάσω πάτο τότε γεμίζει όλο το ενυδρείο με βρόμα με κομμάτια μεγάλα και θολώνει.Μετα από και μισάωρο καθαρίζει.

Αυτό ειναι φισιολογικο ή το χαλίκι μου έχει υπερβολικη βρομιά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι επιφανειακα με τον απολυτο ορο της λεξης.Σχεδον μισο ποντο λεω.Οχι ομως μεχρι πατο που λες εσυ.Τοτε φυσικο ειναι να υπαρξει τετοια αναδευση που θα τα σηκωσει ολα στο νερο.Αλλωστε, ειναι λιγο δυσκολο και απο οτι ξερω μη οφελιμο να καθαρισεις με πολυ σχολαστικοτητα το βυθο.Που θα βρισκουν τροφη τα βακτηρια;;;

Εχεις προβλημα με νιτρικα;Μηπως επιβαρυνεις υπερβολικα με ταισμα και ιχθυοφορτιση το νερο;

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο βυθου απο την στιγμη που τραβαει νερο κατω απο το χαλικι ειναι λογικο να μαζευει ολη την βρωμια εκει.

Στην δουλεια ειχαμε παλιοτερα ενυδρειο με φιλτρο βυθου περιπου 4 χρονια και οταν το διελυσα οι πλακες ηταν μεχρι επανω γεματες βρωμια.

Σιγουρα υπαρχουν και βακτηρια εκει αλλα και οτι πεσει-σαπισει στο κραταει στον πυθμενα.

Τα αλλα φιλτρα τραβαν νερο πανω απο το χαλικι οποτε αρκετες βρωμιες στις μαζευουν στον υαλοβαμβακα, οποτε με την αλλαγη του υαλοβαμβακα βγαζεις και απο το νερο σου αρκετη βρωμια.(με του βυθου το μονο που μπορεις να κανεις ειναι σκουπα)

Αναλογα με την ιχθυοφορτωση, το ποσο ταιζεις, αν αφηνεις σαπια φυλλα μεσα κτλ. ειναι και το ποση βρωμια θα εχεις.

Αν δεν λειτουργεις του βυθου και εχεις βαλει καποιο εξ. φιλτρο τοτε το προβλημα που μπορουν να δημιουργησουν οι πλακες ειναι, οπως αναφερθηκε, οτι θα πιασουν οι ριζες των φυτων εκει και θα ειναι δυσκολο μετα να τα βγαλεις ειτε τα φυτα ειτε τις πλακες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου nkary το φιλτρο σου καθε ποτε το ανοιγεις και το καθαριζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου nkary το φιλτρο σου καθε ποτε το ανοιγεις και το καθαριζεις ?

Το φίλτρο στους 5 μήνες που λειτουργεί το ενυδρείο δεν έχει καθαριστεί ποτέ γιατί αυτό συνεπάγεται και το ξύλωμα του, όσο τουλάχιστόν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...