Jump to content

νυχτερινό τάϊσμα…


salTasos

Recommended Posts

.. τη νύχτα βλέπουμε τα κοράλλια μας να έχουν ανοίξει τα πλοκάμια τους για φαΐ..

.. εμείς τι πρέπει να κάνουμε ?

μήπως κάποια κοράλλια θα εκτιμούσαν ιδιαίτερα ένα νυχτερινό τάϊσμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές, αλλά όχι συστηματικά, ταίζω τις νυχτερινές ώρες τα κοράλλια.

Η τροφή είναι κατεψυγμένος γόνος αρτέμια, αυγά, ζωοπλαγκτόν και άλλα παρόμοια, που βρίσκω κατά καιρούς στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο ενα νυχτερινο ταισματακι! Τα περισσοτερα κοραλλια τρεφονται τη νυχτα οπου το πλανκτον ανεβενει απο πιο βαθια... ειναι και πιο φυσικο αλλα και απο τη στιγμη που βλεπεις τα κοραλλια τη νυχτα πιο "ετοιμα" για να φανε ειναι, πιστευω, σιγουρο οτι θα ειναι πιο επιτυχημενο τα ταισμα!

Γενικα εγω τα κοραλλια μου τα ταιζω μονο αφου εχουν σβησει τα φωτα, ειτε αν μιλαμε για πλανκτον, ειτε για γαριδουλες κτλ σε καποια απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. <_< .

.. και την κυκλοφορία του νερού τη σταματάτε την ώρα του ταΐσματος ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. <_< .

.. και την κυκλοφορία του νερού τη σταματάτε την ώρα του ταΐσματος ?

Μερικες φορες σταματαω την αντλια επιστροφης απο το sump στο ενυδρειο ωστε να μην χαθει η τροφη λογο μηχανικου φιλτρου και skimmer...τους κυκλοφορητες τους αφηνω εκτος απο οταν κανω target feeding οποτε τα κλεινω ολα για καποια λεπτα....

Με ενδιαφερουν και εμενα απαντησεις για το θεμα της κυκλοφοριας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ δεν κλείνω την κυκλοφορία.

Ο λόγος είναι απλός. Βαριέμαι την διαδικασία.

Πρέπει να κλείσω τις επιστροφές από το sump (δύο κυκλοφορητές). Να περιμένω να σταματήσει η ροή της υπερχείλισης (1-2 λεπτά). Να βάλω το wave maker στο πρόγραμμα feeding.

Να περιμένω να φάνε οι μάγκες (αρκετά λεπτά). Και τέλος πάλι από την αρχή ξεκίνημα.

Ε δε τα αφήνω νηστικά καλύτερα.

Οι ώρες, που μπορεί να ταΐσω δεν είναι συγκεκριμένες, μπορεί να είναι 12 τα μεσάνυχτα ή και 5.30 το πρωί, μόλις ξυπνάω. Καταλαβαίνεται λοιπόν ότι δεν μπορώ να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία.

Πάντως, όταν ρίχνω πλαγκτονική τροφή, έχω παρατηρήσει ότι τα μικροσωματίδια της τροφής αιωρούνται για πολύ ώρα, παρόλο που δουλεύουν οι κυκλοφορητές και η υπερχείλιση.

Βγάζω το συμπέρασμα, λοιπόν, ότι προλαβαίνουν να φάνε αρκετά.

Δεν υπάρχει όμως αμφιβολία ότι η αρχική διαδικασία είναι η σωστότερη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ δεν κλείνω την κυκλοφορία.

Ο λόγος είναι απλός. Βαριέμαι την διαδικασία.

Και εγω αρκετες φορες <_< αλλα προσπαθω οταν εχω χρονο και ορεξη να το κανω σωστα...

Link to comment
Share on other sites

μετά από δυο βραδινά ταΐσματα …

.. τα LPS έχουν εμφανή βελτίωση .. πιο φουσκωτά .. πιο κεφάτα. <_<:angry2: .

.. δυο φορές την εβδομάδα είναι αρκετό .. πως το βλέπεται … η πρέπει να πειραματιστώ για να δω τι θέλουν τα δικά μου ?

σύμφωνα με την άποψη που έχω διαμορφώσει μέχρι τώρα .. οι ανάγκες τους σε φαΐ εξαρτώνται και από άλλους παράγοντες .. φωτισμός , οξυγόνο , θερμοκρασία.. ….

.. μπορεί ένα κοράλλι πχ ένα brain σε κάποιο ενυδρείο να πηγαίνει μια χαρά χωρίς ιδιαίτερο τάϊσμα και σε άλλο να πρέπει να το ταΐζεις .. στη δεύτερη περίπτωση οι προσδοκίες ανάπτυξης είναι μεγαλύτερες..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Τι τροφές τους έριξες?

Η καλύτερη εμφάνιση των LPS, είσαι σίγουρος ότι οφείλεται στο τάισμα και όχι στις τελευταίες σου βελτιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα μιλάς με σιγουριά σ αυτό το χόμπι ..

… αλλά .. με το σκεπτικό ότι το καλύτερο skimming ουσιαστικά κόβει φαγητό από τα κοράλλια ..

.. αφού εγώ τα βλέπω καλύτερα .. θα φταίει το εξτρα βραδινό τάϊσμα..

.. έριξα κατεψυγμένη τροφή για ασπόνδυλα+ ένα μεγάλο κομμάτι κατεψυγμένη αρτεμια + ένα κομμάτι μίσσις ( ωραία δεν το γραψα? ) ..

.. το buble ..πήρε πάνω του … τα blastomussa * επίσης … οι εφίλιες μια χαρά..

* αυτές τις μέρες έμαθα από ευρωπαίο εισαγωγέα ότι τα συγκεκριμένα κοράλλια δεν διακινούνται αυτή τη περίοδο για λόγους προστασίας του είδους.. .. μπα να με δούλευε ?

Link to comment
Share on other sites

μετά από δυο βραδινά ταΐσματα …

.. τα LPS έχουν εμφανή βελτίωση .. πιο φουσκωτά .. πιο κεφάτα. :welcome::thumbup: .

.. δυο φορές την εβδομάδα είναι αρκετό .. πως το βλέπεται … η πρέπει να πειραματιστώ για να δω τι θέλουν τα δικά μου ?

σύμφωνα με την άποψη που έχω διαμορφώσει μέχρι τώρα .. οι ανάγκες τους σε φαΐ εξαρτώνται και από άλλους παράγοντες .. φωτισμός , οξυγόνο , θερμοκρασία.. ….

.. μπορεί ένα κοράλλι πχ ένα brain σε κάποιο ενυδρείο να πηγαίνει μια χαρά χωρίς ιδιαίτερο τάϊσμα και σε άλλο να πρέπει να το ταΐζεις .. στη δεύτερη περίπτωση οι προσδοκίες ανάπτυξης είναι μεγαλύτερες..

Η αληθεια ειναι οτι ο καλυτερος τροπος για ταισμα ειναι με κλειστες ολες τις αντλιες. Γιατι οσο και να ειναι, ενα μεγαλο μερος της τροφης εαν εχεις ροη στο ενυδρειο και ειδικα τις υπερχειλησης, θα στο τραβηξει στο sump οπου και θα "κατσει" στην καλτσα και θα βρομισει στην πορεια το ενυδρειο. Δεν ειναι τρελη η βρωμια που βγαινει, αλλα λιγο λιγο στην πορεια μαζευεται. Το εχω παρατηρησει αυτο.

Καποια κοραλι πανε μπουνια χωρις τροφη. Π.χ. ephylias. Αλλα τα brain μου πανε χαλια χωρις ταισμα. Αυτο συμβαινει διοτι το ενυδρειο ειναι αρκετα "στεγνο" απο οργανικα και βρωμια για να πηγαινουν καλα τα Sps, και ετσι τα brains, εχουν προβλημα... Οχι οτι ψοφανε, καμοια σχεση, διατηρουν το χρωμα τους μια χαρα, απλα εχουν ελαχιστο ανοιγμα, ειναι λιγο "σφιχτα" και δεν εχουν μεγαλη αναπτυξη, ελαχιστη θα ελεγα. Αυτα θελουν καλο και ταχτικο ταισμα ή αλλο ενυδρειο για ποιο Lps στησιμο... :thumbup:

Τωρα Τασο για τα τα blastomussa, δεν ξερω εαν υπαρχει κατι, γιατι ναι μεν εχουν ακουστει διαφορα, αλλα νομιζω τον τελευαιο καιρο εχω δει καποια στα μαγαζια. Μηπως ειναι καποιο συγκεκριμενο ειδος των κοραλιων αυτων και οχι ολα? Καποιος διαδυκτιακος τοπος πρεπει να υπαρχει που να αναφερει καποια πραγματα για αυτο το θεμα. Οποιος το βρει please να μας το δωσει και εμας να του ριξουμε μια ματια.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, αν κλείσουμε την κυκλοφορία, τότε πώς θα πάει η τροφή πάνω στο κοράλι??? :thumbup:

Το νυχτερινό τάισμα θα έλεγα ότι ενδείκνυται-αν όχι επιβάλλεται-σε ενυδρεία με sps κοράλια, αλλά και για όλο το σύστημα! Όλα τα filter-feeders είναι εκ φύσεως μαθημένα να τρέφονται κατά τις νυχτερινές ώρες, που ως επί το πλείστον απουσιάζουν-για νανάκια-οι φυσικοί εχθροί και η τροφή είναι συνήθως αφθονότερη!

Γι'αυτό, δώστε τους να καταλάβουν! Το να μείνει ανενεργή η υπερχείληση για κανένα μισαωράκι είναι γενικά καλή ιδέα, αρκεί να μην ξεχαστεί ολόκληρο το βράδυ κλειστή η αντλία επιστροφής! (το έχω κάνει!... :thumbup::thumbup::welcome: ευτυχώς χωρίς συνέπειες)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει πολύ φουρτούνα .. το bubble συγκρατεί εύκολα το φαί του όπως και άλλα κοράλλια που μπορούν να καταπιούν κομμάτι τροφής ..

.. στη περίπτωση target ταΐσματος πχ σε favia – brain .. η κυκλοφορία νερού δυσκολεύει λίγο τη κατάσταση…

έτσι τα έχω δει με την μικρή μου πείρα..

και βλέπω ότι το βραδινό τάϊσμα είναι σημαντικό για την φροντίδα των κοραλλιών μας

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει πολύ φουρτούνα .. το bubble συγκρατεί εύκολα το φαί του όπως και άλλα κοράλλια που μπορούν να καταπιούν κομμάτι τροφής ..

.. στη περίπτωση target ταΐσματος πχ σε favia – brain .. η κυκλοφορία νερού δυσκολεύει λίγο τη κατάσταση…

έτσι τα έχω δει με την μικρή μου πείρα..

και βλέπω ότι το βραδινό τάϊσμα είναι σημαντικό για την φροντίδα των κοραλλιών μας

Tα bubbles ειναι ευκολα στο φαγητο. Σαν να εχεις μικρες ανεμωνες. Πόλυ απλα στο φαγητο τους. Αλλα τα favia – brain κτλ ειναι λιγο ποιο ταλαιπωρια.. Το θελουν το target feeding (και μην το παρουν πρεφα οι γαριδες γιατι ορμανε με την μια και δεν μενει τιποτα.. :thumbup: ) αν και το εχω μειωσει ψιλο, γιατι μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα και δεν θα εχω που να τα βαλω. Το πρωτο μου brain ηταν ενα υπεροχο κοκκινο της φωτιας 10ποντους διαμετρο. Με το καλο ταισμα σε 3 χρονια ειχε γινει 30-35ποντους διαμετρο!! Ηθελε δικο του ενυδρειο! Ετσι ποια το ειδα λιγο διαφορετικα και για να τα χαρω για χρονια προτιμω λιγο ποιο μικρα αλλα περισοτερα χρονια στο ενυδρειο.. Περιεργο ετσι? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...