Jump to content

Μαγειρικο Αλατι Με Guppys??


georgeguppy

Recommended Posts

εχω ακουσει οτι μπορουμε αντι για ενυδρειακο αλατι να ριχνουμε μαγειρικο αλατι στα guppys οταν εχουν ick και για εβδομαδιεα χρηση ισχυει αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Το κοινό αλάτι δεν κάνει για τα ενυδρεία μας γιατί περιέχει χημικά πρόσθετα ροής και ιώδειο. Ισως εαν βρούμε καθαρό τυροκομικό αλάτι και είμαστε απόλυτα σίγουροιγι αυτό, μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Θα σου πρότεινα γι αυτο το λόγο να χρησιμποιήσεις ενυδρειακό μιας και η τιμή του σε σχέση με το ρίσκο δεν είναι απαγορευτική. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ο εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες το μαγειρικο και προβλημα δεν ειχα....και το ιck την τριτη μερα ειχε εξαφανιστει...γενοκως οτι δω περιεργο ριχνω αλατι...

Τερμα οι σπαταλες....τωρα θα πρεπει να προσαρμοσουμε τα ψαρια μας στις συνθηκες που ζουμε κιεμεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προσωπική άποψη και δε νομίζω οτι βρίσκει πολλούς σύμφωνους.

Αν οι συνθήκες που ζούμε δε μας επιτρέπουν να διατηρούμε ζωντανά,καλύτερα να αφήσουμε τις ζωές τους σε χέρια που μπορούν να

τους προσφέρουν αυτό που χρειάζονται.

Το αλάτι σε οποιαδήποτε μορφή αν δε χρησιμοποιηθεί σωστά και για συγκεκριμένες περιπτώσεις μπορεί να σκοτώσει τα ψάρια πριν και αν το κάνει η ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω.

Τα ζωντανά που επιλέγουμε να διατηρούμε δεν μπορεί παρα να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν μιας και η διατήρησης τους ήταν δική μας απόφαση και όχι φυσικά δική τους.

Αν δεν μπορούμε, δεν το κάνουμε.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανενα δεν εχει ψοφησει απο χρηση αλατιου μαγειρικου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζουμε κοινο αλατι αλλα το χοντρο το τυροκομικο ή η ποιο απλη λυση κ φτηνη ανεβαζεις την θερμοκρασια του ενυδρειου σου για λιγες μερες κ ξεμπερδευεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να βαλουμε ενυδρειακο αλατι π.χ. API εχει περιπου 5 ευρω.

Ομως αν για καποιο λογο δεν εχω παρα ΜΟΝΟ κοινο αλατι θα το γραψω για αλλη μια φορα θα βαλω μαγειρικο αλατι χωρις προβλημα.

Αλλωστε πριν <βγουνε>τα ειδικα αλατια τα ψαρια τα σωζαμε με κοινο αλατι.

Αλλο διαβασμα απο site και αλλο το βιωμα δεκαδων φορων!!Αλλο να το διαβαζεις και αλλο να το κανεις για ν αχεις αποψη!

πετρος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...