Jump to content

Nέο Reef. Nα Πάω Σε Λύση Κιτ? (Sera130 Ή Resun 130)?


tallguit

Recommended Posts

κατα τη γνωμη μου για αλμυρα,κομματι-κομματι.δεν θα εχεις περισσευμα κακου η λαθος εξοπλισμου στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πάρεις κάποιο έτοιμο.

Αργά η γρήγορα θα το μετανιώσεις.

Άσε που θα έχεις την δυνατότητα να πάρεις και αυτά που θέλεις.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα έτοιμα συστήματα είναι μια ευκολία.... όλα σ ένα νοικοκυρεμένα...και plag n play, αλλά το κακό είναι ότι κάπου θα υστερούν, να λίγο στο φωτισμό, να λίγο στο skimmer (και μάλλον εκεί πάσχουν τα περισσότερα).

Αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις (όχι εσύ, αλλά τα ζωντανά που θα βάλεις), ίσως να καλύψεις τις ανάγκες τους, αλλά αν στη πορεία "φορτωθεί" θα αναγκαστείς να καταργείς σιγά-σιγά τον υπάρχοντα εξοπλισμό και να ψάχνεστε για κάτι καλύτερο, και εκεί θα αρχίσουν τα προβλήματα, τόσο τα οικονομικά όσο και τα χωροταξικά....και να οι πατέντες και να οι τρύπες στο καπάκι για να χωρέσουν.

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν, αλλά αν θα το αγόραζα θα κρατούσα τα ζωντανά στα επίπεδα που μπορεί να υποστηρίξει το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα έτοιμα συστήματα είναι μια ευκολία.... όλα σ ένα νοικοκυρεμένα...και plag n play, αλλά το κακό είναι ότι κάπου θα υστερούν, να λίγο στο φωτισμό, να λίγο στο skimmer (και μάλλον εκεί πάσχουν τα περισσότερα).

Αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις (όχι εσύ, αλλά τα ζωντανά που θα βάλεις), ίσως να καλύψεις τις ανάγκες τους, αλλά αν στη πορεία "φορτωθεί" θα αναγκαστείς να καταργείς σιγά-σιγά τον υπάρχοντα εξοπλισμό και να ψάχνεστε για κάτι καλύτερο, και εκεί θα αρχίσουν τα προβλήματα, τόσο τα οικονομικά όσο και τα χωροταξικά....και να οι πατέντες και να οι τρύπες στο καπάκι για να χωρέσουν.

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν, αλλά αν θα το αγόραζα θα κρατούσα τα ζωντανά στα επίπεδα που μπορεί να υποστηρίξει το ενυδρείο.

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μάλλον η λύση compact πάει περίπατο... Κατά τα άλλα έχω μια άδεια γυάλα juvel 100χ40χ50 που θα μπορούσε να στηθεί το reefακι μου. Τι θα χρειαστώ από εξοπλισμό? Ο φωτισμός της γυάλας είναι 2χ Τ8 και υπάρχει ένα εξωτερικό φίλτρο Tetratec 700...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μάλλον η λύση compact πάει περίπατο... Κατα τα άλλα έχω μια γυάλα juvel 100x40x50 που μπορεί να στηθεί το Reefάκι. Τι εξοπλισμό θα χρειαστώ? υπάρχει ένα εξωτερικό φίλτρο tetratec 700 και ο φωτισμός είναι 2χΤ8 ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...