Jump to content

Πράσινη Θολούρα.


Recommended Posts

Καλή σας μέρα φίλοι μου :bigemo_harabe_net-64:

Σε τρείς μέρες κλείνω τον ένα μήνα λειτουργίας του ενυδρείου μου(με λίγο αναρθόδοξο τρόπο βέβαια [εδώ είναι το link http://www.aquazone....l=&fromsearch=1] από κάποιο

προηγούμενο post).

Τις τελευταίες μέρες όμως αντιμετωπίζω μια περίργη πράσινη θολούρα σε σχέση με τρείς μέρες πρίν.Κάθε δύο ημέρες κάνω μετρήσεις(με υγρά τεστ της API ) με ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Θερμοκρασία: 26.5-27 C

PH:7.2

KH:6 d

GH:>7 d

CL2: 0

NO2: 0

NO3: 15 mg/L

NO3/NO4: 0

Χθές έκανα και μία αλλαγή στο 30%.

Μήπως κάποιος γνωρίζει από που μπορεί να οφείλετα ή αν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια μου; :bigemo_harabe_net-69:

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Υ.Γ: Θα προσπαθήσω να παραθέσω και φωτογραφίες για την καλύτερη ενημερωσή σας

th_2011-11-05110106.jpg

th_2011-11-15091318.jpg

th_2011-11-15091331.jpg

th_2011-11-15091405.jpg

Εάν πατάτε πάνω στις φωτογραφίες και δεν τις δείχνει πιο μεγάλες τότε κάντε δεξί κλικ πάνω σε κάθε φωτογραφία και επιλέξτε Άνοιγμα εικόνας σε νέα καρτέλα.

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν αιωρουμενη αλγη φαινεται.

Κανε συχνες αλλαγες και δες τι γινεται.

Η χρηση uv θα σε βοηθουσε αποτελεσματικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να ω δεν ξέρω.Τα φυτά που έχω μέσα είναι διακοσμητικά.Θα βοηθούσε σε τίποτα αν τα έβγαζα για να τα ξεπλύνω;

Το uv είναι λάμπα;Σε τι βοηθάει....

Έχω μία λάμπα Τ8F 30Watt.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες εχεις αναμμενο τον φωτισμο;

Link to comment
Share on other sites

Από τις 07.30 έως τις13.30 και μετά από 17.00 μέχρι τις 21.00.

Είναι πολλές ώρες λες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βοηθουσε το ξεπλυμα.Ισως χρειαστει να κανεις συσκοτειση στο ενυδρειο.Και η UV θα αποτελουσε λυση.Μετρα τα φωσφορικα του ενυδρειου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά πως τα μετράω;Τι λάμπα uv πρέπει να βάλω γιατί δεν τις γνωρίζω καθόλου :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Για τα φωσφορικα υπαρχει τεστακι στα ενυδρειακα καταστηματα,στα περιεχονται και οδηγιες χρησεις.

Εαν καταληξεις σε λαμπα UV,που δεν την θεωρω απαραιτητη,μπορεις να απευθυνθεις παλι σε καταστηματα και να αγορασεις μια σε σχεση watt με τα λιτρα σου.Αναλογα θεματα υπαρχουν ηδη στο φορουμ,κανε μια αναζητηση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Dimitrios .

Θα το κοιτάξω!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Από τις 07.30 έως τις13.30 και μετά από 17.00 μέχρι τις 21.00.

Είναι πολλές ώρες λες;

Ειναι πολλες ωρες ειδικα για το δικο σου ενυδρειο που εχεις πλαστικα φυτα,οχτω ωρες το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ stav!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να έχεις διακεκομμένο ωράριο φωτισμού.Στη φύση ο ήλιος το μεσημέρι δε σβήνει.

8 ώρες συνεχόμενα και τώρα που έχεις πρόβλημα 6 ώρες, με συχνές αλλαγές νερού μέχρι να καθαρίσει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, εγώ στο ενυδρείο μου χρησιμοποιούσα για μεγάλο χρονικό διάστημα διακοπτόμενη φωτοπερίοδο και δε νομίζω να είναι πρόβλημα. Κάποιοι (λίγοι) το προτείνουν για μείωση των άλγεων. Κάποιοι (περισσότεροι) θεωρούν πως διακόπτει την ανάπτυξη των φυτών ( ; ). Μπορεί ό ήλιος να μη σβήνει το μεσημέρι, αλλά ούτε και λάμπει συνεχώς, όπως στα ενυδρεία μας. Οι τροπικές καταιγίδες και συννεφιές είναι αρκετά συχνές.

Είναι θέμα που χωράει συζήτηση και φυσικά δεν είναι του παρόντος.

Κατά τα άλλα, όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι φίλοι, έλεγχος της ποιότητας του νερού, ελάττωση φωτοπεριόδου, αλλαγές νερού και υπομονή... :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως που εχω 5 λαμπες αναβω την καθε μια ως εξης

1η 17.00-04.30 grolux 20w δηθεν ξημερωνει

2η 18.00-22.15 & 22.45-03.30 grolux 36w ξημερωσε και κανω διακεκομενο ωραριο για να δημιουργησω δηθεν συννεφια

3η 18,45-02.45 wave 36w πλεον λιγο πριν το μεσημερι για το ενυδρειο μου Φωτοσ/κη μπλε φασμα

4η 18,30-03.00 wave 10000kelvin 36w εχει δηθεν προχωρησει η μερα και ειναι σχεδον μεσημερι

5η 19.00-22.00 & 23.00-03.40 grolux 36w ειναι το pic της μερας σε φως μεσημερι στο ενυδρειο μου kαι διακεκομενο ωραριο παραλληλα με τη 2η λαμπα για να ενισχυσω τη δηθεν συννεφια.

Ομοια με την ιδια λογικη κλεινουν

Ετσι κραταω οριακα την αλγη εχω μονο λιγη μαυρη στα λιγοτερο αναπτ/να φυτα οπως ανουμπιες και λιγη πρασινη σε 2 πετρες που εχω...ελεγχομενη παντα ...λιγο η μαυρη τεινει να μου ξεφυγει σε 2 ανουμπιες κυριως....γενικα ομως ειμαι σε καλη κατασταση αν σκεφθουμε οτι φτιαχνω diy λιπασματα και εχω και αρκετη φωτοπεριοδο...(την εχω μειωσει την τελευταια εβδομαδα κατα μια ωρα παλια η φωτοπεριοδος μου ξεκινουσε απο τις 15.30 το μεσημερι κα το εκανα 17.00 το απογευμα για να συγκρατησω λιγο την κατασταση με τις αλγες μη μου ξεφυγει το πραγμα γιατι αλοιμονο!!! .

Μειωσα και κατα 1 μλ ολες τις δοσεις των λιπασματων βεβαια....

Παντως κινουμαι στα ορια της αλγης και παιζω και λιγο με αυτα μεχρι να κασταλαξω στις δοσεις και το φως....το παλευω εδω και 1 1/2 μηνα τωρα και μπορω να πω οτι σχτικα ευκολα πετυχα το οριακο αποτελεσμα....το παν ειναι να μην μου ξεφυγει...και να παω σιγα σιγα σε μια κατασταση saf mode οπως λεμε στα αυτοκ/κα forum...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...