Jump to content

Ερωτήσεις & Photo


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θα χρειαστώ και πάλι τα φώτα σας, αυτή την φορά έχω ανεβάσει και μερικές φωτογραφίες απο την προσπάθεια μου.

Στην επιφάνεια του νερού υπάρχει κάτι σαν σκόνη και δεν ξέρω πως να το κάνω να φύγει. Αυξάνω τον κυματισμό αλλά τίποτα.

Θα μπουν σύντομα ψάρια, και είναι στο πρόγραμμα και 2 golden nugget pleco θα εχουν θέμα με τις πέτρες μήπως πάνε και σφηνώσουν;

Να ευχαριστήσω και online τον kixlidato για το μπολι!!!

Και τον αξά Ηλία για το μπόλιασμα του χόμπι και ολο το αισθητικό αποτέλεσμα.

post-45069-0-64556300-1321389071_thumb.jpg

post-45069-0-83239800-1321389098_thumb.jpg

post-45069-0-47887100-1321389114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις οτι ειναι κατι σαν λαδιλα?

Εχεις ξεπλυνει τα παντα φανταζομαι πριν τα βαλεις μεσα ? Εχεις αναταραξεις στην επιφανεια η απλα ελαφρυ κυματισμο του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις οτι ειναι κατι σαν λαδιλα?

Εχεις ξεπλυνει τα παντα φανταζομαι πριν τα βαλεις μεσα ? Εχεις αναταραξεις στην επιφανεια η απλα ελαφρυ κυματισμο του νερου?

όχι δεν είναι σαν λαδίλα, είναι σαν χιόνι-σκόνη πολύ πολύ λεπτό... θα προσπαθήσω να βγάλω και photo

Ναι τα πάντα πέρασαν απο διαδικασία πριν μπουν μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε για λιγες ημερες ανθρακα στο φιλτρο σου για να καθαρισει το νερο και μετα να τον βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε για λιγες ημερες ανθρακα στο φιλτρο σου για να καθαρισει το νερο και μετα να τον βγαλεις.

Το ενυδρείο είναι ακόμη στο στρώσιμο και έχω άνρθακα μέσα... έχω και βαμβάκι!

Άσχετο κάνει το νερό απο τον αφυγραντήρα για το συμπλήρωμα απο την εξάτμιση;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο έχετε κάνει...

Θα σου πρότεινα να βάλεις και άλλες πέτρες και να το κάνεις αφρικανικό...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο έχετε κάνει...

Θα σου πρότεινα να βάλεις και άλλες πέτρες και να το κάνεις αφρικανικό...

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Εγω του το ειχα πει πριν απο εσενα :D

Απιδαλε μην σε προβληματιζει,ειναι η σκονη που ειναι αναμεσα στην λαβα,σε 1 εβδομαδα θα φυγει,Αλλα για γρηγοροτερα βαλε βαμβακι ενυδρειακο,αν δεν εχεις ,εχω εγω.Στηλε πμ

Πολυ ομορφο,αντε να σουρθουν και τα ψαρακια,να το απολαυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο έχετε κάνει...

Θα σου πρότεινα να βάλεις και άλλες πέτρες και να το κάνεις αφρικανικό...

διχασμένη προσωπικότητα!!!

iliasvls-art director :thaman:

kixlidate έχουμε βάλει και βαμβάκι... ευχαριστώ πάντως και πάλι!! άμα πω οτι τα αφρικάνικα δεν μου αρέσουν θα με κράζεις; :chair:

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια σκεφτεσε να βαλεις?

Αύριο με το Καλό μπενουν ένα κοπάδι αρλεκινοι και γαριδουλες red cheery μετα απο 2 εβδομάδες Έχω στο Προγραμμα ένα χαρεμι darf gourami και 2 golden nugget pleco :-) πως σου φαίνεται η ψαρωσυνθεση;;

Link to comment
Share on other sites

Μου λες σε παρακαλω λιγο τα λιτρα του ενυδρειου σου?

Γαριδες αστο για κανενα 2 μηνο ακομα γιατι θελουν στρωμενο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Μου λες σε παρακαλω λιγο τα λιτρα του ενυδρειου σου?

Γαριδες αστο για κανενα 2 μηνο ακομα γιατι θελουν στρωμενο βυθο.

καθαρά πρέπει ναι είναι στα 330 λίτρα (1.50*50*60 διαστάσεις)

ωχ θα έχουν πρόβλημα οι γαριδούλες???

παραπάνω ρώτησα για το νερό απο τον αφυγραντήρα μήπως ξέρεις αν κάνει? :D

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ωραια λιτρα για ενα μεγαλο κοπαδι αρλεκινους αλλα θελουν φυτεμενο καλα ενυδρειο οπως και τα γκουραμακια.

Οι γαριδες θα εχουν προβλημα αν δεν ειναι ο βυθος καλα στρωμενος, οπωτε αστο κανα δυμηνο το ενυδρειο να τρεχει με ψαρια και μετα βαζεις τις γαριδες.

Για τον αφυγραντηρα δεν ξερω να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ωραια λιτρα για ενα μεγαλο κοπαδι αρλεκινους αλλα θελουν φυτεμενο καλα ενυδρειο οπως και τα γκουραμακια.

Οι γαριδες θα εχουν προβλημα αν δεν ειναι ο βυθος καλα στρωμενος, οπωτε αστο κανα δυμηνο το ενυδρειο να τρεχει με ψαρια και μετα βαζεις τις γαριδες.

Για τον αφυγραντηρα δεν ξερω να σου πω

Τις ακύρωσα προς το παρον τις γαρίδες!

Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν το είχαμε σκευτεί καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες!Καλητερα να παρεις μερικα φυτα ακομα γιατι τα ψαρια που εχεις διαλεξει θελουν καλα φυτεμενο ενυδρειο,μαλακο νερακι και blackwater.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες!Καλητερα να παρεις μερικα φυτα ακομα γιατι τα ψαρια που εχεις διαλεξει θελουν καλα φυτεμενο ενυδρειο,μαλακο νερακι και blackwater.

τα φυτα θα είναι αυριο εδώ μαζι με τους αρλεκίνους!! θα πρωσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφια τσακ μπαμ για παρατηρήσεις και διωρθώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να μην βαλεις ολο τον αριθμο των αρλεκινων με την μια. Βασικα τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να μην βαλεις ολο τον αριθμο των αρλεκινων με την μια. Βασικα τι μετρησεις εχεις?

καλημέρα rastafarian, οι μετρήσεις μου είναι όλες καλές, σκέψου 1 εβδομάδα ρίχνω τροφή στο άδειο ενυδρείο και

κανένα ίχνος αμμωνίας. 23 θα βάλω λες να έχω καμιά στεναχώρια??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε σενα φιλε!

Θελεις να μου δωσεις τις μετρησεις σου, ετσι για το τσεκ.

Σαν αριθμος ειναι καλος για το ενυδρειο σου και θα δεις ωραιες συμπεριφορες, ειχα και εγω αρλεκινους και ειναι πολυ ομορφα ψαρια. Απλα επειδη ειναι φρεσκο το ενυδρειο σου και δεν ξερουμε τι βιολογια εχεις ειναι λιγο ρισκο να τα βαλεις ολα με την μια.

Link to comment
Share on other sites

εχω 6 λίτρα syporax στο φίλτρο, τα 2 δουλεύουν 3εβδομάδες σε στρωμένο ενυδρείο και θα μπουν σήμερα μαζί με τα ψάρια!! έχω βάλει και 4 λίτρα μούργα

απο τα ανθρωποφάγα ψάρια του kixlidatou :bigemo_harabe_net-163: συν τα βακτήρια με τις δώσεις τους κανονικά.

απο μετρήσεις αμμωνία 0 , γενική σκληρότητα 4, ανθρακική 3, νιτρικά 0 νιτρώδη 30 ph 7.2-7.5

(στα γράφω μπακαλίστικα γιατί δεν θυμάμαι μονάδες μέτρησης..νομίζω θα καταλάβεις!! το Ph θα το πάω στο 7 με τύρφη)

Link to comment
Share on other sites

εχω 6 λίτρα syporax στο φίλτρο, τα 2 δουλεύουν 3εβδομάδες σε στρωμένο ενυδρείο και θα μπουν σήμερα μαζί με τα ψάρια!! έχω βάλει και 4 λίτρα μούργα

απο τα ανθρωποφάγα ψάρια του kixlidatou :bigemo_harabe_net-163: συν τα βακτήρια με τις δώσεις τους κανονικά.

απο μετρήσεις αμμωνία 0 , γενική σκληρότητα 4, ανθρακική 3, νιτρικά 0 νιτρώδη 30 ph 7.2-7.5

(στα γράφω μπακαλίστικα γιατί δεν θυμάμαι μονάδες μέτρησης..νομίζω θα καταλάβεις!! το Ph θα το πάω στο 7 με τύρφη)

Ελπιζω αυτα να μου τα ειπες αναποδα ετσι??

Οι μετρησεις ειναι καλες, απλα αν λαβω υποψιν οτι εχεις νιτρικα (νο3) 30 και νιτρωδη (νο2) 0, θα πρεπει να κανεις μια αλλαγη νερου ωστε τα νο3 να πεσουν κατω απο 20.

Το ph οπως λες ειναι καλο να το ριξεις λιγο αλλα καλητερα να μη το κανεις μεσα στο κυριος ενυδρειο αλλα σε ενα βαρελακι προετοιμασιας νερου, οπου θα βαλεις ενα φιλτρακι με τυρφη και εκει θα κανεις τα πειραματα σου.Θα μετρας καθημερινα το ph στο βαρελι και οταν το δεις και ειναι εκει που το θες κανεις της αλλαγη σου με ετοιμο νερο στο PH που το θες!

Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο είναι να τα έγραψα ανάποδα!!! γιατί μου είπαν οτι είναι λογικό και θα ανέβουν και αλλο

γιατί ειναι ουσιαστικά τροφή για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι??Τι τεστ εχεις?

Τα δικα μου ας πουμε πανε ανα 5 αν θυμαμαι καλα.

Παντως δεν θα εχεις προβλημα γιατι εχεις κοντα σου εναν εμπειρο χομπιστα,τον Βασιλη, που σιγουρα οτι χρειαστεις θα σε βοηθησει! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...