Jump to content

Μπεϊκον Μεσα Στο Ενυδρειο


Recommended Posts

βασικά φίλοι μου εχω αγανακτήση με τα σαλιγκάρια

έβαζα παγίδα του ενυδρείου δεν βούλιαζε και κυρίως έμπαινε μέσα ο ansistrus

και σήμερα κάποιος παλιός μου έδωσε ιδέα

λοιπόν έδεσα με ενα σπαγκάκι μια κούπα για καφέ γιατί δεν θέλω να βουτάω χέρια καθημερινά

και στερέωσα με 2 οδοντογλυφίδες στο βάθος της κούπας

ενα μικρό κομμάτι μπέϊκον (δεν το τρώνε τα ψάρια)

την τοποθέτησα πλαγιαστή

και περιμένω να δουλέψει η αυτοσχέδια παγίδα.

έκανα καλά ???

έχω να φοβάμαι για κάτι λόγο του μπέικον που θα ξενυχτήσει μέσα στο νερό ???

Υ.Γ. αν δεν έκανα πατάτα θα βάλω και φώτο της πατέντας

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις διαβασει καπου αυτο? Υποθετω οτι καμια τροφη δεν ειναι σωστο να μεινει ολο το βραδυ μεσα στο ενυδρειο, ποσο μαλλον μπεικον που δεν ειναι και "λαχανικου" τυπου. Αλλα παλι δε ξερω, πολλα εχουμε δει σ'αυτο το χομπυ.

Αν παλι δε κανει δουλεια πεταξε μεσα κανα pufferaki και αστο να κανει τη δουλεια του :) :) Μολις μειωθουν στο επιθυμητο αποτελεσμα τα βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ποιος σου ειπε να βαλεις μπεικον?Πιστευεις τα σαλιγκαρια που τρωνε αλγες και τετοια οτι θα φαμε μπεικον?Επιβαρινεις παρα πολυ το νερο σου με το κρεας που εχεις ριξει μεσα.Στο κατω κατω αν σε ενοχλουν τοσο τα σαλιγκαρια ριξε μερικα helena και δεν θα μεινει τιποτα.Οχι και μπεικον ομως...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ποιος σου ειπε να βαλεις μπεικον?Πιστευεις τα σαλιγκαρια που τρωνε αλγες και τετοια οτι θα φαμε μπεικον?Επιβαρινεις παρα πολυ το νερο σου με το κρεας που εχεις ριξει μεσα.Στο κατω κατω αν σε ενοχλουν τοσο τα σαλιγκαρια ριξε μερικα helena και δεν θα μεινει τιποτα.Οχι και μπεικον ομως...

πολυ σωστα.μολις εβαλες στο ενυδρειο σου πηγη αμμωνιας.
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις διαβασει καπου αυτο? Υποθετω οτι καμια τροφη δεν ειναι σωστο να μεινει ολο το βραδυ μεσα στο ενυδρειο, ποσο μαλλον μπεικον που δεν ειναι και "λαχανικου" τυπου. Αλλα παλι δε ξερω, πολλα εχουμε δει σ'αυτο το χομπυ.

Αν παλι δε κανει δουλεια πεταξε μεσα κανα pufferaki και αστο να κανει τη δουλεια του :) :) Μολις μειωθουν στο επιθυμητο αποτελεσμα τα βγαζεις.

φοβάμαι τα φάρμακα δεν θέλω να μπλέξω.........

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε,δεν μιλαμε για φαρμακα!Τα paffer που λεει ο φιλος πιο πανω ειναι ψαρια που τρωνε τα σαλιγκαρια και τα helena που λεω εγω ειναι σαλιγκαρια που τρωνε τους λαθρεπιβατες.Μου κανει απιστευτη εντιπωση που εβαλες κρεας για να πιασεις φυτοφαγα σαλιγκαρια.Να εβαζες κανενα αγκουρακι,κανενα μαρουλακι ναι,αλλα κρεας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εινια φαρμακα, ειναι ψαρακια που τρωνε ανελεητα τα σαλιγκαρια..Βεβαια δε τα βαζεις απλα και τελειωνεις..δεν ειναι μηχανες, δες αν ταιριαζουν στο προφιλ του ενυδρειου σου και με την ψαροσυνθεση σου. Η εναλλακτικα μπορεις να βαλεις helena snail που ειναι σαλιγκαρι που τρωει αλλα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, πάρε μια ταμπλέτα τροφή για πλέκο ή ένα κομματάκι αγγουράκι και καπάκωσε το με ένα μικρό πιατάκι (σαν αυτό του ελληνικού καφέ). Φρόντισε μα καμιά πετρούλα να αφήσεις ένα μικρό άνοιγμα ώστε να χωράνε από κάτω τα σαλιγκάρια αλλά όχι και ο ansistrus. Τοποθέτησε τα λίγο πριν σβήσει τα φώτα και την άλλη μέρα το πρωί, θα μαζέψεις πλήθος σαλιγκαριών ανασηκώνοντας το πιατάκι. Είτε με το χέρι, είτε με μια απόχη... :)

Link to comment
Share on other sites

μπεικον για σαλιγκαρια σε ενυδρειο; μπορεις να βαλεις καμια φωτο;τι να σου πω φιλε μου; την σημερον ημερα ολα μπορουμε να τα δουμε.κανε καμια μετρηση για αμωνια παντος.παντως εχε υποψη σου οτι τα σαλιγκαρια προσφερουν παρα πολλα στην ισοροπια του ενυδρειου.εφοσον ειναι στο σωστο αριθμο κανουν καλο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μη βαράτε απελπισμένος είμαι ενα κομματάκι έβαλα γιατί ενας έμπειρος μου είπε βάλε κρέας

για να μη το τρώνε τα πλεκο και τα άλλα ψάρια εδώ 7cm πλεκο μπήκε μέσα στην παγίδα ο ηλίθιος

τώρα βάζω κάθε βράδυ μια κούπα δεμένη με σπάγκο και κλειστή με σακουλά με ενα μικρό άνοιγμα

και μέσα βάζω ταμπλέτες άλγης και γενικά ψάχνομαι για αυτοσχέδιες παγίδες γιατί πλέον

το εχω πάρει προσωπικά η εγώ ή τα εκατοντάδες σαλιγκάρια...............

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικα helena σαλιγκαρια και θα ησυχασεις μια και καλη.Ασε τα μπεικον για κανενα τοστακι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικα helena σαλιγκαρια και θα ησυχασεις μια και καλη.Ασε τα μπεικον για κανενα τοστακι :bigemo_harabe_net-64:

έψαξα και στο forum αλλα εδω στις Σέρρες δύσκολα είμαι λίγο μακριά

εχω και μια απορεία τα 2 tiger snails θα έχουν πρόβλημα απο το helena????

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ξεφορτωθείς μερικά,βράσε ένα κομματάκι καρότο ή ρίξε ένα κομματάκι αγγούρι,σε λίγη ώρα θα το δεις να έχει καλυφθεί από τα σαλιγκάρια,τότε πάρε την απόχη σου και μάζεψε τα.Απλά και ωραία :)

Link to comment
Share on other sites

βασικά γέλασα και εγω με τα σχόλια σας και δεν εχω πρόβλημα

και ήμουν σίγουρος οτι θα με κράζατε αλλά παρόλα αυτά το έγραψα

και για να πάρω πιο σωστές συμβουλές όπως γίνεται εδω και 21 μήνες

και ευχαριστώ πολύ για αυτό αλλά και να συμβουλευτούν και άλλοι αρχάριοι

χομπίστες.

Το κυριότερο λάθος μου (που το έκανα για πρώτη φορά) είναι οτι μου το

είπε κάποιος έμπειρος αλλα παρόλα αυτά έπρεπε να ρωτήσω εδω στο forum

και οχι να το κάνω και μετά να ρωτάω τι γκάφα έκανα ...........

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει ισχύει για πολλοστή φορά ό,τι έγραψε πιο πάνω ο αγαπητός Θεόδωρος.

Τα σχόλια και το χιούμορ με μέτρο πάντα, γιατί στο γραπτό λόγο καμιά φορά υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Όσο για το κλίμα που επικρατεί... σίγουρα δεν είναι κλίμα κραξίματος.

Κανένας δεν πρέπει ούτε νέος στο forum (αλλά ούτε και παλιός Πέτρο όπως εσύ) να νοιώθει έτσι γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος.

Έχουν γνώση οι φύλακες.

ΠΑΝΤΩΣ επί του θέματος, προσωπικά βρίσκω μάλλον υπερβολικές τις αντιδράσεις επειδή κάποιος έβαλε μέσα ένα "μικρό" κομμάτι κρέας.

Αν η φίλτρανση είναι καλή (σχετικό και αυτό), τότε το κακό είναι μικρότερο από ότι θα ήταν αν, για παράδειγμα, ψοφούσε ένα ψάρι και δεν το έπαιρνε είδηση μέχρι να σαπίσει (αλλά και να φαγωθεί εν μέρει).

Απλά το "μικρό" είναι σχετικό και φυσικά δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να ενθαρρυνθεί να γίνεται συστηματικά.

Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι για να περιμαζέψει κανείς τα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε η υπερβολή κάνει κακό. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...