Jump to content

Πρόβλημα Στεγανότητας


south

Recommended Posts

Χθες βράδυ βρήκα χρόνο να στήσω ένα 2028 pro 2 που μου έδωσαν (μεταχειρισμένο)και να το θέσω σε λειτουργία.

Στην αρχή έτρεξε νερό από την ένωση του κάδου με το καπάκι ,το σταμάτησα έβγαλα το καπάκι το τοποθέτησα πάλι και το έθεσα σε λειτουργία χωρίς να πατήσω και την ΄πρέσσα΄του αέρα, δεν είδα διαρροή και έτσι υπέθεσα ότι μάλλον πατώντας την ανέβασα πολύ νερό και το πέταξε από την λαστιχένια φλάντζα.

μετά από καμιά ώρα όταν πήγα γιά να δώ το φίλτρο είχε νερά...

τα υλικά σε σακουλάκια μέσα στο ενυδρείο πάνω απο την αεροπετρα και σήμερα θα πάρω άλλη φλάντζα και βλέπουμε…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με την αντικατάσταση της ελαστικής φλάντζας (στο καπάκι) το φίλτρο δουλεύει μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Με την αντικατάσταση της ελαστικής φλάντζας (στο καπάκι) το φίλτρο δουλεύει μια χαρά :thumbup:

τα άτιμα βγάζουν βλάβες.... μετά τα 6-7 χρόνια ζητάνε τα καημένα μια φλάντζα... ανεπίτρεπτο :excl:

πες μας εγκυκλοπαιδικά πόσον χρόνων είναι το φίλτρο για στατιστικούς λόγους :excl:

edit: είμαι τραγικός μόλις είδα οτι το θέμα είναι 4ρων χρονών :thumbup::bowdown:;);)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

τα άτιμα βγάζουν βλάβες.... μετά τα 6-7 χρόνια ζητάνε τα καημένα μια φλάντζα... ανεπίτρεπτο :excl:

πες μας εγκυκλοπαιδικά πόσον χρόνων είναι το φίλτρο για στατιστικούς λόγους :excl:

edit: είμαι τραγικός μόλις είδα οτι το θέμα είναι 4ρων χρονών :thumbup::bowdown:;);)

Η ζεστη φταιει :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα το έγραψε θα ήταν απλό μέλος και τώρα είναι συντονιστής !!! :excl::excl::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ημερομηνια ληξης για παλια θεματα. Για αυτο δεν σβηνονται κιολας. Δεν βλεπω καποιο λογο να μην σχολιασεις ενα θεμα 4 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Επι του θεματος!

Εχεις καψη φλατζα!!! :excl:

Φιλικοτατα , μην με παρεξηγησεις! :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα φίλτρο eheim 2028!

Το κόκκινο λαστιχάκι που βρίσκεται πάνω στην αντλία εκεί που τρομπάρεις, έχει χαλαρώσει με αποτέλεσμα να έχει διαρροή το φίλτρο και επιπλέον φέρνει φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο!

Το φίλτρο δεν είχε δουλέψει για αρκετό χρονικό διάστημα έτσι τα λαστιχάκια έσκασαν!

Τώρα το επισκεύασα προσωρινά με υδραυλικό νήμα και βαζελίνη.

Μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω ανταλλακτικά λαστιχάκια γιατί από ότι διάβασα δεν υπάρχουν?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα φίλτρο eheim 2028!

Το κόκκινο λαστιχάκι που βρίσκεται πάνω στην αντλία εκεί που τρομπάρεις, έχει χαλαρώσει με αποτέλεσμα να έχει διαρροή το φίλτρο και επιπλέον φέρνει φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο!

Το φίλτρο δεν είχε δουλέψει για αρκετό χρονικό διάστημα έτσι τα λαστιχάκια έσκασαν!

Τώρα το επισκεύασα προσωρινά με υδραυλικό νήμα και βαζελίνη.

Μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω ανταλλακτικά λαστιχάκια γιατί από ότι διάβασα δεν υπάρχουν?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Πηγαινε σε καποιο pet shop που δουλευει την ΕΗΕΙΜ,ισως και να εχουν(ή δες την λιστα καταστηματων που υπαρχουν στο φορουμ και επικοινωνησε μαζι τους).Αν οχι,λογικα θα μπορουν να σου παραγγειλουν το ανταλλακτικο.Ισως χρειαστει να περιμενεις παντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα φίλτρο eheim 2028!

Το κόκκινο λαστιχάκι που βρίσκεται πάνω στην αντλία εκεί που τρομπάρεις, έχει χαλαρώσει με αποτέλεσμα να έχει διαρροή το φίλτρο και επιπλέον φέρνει φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο!

Το φίλτρο δεν είχε δουλέψει για αρκετό χρονικό διάστημα έτσι τα λαστιχάκια έσκασαν!

Τώρα το επισκεύασα προσωρινά με υδραυλικό νήμα και βαζελίνη.

Μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω ανταλλακτικά λαστιχάκια γιατί από ότι διάβασα δεν υπάρχουν?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Επικοινωνησε αν θες κι εδω:

www.animalstation.gr

Tηλ. 2104257001

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε η φλάντζα απο τον εισαγωγέα!

Πήγα και την πηρα απο την Κατζα Γλυκά Νερά σήμερα δωρεάν.

Τελικά η EHEIM ειναι απο τις καλύτερες εταιρίες γιατι μπορεις να βρεις τα ανταλλακτικά πολύ εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...