Jump to content

Εγένετο……………Reef


trelllos

Recommended Posts

Αφού ευχαριστήσω όλους εσάς που με τις απαντήσεις σας και με την βοήθειά σας συμβάλλατε ώστε το ενυδρείο μου να λάβει την τελική μορφή του, θα ήθελα επιτέλους να σας παρουσιάσω και εγώ την προσπάθειά μου.

Το ενυδρείο είναι 135 x 50 x 60 cm με έναν εσωτερικό πύργο υπερχείλισης. Το sump είναι 100 x 40 x 50 cm και έχει τρία χωρίσματα : στο ένα είναι η ροή από την υπερχείλιση, θα μπει το skimmer και προς το παρόν και ο θερμαντήρας. Στο μεσαίο και μεγαλύτερο θα γίνει refugium με DSB και chaetomorpha. Και τέλος στο τελευταίο είναι η αντλία αντεπιστροφής.

Όσον αφορά τον εξοπλισμό μέχρι στιγμής έχω τα εξής :

Ρεφρακτόμετρο Sybon

R / O από τον roman 4 σταδίων με DI

Skimmer TUNZE DOC 9010

Κυκλοφοριτές: μια TUNZE STREAM 6000 και ένας maxi jet PH 1200

Η αντλία αντεπιστροφής είναι η TUNZE master (1073.030)

θερμαντήρα Jäger 300 watt.

Και μια γείωση :angry2: .

Το φωτιστικό μου είναι της ATI το Powermodul με 6 x 54 watt.

Επίσης ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο για να βάλω άνθρακα και αντιφώσφορο, το οποίο το έχω στο μεσαίο χώρισμα του sump.

Όσον αφορά την βάση …… είπα να πρωτοτυπήσω λίγο. Δεν ήθελα ξύλο, και έτσι πήγα στην λύση της γυψοσανίδας.

Φωτό επιφυλάσσομαι για το βραδάκι.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει τεθεί σε λειτουργία <_< .

Η αλατότητα έχει φτάσει αισίως τα 1015 και ανεβαίνει. Δυστυχώς το νερό κιτρίνισε, οπότε προστέθηκε άνθρακας στο φιλτράκι… ίδωμεν.

Τώρα ????

Κάνω τίποτα άλλο ή περιμένω να μου έρθει ο βράχος ??

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτελους οπως λες και εσυ...το νερο ΜΠΗΚΕ !!! :angry2: :angry2:

Καλοριζικο...τα καλυτερα αρχιζουν τωρα.....φυσικα και περιμενουμε photos αμεσα!!!!!!!!!! :wub:

Λοιπον αυτο που εχεις να κανεις τωρα ειναι να ανεβασεις την αλατοτητα σου στο 1.025 και να εξασφαλισεις το "σπασιμο" του αλατιου ωστε να εισαι ετοιμος για το βραχο σου.... Αντοφωσφορο μπορεις να βαλεις απο τωρα ενω το skimmer σου θα το ξεκινησεις μετα απο μερικες μερες γιατι σε καινουργιο νερο που το αλατι δεν εχει διαλυθει εντελως εντελως θα παθει υστερια <_<:rasp:

Απο εκει και περα μου κανει πραγματικα εντυπωση οτι κιτρινισε το νερο σε ενα καινουργιο, αδειο ενυδρειο :rasp::thumbup: !! Πως εγινε αυτο ? Εχεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το απευθείας ηλιακό φως που το «χτυπούσε» αυτές τις μέρες?

Το νερό είναι από όσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έγινε καλή αρχή, σίγουρα θα έχει και καλή συνέχεια.

Εύχομαι το σύστημά σου να ωριμάσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να το θαυμάσεις σε όλα τα στάδια της εξέλιξής του.

Όσον αφορά την κατασκευή του Sump, δεν έχω καταλάβει αν έχεις πρώτο στάδιο μηχανικής φίλτρανσης και χημικής επεξεργασίας, πριν από την επεξεργασία του skimmer.

Κατά τη γνώμη μου, αυτό θα ήταν (αν δεν υπάρχει) πιο λειτουργικό από την τοποθέτηση εσωτερικού φίλτρου στο refugium.

Το κιτρίνισμα του νερού το αποδίδω στο έμμεσο ή άμεσο ηλιακό φως.

Περιμένω φωτογραφίες.

Καλή συνέχεια

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα βλέπουμε φωτογραφίες από ένα πολύ ωραίο ενυδρείο. <_< .

..

οι γυψοσανιδες δεν θα σου στερήσουν το χώρο κάτω από τη βάση ?

μήπως το κιτρίνισμα του νερού είναι μόνο στη φαντασία σου ? το γλυκό άγχος που προξενούν συνήθως τέτοιες καταστάσεις .. μπορεί να σου παίζει παιχνίδι..

πόσες μέρες το έβλεπε ο ήλιος ?

καλή συνέχεια .. !!

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές φωτογραφιούλες

κατά το ντύσιμο της βάσης

vasigypsgz7.th.jpg

εδώ σχεδόν τελειωμένη (λέμε τώρα …θέλει στοκάρισμα και βάψιμο)

aquarium3mw4.th.jpg

το κυρίως ενυδρείο σε πλήρη λειτουργία

301106mtqe5.th.jpg

το sump

301106sumpkn1.th.jpg

Και τέλος μαζί με το κιτρίνισμα εμφανίστηκε και αυτή η καφετιά μπίχλα, η οποία υπάρχει μόνο σε αυτό το χώρισμα της main pump. (τον μπρούτζινο σφινκτήρα τον έβγαλα και έβαλα ένα ταϊραπ)

mpixlamx1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Το ντουλάπι πως ανοιγοκλείνει? Υπάρχουν μεντεσσέδες ή είναι κουμπωτό?

Είσαι σίγουρος ότι η γυψοσανίδα θα αντέξει σ' αυτή τη χρήση? Στο βρέξιμο με θάλασσα και ειδικά αν χτυπηθεί κατά τη χρήση της?

Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Το ντουλάπι πως ανοιγοκλείνει? Υπάρχουν μεντεσσέδες ή είναι κουμπωτό?

Είσαι σίγουρος ότι η γυψοσανίδα θα αντέξει σ' αυτή τη χρήση? Στο βρέξιμο με θάλασσα και ειδικά αν χτυπηθεί κατά τη χρήση της?

Για το πώς ανοιγοκλείνει, θα βάλω φωτό μόλις φορτιστούν οι μπαταρίες της μηχανής μου. :angry2:

Για το αν αντέχει, έχει γύρο - γύρο μεταλλικό πλαίσιο, οπότε πιστεύω ότι θα αντέχει.

Όσον αφορά για το μέλλον…….ίδωμεν

Σε λίγα χρόνια θα ξέουν οι μεταγενέστεροι μας αν υπάρχει και η επιλογή της γυψοσανίδας ή αν τα ξύλινα πορτάκια είναι μονόδρομος.

Εγώ, θυμάσαι που σου έλεγα είχα ένα κόλλημα. ΔΕΝ ήθελα ξύλο.

Να δω αν θα μου βγει σε καλό. <_<

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα χρόνια θα ξέουν οι μεταγενέστεροι μας αν υπάρχει και η επιλογή της γυψοσανίδας ή αν τα ξύλινα πορτάκια είναι μονόδρομος.

Εγώ, θυμάσαι που σου έλεγα είχα ένα κόλλημα. ΔΕΝ ήθελα ξύλο.

Να δω αν θα μου βγει σε καλό. :angry2:

Ετσι, να βλεπω θαλλασινο νερο να να ανεβαινω! <_< Η βρωμα που σου βγηκε παιζει να ηταν καποια μικρη βρωμιτσα στο ενυδρειο στο ενυδρειο σου στα τζαμια η σε καποιο σωληνα και αφου διαλυθηκε στο νερο σου, με το ηλιακο φως να φανηκε αμεσως. Δεν θα εχεις προβλημα. Αλλα εαν το ενυδρειο σου το βλεπει ο ηλιος σταθερα, μαλλον σε βλεπω να εχεις προβληματα αλγης, ειδικα στην αρχη. ο ηλιος ειναι ενα ειδος πυρηνικου καυσιμου για την αλγη. Το παραμικρο που περισευει και ειναι και μη μετρησιμο το βλεπεις στο τζαμι σου η στο βραχο που χτυπαει ο ηλιος. Πιθανον τις ωρες που χτυπαει να βαζεις την κουρτινα μπροστα. Θα σε βοηθησει οσο δεν φανταζεσε.

Αντε, καλε αρχη!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα,

Ορίστε πως λειτουργεί η θυρίδα:

Εδώ με την ανάκληση

vganklro5.th.jpg

Και εδώ εντελώς ανοιχτή.

vgopennk0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο συνονόματε. Εύχομαι τα καλύτερα. :angry2:

Κάπως ιδιόμορφη η επιλογή της γυψοσανίδας για ντύσιμο της βάσης αλλά μου αρέσει όπως το βλέπω. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπήκε και η άμμος εχθές το απόγευμα.

Προς το παρόν…θολό τοπίο….. :P

Μπήκαν 23 κιλά νεκρού και 35 κιλά ζωντανού αραγονίτη στο κυρίως ενυδρείο, και 18 κιλά νεκρού και 25 κιλά ζωντανού στο sump.

Ο ζωντανός αραγονίτης είναι της CaribSea ο Bahamas oolite, και ο νεκρός της ίδιας εταιρίας πλην ενός 10κιλου που δεν θυμάμαι τι ήταν :D . Ήταν όμως λευκός :)

Να δω πότε θα φύγει αυτή η θολούρα

:D

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η άμμος εχθές το απόγευμα.

Προς το παρόν…θολό τοπίο….. ^_^

Μπήκαν 23 κιλά νεκρού και 35 κιλά ζωντανού αραγονίτη στο κυρίως ενυδρείο, και 18 κιλά νεκρού και 25 κιλά ζωντανού στο sump.

Ο ζωντανός αραγονίτης είναι της CaribSea ο Bahamas oolite, και ο νεκρός της ίδιας εταιρίας πλην ενός 10κιλου που δεν θυμάμαι τι ήταν ;) . Ήταν όμως λευκός :D

Να δω πότε θα φύγει αυτή η θολούρα

:P

Γεια σου βρε Θαναση. Αντε επιτελους μπηκε η αμμος. Τον εβαλες τον βραχο κατω? Το σκιμμερ? :)

Για την θολουρα μη σε νοιαζει, θα κατσει κατω, αλλα προσοχη. Γιατι θα κατσει αυτη η πουδρα στο πατο και θα εχεις προβλημα αφου με δυνατη ροη θα θολωνει παλι καπως το ενυδρειο σου. Καλο ειναι να την μαζεψεις καπως εαν μπορεις με ενα μηχανικο φιλτρο η εαν εχεις το sump ελευθερο να βαλεις ενα μηχανικο οπως σου ειχε πει και ο Νικος Ψαλτης.

Περιμενουμε νεα σου! :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον βράχο τον έχω αφήσει στο μαγαζί και θα τον πάρω μετά τις γιορτές.

Για το φίλτρο….περιμένω το Σάββατο την κατασκευή. Ήδη πάντως έχω βάλει πολύ υαλοβάμβακα στην υπερχείλιση και τον ξεπλένω κάθε 2 με 3 ώρες (όταν είμαι σπίτι φυσικά). Το τι μαζεύει……δεν λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Η εξαφάνιση της θολούρας είναι θέμα χρόνου.

Υπομονή και μετρήσεις.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!! προχωρας σταθερα και με υπομονη!!!

Τα καλυτερα ερχονται.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και έλεγα να περιμένω με τον βράχο, λόγω ανωτέρας βίας, τοποθετήθηκε στο ενυδρείο στις 24/12/2006. Μπήκε προς το παρών πρόχειρα μέχρι να κατασκευαστεί (μάλλον) μια βάση από plexyglass. Φώτα δεν έχω ανάψει ακόμα. Τις τιμές θα τις postάρω αργότερα, γιατί δεν τις θυμάμαι όλες. Οι τελευταίες πάντως είναι

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 2

Αμμονία = 0,25

Πάντως ο βράχος έχει πολύ ζωή. Έχω δει αρκετά «λουλουδάκια» :) , αυτά που βγαίνουν από κάτι σωλήνες :D , και συνεχώς βλέπω κι άλλα. Μάλλον τα αφήνω αυτά έτσι? Επίσης αρκετές, μάλλον, μακροάλγης :D . Για φωτό θα προσπαθήσω….

Επίσης εντόπισα μια γαριδούλα πολύ μικρή, σχεδόν διάφανη, αλλά δεν την έχω ξαναδεί εδώ και 5 ημέρες. Ελπίζω να μην είναι καμιά mantis.

Τέλος είδα κάτι εχθές για πρώτη φορά: όταν έριξα φως με τον φακό είδα μία πράσινη, σαν μύξα, κλωστή. Με το που ρίχνω το φως, έκπληκτος παρατηρώ ότι αυτό μαζεύει και εξαφανίζεται μέσα σε μια τρυπούλα. Μετά από αρκετή ώρα το ξαναβλέπω και παρατηρώ ότι στην άκρη έχει δύο σαν κεραιούλες και ψηλαφίζει στον αραγωνίτη.

Το μήκος του την τρίτη φορά που το είδα ήταν περίπου 8 με 10 πόντους.

Τι μπορεί να είναι ο κάτοχος αυτού του, πώς να το πω, πολύποδα??????

:P;)

Link to comment
Share on other sites

Οσα αναφερεις ειναι σκουληκακια :) Οι σπειρογραφοι (τα λουλουδακια που λες) ειναι σκουληκακια που ζουν φιλτραροντας το νερο..φυσικα και να τα αφησεις.... και το αλλο που λες παλι για καποιο ειδος σκουληκιου μου κανει....

Για τις μετρησεις σου οπως καταλαβαινεις και εσυ χρειαζεσαι λιγο χρονο ακομα για να στρωσει ...

Καλη χρονια.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι πρώτοι κάτοικοι του συστήματός μου είναι πλέον γεγονός. :bowdown: Είναι δύο clownάκια ocelaris και χαίρουν άκρας υγείας. Τρώνε κανονικά (φτου φτου) και είναι κινητικότατα. Βέβαια κινούνται μόνο σε μια γωνίτσα του ενυδρείου και αραιά και που κάνουν την εμφάνισή τους σε ολόκληρο το ενυδρείο.

Φώτα ακόμα δεν έχω ανάψει.

Να και ένα αρνητικό: στο sump εμφανίστηκε cyano. Βέβαια η κυκλοφορία δεν ήταν καλή. Είχα μόνο έναν κυκλοφοριτή από ένα εσωτερικό φίλτρο 250 l/h αλλά τώρα έβαλα έναν maxi jet και κάτι κινείται εκεί μέσα.

Να αναφέρω ότι έχω μια μπαλίτσα chaetomorpha και φωτίζω με μια οικονομική λάμπα 6400 Κ 24 Watt (απόδοση 140 W) για 14 ώρες.

Αυτές τις μέρες θα μπουν και μερικοί ερημίτες και κανένα σαλιγκαράκι.

Άντε σιγά σιγά να αποικείται το οικοσύστημά μου.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Θαναση!!!! Η υπομονη σου να εισαι σιγουρος οτι θα αποδωσει !!!

Καλη αρχη και με τα ζωντανα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Θαναση μου αρεσει πολυ το γεγονος οτι βρηκες την υπομονη και προχωρας αργα και σωστα παρατηροντας το συστημα σου. Προχωρα ετσι και μονο καλα θα δεις. Καλο σεφτε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...