Jump to content

Εγένετο……………Reef


trelllos

Recommended Posts

να σου ζήσουν τα ψαράκια!!

στο σκοτάδι τα ταΐζεις? :lol:

σκέφτεσαι και ανεμώνη?

πιστεύω με τις αλλαγές που σχεδιάζεις να εξαφανιστεί το κυανο … :bowdown: .

καλή συνέχεια !!

:bowdown::)B)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγχαρητήριά μου Θανάση, για την υπομονή και τη μεθοδικότητα, που επιδεικνύεις.

Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι.

Να σου ζήσουν τα ψαράκια σου, να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Τάσε την ανεμώνη την γλυκοκοιτάζω πολύ. Μου αρέσει πάρα πολύ το θέαμα των clown μέσα της. Αλλά πρέπει να περιμένω ακόμα δυστυχώς (τουλάχιστον μέχρι να ανάψω τα φώτα).

Και μια βοήθεια παρακαλώ. Πήρα το τεστ phosphate της salifert και επειδή οι οδηγίες μου φάνηκαν λίγο κουκουρούκου.... έπραξα ως εξής: γέμισα το κενό δοχείο με 10ml νερού, έριξα 4 σταγόνες υγρού διαλύματος και κούνησα ήπια το δοχείο για 10 δεύτερα. Εν συνεχεία έριξα μια κουταλιά από την σκόνη και κούνησα πάλι ήπια το δοχείο για 30 δεύτερα. Μετά σύγκρινα με την κλίμακα. Το νερό μου ήταν διάφανο άρα 0 φωσφορικά. Μήπως έκανα τίποτα λάθος? Μήπως έπρεπε να περιμένω λίγο?

Και μιας και τα φωσφορικά είναι 0, έχει νόημα να βάλω αντιφώσφορο? Ακόμα δεν έχω βάλει.

Αμμωνία = 0 (με American phamrmaceutical)

Νιτρώδη = 0 (με Seachem multitest)

Νιτρικά = 2 (με Seachem multitest)

Τι τεστ μου προτείνετε για νιτρικά και νιτρώδη?

pH = 8.1 (με Seachem multitest)

Α και τέλος... εχθές μπήκαν 5 ερημίτες κοκκινοπόδαροι και δύο σαλιγκάρια astrea. Τα δύο σαλιγκάρια και ο ένας ερημίτης μπήκαν στο κυρίως ενυδρείο και οι υπόλοιποι 4 ερημίτες στο sump.

Σημειωτέων ότι τα clownάκια μπήκαν στις 09/01/2007.

Link to comment
Share on other sites

Τάσε την ανεμώνη την γλυκοκοιτάζω πολύ. Μου αρέσει πάρα πολύ το θέαμα των clown μέσα της. Αλλά πρέπει να περιμένω ακόμα δυστυχώς (τουλάχιστον μέχρι να ανάψω τα φώτα).

Και μια βοήθεια παρακαλώ. Πήρα το τεστ phosphate της salifert και επειδή οι οδηγίες μου φάνηκαν λίγο κουκουρούκου.... έπραξα ως εξής: γέμισα το κενό δοχείο με 10ml νερού, έριξα 4 σταγόνες υγρού διαλύματος και κούνησα ήπια το δοχείο για 10 δεύτερα. Εν συνεχεία έριξα μια κουταλιά από την σκόνη και κούνησα πάλι ήπια το δοχείο για 30 δεύτερα. Μετά σύγκρινα με την κλίμακα. Το νερό μου ήταν διάφανο άρα 0 φωσφορικά. Μήπως έκανα τίποτα λάθος? Μήπως έπρεπε να περιμένω λίγο?

Και μιας και τα φωσφορικά είναι 0, έχει νόημα να βάλω αντιφώσφορο? Ακόμα δεν έχω βάλει.

Αμα ειναι να βαλεις αντιφωσφωρο αφου θα εχεις φωσφωρικα τοτε το εχασες το παιχνιδι. Ειδικα τωρα που ειναι και αρχη θα πνιγεις στην αλγη πριν ακομα τα δεις να ειναι μετρησιμα. Πως το λενε οι γιατροι... Η προληψη, ειναι η καλυτερη θεραπεια... :lol:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι πολυ συχνο το φαινομενο των μη ανιχνευσιμων φωσφορικων...οι αλγες τα απορροφουν πριν καν τα δεις :bowdown: αλλα ολα τα αλλα δειχνουν οτι σιγουρα υπαρχουν...

Βαλε αντιφωσφορο...δεν κανει κακο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το αντιφώσφορο χρειάζεται από την πρώτη στιγμή καθώς και η έγκαιρη αντικατάστασή του.

Αν εμφανιστεί άλγη, μετά θα πρέπει να περιμένεις πάρα πολύ για να εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι καλό είναι να βάλεις άμεσα αντιφώσφορο έτσι ώστε να περιορίσεις το ρίσκο και ένα πιθανό ξέσπασμα αλγης στο άμεσο μέλλον. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτώ από τα clownάκια μου.

Τους πρώτους άποικους του νέου αυτού βιότοπου.

post-1518-1170055568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κουκλάκια .. να τα χαίρεσαι… :bowdown::bowdown:

.. μα γιατί κοιτάνε και τα δυο προς τα πάνω :lol: ?

.. προσοχή τώρα στο τάισμα .. και υπομονή ..

.. να ξέρεις ότι το υπόστρωμα ωριμάζοντας γίνεται βιολογικό φίλτρο και εμφανίζει φυσαλίδες στο προφίλ που βλέπεις από το τζάμι.. αλλά θέλει χρόνο.. ανάλογα την κοκομετρία της άμμου και το ύψος του υποστρώματος ..

… υπομονή λοιπόν..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Θαναση ωραιο στο ματι η ολη φωτογραφια, αλλα βαση εβαλες για το βραχο? Τον εχεις ακουμπησει απλα πανω στην αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Θαναση ωραιο στο ματι η ολη φωτογραφια, αλλα βαση εβαλες για το βραχο? Τον εχεις ακουμπησει απλα πανω στην αμμο?

Απ' ότι με έχει ενημερώσει ο Θανάσης, ο βράχος είναι προσωρινά τοποθετημένος, γιατί δεν έχει τελειώσει ακόμα την κατασκευή της βάσης.

Αυτό πρόκειται να γίνει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτώ από τα clownάκια μου.

Τους πρώτους άποικους του νέου αυτού βιότοπου.

post-1518-1170055568_thumb.jpg

Πολύ ωραία τα ψαράκια σου Θανάση.

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι.

Μην ξεχάσεις, από εδω και πέρα, τη σωστή σειρά των οργανισμών, που πρέπει να τηρήσεις, όπως έχουμε πει.

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι ακόμα ακουμπισμένος κάτω... μέχρι αύριο.

Αύριο πρωί παίρνουμε (με την σύζυγο) άδεια και ξεστήνουμε τον βράχο. Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να τον στήσουμε. Από τις 8: 30 π.μ. κερνάω καφεδάκι. :lol:

Ευχηθείτε μου σας παρακαλώ καλή επιτυχία (και καλή τύχη). Σίγουρα θα τα χρειαστώ και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Θανάση που σίγουρα θα την έχεις. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό…

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι ακόμα ακουμπισμένος κάτω... μέχρι αύριο.

Αύριο πρωί παίρνουμε (με την σύζυγο) άδεια και ξεστήνουμε τον βράχο. Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να τον στήσουμε. Από τις 8: 30 π.μ. κερνάω καφεδάκι. :lol:

Ευχηθείτε μου σας παρακαλώ καλή επιτυχία (και καλή τύχη). Σίγουρα θα τα χρειαστώ και τα δύο.

Είμαι σίγουρος, ότι όλα θα γίνουν τέλεια.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .....

Ιδού το αποτέλεσμα

post-1518-1170405825_thumb.jpg

post-1518-1170405878_thumb.jpg

Δεν είναι ακριβώς όπως το φανταζόμουνα, αλλά και έτσι μου αρέσει. :lol:

Με περιόρισε το πλάτος του ενυδρείου και το σχήμα των βράχων. Θέλει λίγο βράχο συμπλήρωμα, για να καλύψω όπου μπορώ την βάση, και σκέφτομαι να βάλω ένα – δύο κομμάτια εκεί που είναι ο κόκκινος κύκλος.

ακούω τις γνώμες σας.

Με το μαλακό pleaaaaaaaase

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει Θαναση :bowdown:

Οντως θελει λιγο βραχο ακομα... και εκει που εχεις τους κυκλους αλλα ισως και στο απεναντι νησακι καθως σου δινεται η δυνατοτητα να δημιουργησεις και αλλες σπηλιες και κρυψωνες για τα ψαρακια σου οπως επισης και αρκετες θεσεις για κοραλλια αργοτερα!

Ο παραπανω βραχος θα κανει σε ολα καλο (εκτος απο την τσεπη σου βεβαια :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει πολύ όμορφο!! Μπράβο η κούραση εξαφανίζεται μπροστά στο αποτέλεσμα. Προσωπικά θα έβαζα λίγο βράχο ακόμα και στο δεξιό κομμάτι. Πόσα κιλά είναι συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .....

Ιδού το αποτέλεσμα

post-1518-1170405825_thumb.jpg

post-1518-1170405878_thumb.jpg

Δεν είναι ακριβώς όπως το φανταζόμουνα, αλλά και έτσι μου αρέσει. :bowdown:

όσο και αν έχω επιδιώξει κάτι τέτοιο … δεν τα έχω καταφέρει ποτέ… :bowdown::lol:

.. δεν πειράζει όμως ..

να βάλεις και άλλο βράχο όπου σ αρέσει φτάνει να μπορεί το νερό να κινείται εύκολα ανάμεσα στα βράχια ..

καλή συνέχεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Θανάση!!!

Πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το αποτελεσμα εως τωρα!! Μια χαρα τα πας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ έβλεπα φυσαλίδες στο προφίλ του τζαμιού, αλλά δεν θυμόμουν αν ήταν καλό ή κακό.

Μιας και για λίγο καιρό είμαι εκτός δικτύου στο σπίτι, είχα τεράστια αγωνία να δω τι μου είχατε γράψει. Τελικά όταν διάβασα αυτό...

.. να ξέρεις ότι το υπόστρωμα ωριμάζοντας γίνεται βιολογικό φίλτρο και εμφανίζει φυσαλίδες στο προφίλ που βλέπεις από το τζάμι.. αλλά θέλει χρόνο.. ανάλογα την κοκομετρία της άμμου και το ύψος του υποστρώματος ..

στη δουλειά, χάρηκα πάρα πολύ. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι η βιολογία μου αρχίζει και δουλεύει εεε???

Ωραία .

;)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ έβλεπα φυσαλίδες στο προφίλ του τζαμιού, αλλά δεν θυμόμουν αν ήταν καλό ή κακό.

Μιας και για λίγο καιρό είμαι εκτός δικτύου στο σπίτι, είχα τεράστια αγωνία να δω τι μου είχατε γράψει. Τελικά όταν διάβασα αυτό...

στη δουλειά, χάρηκα πάρα πολύ. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι η βιολογία μου αρχίζει και δουλεύει εεε???

Ωραία .

;)

Διάβασα με προσοχή όλο το ποστ.

Θέλω να σε συγχαρώ και εγώ με την σειρά μου για την υπομονή που έδειξες στην όλη ποριά του ενυδρείου σου.

Εμείς εδώ στην Κύπρο φάνηκε τελικά ότι είμαστε τελείως άσχετοι. Θέλουμε μέσα σε 1 εβδομάδα να έχουμε το ενυδρείο μας τελειωμένο.

Ευχή θεού που υπάρχει αυτό το φόρουμ και πολύ καλά παΐδια που είναι πάντα πρόθυμα να βοηθήσουν.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα χτες με τον Μάριο το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι πρέπει να ξεκινήσω και πάλη από την αρχή.

Ελπίζω αυτή τη φορά να ακούσω τη μου λένε τα παΐδια και να μην κάνω του κεφαλιού μου.

Θέλω να ευχαριστήσω και δημοσιά τον Μάριο για όλες τις συμβουλές και την βοήθεια του (ξέρω ότι όλα αυτά που μου έχεις πει Μάριε είναι δουλεία αρκετόν χρόνων και το εκτιμώ αφάνταστα)

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω και τα άλλα παιδία ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ, andreas2000gr, Manogr, Mitrizakis Nikos, TAN, και όσους άλλους δεν θυμάμαι τώρα για της πολύτιμες συμβουλές τους .

Καλή συνέχεα

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο και εγώ θα ήθελα να το έχω έτοιμο μέσα σε μια εβδομάδα. Πάντως να ξέρεις ότι κρατιέμαι με νύχια και με δόντια, και ότι καταβάλω μεγάλη προσπάθεια να συγκρατιέμαι. Εύχομαι να ανταμειφθώ στο μέλλον. Ίδωμεν.

Πάντως φταίνε και ορισμένοι καταστηματάρχες ρε παιδιά. Σήμερα χαζεύοντας σε ένα μαγαζί (ενυδρειακό, τι άλλο – όχι όχι δεν αγόρασα τίποτα, στο παρατσακ όμως) αγόρασε ένας τύπος τρία αγγελόψαρα και τρία soft corals σε ένα ενυδρείο 1.00 μ Χ 1.00 μ (ύψος δεν ξέρω), που δουλεύει μετά τα Χριστούγεννα με 5 κιλά βράχο και δύο εξωτερικά φίλτρα.

Παιδιά είμαι άσχετος, ο.κ., αυτά όμως δεν είναι πολλά να μπουν με τη μία σε καινούριο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...