Jump to content

Εγένετο……………Reef


trelllos

Recommended Posts

που δουλεύει μετά τα Χριστούγεννα με 5 κιλά βράχο και δύο εξωτερικά φίλτρα.

Παιδιά είμαι άσχετος, ο.κ., αυτά όμως δεν είναι πολλά να μπουν με τη μία σε καινούριο ενυδρείο?

δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για αυτό που λες ..

… ναι μοιάζει λάθος κίνηση .. αλλά δεν μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξη ΙΜΟ ..

.. και ο Γιάννος έκανε παρόμοιο λάθος αλλά .. καθότι γάτος .. γλίτωσε τα άσχημα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήρθε λοιπόν η ώρα να ανακαλύψω και εγώ τον πρώτο μου «μεγάλο» λαθρεπιβάτη. Πρόκειται για αυτό το καβουράκι, του οποίου το μέγεθος είναι λίγο πιο μεγάλο από ένα κέρμα των δύο ευρώ.

post-1518-1171352371_thumb.jpg

post-1518-1171352458_thumb.jpg

Τώρα τον έχω από την αρχή μέσα στο ενυδρείο μου και δεν τον είχα ξαναδεί; (που εμένα μου φαίνεται πιο λογικό), ή να μπήκε με τον καινούριο βράχο που πρόσθεσα το Σάββατο;

Α ναι, μπήκαν άλλα 9 κιλά. :D

Από την αναζήτησή μου μάλλον είναι ο Paractaea monodi και από ότι γράφεται είναι αλγοφάγος.

Αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι εχθές που τον είδα «έβοσκε» από τον βράχο, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που το κάνουν και οι ερημίτες.

Έχει κανείς εμπειρία με αυτό το καβουράκι; Το αφήνω μέσα;

Όποιος μου πει όχι (ωχ, ωχ), θα είναι και εθελοντής αρχιψαράς με μένα βοηθό, της επιχείρησης απομάκρυνσής του.

;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την καθαρή μου αλήθεια, προσωπικά δεν μου γεμίζει το μάτι ο λαθρεπιβάτης σου.

Μου δείχνει σαν Red eye. Καβούρι, που παίρνει σύντομα μεγάλες διαστάσεις, με πολύ ισχυρές δαγκάνες, τις οποίες θα ακούς τις νύχτες να "κελαηδούν", όταν θα προσπαθούν να σπάσουν τα κελύφη των ερημιτών ή των σαλιγκαριών.

Θα πρότεινα να τον μεταφέρεις στο refugium.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση δυστυχώς Θα συμφωνήσω με τον Νίκο ότι το καβουράκι πρέπει άμεσα να πάει στο refigium.Οι δαγκάνες του με φοβίζουν αρκετά άσχετα με την συμπεριφορά που περιγράφεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας ενημερώσω ότι το καβουράκι μετακόμισε στο refugium. Την βραδιά της κοπής της πίτας, μάλλον επηρεασμένο από την θετική αύρα μου που είχα αποκτήσει το απόγευμα εκείνο, έκανε τσάρκα στο πιο εύκολο κομμάτι βράχο του ενυδρείου μου. Έτσι λοιπόν η απομάκρυνσή του ήταν παιχνιδάκι.

Βέβαια στην αρχή ανησυχούσα για το τι θα τρώει. Την απάντηση μου την έδωσε ο ίδιος. Τρώει την chaetomorpha σαν τρελλλός. Επίσης εκεί έχει μετακομίσει και ένας άλλος καβουράκος, λευκός, τριχωτός και μικρός όσο το νύχι του αντίχειρά μου.

Στο άλλο μου θέμα τώρα. Λέω να επιστρέψω στα αρχικά μου σχέδια, που προέβλεπαν κοράλλια μετά το καλοκαίρι ώστε να έχω δει και την συμπεριφορά του το καλοκαίρι, μιας και η αγορά chiller, δεν προβλέπεται σύντομα. Έτσι λοιπόν θα αρχίσω να βάζω ψαράκια.

Αυτά που σκέφτομαι είναι τα εξής: τώρα σειρά έχει το blue tang, μετά ένα yellow μαζί με έναν xanthurum, μετά καμιά παγανιέλα (ή όπως λέγεται) ή gramma loreto μαζί με κανένα μικρό pufferάκι,

Και τέλος κανένας Νάσος ή κανένας Japonikus. Εννοείται ότι θα τηρείται κάποιος χρόνος αναμονής μεταξύ την εισαγωγή των ψαριών, καθώς επίσης ότι το μέγεθός τους θα είναι όσο το δυνατόν πιο μικρό.

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το παραπάνω μου εγχείρημα.

Να σας θυμίσω ότι το ενυδρείο μου είναι 135 χ 50 χ 60 cm, συν sump σύνολο 600 λίτρα σκάρτα, έχω 40 κιλά ζωντανό βράχο συν περίπου 100 κιλά αραγωνίτη 60% ζωντανό και 40 % νεκρό. Είναι αρκετά για την βιολογία τόσον ψαριών; Αν όχι τι επιλογές έχω ώστε να αυξήσω την βιολογία μου;

Sorry που σας κούρασα.

Κάντε ένα διάλειμμα και πείτε μου σας παρακαλώ την άποψή σας. :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω ότι το καβουράκι μετακόμισε στο refugium. Την βραδιά της κοπής της πίτας, μάλλον επηρεασμένο από την θετική αύρα μου που είχα αποκτήσει το απόγευμα εκείνο, έκανε τσάρκα στο πιο εύκολο κομμάτι βράχο του ενυδρείου μου. Έτσι λοιπόν η απομάκρυνσή του ήταν παιχνιδάκι.

Βέβαια στην αρχή ανησυχούσα για το τι θα τρώει. Την απάντηση μου την έδωσε ο ίδιος. Τρώει την chaetomorpha σαν τρελλλός. Επίσης εκεί έχει μετακομίσει και ένας άλλος καβουράκος, λευκός, τριχωτός και μικρός όσο το νύχι του αντίχειρά μου.

Αστους να εχουν παρεα.. :)

Στο άλλο μου θέμα τώρα. Λέω να επιστρέψω στα αρχικά μου σχέδια, που προέβλεπαν κοράλλια μετά το καλοκαίρι ώστε να έχω δει και την συμπεριφορά του το καλοκαίρι, μιας και η αγορά chiller, δεν προβλέπεται σύντομα. Έτσι λοιπόν θα αρχίσω να βάζω ψαράκια.

Ψυχτικο πρεπει να παρεις οπωσδηποτε. Αστα ολα πισω για να παρεις το ψυχτικο. Εχεις λιτρα, εχεις κλειστο χωρο κοντα στο παραθυρο με αντηλια. Θα εχεις τεραστια προβληματα απο θερμοκρασια και ειδικα απο υγρασια στο σπιτι σου λογο εξατμισης. Οποτε το ψυχτικο ειναι μονοδρομος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψε πολύ το γεγονός ότι το καβουράκι τρώει Chaetomorpha. Μήπως κάναμε λάθος διάγνωση?

Θα με ενδιέφερε πολύ να δω από κοντά και τους δύο. Αν είναι όντως έτσι πρέπει να βρω και εγώ αυτό το είδος, ώστε να σταματήσω να κουρεύω την συγκεκριμένη άλγη, κάθε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση…

Πρώτα πρώτα να σου πω ότι το ενυδρείο σου νομίζω έχει τα συστατικά για να γίνει ένα πανέμορφο Reef. Θα ήθελα όμως να σου πω κάποια πραγματάκια που θα άλλαζα εγώ.

Καταρχήν νομίζω ότι υπάρχει λάθος στήσιμο του βράχου. Εκτός του ότι μου φαίνεται λίγος, αλλά και το συγκεκριμένο στήσιμο νομίζω δεν προσφέρει αρκετές κρυψώνες για τα ψαράκια σου.

Αυτό που μου χτυπάει άσχημα στο μάτι είναι η σχάρα που φαίνεται τόσο!!!

Ακόμη θα ήθελα να επισημάνω και κάτι για την κυκλοφορία. Με το να έχουμε πολλούς και μεγάλους κυκλοφοριτές σε διάφορα σημεία του ενυδρείου μας δεν νομίζω να καταφέρνουμε και πολλά. Η δημιουργία κυκλικής και ομαλής κυκλοφορίας νομίζω είναι μονόδρομος…

Αυτά τα λίγα. Και πάλι συγχαρητήρια και καλή συνέχεια με τρέλα… φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Θανάσαρε όπως στο είπα και από κοντά βάζοντας blue tang στο ενυδρείο τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο θα ξεκινήσει μια νέα εποχή για σένα που θα λέγεται ick.Σπάνια είμαι κάθετος με κάτι αλλά σε αυτό θα επιμείνω.

Άστο για αργότερα το blue tang προχώρα στα πιο εύκολα είδη από αυτά που έγραψες για αρχή όπως το gramma loreto.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα να μπει από την αρχή το blue tang, για να ξεμπερδέψεις μια και καλή με την πιθανότητα του ick. Αργότερα, που θα έχεις αρκετά ψάρια, τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα.

Όσον αφορά το gramma loretto, νομίζω ότι μπορεί να περιμένει. Αυτή τη στιγμή το σύστημά σου, έχει ανάγκη από αλγοβόρα ψάρια, μια που η άλγη έχει κάνει την πρώτη της εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση εγώ θα σου έλεγα οπωσδήποτε ψυκτικό που είπε ο Μάριος (κάνε οικονομία από αλλού αν γίνεται ) και δεύτερον ξέχασε το blue tang ούτε για αρχή ούτε για μετά εκτός αν έχεις καραντίνα και πάλι με επιφύλλαξη. Ωραία η Ντόρυ αλλά τελικά δεν αξίζει τον κόπο με τόσα άλλα όμορφα tang που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ την δική μου γνώμη ..

απαραίτητο το ψυκτικό …. μόνη σου ελπίδα να το γλυτώσεις είναι να κρατάς τη θερμοκρασία του δωματίου 21-22 βαθμούς και να έχεις ανεμιστηρακια ..

για τα ψάρια συμφωνώ με τον Νίκο Ψάλτη … στα 400 λίτρα θα βολευτεί το blue tang και αργότερα θα αποκτήσει παρέα .. ένα foxface ίσος :thumbup:

μικρά gobies και blennies μπορείς να βάζεις ότι σ αρέσει αφού βεβαιωθείς ότι δεν έχουν κακές συστάσεις ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπήκαν και δύο νέοι κάτοικοι.

Στις 01/0/07 μπήκε μια salaria fasciatus, και μετά από λίγες μέρες και ένα όνειρο απατηλό (έως τώρα) ένας ΛΕΥΚΟΣΤΕΡΝΟΣ (έχω φορέσει το κράνος μου, αλλά PLEASE μη βαράτε πολύ). Είναι ο πρώτος χειρουργός που μπαίνει. Στις τέσσερις μέρες που τον έχω, είναι κινητικός, τσιμπολογάει από τον βράχο και κάνει τις τσάρκες του χωρίς να τον ενοχλεί συνήθως η παρουσία μας. Ο βράχος δεν έχει αρκετή άλγη επάνω, οπότε σκέφτομαι να αυξήσω την φωτοπερίοδο. Αυτή την στιγμή περίπου 4 ώρες με 1 ακτινική 54 watt 20000K και μία 54 watt 15000K.

Από τροφές έχω τις παρακάτω:

Σε FLAKES:

1) OCEAN NUTRITION, BRINE SHRIMP PLUS

2) OMEGA ONE, MARINE FLAKES (thanks ΣΤΑΜΑΤΗ)

Σε κόκκους :

Dr. Bassleer’s Biofish Food granulat 0.5 – 0.8 mm της AQUARIUM MÜNSTER,

Και σε κατεψυγμένο OCEAN NUTRITION, PRIME REEF

Πως προτείνετε να ταΐζω?

Με τα νιτρικά τι να προσέξω? Ήδη μου πήγαν σχεδόν 10, από εκεί που είχα γύρω στα 2 με 5.

Επίσης έχω διαβάσει, κυρίως σε Γερμανικά sites και forums, ότι ταΐζουν, τα tangs κυρίως, με μπανάνα και σαλάτα. Το έχει δοκιμάσει κανένας σας? Την μπανάνα την κόβουν σε μικρά κομμάτια και κατά γενική ομολογία είναι ΗΙΤ.

Ενδιαφέρον πάντως μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω επίσης: cleaner γαρίδες δεν έχω βάλει ακόμα. Θεωρείται must από τώρα? Θα καθαρίζουν clown και λευκόστερνο? Ή μπορώ να περιμένω μέχρι να τις βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Να τον χαίρεσαι Θανάση τον Λευκόστερνο!! :rasp:

Μη φοβάσαι και δε σε βαράει κανένας, κουμάντο στο ενυδρείο σου κάνεις εσύ και κανένας άλλος. Απλά το ξέρεις ότι είναι λίγο ευαίσθητο σαν ψάρι γενικά και επιρρεπής σε αρρώστιες και θέλει καλή ποιότητα νερού (αυτό που λέμε στρωμένο νερό χωρίς πολλά σκαμπανεβάσματα). Ομως τελικά το κάθε ψάρι είναι διαφορετική περίπτωση και έχω δει και μου έχουν τύχει ανθεκτικά λεγόμενα ψάρια να αρρωσταίνουν και ευαίσθητα ψάρια να την βγάζουν καθαρή. Οπότε προχώρα και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Η ακτινική νομίζω είναι πάνω από 20.000Κ, μήπως είναι κανονική που μπλεδίζει λόγω των υψηλών κέλβιν?

Εχω ακούσει όχι μόνο για μπανάνες αλλά και για πορτοκάλια, ακτινίδια και άλλα εσπεριδοειδή και θα ήθελα και εγώ να δοκιμάσω.

Τις cleaner τις θεωρώ must για το λευκόστερνο (για τον clown το βλέπω χλωμό να κάθεται να τον καθαρίσουν) δεν υπάρχει λόγος να καθυστερείς να τις βάλεις. Στο μικρό έχω βάλει 3 και γίνεται χαμός έχουν ξεψαρώσει και κάνουν βόλτες ενώ όταν ήταν μόνη της κρυβόταν συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και δύο νέοι κάτοικοι.

Στις 01/0/07 μπήκε μια salaria fasciatus, και μετά από λίγες μέρες και ένα όνειρο απατηλό (έως τώρα) ένας ΛΕΥΚΟΣΤΕΡΝΟΣ (έχω φορέσει το κράνος μου, αλλά PLEASE μη βαράτε πολύ). Είναι ο πρώτος χειρουργός που μπαίνει. Στις τέσσερις μέρες που τον έχω, είναι κινητικός, τσιμπολογάει από τον βράχο και κάνει τις τσάρκες του χωρίς να τον ενοχλεί συνήθως η παρουσία μας. Ο βράχος δεν έχει αρκετή άλγη επάνω, οπότε σκέφτομαι να αυξήσω την φωτοπερίοδο. Αυτή την στιγμή περίπου 4 ώρες με 1 ακτινική 54 watt 20000K και μία 54 watt 15000K.

Από τροφές έχω τις παρακάτω:

Σε FLAKES:

1) OCEAN NUTRITION, BRINE SHRIMP PLUS

2) OMEGA ONE, MARINE FLAKES (thanks ΣΤΑΜΑΤΗ)

Σε κόκκους :

Dr. Bassleer’s Biofish Food granulat 0.5 – 0.8 mm της AQUARIUM MÜNSTER,

Και σε κατεψυγμένο OCEAN NUTRITION, PRIME REEF

Πως προτείνετε να ταΐζω?

Με τα νιτρικά τι να προσέξω? Ήδη μου πήγαν σχεδόν 10, από εκεί που είχα γύρω στα 2 με 5.

Επίσης έχω διαβάσει, κυρίως σε Γερμανικά sites και forums, ότι ταΐζουν, τα tangs κυρίως, με μπανάνα και σαλάτα. Το έχει δοκιμάσει κανένας σας? Την μπανάνα την κόβουν σε μικρά κομμάτια και κατά γενική ομολογία είναι ΗΙΤ.

Ενδιαφέρον πάντως μου ακούγεται.

Βρε, δεν λυπασαι το ψαρακι?? Θα φαει ταλαιπωρια απιστευτη οποτε κανεις αλλαγες στο ενυδρειο ή οι τιμες αλλαξουν καπια στιγμη. Και επειδη ειδικα εισαι ακομα απειρος και εισαι στην αρχη θα αλλαξουν καποιες στιγμες σιγουρα....Ασε που ειναι και σχετικα κυριαρχικο ψαρι και με αλλα συγκεκριμενα tang θα εχεις τρελα προβληματα με επιθετικοτητα του λευκοστερνου.. Γιατι βιαστικες τοσο πολυ?? :rasp:

Οι ακτινικες δεν ειναι 20000κελβιν. Ειναι πολυ παραπανω. Καποιες στιγμες μαλιστα ειδα καποιες σποραδικες αναφορες στο ιντερνετ να αναφερουν κοντα στα 50000κελβιν για τις πραγματικες ακτινικες.

Τα νιτρικα ειναι θεματα πολλα. Ισως οχι καλο skimming. Πολυ τροφη. Ακομα το dsb δεν εχει παρει μπροστα. Θα δεις.

Ενω για τα φρουτα και τις σαλατες που αναφερεις, το μαρουλι και το αγγουρι ειναι μεζες οταν το μαθουν. Τωρα για αλλα φρουτα πολλα εχω ακουσει αλλα τα θεωρω υπερβολη. Αφου οι τροφες ποια ειναι απιστευτα καλες και τα συμπληρωματα με μαρουλι, αγγουρι και κατεψυγμενο τα καλυπτουν απολυτα. Παραπανω ειναι υπερβολη κατα την δικη μου γνωμη. Αλλα δοκιμασε και πες μας. Χρησιμη γνωση θα ειναι αλλα αναφερω και παλι πως ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι!!!

Σίγουρα πρέπει να αυξήσεις πια τη φωτοπερίοδο, το ψάρι αυτό χρειάζεται άλγη για να καλύψει τις ανάγκες του, την οποία δεν θα την παρατηρήσεις, αφού θα φροντίζει να την εξαφανίζει, πριν καλά καλά βγει.

Η παρουσία των γαρίδων, θεωρώ ότι επιβάλλεται, καθώς και ενός ή περισσοτέρων neon gobies.

Για τις μπανάνες κλπ, μια δοκιμή θα μας πείσει. Τι επιβάρυνση, όμως θα έχουν στο σύστημά σου????

Για την αύξηση των νιτρικών, εκτός από την παρουσία του μεγάλου σχετικά ψαριού, είμαι σίγουρος ότι οφείλεται και στο.... χέρι σου. Μην είσαι υπερβολικός στο τάισμα και μην ξεχνάς, ότι το συγκεκριμένο ψάρι, κάθε μέρα βόσκει.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Οι ακτινικες δεν ειναι 20000κελβιν. Ειναι πολυ παραπανω. Καποιες στιγμες μαλιστα ειδα καποιες σποραδικες αναφορες στο ιντερνετ να αναφερουν κοντα στα 50000κελβιν για τις πραγματικες ακτινικες.

Μάριε νομίζω αυτό με τα 50.000Κ και ακτινικές δεν στεκει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάριε νομίζω αυτό με τα 50.000Κ και ακτινικές δεν στεκει!!!!!

Γιατι το νομιζεις αυτο? Εχεις ποτε 20αρες λαμπες? Δεν εχουν σχεση με τις ακτινικες. Οι ακτινικες ειναι πολυ ποιο μπλε(μονο μπλε..) και αρκετες χιλιαδες κελβιν παραπανω. Στις πραγματικες 20αρες ειναι ενα φαινομενο που το βλεπεις με γυμνο ματι. Ισως να υπαρχει καποια αλλη μετρηση για αυτες, αλλα προς το παρον το μονο στοιχειο που εχω δει ειναι αυτο. Εαν εχεις καποια αποψη στο θεμα ευχαριστως αν σε ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Μάριο για το 50.000 κάπου το είχα βρει και εγώ. Ουτως ή άλλως και 50.000 να μην είναι, οι λάμπες των 20.000Κ δεν είναι ακτινικές, εδώ έχουν βγει MH στα 20.000.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Μάριο για το 50.000 κάπου το είχα βρει και εγώ. Ουτως ή άλλως και 50.000 να μην είναι, οι λάμπες των 20.000Κ δεν είναι ακτινικές, εδώ έχουν βγει MH στα 20.000.

Δεν γνωριζω τα Kelvin των ακτινικων...ουτε καν αν υπαρχει τετοια μετρηση για αυτες... αλλα 100% δεν μιλαμε για 20000Κ αφου δεν εχει καμια σχεση το φως αυτο με το φως των ακτινικων...

Μάριε νομίζω αυτό με τα 50.000Κ και ακτινικές δεν στεκει!!!!!

Καλο θα ηταν Στεφανε να μας λες και τι στεκει :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ ακτινικού και λευκού φωτισμού, οφείλεται στο μήκος κύματος της ορατής φωτεινής ακτινοβολίας και όχι στα Kelvin.

Έτσι μπορεί να έχουμε λάμπα των 50.000Κ χωρίς να είναι ακτινική. Η λάμπα αυτή μπορεί να εκπέμπει έντονο μπλε φως, αλλά δεν είναι ακτινική.

Οι ακτινικές λάμπες, έχουν ένα φάσμα ακτίνων μεταξύ 380-480 nm, ενώ αντίθετα στις απλές λάμες το φάσμα αυτό φτάνει μέχρι και τα 800nm, ενώ η κορυφή, το peak, μπορεί να ποικίλει.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση στα είπα και από κοντά για τον Λευκοστερνο.Δεν είναι ότι απλά μιλάμε για ένα δύσκολο ψάρι είναι ότι είναι και ο πιο επιθετικός acanthurus μαζί με sohal και lineatus και θα κάνει την ζωή δύσκολη σε ότι καινούργιο μπει στο ενυδρείο σου.Ευχομαι ειλικρινά όλα να πάνε καλά.

Διάβασε και αυτό το άρθρο σχετικά με τον leucosterno.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2237

Link to comment
Share on other sites

οταν έψαχνα για τις λάμπες που θα βάλω κατάλαβα οτι μονο σε metal halide

θα έβρισκες 20.000Κ αληθινο φάσμα, οι T5 κ Τ8 δεν το φτάνουν αυτό με τπτ.

Τώρα έψαξα για να δω τι υπάρχει σε 50.000 Κ και η μόνη περίπτωση είναι

οι ΜH ιβαsaki το έχουν αυτό αλλά σε περεταιρο ψάξιμο είναι για 50.000K like.

και ετσι ονομάζουν τις λάμπες που εκπαίμπουν τελικά ένα βαθυ μπλέ,

σαν αυτό που συναντάς στην θάλασσα στο αντίστοιχο βάθος με το σημείο

που φτάνουν τα 50.000K ... σαφώς μεγαλύτερο βάθος απο το αντίστοιχο

για τα 20.000Κ. ΣΤο μεγαλύτερο βάθος ποιο σκοτινο μπλέ.

μιλάνε για 50.000κ Like bulbs όμως.

Εχω δοκιμάσει και μία Marine-glo που ειναι σε ποιο πολλά Kelvin απο τις

Power-glo (18.000K).

Και στην πράξη, η 50/50 pc λάμπα που έχει απο μαμά το boyu είναι ακτινική και μπλέ αλλά πιο πολύ σε φθορίου με μπλε τζάμι μου κάνει

παρά για αληθινό 20.000+ Kelvin φωτισμό.

Αντίθετα στις interpet 50/50 που έχω τώρα οι ακτινικές έχουν πολύ

παραπάνω kelvin και στο μάτι δεν φαίνεται πουθενα το μπλε τους χρώμα!

Εάν είχα πάντως μια MH στα 20.000K θα ήμουν υπερευχαριστημένος!

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

Για αποφυγή παρεξήγησης υποστηρίζω οτι οι ακτινικές εχουν πανω απο 20.000Κ αλλά σε καμία περίπτωση 50.000K !

για τις "50.000Κ like" λάμπες είναι άλλο πράμα!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ ακτινικού και λευκού φωτισμού, οφείλεται στο μήκος κύματος της ορατής φωτεινής ακτινοβολίας και όχι στα Kelvin.

Έτσι μπορεί να έχουμε λάμπα των 50.000Κ χωρίς να είναι ακτινική. Η λάμπα αυτή μπορεί να εκπέμπει έντονο μπλε φως, αλλά δεν είναι ακτινική.

Οι ακτινικές λάμπες, έχουν ένα φάσμα ακτίνων μεταξύ 380-480 nm, ενώ αντίθετα στις απλές λάμες το φάσμα αυτό φτάνει μέχρι και τα 800nm, ενώ η κορυφή, το peak, μπορεί να ποικίλει.

Νικο αυτο ισχυε για τις παλαιοτερες σχετικα λαμπες. Οι γνησιες 14κ και 20κ φτανουν και ποιο χαμηλα στην κλιμακα ποια. Παραδειγμα οι Hamilton 14k. Παραθετω απο τι γραφετε απο την εταιρια κατασκευης της. Απλα περα απο ακτινικο φως εχουνε και αλλα φασματα για σωστο ισοροπημενο φως.

"HAMILTON METAL HALIDE 250W 14K BULB

OUR BEST! Bright ice white blue appearance, full spectrum consisting primarily of high spikes in the 440-460 nanometer range with additional smaller spikes in 550, 590 and 690 nm range. Will bring out an attractive fluoresence from your fish and corals. Get desired actinic blue color effects without the need to add actinic blue fluorescents to your metal halide. Outstanding color!"

ΟΙ καλες ακτινικες εχουν μονο μπλε και οι κορυφες τους και η λαμπα ουσιαστικα ειναι στην κλιμακα 420nm για τις arcadia και 440-460nm για τις JBL.

Θα μπορουσε να φτιαχτει μια ΜΗ ακτινικη αλλα θα επεφτε παρα πολυ γρηγορα το φασμα της και για αυτο το λογο ακομα δεν εχουν βγλει στο εμποριο. Ηδη οταν οι 14 και 20αρες θελουν αλλαγη δεν ειναι γιατι δεν βγαζουν φως ποια, αλλα γιατι το φασμα αρχιζει να χανετε και πεφτει σιγα σιγα. Δηλαδη απο 14κ πεφτει στα 12 στα 10κ και παει λεγοντας. Τα κιτρινα που εχει δεν χανονται, αλλα τα μπλε πεφτουν γρηγορα.

Το καλο με τις 14αρες π.χ. ειναι οτι με μια ΜΗ καλυπτης ολα τα φασματα φωτος για το κοραλλι. Και δεν χρειαζεσε ακτινικες. Σε 10 χρονια απο τωρα ειτε θα εχουμε σιγουρα ακτινικες ΜΗ, ειτε θα εχουμε μονο led. Προσωπικα θα προτιμουσα τα led. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...