Jump to content

Εγένετο……………Reef


trelllos

Recommended Posts

Τελικά ο λευκόστερνός μου δεν τα κατάφερε.

Σήμερα αγοράζω UV Vecton 25 Watt, και με την επόμενη ευκαιρία όζον με redox controller.

Ελπίζω να είναι ο πρώτος και ο τελευταίος φόνος που διαπράττω.

:bowdown::thumbup::D;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε καταλαβαίνω φίλε…

λυπάμαι πολύ … :bowdown:

τα ,μηχανήματα που σχεδιάζεις βοηθάνε …. αλλά από μόνα τους δεν σου εξασφαλίζουν ότι δεν θα ξανασυμβεί …

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι φίλε μου για το ψαράκι σου…

Όπως είπε και ο Τάσος…

"τα ,μηχανήματα που σχεδιάζεις βοηθάνε …. αλλά από μόνα τους δεν σου εξασφαλίζουν ότι δεν θα ξανασυμβεί …"

Link to comment
Share on other sites

Θανάση λυπάμαι για την απώλεια. :thumbup:

Τα περισσότερα τα είπαμε από κοντά το μεσημέρι. :bowdown:

Κρατά αυτό από εμένα-

Μια παλιά παροιμία λέει ότι από τα λάθη μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι αλλά αφού σε αυτό το χόμπι κάποιοι άλλοι τα έχουν φάει παλιότερα αυτό από μόνο τουείναι μια βοήθεια για τους νέους που ξεκινάνε στο να μην τα επαναλαμβάνουν. Δώσε έμφαση σε άλλα πράγματα στο ενυδρείο σου προς το παρόν αστό να ηρεμίσει βαλέ κανένα ασπόνδυλο και κανένα οφελημο ψαράκι για την ομάδα καθαρισμού και acanthurus μπορεί να βάλεις και αργότερα.

Η υπομονή είναι ο δρόμος το χόμπι μας να είναι αγχολυτικό και όχι αγχοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Θανάση

Δυστυχώς οι απώλειες είναι μέσα στο πρόγραμμα, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άγρια ψάρια.

Η προσωπική μου γνώμη είναι, στην επόμενη προσπάθειά σου να μην βάλεις το Λευκόστερνο μόνο του στο ενυδρείο, αλλά να έχουν προηγηθεί κάποια άλλα "αλανιάρικα " ψάρια.

Έτσι δεν θα αισθάνεται μόνος σε μια "έρημη πόλη", πράγμα που τον στρεσάρει περισσότερο. Μην σου διαφεύγει ότι το ψάρι αυτό είναι κοπαδιάρικο στη φύση και η απομόνωσή του σε ένα ενυδρείο και μάλιστα άδειο από άλλα παρόμοια ψάρια, δεν είναι ότι το καλύτερο για αυτό.

Καλή η επιλογή σου για τη συγκεκριμένη λάμπα UV.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι ο πρώτος και ο τελευταίος φόνος που διαπράττω.

Νομίζω πως είναι πολύ λάθος το σκεπτικό σου. Θα μπορούσε να ζει και να είναι μια χαρά, δεν ξέρεις την ταλαιπωρία που μπορεί να είχε περάσει το ψάρι πριν έρθει στα χέρια σου.

Προχώρα μπροστά, μάθε από τα τυχόν λάθη σου και κοίταξε να μην τα επαναλάβεις αλλά δεν είμαστε εμείς αποκλειστικά υπεύθυνοι για τον χαμό του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ λάθος το σκεπτικό σου. Θα μπορούσε να ζει και να είναι μια χαρά, δεν ξέρεις την ταλαιπωρία που μπορεί να είχε περάσει το ψάρι πριν έρθει στα χέρια σου.

Θα διαφωνησω λιγο εδω. Ο Λευκοστερνος ειναι ψαρι που εαν εχει φαει ταλαιπωρια γινεται "ζαχαρουλης" για πλακα. Εδω εχουμε την αντιθετη περιπτωση. Δηλαδη ενα ψαρι που στην αρχη ηταν κρυσταλο (συμφωνα με αυτα που μας ειπε ο Θανασης) στην πορεια εβγαλε προβληματα και δυστηχως ψοφησε. Οποτε το προβλημα ειχε να κανει με το ενυδρειο που ηταν. Αρκετα στοιχεια τα αναφεραμε και ποιο πριν. Εδω υπαρχουν σωστα στημενα (και στρωμενα..) ενυδρεια, που περνουν ψαρι με αρχικα συμπτωματα ich(απο το κακη μεταφορα ομως κτλ και οχι "εμπολα" ;) ) και το ψαρι περνει τα πανω του, και σε λιγοτερο απο 10 ημερες ειναι περδικι. Αλλα θελει εμπειρια με οτι συνεπαγετε αυτο. Κοινος θελει απλα χρονο ο χομπιστας να μαθει και να σταθεροποιηση σωστα το ενυδρειο του.. Απλα χρονο και θεληση. :thumbup:

Προχώρα μπροστά, μάθε από τα τυχόν λάθη σου και κοίταξε να μην τα επαναλάβεις αλλά δεν είμαστε εμείς αποκλειστικά υπεύθυνοι για τον χαμό του κάθε ψαριού.

Στο πρωτο σκελος θα συμφωνησω 100%. :bowdown: Αλλα στο δευτερο θα διαφωνησω για τους παραπανω λογους. Τρομαχτικα ευαισθητα ψαρια, οσο ομορφα και να ειναι, απο την στιγμη που υπαρχει η γνωση πρεπει να προσεχουμε και αν μπορεσουμε να τους δωσουμε 100% οτι μπορουμε. Τωρα εαν και εκει κατι δεν παει καλα, ποια οντως ειναι και αλλου το προβλημα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μάριε δώσε του και ένα μαχαίρι μαζί με τη σούβλα το Πάσχα να κάνει χαρακίρι :thumbup::bowdown:

Ο άνθρωπος κατάλαβε το λάθος του όμως δε νομίζω και πάλι ότι είναι αποκλειστικά υπεύθυνος. Και άλλοι πολλοί έχουν- έχουμε κάνει λάθη για να μη το πω χειρότερα, και τα ψάρια, επίσης ευαίσθητα την έχουν βγάλει καθαρή. Αρα παίζει ρόλο και η προϋπηρεσία του ψαριού πριν πέσει στο λάθος μας, όπως επίσης και η θέληση του για ζωή, όπως και σε κάθε έμβιο ον. Αν ας πούμε έφαγε πολύ κυάνιο στη περιοχή που πιάστηκε ή ήταν στο μαγαζί με κάποιο άλλο ψάρι άρρωστο και ενώ το πήραμε καθαρό, ήταν φορέας επώασης κάποιας ασθένειας που τις πρώτες ημέρες δεν φαινόταν.

Η άποψη μου είναι από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα ότι φυσικά παίζει ρόλο το λάθος που θα κάνουμε όμως η ευθύνη για το χαμό δεν είναι αποκλειστικά δική μας, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες μη ορατοί και ελεγχόμενοι όπου κάποιες φορές σε συνδιασμό με το λάθος μας έχουν άσχημο αποτέλεσμα και άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε δώσε του και ένα μαχαίρι μαζί με τη σούβλα το Πάσχα να κάνει χαρακίρι :D:thumbup:

Ο άνθρωπος κατάλαβε το λάθος του όμως δε νομίζω και πάλι ότι είναι αποκλειστικά υπεύθυνος. Και άλλοι πολλοί έχουν- έχουμε κάνει λάθη για να μη το πω χειρότερα, και τα ψάρια, επίσης ευαίσθητα την έχουν βγάλει καθαρή. Αρα παίζει ρόλο και η προϋπηρεσία του ψαριού πριν πέσει στο λάθος μας, όπως επίσης και η θέληση του για ζωή, όπως και σε κάθε έμβιο ον. Αν ας πούμε έφαγε πολύ κυάνιο στη περιοχή που πιάστηκε ή ήταν στο μαγαζί με κάποιο άλλο ψάρι άρρωστο και ενώ το πήραμε καθαρό, ήταν φορέας επώασης κάποιας ασθένειας που τις πρώτες ημέρες δεν φαινόταν.

Η άποψη μου είναι από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα ότι φυσικά παίζει ρόλο το λάθος που θα κάνουμε όμως η ευθύνη για το χαμό δεν είναι αποκλειστικά δική μας, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες μη ορατοί και ελεγχόμενοι όπου κάποιες φορές σε συνδιασμό με το λάθος μας έχουν άσχημο αποτέλεσμα και άλλες όχι.

Oλα αυτα που λες Ανδρεα εχουν μια βαση. Αλλα ειναι παρα πολυ γενικα. Οχι οτι δεν γινεται. Αλλα το πρωτο προβλημα σε ενα ψαρι που δεν παει καλα φαινετε απο το μαγαζι με γυμνο ματι.. Οποτε εαν το παρουμε απο εκει και ειναι καλα, ζωηρο και τρωει (οχι παντα απαραιτητο) τοτε ειναι 95+% δικη μας ευθυνη για να παει καλα. Παραδειγμα σε ενυδρεια που γνωριζω καλα, τα βλεπω τακτικα και ξερω οτι οι ιδιοκτητες τους δεν θα μου πουνε αλλα-νταλα (παραμυθια κοινος ειτε γιατι δεν θελουν να εκτεθουν, ειτε γιατι ντρεπονται ειτε γιατι δεν γουσταρουν βρε αδελφε..). Τοτε αυτο που λεω παραπανω εχει την βαση του μεσα απο τα 5 χρονια εμπειρια που εχω προσωπικα αλλα και με αλλους χομπιστες που εχω την τυχη να εχω σχεσεις μαζι τους.

Δεν καταδικαζουμε κανεναν, αλοιμονο. Αλλα οταν το λαθος ειναι δικο μας, ειναι κακο να τα ριχνουμε στο ψαρι, στη κακια στιγμη ή οπου αλλου. Γιατι μονο ετσι θα προχωρησουμε σωστα κα θα προσπαθησουμε για το καλυτερο στο μελλον. ΟΛοι εχουμε κανει λαθη και εχουμε μαθει απο αυτα. Αυτα προσπαθουμε να περασουμε σε εσας που μας ρωτατε την γνωμη σας και μας εμπιστευεστε.

Οπως εχω ξαναπει πολλες φορες, τα πραγματα στο χομπι μας ειναι πολυ απλα οταν το καταλαβεις. Απλα ειναι τρομακτικα πολυπλοκο, και οταν δεν το εχεις καταλαβει ακριβως, τοτε τα πραγματα γινονται περιπλοκα και ορισμενες φορες βρισκουμε λαθος τροπο να δικαιολογησουμε κατι. Το κυανιο ειναι κατι που συμβαινει, αλλα ειναι αρκετα σπανιο ποια. Για τα υπολοιπα εχω αναφερθει παραπανω.

Και αυτο το τροπο σκεψεις προσπαθουμε να δωσουμε. Οποτε ας κοιταξουμε μπροστα και να προσπαθησουμε για το καλυτερο με οσο το λιγοτερο σκεψεις που θα μας μπερδεψουν. Ολοι εχουμε κανει λαθη. Και εγω εχω κανει. Αλλα οχι γιατι το ηξερα και πηγαινα να κανω το δυσκολο εως αδυνατο, αλλα γιατι δεν ηξερα και δοκιμαζα.

Αρα

μην ψαχνουμε την απιθανη εξηγηση για κατι , αλλα την προφανη. Ο λευκοστερνος ειναι ενα τρομακτικα ευαισθητο ψαρι. Το λεει η βιβλιογραφια. ΤΟ λενε ολοι οι χομπιστες που τον εχουν ή ειχαν. Αυτο το κραταμε και οχι επειδη μας αρεσει να το παρουμε. Γιατι σε ενα ενυδρειο που δεν ειναι ακομα σωστα στρωμενο και ανετοιμο για το συγκεκριμενο ζωντανο, τοτε η εξηγηση ειναι προφανης. Καθε ζωντανο θελει το καταλληλο περιβαλλον. Αμα δεν το εχει ακομα πως μπορουμε να το κρατησουμε σωστα? Εκει φταιμε εμεις, οπως να κραταμε καρχαρια σε 1-2-3 τονους ή να εχουμε κυνηγους με ηρεμα ψαρια στο ιδιο ενυδρειο ή να εχουμεκοραλι απου θελουν νερο απολυτο και να τα εχουμε σε νερο καταλληλο για μ****α και μανιταρια μονο ή ακροπορες σε λαθος φως και σιγα σιγα να χανουν το χρωμα τους και στην πορει ανα πεθαινουν. ΕΚει φταιμε εμεις και οχι τα ζωντανα. Φταιμε εμεις που δεν μπορεσαμε να δωσουμε της σωστες συνθηκες.

Παραδειγμα εγω. Με το ενυδρειο μου ποια να μην μπορει να συντηρησει τα brains λογο ακρειων συνθηκων φωτισμου και "στεγνου" νερου επρεπε να τα δωσω κα τα εδωσα. Τοσο απλο. Παρολο που καποια απο αυτα τα εχω για πανω απο 3 ολοκληρα χρονια και ποιο πριν απλα πεταγαν. Ετσι παει.

Και ειλεικρηνα κουραστικα να προσπαθω να αποδειξω το αυτονοητο. Αυτο που ολα τα βιβλια λενε και αυτο επισεις που ολοι οι χομπιστες που πραγματικα γνωριζουν λενε. Τα ευαισθητα ψαρια θελουν και καταλληλα ενυδρεια. Και εινα λαθος να μπουν σε νεο ενυδρειο με αρχαριο χομπιστα οσο καλος και να ειναι σαν καινουργιος. Ολα τα βιβλια το λενε "For experienced hobbists and the aquarium must have stable and working for enought time, preferably for over 6 months or a year." E οταν το λενε ολοι οι ατλαντες και τα βιβλια καπως ετσι, πως περιμενουμε εμεις να κανουμε την ανατροπη κα να πουμε πως το ψαρι μπορει να ηταν μη ηγιες? Σαφως μπορουσ ενα ηταν μη υγιες. Αλλα του δωσαμε εμεις αυτο που επρεπε για να μπορει να μεινει υγιες αν ηταν ή να μπορεσει να παρει τα πανω του εαν ηταν στρεσσαρισμενο?

Κοινος παιδια την ουσια να βλεπουμε και οχι τη μας βολευει. Η φυση εχει κανονες και μονο εαν την ακολουθουμε να μπορεσουμε να εχουμε την σωστη αποψη πανω σε αυτο.

Ευχαριστω για την υπομονη σας και να ξερετε πως εδω δεν ειμαστε να ανακαληψουμε την αμερικη, αλλα γι ανα μπορεσουμε να εκμεταλευτουμε ΣΩΣΤΑ τη γνωση που ηδη υπαρχει χωρις να χανουμε χρονο, χρημα και κοπο σε κατι που ειναι απο δυσκολο εως ματαιο λογο απειριας, οχι σωστου ακομα ενυδρειου ή και ασυμβατοτητας ψαριων.

Τοσο απλα. Το αυτονοητο κοιταμε και οχι την εξαιρεση. Ας ειμαστε εμεις ετοιμοπολεμοι και τοτε ναι, θα μας φταιει κατι αλλο. Εαν δεν ειμαστε πως θελουμε να πιστευουμε πως δεν φταιγαμε εμεις? Ειναι λαθος αυτο. Και παρακαλω να προσεξετε την απαντηση μου γιατι αναφερομαι σε ολα τα ενδεχωμενα και δεν πρεπει να κοιταμε την λαθος πλευρα αλλα τη σωστη και η επαναληψη ιδιων θεσεων συνεχως κουραζει. Δεν το λεω με κακο σκοπο αλλα με θεληση να δειξω μια ωρα αρχιτερα ενα σωστο και αυτονοητο ποια τροπο σκεψης που μονο καλο σαν χομπιστες μπορει να μας κανει.

Ευχαριστω.

Καλο πασχα!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Μάριε

Θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο, με το θαυμάσιο και συνάμα αυστηρό "κήρυγμά" σου.

Κατά τη γνώμη μου, σε κάθε αναποδιά θα πρέπει να ψάχνουμε την πραγματική αιτία και όχι να βολευόμαστε πίσω από τις απλές εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι καλός ή κακός…

Η φύση βάζει τους κανόνες και εμείς του ακολουθούμε… ή μάλλον προσπαθούμε να τους ακολουθήσουμε…!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να αναφέρω λοιπόν την πρόοδό μου.

Τελικά χάθηκε και το ένα clownάκι από ick αλλά και το goby (valenciennea sexguttata) από ασιτία. Δεν έτρωγε καθόλου από τις τροφές που έριχνα. Όλη μέρα έσκαβε στην άμμο, αλλά καθότι καινούριο σύστημα, δεν έβρισκε τίποτα το βρώσιμο.

Το άλλο clownάκι την γλίτωσε κάνοντας ένα μπανάκι σε γλυκό νερό.

Πάει καιρός από τότε….

Εν τω μεταξύ μπήκε ένα καινούριο clownάκι (ocellaris).

Μπήκε και μια sinularia καθώς επίσης ένα τέταρτο fungia κομμένο από τον A. Calfo αυτοπροσώπως, καθώς επίσης και μια galaxea που δεν πρόλαβε να την περιποιηθεί και έτσι μου έμεινε ολόκληρη.

Έπεται συνέχεια.

Επίσης σήμερα, μετά από σχεδόν έναν μήνα, μπήκαν και καινούρια ψαράκια. Αρχικά έλεγα να βάλω ένα yellow tang με έναν xanthurum ταυτόχρονα. Αλλά τελικά άλλαξα γνώμη και έβαλα ένα mini κοπαδάκι αποτελούμενο από τρία μικρά yellow tang. Περιττό να πω το τι χρώμα και κίνηση απέκτησε το ενυδρείο μου.

Περιμένω να δω πως θα πάει στην συνέχεια…..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή του κοπαδιού των yellow tang. Να σου ζήσουν.

Τα κοράλλια σου δείχνουν καλά?

Κατάφερες να σταθεροποιήσεις τις τιμές του νερού?

Αλλαγές νερού ξεκίνησες?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή του κοπαδιού των yellow tang. Να σου ζήσουν.

Τα κοράλλια σου δείχνουν καλά?

Κατάφερες να σταθεροποιήσεις τις τιμές του νερού?

Αλλαγές νερού ξεκίνησες?

Τα κοράλλια δείχνουν μια χαρά.

Η Galaxea είναι ανοιχτή, και η Fungia είναι πορτοκαλί :) . Το τονίζω αυτό, γιατί όταν την πήρα ήταν πρασινωπή. Όταν επέστρεψα μετά από μια βδομάδα και την είδα πορτοκαλί, αγχώθηκα. Ευχαριστώ τον Θανάση που μ’ ενημέρωσε ότι έτσι πρέπει να είναι.

Αυτό που δεν ξέρω αν πρέπει να με αγχώνει, είναι το σαρκόφυτο, το οποίο δεν άνοιξε εδώ και δύο μέρες. Ποια είναι η διαδικασία που αλλάζει, ώστε να το παρακολουθώ?

Τις τιμές του ΚΗ δεν τις έχω σταθεροποιήσει ακόμα γιατί δεν έχω μείνει ακόμα στην Αθήνα (σήμερα θα ξαναφύγω).

Κατά τα άλλα νιτρώδη 0 και νιτρικά μεταξύ 0,01 και 0. Πάντα με Salifert.

Έκανα μια αλλαγή νερού γύρω στο 10%. Έχω μια αύξηση της άλγης που πιστεύω ότι είναι φυσιολογική τη στιγμή που δεν είχα κανένα τανγκάκι μέσα. Ελπίζω τώρα με τους τρεις μάγκες να γίνει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικοι και να σου ζήσουν..... :);):angry2:

Άντε σιγά σιγά να γεμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η επιλογη σου με τα Yellow Tang!! Θα πρεπει οντως τωρα να εχεις πουλ κινηση και χρωμα! Απλα εαν αποφασισεις να βαλεις καποιο αλλο tang προσεξε μην βαλεις αλλο zebrasoma γιατι θα γινει χαμος.. Οι τιμες αψογες.

Οσο για την δυσκολια στο ΚΗ εχω μια προσταση. Εαν εχεις αυτοματη αναπληρωση νερου. Βαλε εκει μια ποσοτητα του builder που χρησιμοποιης και στην πορεια θα δεις εαν χρειαστει να αυξησης την ποσοτητα ή να την μειωσης αναλογα. Ετσι θα εισαι οκ αφου το ασβεστιο πεφτει πολυ ποιο αργα απο οτι η αδηφαγος αλκαλικοτητα στο ενυδρειο μας.. Δεν ειναι κακη ιδεα! ;)

Οσο για τα νιτρικα, μαλλον 1 με 0 εννοεις αφου η salifert δεν μετραει κατω απο 1. Που και παλι ειναι δυσκολο στις κλιμακες κατω του 10 αφου ειναι λιγο δυσκολο το χρωμα στο ματι. Αλλα και παλι περνεις μια καλη ιδεα στο που εισαι. Αν π.χ. δεν εισαι στο 6 θα εισαι ή στο 7 ή στο 5. Μια χαρα μου κανει αυτη η κλιμακα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αλλαγή νερού γύρω στο 10%. Έχω μια αύξηση της άλγης που πιστεύω ότι είναι φυσιολογική τη στιγμή που δεν είχα κανένα τανγκάκι μέσα. Ελπίζω τώρα με τους τρεις μάγκες να γίνει η δουλειά.

είναι πολύ δουλευταράδες …

.. να σου ζήσουν ..

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω αν πρέπει να με αγχώνει, είναι το σαρκόφυτο, το οποίο δεν άνοιξε εδώ και δύο μέρες. Ποια είναι η διαδικασία που αλλάζει, ώστε να το παρακολουθώ?

Πολλοί θα σου αναφέρουν, ότι το σαρκόφυτο, όπως και κάποια άλλα μαλακά κοράλλια, κάνει "κύκλο". Δηλαδή παραμένει κλειστό, για να μπορέσει να αποβάλλει την υπερβολική βλέννα και τις επικαθίσεις, που έχουν συσσωρευτεί στην επιφάνεια του δέρματός του.

Αυτή είναι μια διαδικασία, που διαρκεί από μερικές ώρες, έως μία ή το πολύ δύο μέρες και η χρονική αυτή διάρκεια καθορίζεται από την ένταση της ροής του νερού, που το διαπερνά.

Πολλές φορές, όμως, το σαρκόφυτο παραμένει κλειστό, για μερικές μέρες, όταν γίνει μεταβολή κάποιας παραμέτρου του νερού, η οποία του προκαλεί στρες. Στη δική σου περίπτωση, πιστεύω, ότι πρόκειται για αστάθεια της Alk.

Θα πρέπει να φροντίζεις, οτιδήποτε αλλαγές κάνεις στο σύστημά σου, να γίνονται σταδιακά και να γνωρίζεις, ότι οι "ρεαλιστικές" τιμές, είναι αυτές που είναι πιο σταθερές. Αντίθετα οι "υψηλοί στόχοι", πολλές φορές είναι απραγματοποίητοι, με αποτέλεσμα την μόνιμη αστάθεια, που είναι ότι το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ένα yellow tang μας εγκατέλειψε. Με το που γυρίζω εχθές το μεσημέρι σπίτι, ήταν στην γωνίτσα που το είχα αφήσει την Παρασκευή, με την διαφορά ότι δεν έτρωγε και το ένα του το μάτι ήταν θολό. Επίσης τα πτερύγιά του ήταν «φαγωμένα». Στο άλλο από τα τρία, έχει «μπει μέσα» η κοιλιά του και στην βάση του πτερυγίου του καθώς και στα βράγχιά του είναι έντονο κόκκινο.

Το πρώτο τελικά με εγκατέλειψε τα ξημερώματα, όπου το παρακολουθούσα σε μια γυάλα με OODINEX και μια αεραντλία που το είχα βάλει. Εκεί μέσα άρχισαν να «αποκολλώνται» κομμάτια από τα πτερύγιά του και τελικά κατά τις 03,00 τα ξημερώματα μας άφησε.

Να δω τι εικόνα θα αντιμετωπίσω σε λίγο που θα γυρίσω σπίτι.

Με μια πρόχειρη ματιά στο internet και όχι μόνο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι finrot.

Ερώτηση:

Πόσο γρήγορα μπορεί να κολλήσει και να καταλήξει ένα ψάρι από finrot, δεδομένου ότι τα ψάρια αγοράστηκαν την Πέμτη?

Link to comment
Share on other sites

Τιμές προ 5λέπτου

Αμμωνία: 0 με Aquarium pharmaceutical

Νιτρώδη: 0 με Salifert

Νιτρικά: <0,2 με Salifert (@Discos, Μάριε είχες δίκιο. Η κλίμακα στην low range είναι από 0,2 – 10. εγώ είμαι κάτω από 0,2)

pH: 8.2 με Seachem (περιμένω Salifert)

KH: 7 με Salifert

Αλατότητα 1024 με refractometer Sybon.

Αναμένονται τεστάκια για Ca και Mg πάντα της Salifert.

Είναι τιμές πολύ κακού νερού?????

Edit: επειδή άλλαξε σελίδα, κοιτάξτε σας παρακαλώ και το τελευταίο post στην προηγούμενη σελίδα. Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

το νερό κρίνεται από πάρα πολλές παραμέτρους

.. οι τιμές αυτών που αναφέρεις είναι πολύ καλές ..

.. πρόσεξε λίγο μόνο το Κh .. να είναι πάνω από 8 :)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που αναφέρεις είναι πολύ καλές για τα ψάρια.

Σίγουρα όμως, υπάρχουν και άλλοι παράμετροι, που δεν μπορούμε να μετρήσουμε, ειδικά σε ένα ανώριμο σύστημα.

Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χρόνου.

Τα υπόλοιπα ψάρια σου, πως φαίνονται??

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα ψάρια σου, πως φαίνονται??

Δυστυχώς όχι πολύ καλά Νίκο

Το ένα είναι πολύ αδύνατο ενώ τρώει και είναι λίγο κόκκινο στην βάση του πτερυγίου του. Έτσι ήταν από την πρώτη μέρα που το είδα στο σπίτι μου. Το άλλο είναι λίγο άσπρο γύρω από τα μάτια του αλλά δεν δείχνει κάτι άλλο. Θα δείξει ….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...