Jump to content

Εγένετο……………Reef


trelllos

Recommended Posts

Nα ξερεις οτι η απαντηση στην απορια σου σχετικα με το fin-rot ειναι οτι εαν ενα ψαρι το εχουν "σκισει" στο κυνηγη και ειναι ακανθουροι, τοτε το ψαρι σακατευετε και τα φτερα του διαλυονται οπως κοβονται απο τα "νυστερια" που εχουν οι ακανθουροι΄ή αλλιως sergeon-fishes. Δεν εχουν τυχαια αυτο το ονομα... Στον αρχαριο μοιαζει με fin-rot αλλα απλα δεν ειναι....

Λυπαμαι για το ψαρακι σου, και θα ηθελα εαν εχεις καποιο παραπονο σχετικα με καποιο παιδι απο εδω να το διατυπωσης αν οχι μονο εδω, τουλαχιστον και εδω. Θα μπορουσαμε ετσι να ξερουμε και να απαντησουμε ποιο σωστα στις αποριες σου, και οχι να το μαθαινουμε απο αλλα παιδια τυχαια στα μαγαζια.... :)

Ευχαριστω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχεις δει Live ακανθουρο να σκιζει τη σαρκα ενος αλλου ακανθουρου με το νυστερι του...αν εχεις δει εναν Αχιλλεα να σκιζει τα πτερυγια ενος Japonicus μεσα σε 30 λεπτα θα καταλαβεις τι εγινε....:)

Μου συνεβει αλλα με πολλες βιταμινες και αρκετο φαγητο ο Japonicus ειναι μια χαρα (φτου, φτου)...ισως η απουσια σου να φταιει αφου σιγουρα δεν θα μπορουσες να του προσφερεις την φροντιδα που χρειαζοταν για να δυναμωσει...

Πρεπει να μπορουμε να δεχτουμε τα λαθη μας....και οχι να κατηγορουμε αυτους που μας εχουν βοηθησει.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα ξερεις οτι η απαντηση στην απορια σου σχετικα με το fin-rot ειναι οτι εαν ενα ψαρι το εχουν "σκισει" στο κυνηγη και ειναι ακανθουροι, τοτε το ψαρι σακατευετε και τα φτερα του διαλυονται οπως κοβονται απο τα "νυστερια" που εχουν οι ακανθουροι΄ή αλλιως sergeon-fishes. Δεν εχουν τυχαια αυτο το ονομα... Στον αρχαριο μοιαζει με fin-rot αλλα απλα δεν ειναι...Λυπαμαι για το ψαρακι σου.

Μάριε μέχρι εδώ κατανοητό. Εμείς οι αρχάριοι μπερδεύουμε τα πάντα.

Από εδώ και κάτω όμως:

, και θα ηθελα εαν εχεις καποιο παραπονο σχετικα με καποιο παιδι απο εδω να το διατυπωσης αν οχι μονο εδω, τουλαχιστον και εδω. Θα μπορουσαμε ετσι να ξερουμε και να απαντησουμε ποιο σωστα στις αποριες σου, και οχι να το μαθαινουμε απο αλλα παιδια τυχαια στα μαγαζια.... :)

Ευχαριστω. ;)

νομίζω ότι χάνεις την μπάλα.

Κατ’ αρχήν τα «θέλω» μας μάλλον δεν συμπίπτουν. Το που και τι θα γράψω είναι κάτι που αφορά εμένα. Από την άλλη το παιδί από το οποίο «έχω παράπονα» μπορεί πολύ καλά να απαντήσει από μόνο του (πράμα που έχει γίνει κιόλας).

Από την άλλη οι όποιες απορίες μου ήταν σαφείς. Αυτό που κολλάει????

Ζητώ συγνώμη από τους αναγνώστες του θέματός μου για το σκληρό ύφος γραφής που χρησιμοποιώ, αλλά θεωρώ ότι η παραπάνω παράγραφος ήταν προσβλητική προς το πρόσωπο μου. Δέχομαι την όποια σκληρή κριτική μου γίνεται αρκεί να αφορά καθαρά θέματα του ενυδρείου μου. Και εκεί του Μάριου του βγάζω το καπέλο. Μέχρι εκεί όμως……

edit: Να σημειώσω εδώ ότι το συγκεκριμένο θέμα, για μένα θεωρείται λήξαν και δεν θα ξαναναφερθώ σ’ αυτό.

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

Μάριε μέχρι εδώ κατανοητό. Εμείς οι αρχάριοι μπερδεύουμε τα πάντα.

Από εδώ και κάτω όμως:

νομίζω ότι χάνεις την μπάλα.

Κατ’ αρχήν τα «θέλω» μας μάλλον δεν συμπίπτουν. Το που και τι θα γράψω είναι κάτι που αφορά εμένα. Από την άλλη το παιδί από το οποίο «έχω παράπονα» μπορεί πολύ καλά να απαντήσει από μόνο του (πράμα που έχει γίνει κιόλας).

Από την άλλη οι όποιες απορίες μου ήταν σαφείς. Αυτό που κολλάει????

Ζητώ συγνώμη από τους αναγνώστες του θέματός μου για το σκληρό ύφος γραφής που χρησιμοποιώ, αλλά θεωρώ ότι η παραπάνω παράγραφος ήταν προσβλητική προς το πρόσωπο μου. Δέχομαι την όποια σκληρή κριτική μου γίνεται αρκεί να αφορά καθαρά θέματα του ενυδρείου μου. Και εκεί του Μάριου του βγάζω το καπέλο. Μέχρι εκεί όμως……

edit: Να σημειώσω εδώ ότι το συγκεκριμένο θέμα, για μένα θεωρείται λήξαν και δεν θα ξαναναφερθώ σ’ αυτό.

Ξερεις παρα πολυ καλα που κολαει!! Δεν με ενδιαφερει να μου πεις οτι γνωριζω καποια πραγματα. Με ενδιαφερει να μην διαπομπευεις μελος, συντονιστη και ιδρυτικο μελος του ΑΖ σε αλλο χωρο οπου και ειναι πιθανον να μην διαβαζει-τουλαχιστον ταχτικα και πρεπει να του το πουνε αλλοι για να απαντησει αμεσα στα λεγομενα σου.

Ειναι τουλαχιστον λαθος ο τροπος που το χειριστηκες το θεμα, για να μην πω απαραδεκτος!! Ειδικα για ατομο που σε εχει βοηθησει. Εαν λοιπον θελεις να το κανεις, πρεπον ειναι να γινει εκει που θα το δει αμεσα και θα σου δωσει αμεση απαντηση. Οχι μετα απο ημερες επειδη δεν το ειδε εγκαιρα και κατι τετοιο μπορει να φανει σαν αδυναμια ή οτι υπεκφευγη.

Ημουν σαφης νομιζω και πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν μπορουμε να λεμε λογια στον αερα και μετα να τα περνουμε πισω ετσι απλα. Ειναι τελειως λαθος να αφηνουμε να αιωρουνται πραγματα για καποιον ιδιαιτερα εαν δεν μπορει να απαντηση αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπήκε και ένα καινούριο ψαράκι.

Δυσκολεύτηκα να αναγνωρίσω τον τυπά, αλλά τελικά τα κατάφερα.

Είναι ο Ctenochaetus binotatus.

Τις πρώτες μέρες ήταν λίγο ντροπαλός, και όταν πλησίαζα για να ταΐσω εξαφανιζόταν. Τώρα έρχεται από τους πρώτους.

Μόνο που βγήκε λίγο τσαμπουκάς και κυνηγάει την σαλιάρα η οποία είναι και μεγαλύτερή του. Με το yellow, τα πάνε μια χαρά, σωστά φιλαράκια. Όλη μέρα μαζί βόσκουν.

Να και μια φωτό.

post-1518-1180385608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει Θαναση....

Δεν μπορω να καταλαβω τα χρωματα του...αν ειναι μπορντο ειναι Ctenochaetus strigosus που αν και θεωρειτε απο τα ηρεμα Tang και εμενα κυνηγαει που και που τη σαλαρια (που τον γραφει κανονικα :hysterical: ) αλλα κανει και χοντρους τσαμπουκαδες με αλλα Tang... Με βαση τη βιβλιογραφια αυτο δεν ειναι αναμενομενο οποτε ελπιζω να μην αντιμετωπησεις αλλα προβληματα μαζι του!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει Θαναση....

Δεν μπορω να καταλαβω τα χρωματα του...αν ειναι μπορντο ειναι Ctenochaetus strigosus

μήπως θα έπρεπε να έχει και λίγο κίτρινο γύρο από τα μάτια ?

.. η υπάρχει και άλλο είδος ..

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα έπρεπε να έχει και λίγο κίτρινο γύρο από τα μάτια ?

.. η υπάρχει και άλλο είδος ..

Ο συγκεκριμένος, που τον είδα από κοντά, έχει μπλε γύρω από το μάτι του. Κατά τα άλλα μοιάζει πολύ με το strigosus.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,

Είναι ο ctenochaetus binotatus.

Αν δείτε στο Google, αυτός είναι. Τον αναγνωρίζεις από το μπλε μάτι και από τις δύο μαύρες κηλίδες στην βάση του ουραίου πτερυγίου του. Απ ‘ότι έχω διαβάσει, μεγαλώνοντας θα πορτοκαλίσει. Ίδωμεν.

Και κάτι άλλο,

Πόσο καιρό κάνει να βγει από την κρυψώνα του ένα νέο γκόμπι?

Πήρα το Σάββατο ένα (μάλλον) Amblyeleotris guttata και έκτοτε δεν το έχω ξαναδεί. Θέλω να ελπίζω ότι είναι ζωντανό, και αυτό γιατί κάθε βράδυ που κοιτάω, οι peppermint κάνουν τσάρκα στο ενυδρείο, ενώ όταν είχα χάσει το ένα clownάκι και το πρώτο μου γκόμπι, αυτές ήταν που μου έδειξαν που είναι τα πτώματά τους.

Ελπίζω να είναι καλά και να βγει κάποια στιγμή να το θαυμάσω.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσα να δω τα χρωματα καλα...αφου εχει μπλε ματι ειναι binotatus... Το ξαδελφακι του που εχω εγω (strigosus) αν και ειναι σιγανο ποταμακι τους κανει τους τσαμπουκαδες του...

Οσο αφορα το Amblyeleotris guttata δεν ξερω αν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση... Εχω goby που τα ειδα αμεσα και αλλα που τα ειδα μετα απο 3 μερες...εξαρταται...ελπιζω ολα να πανε καλα και με αυτον...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα gobies, βρίσκουν κάποιο σημείο αποχής, με χαμηλή ροή, όπου κάνουν τη φωλιά τους.

Απομακρίνονται ελάχιστα, από την έδρα τους και μόνο για να φάνε.

Πιθανά να βρίσκεται σε κάποιο σημείο, που δεν μπορείς να διακρίνεις. Κάποια στιγμή θα εμφανιστεί, κυρίως την ώρα του ταίσματος, αν φυσικά έχει προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...