Jump to content

Χελωνακια Νερου


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι ο Νίκος κ είμαι αρχάριος με τα ενυδρεία. Έφτιαξα ένα ενυδρείο για χελώνες κ πήρα κ 2 χελωνάκια, αυτά με τα κόκκινα μάγουλα.

Έχω διαβασει τα πάντα στο forum σας, πριν παρω τις χελώνες ώστε να είμαι σωστός.

Διαστάσεις ενυδρείου 80χ50 κ ύψος 40εκ.

Έχω φτιάξει μια αρκετά μεγαλη εξέδρα.

έχω φιλτρο με ροή 700L/H

Λάμπα uva-uvb κ μια πυρακτώσεως

Θερμοστάτη

Ασβέστιο μεσα στο νερό.

Η θερμοκρασία νερου είναι 25-26 βαθμούς κ της ξηράς το ίδιο.

Τα χελωνάκια τα πήρα εχτές.

Είναι αρκετα τρομοκρατημένα, όλη την ώρα πανε σε σημεία τις εξέδρας μεσα στο νερό κ βρίσκουν τρύπες κ κρύβονται.

Με ανησυχεί λιγο το γεγονός οτι δεν έχουν φάει καθόλου,

Σήμερα που πήγα να ταΐσω τη μια (η άλλη ήταν κρυμμένη κ δεν ήθελα να την ενοχλήσω) φοβόταν αλλα όταν έπαιρνα το χέρι μου έκανε κίνηση να πάει προς την γαριδούλα, αλλά την έπαιρνε η ροή του νερού κ δ την προλάβαινε.

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμια συμβουλή, όπως κ για το τάισμα τι μπορώ να κάνω για να φάνε.

Με έχουν αγχώσει λίγο.

Υ.Γ. Αργότερα, ή το βράδυ θα ανεβάσω και φωτογραφίες, για να μου πείτε την γνώμη σας!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη χελωνιερα.

εχεις σκεφτει να εχεις λιγο λιγοτερο νερο τωρα που ειναι μικρες για να μπορουν να σκαρφαλωνουν πιο ανετα...?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, μιας και οι πέτρες στον πάτο είναι αρκετά μεγάλες και στηρίζονται εκεί! Δεν έχει δηλαδή και πολύ μεγάλο βάθος όσο φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο?

σε ρωταω καθως οι χελωνες εχουν πολλα αποβλητα και ιδιαιτερα ουρα,αρα χρειαζεσαι καποιο προιον που και να αφαιρει την αμμωνια και να απορροφει τις βλαβερες ουσιες κανοντας το νερο κρυσταλλινο.

πχ συνδιασμος ενεργου ανθρακα με ζεολιθο ειναι μια απο αυτες τις μεθοδους....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς βάλαμε! Μάλιστα σήμερα προσθέσαμε τον ζεολιθο, σ'ένα πουγκί από τούλι μέσα στο φίλτρο. Αυτό που άρχισε να με προβληματίζει (πέρα από το φαγητό) είναι η εξέδρα. Σκέφτομαι μην είναι πολύ ψηλά, και τα χελωνάκια δεν καταφέρνουν να ανέβουν.. Γι' αυτό τον λόγο βέβαια τοποθέτησα την πέτρα εκείνη κάθετα, αλλά σήμερα δεν τα είδα και καθόλου επάνω!

Link to comment
Share on other sites

και εγω γιαυτο σε ρωτησα για το νερο γιατι η εξεδρα που εφτιαξες ειναι για μεγαλυτερες χελωνες....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου και να τις χαιρεσαι!!! Απορια οταν ερθει η ωρα του καθαρισμου εξ ολοκληρου αλλαγη νερο το υποστρωμα πως το καθαριζεις??

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα ειναι ενα οντως σοβαρο θεμα.εγω θα προτεινα μια λεπτη στρωση λευκης χαλαζιακης αμμου για ευκολο σιφωναρισμα και η και καθολου υποστρωμα.μονο νερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε Νίκο και καλώς ήρθες στην κατηγορία μας...κατ' αρχάς στο basking spot σημείο σου (πάνω στην εξέδρα) προσπάθησε η θερμοκρασία να είναι λίγο υψηλότερη.Προσπάθησε να χαμηλώσεις το ύψος της εξέδρας,ή να της κάνεις ένα λιγότερο απότομο σβήσιμο προς το νερό (αυτη τη στιγμή για να ανέβουν οι χελωνίτσες σου στην εξέδρα,η μόνη λύση είναι να χρησιμοποιήσουν την κεκλειμένη επιφάνεια που έχεις βάλει,ενώ αν κάνεις ποίο ομαλό σβήσιμο θα μπορούν να ανεβαίνουν από παντού).Για το θέμα του ταΐσματος που αναφέρεις μην σε τρομάζει,όσο τα ζώα θα έχουν καλή θεμοκρασία θα αναζητούν τροφή και θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον.Για να τις βοηθήσεις,από αύριο που θα "ξεψαρώσουν",δώσε τους τροφή με τον ίδιο τρόπο που έδωσες και σήμερα,αλλά κλείσε το φίλτρο μέχρι να μάθουν.Όταν με το καλό μάθουν το χέρι σου,τότε θα τις οδηγήσεις σε ένα σημείο με μικρότερη ροή και θα αναζητούν τροφή εκεί (για παράδειγμα στην μπροστά αριστερή γωνία).Για το θέμα του βυθού,θα συμφωνήσω με τον Κlaz στο να έβαζες κάποιο χρώμα άμμου ή πολύ ψιλό χαλίκι.

Συνέχισε την όμορφή σου προσπάθεια και αναμένουμε τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές! johnny_bee δεν προλάβαμε ακόμα να το καθαρίσουμε! Απλά βράσαμε τις πέτρες πριν τις βάλουμε.

Αύριο θα χαμηλώσω την εξέδρα και όταν θα καθαρίσουμε το ενυδρείο εξ ολοκλήρου θα αλλάξουμε και το υπόστρωμα. Θα ανεβάσω καινούριες φωτογραφίες και θα περιμένω γνώμες, συμβουλές και ιδέες!

Και πάλι σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον περιμενουμε και μεχρι τοτε καλα παιχνιδια και ταισμα! :-p

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Νίκο και μπράβο για την προσπάθεια σου και για την θέληση που έχεις να προσφέρεις το καλύτερο στα χελωνάκια σου. Το ξεκίνημά σου είναι πολύ καλό, αλλά για δική σου ευκολία θα κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

Για βυθό οι πέτρες είναι το καλύτερο μετά το ... τίποτα. Ναι καλά κατάλαβες, το καλύτερο είναι bare bottom και μετά οι πέτρες, η άμμος λερώνει ΠΑΡΑ πολύ και στο τρίτο σιφωνάρισμα θα έχεις πετάξει τη μισή και το ψιλό χαλίκι εκτός του ίδιου προβλήματος με την άμμο θα έχεις το πρόβλημα ότι θα το τρώνε (με κίνδυνο τώρα που είναι μικρά να τους "κάτσει") και ότι δημιουργεί εστία για μύκητες.

Για βυθό λοιπόν καλύτερα πέτρες αλλά ...λιγότερες πέτρες για πιο εύκολο καθάρισμα. Σε λίγο που θα τρώνε καλά θα δεις ότι θα σε δυσκολεύει πολύ όσο περισσότερες έχεις.

Κατά τα λοιπά, φαντάσου ότι για το τάισμα κι εγώ που έχω μεγάλα χελωνάκια (σε ηλικία άνω του έτους) κλείνω το φίλτρο την ώρα του φαγητού για να μπορώ να ελέγχω καλύτερα ότι τρώνε όλοι (τρεις έχω ζωή να 'χουν) και για να μην τους τυραννάω να κυνηγάνε την τροφή (λες και τους δίνω ζωντανή τροφή :hysterical: )

Τέλος τώρα το χειμώνα θα χρειαστείς ένα καπάκι (οτιδήποτε μπορεί να σκεπάσει το ενυδρείο σου) το βράδυ εξολοκλήρου, με μια πολύ μικρή τρύπα για αέρα και την ημέρα ανοικτό εκεί που πρέπει να βλέπουν οι λάμπες. Δες εδώ για να καταλάβεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65482&view=findpost&p=608085

Καλή συνέχει και μπράβο σου και πάλι, θα δεις ότι αυτά τα μικρά διαβολάκια θα σε μαγέψουν με τη συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας φιλοι μου. Εκανα λοιπόν μερικές αλλαγές με την εξέδρα, δηλαδή την χαμήλωσα όπως πολύ σωστά με συμβουλέψατε. Λίγο αγχώθηκα βέβαια με τις λάμπες, γιατί είναι ψιλό το ενυδρείο κ φοβήθηκα πως δ θα μπορούσα να τις κατεβάσω πιο χαμηλά, αλλά τελικά δεν υπήρξε πρόβλημα.

Για το υπόστρωμα έχετε δίκιο κ θα το αλλάξω, οταν κανω αλλαγή στο νερο κ καθαρισμό. Άμμο κ ψιλό χαλίκι δεν έβαλα, γιατι ειχα διαβάσει οτι τρώνε τα πετραδάκια κ δεν κάνει. Γιαυτό κ έβαλα μεγαλουτσικες πετρες. Οταν το αλλάξω θα κοιτάξω να βάλω πιο μεγάλες κ λιγότερες.

Frangisk το σκεφτόμουνα κ εγώ εχθές το βράδυ να κλείνω το ενυδρείο από πάνω, εχεις δικιο. Για την θερμοκρασία κατέβασα πιο κατω την πυρακτώσεως για να ανεβάσω την θερμοκρασία.

Οσο για τα παιχνιδια κ το τάισμα με βλεπω χλωμό προς το παρων. Με το που μας βλεπουν εμενα κ την κοπελα μου, εξαφανιζοντε . Το ενα όπως θα δειτε πηγαίνει στο φιλτρο, κ το αλλο χώνετε ή κάτω απο την εξέδρα ή σε τίποτα πετρες κοντά στα φυτα.

2 ερωτησουλες εχω ακομα.

Οι λαμπες ειναι σε απόσταση 20-24εκ από την εξεδρα. Ειναι καλα? θελουν σήκωμα ή κατέβασμα μήπως?

Ειχα αγοράσει κ ασβέστιο. Ενα άσπρο χελωνάκι το οποίο διαλύετε σιγα σιγα στο νερο μου είπαν. Κ μου ειπαν οτι θα μου κρατήσει κανα μηνα. Αλλά δ το βλεπω. Ετσι οπως παει, μεχρι την Κυριακή θα εξαφανιστεί Μηπως δεν πρεπει να το αφήνω συνεχεια στο νερο?

Αυτα προς το παρών. Αναμένω τις απόψεις σας.

Κ παλι σας αυχαριστω όλους παρα πολυ για τα καλα σας λογια, τις συμβουλές κ το ενδιαφέρων σας!!

post-47442-0-79020500-1321660804_thumb.jpg

post-47442-0-24636100-1321660812_thumb.jpg

post-47442-0-43499300-1321660823_thumb.jpg

post-47442-0-99015400-1321660830_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι είναι πολύ καλύτερα η εξέδρα έτσι.

Η λάμπα είναι σε καλή απόσταση

Όσο για το "χελωνάκι" που λες διαλύεται ανάλογα με την κυκλοφορία του νερού

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον εχεις δίκιο Mr_Zoo για το ασβέστιο, ήδη απο εχτές το έχω βάλλει στην γωνία που δεν υπαρχή μεγαλη ροή.

Όσο για τα χελωνάκια, άρχισαν να συνηθίζουν. Ιδίως το ένα, ο Bumblebee! Όπως τον ονόμασε η κοπέλα μου :P .

Πλέων δεν τρέχει να κρυφτεί πανικόβλητος οταν μας βλέπει.

Έφαγε 3 γαριδουλες εχτές. Ανέβηκε στην εξέδρα, όχι για να λιαστεί, αλλά για να μου χαλάσει τις πέτρες, και να γρατζουνάει το τζάμι. :construction:

Σαν να προσπαθεί να βγει έξω απο το ενυδρείο.

Το άλλο δυστυχώς ακομα φοβάται αρκετά, εχτες δεν ξερω αν εφαγε αυτα που του εδωσα.

Κατά τα άλλα, καλά τα βλέπω τα πράγματα, ελπίζω να προσαρμοστούν εντελώς κ να είναι ευτυχισμένα σατο καινούριο τους σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδι μου ! Είδες τι ωραία είναι τωρα που είναι σαν "νησι" η εξέδρα ;

Φαγαμε κιολας ε;;;;;;;;; Μπραβο ρε Νίκο μου !

Αφου καναμε τετοια αρχη δεν εχουμε να φοβηθούμε τίποτα.... φυσικά με την βοηθεια των παιδιών εδω μέσα !

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργο μου, ωραίο νησι είναι :P

Φυσικά με την βοήθεια τον παιδιών εδω μέσα, όπως κ της δικιάς σου κ του Αντώνη!

Πριν λίγο εμαθα ότι έφαγε κ ο φοβητσιάρης μας. Καλά πάμε :)

Link to comment
Share on other sites

φαινεται πολυ λειτουργικη η νεα εξεδρα και σαν αποτελεσμα ειναι πιο ομορφο κατα την γνωμη μου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...