Jump to content

Δίσκοι Και Μελανοταινίες


KokkinosK

Recommended Posts

Βλέπω σε κάποιες φωτογραφίες ενυδρεία δίσκων στα οποία κυκλοφορεί και ένα κοπάδι μελανοταινίες και θα ήθελα την γνώμη όσων ξέρουν αν είναι όντως συμβατοί μεταξύ τους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ασυμβατα ειδη στην χημεια νερου.

Η μονη μελανοταινια που μπορεις να βρεις στην Ελλαδα και μπορει να αντεξει και να περναει καλα σε τοσο χαμηλες σκληροτητες - που πρεπει να ζουν οι δισκοι - ειναι οι Praecox.

Ολες οι αλλες που βρισκεις στα μαγαζια επιθυμουν μετριο εως σκληρο νερο.

Ενα αλλο προβλημα στην συγκατοικηση τους με τους δισκους ειναι οτι οι μελανοταινιες ειναι τοσο γρηγορες,λαιμαργες και θρασείς που μονο οταν χορτασουν θα μπορεσουν να τραφουν οι δισκοι κατα την ωρα του φαγητου.

Δεν θα τον συνιστούσα σαν συνδυασμο.

Aν σου αρεσει το μεγεθος αυτο ομως για συγκατοικους μπορεις να πας σε ενα κοπαδι Buenos Aires Tetra που θα ταιριαξει καλα με τους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Melanotenia boesemani από συνθήκες νερού είναι συμβατά με τους δίσκους αλλά υπάρχει ένσταση λόγω του οτι είναι πολύ κινητικά και λαίμαργα ψάρια και είναι δυνατόν να τους στρεσάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι Boesemani φυσικα και ΔΕΝ ειναι συμβατες με δισκους.

Δεν ειναι ψαρι που μπορει να ζησει σε μηδενικες σκληροτητες νερου,εχει βρεθει πλυθησμος τους σε νερα με ph εως και 6.5 αλλα αυτο δεν τα κανει ψαρια μαλακου νερου.

Στο μονο πραγμα που ταιριαζουν με τους δισκους ειναι οτι προτιμουν ζεστα νερα 26-29 c.

Kατα τα αλλα η χημεια που προτιμουν ειναι ph 7 εως και 8 και σκληροτητα 8 εως και 20.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Με καλύψατε.

Δεν θα το επιχειρήσω.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimis δεν γράφω οτι είναι το ιδεατό περιβάλλον η οι ιδανικοί συγκάτοικοι αλλά συμβατή η συμβιωσή τους γι αυτό και το συνδιασμό αυτό τον συναντούμε σε ενυδρεία .

Link to comment
Share on other sites

Οι Boesemani φυσικα και ΔΕΝ ειναι συμβατες με δισκους.

Δεν ειναι ψαρι που μπορει να ζησει σε μηδενικες σκληροτητες νερου,εχει βρεθει πλυθησμος τους σε νερα με ph εως και 6.5 αλλα αυτο δεν τα κανει ψαρια μαλακου νερου.

Στο μονο πραγμα που ταιριαζουν με τους δισκους ειναι οτι προτιμουν ζεστα νερα 26-29 c.

Kατα τα αλλα η χημεια που προτιμουν ειναι ph 7 εως και 8 και σκληροτητα 8 εως και 20.

ποιος αναφερθηκε σε μηδενικες σκληροτητες ; :)

δηλαδη καποιος που εχει βρυση και 8-10 σκληροτητες δεν μπορουν να μπουν ?

Link to comment
Share on other sites

ποιος αναφερθηκε σε μηδενικες σκληροτητες ; :)

δηλαδη καποιος που εχει βρυση και 8-10 σκληροτητες δεν μπορουν να μπουν ?

Eχει ο Αμαζονιος 8-10 Kh ή οι προδρομοι και παραποταμοι του?

Εκτος αν θεωρεις οτι το να κραταμε μακροπροθεσμα δισκους σε τετοιες σκληροτητες ειναι θεμιτο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eχει ο Αμαζονιος 8-10 Kh ή οι προδρομοι και παραποταμοι του?

Εκτος αν θεωρεις οτι το να κραταμε μακροπροθεσμα δισκους σε τετοιες σκληροτητες ειναι θεμιτο... :rolleyes:

Εχει ο αμαζονιος πολλους δισκους εκτροφης ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimis δεν γράφω οτι είναι το ιδεατό περιβάλλον η οι ιδανικοί συγκάτοικοι αλλά συμβατή η συμβιωσή τους γι αυτό και το συνδιασμό αυτό τον συναντούμε σε ενυδρεία .

Σωτηρη δυναται να συνδυασουμε πολλα και διαφορετικα ψαρια και αλλα έμβια οντα στο ενυδρειο μας,αλλα αυτο μακροπροθεσμα θα μας δημιουργησει προβληματα,αυτα μπορει να προελθουν απο λαθος χημεια νερου,ειτε λαθος θερμοκρασια,ειτε λαθος διατροφη,ειτε απο προβληματα συμπεριφορας των ειδων κ.α.

Γι αυτο προσπαθουμε να επιλεξουμε συνδυασμους απο ιδιους βιοτοπους ή ψαρια που να επιθυμουν ιδιες συνθηκες απο τις παραπανω ωστε να ξεπερναμε αυτα τα προβληματα,τα οποια ισως να μην δημιουργηθουν αμεσα αλλα σε βαθος χρονου καποια στιγμη θα μας χτυπησουν το τζαμι του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ο αμαζονιος πολλους δισκους εκτροφης ???

Οι δισκοι εκτροφης εχουν διαφορετικο DNA απο τους αγριους?

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι εκτροφης εχουν διαφορετικο DNA απο τους αγριους?

Δεν τους εχω κανει τεστ ακομα :P

Αυτο το λιγο διαστημα που κραταω δισκους εχω κρατησει και σε νερο οσμωσης και σε νερο βρυσης με 7 ph αλλα στην τωρινη κατασταση που ειναι το νερο της βρυσης μου εχω πανω απο 8 ph ( gh - kh ) δεν εχω μπει σε διαδικασια να μετρησω ...

Μεχρι τωρα δεν βλεπω καποια διαφορα στη συμπεριφορα τους , ουτε μου εχει χτυπησει τη πορτα καποια ασθενεια .

ΑΑΑΑΑ και το καλυτερο ? εκατσαν και γεννητουρια ...

Εκει που θελω να καταληξω ------> μπορουν ( οι δισκοι ) να προσαρμοστουν σε διαφορες συνθηκες νερου . ( Ταπεινη μου αποψη παντα )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimis δεν μιλάμε για ακραία πράγματα, αλλά δεν νομίζω οτι έχει μεγάλη διαφορά για ένα δίσκο εκτροφής να ζει σε ένα ένυδρείο με ph 6,5 η 6,8

και μία μελανοταινία (οχι όλες) να ζει σε παρόμοιο, αντι του PH 7.

Πιστεύω πως όλοι οι οργανισμοί προσαρμόζονται σε συνθήκες που είναι κοντά στις ιδανικές γι αυτούς.

Τις δικές μου boesemani τις κρατώ σε σκληρότητα 5 και ph 6,8 - 7 χωρίς πρόβλημα. :D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εκφραζουμε τις αποψεις μας και μονο αυτες,αλλα παραθετουμε και καποιες πληροφοριες οπως και καποιες γνωσεις πανω στα ειδη που φιλοξενουμε και οφειλουμε να σεβομαστε.

Στο κομματι που γνωριζω καλα,ουρανια τοξα και τα συν αυτω ειδη της Αυστραλασιας απαντησα και μπορω να το στηριξω ειτε εμπειρικα ειτε με βιβλιογραφια.

Στο κομματι των δισκων δεν εχω ιδια πειρα αλλα εχω ασχοληθει διαβαζοντας και μελετοντας το ειδος σε ενυδρεια συνχομπυστων.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ενας δισκος μπορει να βγαλει τα καλυτερα χρωματα του,τις καλυτερες συμπεριφορες του και το μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης οταν του προσφερεις τις συνθηκες που επιθυμει και αυτες δεν μπορει να ειναι αλλες απο τις συνθηκες που γεννηθηκε ειτε αυτος ειτε ο προπαππους του.

Μπορει να ζησει σε αλλες συνθηκες,οπως το πολυ σκληρο νερο της Αγιας Βαρβαρας,ακομα και να αναπαραχθει αλλα μακροπροθεσμα το καθιστα ευαλωτο σε ασθενειες που δεν εχει μαθει να καταπολεμα το ανοσοοποιητικο του,διοτι στο φυσικο του περιβαλλον δεν θα προρουσαν ποτε να συναντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εκφραζουμε τις αποψεις μας και μονο αυτες,αλλα παραθετουμε και καποιες πληροφοριες οπως και καποιες γνωσεις πανω στα ειδη που φιλοξενουμε και οφειλουμε να σεβομαστε.

Στο κομματι που γνωριζω καλα,ουρανια τοξα και τα συν αυτω ειδη της Αυστραλασιας απαντησα και μπορω να το στηριξω ειτε εμπειρικα ειτε με βιβλιογραφια.

Στο κομματι των δισκων δεν εχω ιδια πειρα αλλα εχω ασχοληθει διαβαζοντας και μελετοντας το ειδος σε ενυδρεια συνχομπυστων.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ενας δισκος μπορει να βγαλει τα καλυτερα χρωματα του,τις καλυτερες συμπεριφορες του και το μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης οταν του προσφερεις τις συνθηκες που επιθυμει και αυτες δεν μπορει να ειναι αλλες απο τις συνθηκες που γεννηθηκε ειτε αυτος ειτε ο προπαππους του.

Μπορει να ζησει σε αλλες συνθηκες,οπως το πολυ σκληρο νερο της Αγιας Βαρβαρας,ακομα και να αναπαραχθει αλλα μακροπροθεσμα το καθιστα ευαλωτο σε ασθενειες που δεν εχει μαθει να καταπολεμα το ανοσοοποιητικο του,διοτι στο φυσικο του περιβαλλον δεν θα προρουσαν ποτε να συναντησουν.

σε καποιο θεμα ( δεν θυμαμαι αλλα θα το ψαξω ) ειχα βαλει ενα βιντεο απο τους δισκους που εχω στο ενυδρειο μου οπου για πολλους ζουν σε xtreme συνθηκες ( 8 + πεχα ) θα το βρω και θα μιλησουμε παλι για τα χρωματα :)

Οσο για αυτο που λες για το οτι το καθιστα ευαλωτο στις ασθενειες , γνωμη μου ειναι παλι πως ποιο ευαλωτος ειναι ενας μικρος σε μεγεθος και ηλικια δισκος παρα καποιο ενηλικο ψαρι 12 - 14 και ανω cm .

Πιστευω πως βγηκαμε ( αθελα μας ) και οι δυο απο το θεμα - ερωτηση του φιλου σχετικα με τη συγκατοικηση :D .

Εαν θελει καποιος συντονιστης εας μεταφερει τα εκτος θεματος σε νεο θεμα και συνεχιζουμε απο εκει τη κουβεντα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimis δεν μιλάμε για ακραία πράγματα, αλλά δεν νομίζω οτι έχει μεγάλη διαφορά για ένα δίσκο εκτροφής να ζει σε ένα ένυδρείο με ph 6,5 η 6,8

και μία μελανοταινία (οχι όλες) να ζει σε παρόμοιο, αντι του PH 7.

Πιστεύω πως όλοι οι οργανισμοί προσαρμόζονται σε συνθήκες που είναι κοντά στις ιδανικές γι αυτούς.

Τις δικές μου boesemani τις κρατώ σε σκληρότητα 5 και ph 6,8 - 7 χωρίς πρόβλημα. :D

Σωτηρη κατ αρχας να πω οτι δεν εχω σκοπο να "στην πω" ή να αντιπαρατεθω μαζι σου. Εποικοδομητικη κουβεντα κανουμε και μεσα απο αυτην ισως εξαχθουν αρκετα χρησιμα συμπερασματα για ολους.

Στο θεμα μας...

Η Boesemani ειναι μια μελανοταινια που προτιμα τα μετρια σκληρα εως σκληρα νερα (7.3-7.8 ph) αλλα μπορει επιτυχως να διατηρηθει και σε ουδετερα εως και αλκαλικα νερα (7-8 ph).

Η διαφορα του 7 ομως εως το 6.7 ειναι τεραστια διοτι η διαφορες των ph υπολογιζονται αλγοριθμικα,δεν ειναι π.χ. σαν την θερμοκρασια που απο τους 25 να παει 22 δεν ειναι ιδιαιτερα αισθητο και δεν επιφερει τιποτα φοβερες συνεπειες,οι 0.3 μοναδες ph ειναι μια δραστικη αλλαγη.

Οποτε απο αυτο καταλαβενεις οτι πηγαινοντας τις Boesemani σε τετοιες βουτιες ph τις εξωθούμε στα ορια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μπορει τελικα να μην παθουν ποτε τιποτα και να ξεπερασουν και το προσδοκιμο της ζωης τους αλλα...

Έγινε επεξεργασία - dimis1978
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη κατ αρχας να πω οτι δεν εχω σκοπο να "στην πω" ή να αντιπαρατεθω μαζι σου. Εποικοδομητικη κουβεντα κανουμε και μεσα απο αυτην ισως εξαχθουν αρκετα χρησιμα συμπερασματα για ολους.

Το ίδιο ισχύει και από την δική μου πλευρά, γιατί μέσα από τις ανταλλαγές απόψεων και εμπειριών γινόμαστε καλύτεροι

Στο θεμα μας...

Η Boesemani ειναι μια μελανοταινια που προτιμα τα μετρια σκληρα εως σκληρα νερα (7.3-7.8 ph) αλλα μπορει επιτυχως να διατηρηθει και σε ουδετερα εως και αλκαλικα νερα (7-8 ph).

Στα περισσότερα γνωστά σαιτ και βιβλιογραφία η boesemani κρατιεται 6,8 -7.5

Η διαφορα του 7 ομως εως το 6.7 ειναι τεραστια διοτι η διαφορες των ph υπολογιζονται αλγοριθμικα,δεν ειναι π.χ. σαν την θερμοκρασια που απο τους 25 να παει 22 δεν ειναι ιδιαιτερα αισθητο και δεν επιφερει τιποτα φοβερες συνεπειες,οι 0.3 μοναδες ph ειναι μια δραστικη αλλαγη

Το γνωρίζω καλά αυτό μετά από καμία εικοσαριά χρόνια απασχόλησης με το χόμπυ. Δεν διανύω βλέπεις και την πρώτη

νεότητα. :D

Οποτε απο αυτο καταλαβενεις οτι πηγαινοντας τις Boesemani σε τετοιες βουτιες ph τις εξωθούμε στα ορια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μπορει τελικα να μην παθουν ποτε τιποτα και να ξεπερασουν και το προσδοκιμο της ζωης τους αλλα...

Δεν μίλησα για βουτιά σε ph αλλά σε προσαρμοσμένη διαβίωση.

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις επι του θέματος και ο καθένας τελικά εφαρμόζει αυτά που τον έχει διδάξει η εμπειρία του. Καλή συνέχεια και πάντα φιλικά σε όσες απόψεις ανταλλάξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που δεν έγραψα στην αρχή είναι πως μετα απά αρκετά χρόνια στο χόμπυ, αρκετής ταλαιπωρίας με ριτίνες και οσμόσεις (κουβάδες με νερό στο σαλόνι, την σύζυγο να ουρλιάζει κλπ) αλλά κυρίως μετά δυο συζητήσεις με δυο απο τους πιο γνωστούς ιδιοκτήτες καταστημάτων με εξειδίκευση στους δίσκους κατάληξα να χρησιμοποιώ το νερό της βρύσης μου (ώριμο φυσικά) με πολύ συχνές αλλαγές.

Όπως και ο φίλος Geosid δεν έχω δει κανένα πρόβλημα ούτε υγείας (φτου, φτου σκόρδο ) ούτε συμπεριφοράς ή χρωμάτων. Τουναντίον μάλιστα.

Άρα με pH 7,8 και σκληρότητες στο 14 αρχίζω να πιστεύω πως μπορούν να διατηρηθούν οι μελανοταινές αλλά όχι με τους δίσκους λόγω της κινητικότητας τους.

Τι λέτε γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα γνωστά σαιτ και βιβλιογραφία η boesemani κρατιεται 6,8 -7.5

Δεν μίλησα για βουτιά σε ph αλλά σε προσαρμοσμένη διαβίωση.

Oσον αφορα την βιβλιογραφια οσο και τα γνωστα και μερικα εξ αυτων εγκυροτατα sites λενε οτι πρεπει να τις κραταμε σε ph 7-8 και dgh 9-18

Παραθετω μερικα:

http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=10489

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Melanotaenia&species=boesemani&id=811

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile120.html

http://fishprofiles.com/profiles/freshwater/Rainbowfish/Melanotaenia_boesemani/

http://fish.mongabay.com/species/Melanotaenia_boesemani.html

Απο βιβλιογραφια επισης το κορυφαιο βιβλιο "All Rainbows" του Harro Hieronimus με την συνδρομη ολων των κορυφαιων αναπαραγωγών rainbowfishes http://books.google.gr/books?id=gZkXAQAAIAAJ&dq=bibliogroup:%22Aqualog+:+reference+fish+of+the+world%22&hl=el&ei=xHbFTqeRL8am8gPfksGYCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CFQQ6AEwCTgK

Οσον αφορα την εκφραση βουτια δεν εννοουσα να ριξουμε αποτομα το ph αλλα το οτι ειναι βουτια στα χαμηλα ενα τοσο χαμηλο ph γι αυτο το ψαρι...

Φιλικα παντα και ελπιζω να μην γίναμε κουραστικοι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που δεν έγραψα στην αρχή είναι πως μετα απά αρκετά χρόνια στο χόμπυ, αρκετής ταλαιπωρίας με ριτίνες και οσμόσεις (κουβάδες με νερό στο σαλόνι, την σύζυγο να ουρλιάζει κλπ) αλλά κυρίως μετά δυο συζητήσεις με δυο απο τους πιο γνωστούς ιδιοκτήτες καταστημάτων με εξειδίκευση στους δίσκους κατάληξα να χρησιμοποιώ το νερό της βρύσης μου (ώριμο φυσικά) με πολύ συχνές αλλαγές.

Όπως και ο φίλος Geosid δεν έχω δει κανένα πρόβλημα ούτε υγείας (φτου, φτου σκόρδο ) ούτε συμπεριφοράς ή χρωμάτων. Τουναντίον μάλιστα.

Άρα με pH 7,8 και σκληρότητες στο 14 αρχίζω να πιστεύω πως μπορούν να διατηρηθούν οι μελανοταινές αλλά όχι με τους δίσκους λόγω της κινητικότητας τους.

Τι λέτε γι' αυτό?

Αν κρατας τους δισκους σου σε νερο βρυσηςμε 7.8 τοτε το μονο που σε απασχολεί για την συγκατοικηση με τις μελανοταινιες ειναι το πιθανο στρεσαρισμα τους λογω λαιμαργιας,καυγαδων για ζευγαρωματα και υπερκινητικοτητας.

Σε αυτες τις συνθηκες μπορεις να βαλεις και γκαπυ αφοβα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που δεν έγραψα στην αρχή είναι πως μετα απά αρκετά χρόνια στο χόμπυ, αρκετής ταλαιπωρίας με ριτίνες και οσμόσεις (κουβάδες με νερό στο σαλόνι, την σύζυγο να ουρλιάζει κλπ) αλλά κυρίως μετά δυο συζητήσεις με δυο απο τους πιο γνωστούς ιδιοκτήτες καταστημάτων με εξειδίκευση στους δίσκους κατάληξα να χρησιμοποιώ το νερό της βρύσης μου (ώριμο φυσικά) με πολύ συχνές αλλαγές.

Όπως και ο φίλος Geosid δεν έχω δει κανένα πρόβλημα ούτε υγείας (φτου, φτου σκόρδο ) ούτε συμπεριφοράς ή χρωμάτων. Τουναντίον μάλιστα.

Άρα με pH 7,8 και σκληρότητες στο 14 αρχίζω να πιστεύω πως μπορούν να διατηρηθούν οι μελανοταινές αλλά όχι με τους δίσκους λόγω της κινητικότητας τους.

Τι λέτε γι' αυτό?

Αφου κρατάς τους δίσκους σε νερό ph 7,8 και σκληρ. 14 από άποψη χημείας μπορείς, αλλά λόγω της κινητικότητας των μελανοταινιων οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατας τους δισκους σου σε νερο βρυσηςμε 7.8 τοτε το μονο που σε απασχολεί για την συγκατοικηση με τις μελανοταινιες ειναι το πιθανο στρεσαρισμα τους λογω λαιμαργιας,καυγαδων για ζευγαρωματα και υπερκινητικοτητας.

Σε αυτες τις συνθηκες μπορεις να βαλεις και γκαπυ αφοβα. ^_^

Ευχαριστώ για την ιδέα. Θα το σκεφτώ σοβαρά. Δεν ξέρω όμως τι φυτά θα ταιρίαζανε. Τι λες και συ? :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Αφου κρατάς τους δίσκους σε νερό ph 7,8 και σκληρ. 14 από άποψη χημείας μπορείς, αλλά λόγω της κινητικότητας των μελανοταινιων οχι.

Έτσι νομίζω τελικά Σωτήρη. Δεν πειράζει, το επόμενο project βιοτοπικό rainbow fish... :bigemo_harabe_net-64:

K

Link to comment
Share on other sites

Tα περι ph και δισκων,εχουν συζητηθει απειρες φορες.Η σημαντικη διακριση ειναι αγριος ή εκτροφης ψαρι.

Επι του θεματος του φιλου Κωστα,γιατι ξεφυγε το θεμα,Μελανοταινιες ΔΕΝ θα εβαζα με τους δισκους,(αν και σε νερο 7,2 εχουν ζησει καλα και τα 2 αναφερομενα ειδη),γιατι ειναι υπερκινητικες και αναπτυσονται πολυ.Θα στρεσαραν τους δισκους με την συνεχομενη κινηση τους και κατα την διαρκεια του φαγητου(οπου και η ποσοτητα ειναι σοβαρο θεμα για το καθε ειδος)και θα επιβαρυναν το νερο επισης.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κατέληξα και γω τελικά Δημήτρη.

Δεν πειράζει, πάμε για άλλα.

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Κ

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...