Jump to content

Cichlasoma Octofasciatum (Blue Dempsey)


Rik

Recommended Posts

Σε άλλο πετ σοπ δεν είχε αυτά τα ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δυσκολα θα το βρεις γενικα σε πετ. Εγω τα εκανα παραγγελεια απο το χρυσοψαρο επι της Αναλυψεως αλλα θα πρεπει να παρεις τουλαχιστων 2~3 μαζι για να μπορεσει να φερει εστω μια πενταδα στο μαγαζι, και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολη λογικα θα πρεπει να προκαταβαλεις και ενα ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο πριν διάβασα όλο τα θέμα απ τν αρχή απ τα καναρίνι δεν τα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, τωρα το συνειδητοποίησα :chair: , μπερδευτικα το μαγαζι λεγεται χρυσοψαρο! :peace2:

Link to comment
Share on other sites

Καλό παιδί αυτός στ χρυσόψαρο τν έχω και λίγο ξάδελφο αυτόν να σου πω τν αλήθεια !!

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικολης ειναι χρυσοπαιδο! :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ σ αυτόν πάω γιατί είναι καλός και είναι ο μοναδικός που μου μιλά για τα ενυδρεία τι να προσέχω και τα να κάνω οι υπόλοιποι δεν ξέρουν ούτε τα ψάρια που πουλάν πως τα λεν !

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πήγα το Σάββατο σε ένα πετ ντε να μην πω τα όνομα του αλλά αυτό που θα πω είναι ότι είναι τα μεγαλύτερο που έχουμε στο βόλο είχε τα cryptoheros nigrofasiatus σε μικρό μέγεθος 12,70 και πήγα στο Νίκο χθες και ήταν λίγο μεγαλύτερα και είχαν 5 ευρο εντάξει τι να πω δεν ξανά πάω στο άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι, καταλαβα ποιο μαγαζι εννοεις, το μονο καλο ειναι οτι εχει ποικιλια πολλες φορες γιατι κατα τα αλλα ειναι φωτια οι τιμες του. Αν ενδιαφερεσαι εχω Nigrofasciatus να σου δωσω!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι δεν κάνεις πλάκα έτσι? ωραία το έχω ψήσει μόλις τελειώσω ένα ενυδρείο που κάνω τώρα θα πάρω ,αλλά για πες μ λίγο για αυτά τι συνθήκες θέλουν γιατί διάβαζα για αυτά και δεν κατάλαβα τελικά τι θέλουν !!??

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ενημερωσω μεσω ΠΜ γιατι ειμαστε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε λιγες ημερες κλεινει χρονο ο ψαρης μου και ειπα να κανω ενα update.......

Δυστηχως το πασχα εχασα τον εναν απο τους δυο μια που ελειψα, και εν μερη φταιω και εγω γιατι βιαστηκα να τα μετακομισω ενω ηξερα οτι θα έλειπα, τες πα, κολλησα τελιως χωρις να το πολυσκεφτω και εγινε η στραβη.

Θα ελεγα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου πως ειναι σχετικα ευαίσθητα ψαρια και θελουν καλη προσαρμογη μια που μπορουν να στρεσσαριστουν ευκολα σε μια αποτομη εναλλαγη περιβαλλοντος.

Κατα τα αλλα εχουν μια πολυ αργη αναπτυξη σε σχεση με αλλες μεγαλες κιχλιδες και τους βγαινει το ψιλοαγριο εκει που τους παιρνει μονο και δηλαδη σε παραπλησιου μεγεθους ψαρια αλλα εως εκει για την ωρα.

Τωρα ποια βρισκεται στο μεγαλο ενυδρειο και εχει τα ματια δεκατεσσερα απο τους big brothers........... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο τις φωτο και το τελευταιο βιντεο φαινεται κατα προσεγγιση οτι δεν πειρε πανω απο 4,5 εκατοστα, δηλαδη να ηταν 3,4 και να ειναι τωρα 9,10 και το ψαρι βρισκεται στην αναπτυξη.

Βεβαια θα διξει και στην πορεια αλλα δεν το κοβω να γινεται και πανω απο 20 εκατοστα τελικο μεγεθος..... :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..με το καλο να σου μεγαλωσει και να βρεις ενα ακομη αντιθετου φυλου για αναπαραγωγες...Φανταζομαι οτι ειναι αμερικης αυτη η κιχλιδα,βρηκα ενα βιντεο στο youtube που τα εχει με cardinal και ενω μπορει να τα φαει δεν το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.........Με τον δικο μου δεν θα το δοκιμαζα παντως, εκτος και εαν εχει μεγαλωσει με αυτα τοσο καιρο και δεν τα πειραζει, τη να πω. Οσο για την αναπαραγωγη ειναι δυσκολη υποθεση........... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...