Jump to content

Πρόταση Προς Τους Moderators Για Κατηγοριοποίηση Αγγελιών


georgemarousi

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

ήθελα να κάνω μια πρόταση για την κατηγοριοποίηση των αγγελιών

(συγγνώμη εκ των προτέρων αν είμαι σε λάθος μέρος, αν χρειάζεται θα παρακαλούσα να μετακινηθεί το θέμα μου όπου πρέπει)

Λοιπόν η πρότασή μου γίνεται διότι αυτή τη στιγμή για να βρώ αγγελίες για πχ. μια γυάλα πρέπει να ψάξω σε 3 κατηγορίες!

-Ενυδρειακά

-Ενυδρειακές Αγγελίες Γλυκού

-Ενυδρειακές Αγγελίες Θαλασσινού.

Η πρότασή μου θα ήταν πχ: ο

-εξοπλισμός να έμπενε μόνο στα ενυδρειακά (ενυδρείο, περιφερειακά κλπ)

-το live stock μόνο στα Γλυκού / Θαλασσινού αντίστοιχα

-Σε περίπτωση "μεικτής" αγγελιας (ενυδρείο+live stock) είτε να μπαίνει μόνο στα ενυδρειακά ή να πρέπει να "σπάει" σε 2 μέρη, ένα ανα κατηγορία (μου φαίνεται ορθότερο)

Θα μπορούσε για να γίνει απολυτα ξεκάθαρο το παραπάνω να αλλάξουν ελαφώς και οι παραπάνω κατηγοριοποιήσεις σε (πχ):

-Ενυδρεία - εξοπλισμός - διάφορα

-Live stock Γλυκού

-Live stock Θαλασσινού

Τέλος, σε περίπτωση λάθους κατηγοριοποίησης κατά την καταχώρηση (μάλλον απίθανο) θα μπορεί κάποις moderator να την μεταφέρει στη σωστή...

Ως αποτέλεσμα, θέλω να πιστεύω ότι έτσι θα αρκεί να ψάχνουμε 1 κατηγορία όταν θέλουμε κάτι ενυδρειακό και όχι 3! :)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω με μια αναζήτηση θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.. :)

Link to comment
Share on other sites

H κατηγοριοποίηση αυτη που αναφέρεις θα ηταν πιο δυσκολη σε αναζήτησ πχ κάποιου σκιμερ.

Πολύ σωστα οι αγγελίες ειναι χωρισμενες σε γλυκό και θαλασσινό και σε μια γενική.

Στα θαλασσινου πρεπει εμεις που βαζουμε τις αγγελίες να προσεχουμε να βαζουμε μονο ζωντανα και εξοπλισμό που αφορα το θαλασσινο και αντιστοιχα στο γλυκό. Τώρα, κάτι που αφορα και τις δύο κατηγορίες πχ μια γυαλα θα μπορουσε να μπει στη γενική. Από κει και περα αν καποιοις την ανοιξει σε λάθος κατηγορία, ειναι χρέως του συντονιστή να τη μεταφέρει.

Όμως το μόνο κακό σε όλη την υπόθεση ειναι οταν ενα μέλος βαζει περισσοτερα πραγματα σε αγγελία και ο κανονισμός τος περιορίζει να τα βάλει όλα σε μια. Εκει ισως θα έπρεπε να υπαρχουν οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω με μια αναζήτηση θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.. :)

Εχω δοκιμάσει αναζητήσεις κατά καιρούς αλλά δε φέρνουν όλα τα υπάρχοντα αποτελέσματα..

αυτό διότι για το ίδιο πράγμα γράφονται πολλές περιγραφές πχ άλλος γράφει "ενυδρείο", άλλος "γυάλα", άλλος θα γράψει μόνο τη μάρκα κλπ.. θεμιτά είναι όλα αλλά το θέμα είναι οτι έτσι, για να δεις όλες τις αγγελίες εξοπλισμού θα πρέπει να ανατρέξεις και στις 3 κατηγορίες ή να κάνεις πολλές αναζητήσεις με όλους τους όρους! (όπου και πάλι μπορεί να ξεφύγει αυτό που θέλεις και να έχει γραφεί διαφορετικά)

Θυμάμαι για μια αγγελία που ήθελα να ξαναβρώ αλλά δε θυμόμουν τα λεκτικά και ήταν αρκετά παλαιά, είχα αναγκαστεί να πάω πολύ πίσω στο ιστορικό και στις 3 κατηγορίες...... :)

Link to comment
Share on other sites

H κατηγοριοποίηση αυτη που αναφέρεις θα ηταν πιο δυσκολη σε αναζήτησ πχ κάποιου σκιμερ.

...

γιατί θα ήταν δύσκολη; σκίμερ μόνο στο "ενυδρεία - εξοπλισμός". Ζωντανά μόνο στις άλλες δύο κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα, παλαιότερα και μέχρι να καταλάβω "τι παίζει", σε αναζήτηση για ενυδρείο διάβαζα τις αγγελίες ενυδρείων στο "ενυδρειακά" νομίζοντας ότι τις έχω δει όλες.. δεν είχα δει όμως καθόλου τις αντίστοιχες στις άλλες δύο κατηγορίες!..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο Γιώργο για τον επιμερισμό των αγγελιών και κατηγοριοποιησή τους όπως προτείνει. Πραγματικά μπερδεύεσαι κοιτώντας ενυδρεία-εξοπλισμό-ψάρια γλυκού και θαλασσινού.Και ο εξοπλισμός μπαίνει και στις τρείς κατηγορες. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να έμαινε σε μία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω με μια αναζήτηση θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.. :)

Και εγώ συμφωνώ ότι υπάρχει προβλημμα έτσι όπως είναι οι αγγελίες. Ίσως είναι ένα θέμα που πρέπει να το δουν οι Moderators μια και το πλήθος των αναρτήσεων των αγγελίων σε σχέση με τις υπόλοιπες του φόρουμ είναι πλέον δυσανάλλογα πολλές.

Η αναζήτηση είναι καλό εργαλείο αλλά δεν με βόλεψε ποτέ με τις αγγελίες.

Η πρόταση του georgemarousi πολύ καλή και πιστεύω πως θα είναι και η πιο λειτουργική.

Πάντα φιλικά Γιάννης :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά όλα αυτά αλλά μάλλον κάπου χάνουμε το νόημα.

Μην ξεχνάμε οτι είμαστε ενυδρειακό forum και όχι forum αγγελιών...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ ότι υπάρχει προβλημμα έτσι όπως είναι οι αγγελίες. Ίσως είναι ένα θέμα που πρέπει να το δουν οι Moderators μια και το πλήθος των αναρτήσεων των αγγελίων σε σχέση με τις υπόλοιπες του φόρουμ είναι πλέον δυσανάλλογα πολλές.

Η αναζήτηση είναι καλό εργαλείο αλλά δεν με βόλεψε ποτέ με τις αγγελίες.

Η πρόταση του georgemarousi πολύ καλή και πιστεύω πως θα είναι και η πιο λειτουργική.

Πάντα φιλικά Γιάννης :)

Δυστηχως αυτο ειναι γεγονόςκαι μάλιστα πολυ ασχημο!!! Και ειναι ασχημε και για τους δυο λόγους που εχει γινει.

Πολύ καλά όλα αυτά αλλά μάλλον κάπου χάνουμε το νόημα.

Μην ξεχνάμε οτι είμαστε ενυδρειακό forum και όχι forum αγγελιών...

Φιλε φώτη, ξερω οτι προσπαθεις και κανεις οτι μπορεις για να κρατησεις τις αγγελίες σε ενα Α επίπεδο. Ομως οι αγγελίες ειναι ενα μεγάλομερος του χομπι και του ενυδρειακου φορουμ. Ολοι μας εχουμε βολευτει με αγγελίες. Μηπως θα ηταν καλυτερα να τις οργανωσουμε λίγο περισσοτερο?

:)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους για τις προτάσεις μας..

Σκοπός μας ειναι η συνεχής καλυτέρευση του φόρουμ με ιδιαίτερη βαρύτητα στις ενυδρειακες κατηγορίες αυτού μιας και το χόμπι μας όπως και η σωστή ανάπτυξη του είναι ο βασικός λόγος ύπαρξης του ΑΖ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...