Jump to content

Απορια Με Τα Νεογεννητα Guppies Και Τα Molly Balloon


zaris

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φωτα σας στις εξής απορίες αν σας είναι εύκολο.... έχω μια γκαπινα και μια μολι μπαλουν έτοιμες να γεννήσουν και τις έχω μέσα στην γεννήστρα.... θα ήθελα όμως να τα αφήσω ελεύθερα στο ενυδρείο μου να γεννήσουν όπως στη φύση κι ας έχω και κάποιες απώλειες... το ερώτημα που μου δημιουργείται είναι το πως θα τα ταΐζω τα μικρά αν είναι μέσα σε ένα ενυδρείο 115λ? τα μεγάλα ψάρια δεν θα τα ορμάνε τα μικρά όταν πάνε να φάνε κι αυτά? Κι αν τρώνε τα μεγάλα μια μεγάλη ποσότητα από την τροφή που θα ρίχνω πως θα υπολογίζω τη σωστή δόση για τα μικρά? Αν προσπαθήσω να μασω τα μικρά με απόχη και τα βάλω σε γεννηστρα προφανώς δεν θα τα βρω όλα, άρα θα είναι καταδικασμένα.

Ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - zaris
Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα παλια γκαπυ τα μικρα τα κρατουσα μεσα στην γεννηστρα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και μετα τα αφηνα ελευθερα στο ενυδρειο μαζι με τα μεγαλα.ειχα γεννηστρα με κενα ωστε να περνα το νερο απο μεσα για να υπαρχει κυκλοφορια.τους εριχνα σαν την τροφη που εριχνα και τα μεγαλα γκαπυ απλα ετριβα τα φυλλαρακια παρα πολυ ωστε να γινουν σκονη και την ετρωγαν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Αν εχεις αρκετα φυτα επιφανειας ( κερατοφυλλο) εχεις αρκετες πιθανοτητες ,αν τα αφησεις ελευθερα να επιβιωσουν τα πιο δυνατα και εξυπνα.

Η γνωμη μου ειναι να τα βγαλεις απο την γεννηστρα.

Εξ΄ αλλου αν εχεις γκαπακια μην ξεχνας οτι καποια στιγμη θα εχεις τοσα πολλα απο τις συνεχεις γεννες που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Και για το θεμα του ταισματος που προανεφερα?

Εχεις δικιο μου διεφυγε .

Τριβεις με το χερι σου τα φυλλαρακια και αυτα μην ανησυχεις θα φανε.

Οσο και αν νομιζεις οτι τα μεγαλα θα φανε ολη την τροφη , ολο και κατι περισσευει για τα μικρα .

Ταισμα δυο με τρεις φορες την ημερα , απο λιγη ποσοτητα και ολα θα πανε καλα.

Και μην ξεχνας να κανεις και πιο συχνες αλλαγες νερου , γιατι τα μικρα βρωμιζουν λιγο παραπανω το νερο.

Απο προσωπικη πειρα δυο αλλαγες την εβδομαδα 30% ειναι οτι πρεπει για τα νεογεννητα γκαπακια σου.

Αυτα και υπομονη ολα θα παρουν το δρομο τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...