Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Για Λάμπες Τ5 By Nikoloutso


nikoloutso

Recommended Posts

πολυ ωραια η κατασκευη σου Νικο,πραγματικα θαυμασια και με χαμηλο κοστος

Ερωτηση,χωρις ανεμιστηρες ομως δεν μειωνεται η διαρκεια ζωης των λαμπτηρων?

Στο λεω γιατι σε 6χ39 dimmable της Ατι χωρις ανεμιστηρες εφτανε τους 36C, με ανεμιστηρες τους 33!

και μιλαω για 2 μικρους 6αρηδες fan!

Οπως φαιντε στην τομη του φωτιστικού ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει και να παγωνει περρισσοτερο το φωτιστικό. Για την ακριβεια, ειχα βαλει 3 απλα ακου μπιτους στο καπακι χωρις τρυπες και λοιπα. Η θερμοκρασια που ειχε το φωτιστικό ήταν 20 βαθμοι. Αλλα δουλευε συνεχεια ο ανεμηστηρας.

Ομως σκευτηκα οτι με τους 36 μεγιστο ειμαστε καλα.

Δεν το ειχα σκευτει το θερμα διαρκειας ζωης του λαμπτήρα, γιατι οπως γνωριζουμε μετα από 1 χρονο ή και πιο συντομα οι λαμπες για το reef ενυδρειο αλλαζονται. Εγω βεβαια δεν θα τις αλλαξω στο χρόνο, αλλα ειναι ενας παραγωντας που δεν τον υπολογισα.

κολλητε τρομερο!!!ετοιμασου για ενα ιδιο 130.....

να δω τι θα κανατε χωρις εμενα!!! :bigemo_harabe_net-123:

Κολλητε, αν δεν με μπριζωνες εσυ, δε θα το εφτιαχνα!! Υποσχομαι ομως το δικό σου να γινει ακόμα καλυτερο!!!

μπράβο! και πάλι μπράβο! εμπρός να αρχίσουν να γίνονται και ωραίες δουλειές και στην Ελλάδα, το ΑΤΙ τι παραπάνω έχει στην τελική, από απλά υλικά αποτελείτε, το εγχείρημα δείχνει ότι το τελικό που θα βγει μετά τα πρώτα αρχικά θα είναι θεσπέσιο, εμπρός για στήριξη στην Ελληνική αγορά!

Ευχαριστω Γιωργο. Με βαζεις σε σκεψεις για παραγωγή. Να ξερεις οτι τα μηχανήματα που δουλεψα όπως ηδη αναφερω ειναι σε βιοτεχνια επίπλων. Οπότε κι αυτων να εισαι σιγουρος του περασε η ιδέα οταν μου επετρεψαν να δουλεψω στα μηχανιματα τους!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλά μπράβο!!!!!!!

Αν δεν το έλεγες, δεν φαίνεται οτι είναι DIY.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μία επαγγελματική κατασκευή. Μπράβο

Ομως σκευτηκα οτι με τους 36 μεγιστο ειμαστε καλα.

Όχι απλά καλά αλλά και στο εύρος σωστής θερμοκρασίας λειτουργίας.

Δεν το ειχα σκευτει το θερμα διαρκειας ζωης του λαμπτήρα, γιατι οπως γνωριζουμε μετα από 1 χρονο ή και πιο συντομα οι λαμπες για το reef ενυδρειο αλλαζονται. Εγω βεβαια δεν θα τις αλλαξω στο χρόνο, αλλα ειναι ενας παραγωντας που δεν τον υπολογισα.

Αν έχεις λεφτά για πέταμα αλλάζεις λάμπες στο χρόνο, αν όχι ακολουθείς το παράδειγμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μπραβο τοσο για την κατασκευη οσο και για την παρουσιαση! Πολυ καλο το αποτελεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι κατασκευές. Συγχαρητήρια Νίκο, έπρεπε να αφήσεις και λίγο χώρο για μερικά led :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή κατασκευή Νίκο χίλια μπράβο.Το θέμα τις ψύξης σε ένα επόμενο φωτιστικό πρέπει να σε απασχολήσει.Και κάτι για να σε βάλω να σκεφτείς είναι να δημιουργήσεις διάδρομους ψύξης.

Πολλά μπράβο ξανά.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και ποιο πάνω οι 36 βαθμοί λειτουργίας όχι απλά είναι μια χαρά αλλά είναι και οι ιδανική θερμοκρασία.

Και για του λόγου το αληθές όποιος έχει γνώση και κέφι διαβάζει εδώ.

http://www.osram.com...CFL/130T04R.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και πάλι ολους για τα καλά σας λόγια!!

Επίσης χαίρομαι που υπαρχουν κι αλλες απόψεις και ετσι εχουμε και ροή με συζητηση και με απορίες.

Αυτές είναι κατασκευές. Συγχαρητήρια Νίκο, έπρεπε να αφήσεις και λίγο χώρο για μερικά led :)

Νίκο.... αλλη κατασκευή θα γίνει με led. Δε θέλω να τα μπλέξω ακόμα,γιατι πιστευω οτι ακόμα δεν ειναι ετοιμα τα led για να "παιξουμε" με κατασκευες.

Αυτό γιατί δεν εχουμε τη γνωση να ασχοληθουμε περισσοτερο!!

1 μεγαλο μπραβο και απο μενα! θα προσπαθησω και εγω κατι αναλογο αν κολησω καπου θα βρεις πμ!

Οτι θελεις!! Ακόμα και να σε βοηθησω.

Φοβερή κατασκευή Νίκο χίλια μπράβο.Το θέμα τις ψύξης σε ένα επόμενο φωτιστικό πρέπει να σε απασχολήσει.Και κάτι για να σε βάλω να σκεφτείς είναι να δημιουργήσεις διάδρομους ψύξης.

Πολλά μπράβο ξανά.

Ορέστη, όπως αναφέρει ο κ. Δημητρης στο παρακάτω λινκ οι 36 βαθμοι ειναι μεσα στο optimal ορια του λαμπτήρα.

Αρα δεν εχει νόημα να το ψύξω. Επίσεις να πως οτι εαν τοποθετηθουν 2 ανεμηστηρες, θα εχουμε 20 βαθμους πολύ ευκολα.

Όπως έγραψα και ποιο πάνω οι 36 βαθμοί λειτουργίας όχι απλά είναι μια χαρά αλλά είναι και οι ιδανική θερμοκρασία.

Και για του λόγου το αληθές όποιος έχει γνώση και κέφι διαβάζει εδώ.

http://www.osram.com...CFL/130T04R.pdf

Ετσι ακριβως. Ειμαστε εντος ορίων.

Καπου αναφερεται την καταναλωση. Να σας πω πολύ απλά οτι οσο περίργο κι αν σας φαινεται εχω λιγότερη καταναλωση με το φωτιστικό αυτό το 8x80w παρά με το 6x54w που είχα.

Αυτο γιατί?? Στα λιτρα μου για τη θερμανση του ενυδρείου εχω 2x300w jagger θερμαντήρες. ΜΕ απλά λόγια σας λέω οτι το ενυδρείο μου εχει από 26-27 βαθμούς κελσίου ΧΩΡΙΣ να δουλευει ο θερμοστατης. Το φωτιστικό δουλευει 10 ώρες σε πλήρη λειτουργία. Οι θερμαντηρες καθόλου.

Αρα, σε περιπτωση που ειχα ενα αντίστοιχο led με οικονομικότερη καταναλωση θα ήταν τουλαχιστον 2x150w, αρα 300w. Συν τα 600w του θερμοστατη συνολο 900. Τωρα με 640w 10 ώρες τη μερα ειμαι κομπλέ και απο θερμανση και απο φωτισμό.

Ομως το φωτιστηκό αυτό το λεντ θα κόστιζε 1500€ για να είναι αξιόπιστο. Και σε πόσα χρόνια θα έκανα απόσβαση??

Με λίγα λόγια, μηπως τελικα ειμαι πιο κερδισμενος από οσ ειχα υπολογισει??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Τελειο!!Αλλα οπως λενε στην μαγειρικη,καλη η συνταγη ...δεν μου δεινεις και τα χερια σου να το φτιαξω!!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερά επαγγελματική κατασκευή που πάει το DYI σε άλλα επίπεδα....

Μακάρι να είχαμε όλοι μας αυτές τις δυνατότητες (και τα ανάλογα εργαλεία) να φτάναμε σε τέτοια επίπεδα !!!

Ένα μεγάλο μπράβο από έναν... πατεντάκια !!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και ποιο πάνω οι 36 βαθμοί λειτουργίας όχι απλά είναι μια χαρά αλλά είναι και οι ιδανική θερμοκρασία.

Και για του λόγου το αληθές όποιος έχει γνώση και κέφι διαβάζει εδώ.

http://www.osram.com...CFL/130T04R.pdf

Καθίστε ρε παιδιά τώρα έχει το φωτιστικό 36 βαθμούς.Το καλοκαίρι που το σπίτι έχει 30 δεν θα έχει 36 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

36 ειναι το μεγιστο που εχει πιασει. Το φωτιστικό δουλευει 7 μηνες. Περασε και το καλοκαιρι. Οπότε λοιπον ναι. 36 το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ήδη εχω αναφερει και το επισημαινει και ο κ. Δημητρης, η μεγιστη θερμοκρασία που εχειπιασει το φωτιστικό απο τον απριλιο μέχρι και σημερα, συμπεριλαμβανομενης και τηςπεριόδου του καλοκαιριου, το ΜΕΓΙΣΤΟ ειναι 36. Και η περιοδος αυτή ήταν το καλοκαίρι!

Επι προσθετως να αναφέρω οτι ΟΣΟΙ το ειδαν απο κοντα σε λειτουργία και το έπιασαν επιβεβαιωσαν οτι ειναι σε καλές θερμοκρασίες.

Επι τη ευκαιρία, θα ήθελα να σας ρωτησω,τα ΑΤΙ εχετε μετρησει ποτε τη μεγιστη πραγματική θερμοκρασία που πιανουν??

Link to comment
Share on other sites

Οπως ήδη εχω αναφερει και το επισημαινει και ο κ. Δημητρης, η μεγιστη θερμοκρασία που εχειπιασει το φωτιστικό απο τον απριλιο μέχρι και σημερα, συμπεριλαμβανομενης και τηςπεριόδου του καλοκαιριου, το ΜΕΓΙΣΤΟ ειναι 36. Και η περιοδος αυτή ήταν το καλοκαίρι!

Επι προσθετως να αναφέρω οτι ΟΣΟΙ το ειδαν απο κοντα σε λειτουργία και το έπιασαν επιβεβαιωσαν οτι ειναι σε καλές θερμοκρασίες.

Επι τη ευκαιρία, θα ήθελα να σας ρωτησω,τα ΑΤΙ εχετε μετρησει ποτε τη μεγιστη πραγματική θερμοκρασία που πιανουν??

Πραγματικη-πραγματικη θερμοκρασια δεν ξερω

το καλοκαιρι παντως με τους ανεμηστηρες στα μεσαια volt(αθορυβοι),εδειχνε στην οθονη του, 36C

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλοκαίρι ήταν 36c το πάω πάσο.Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί είχα και εγώ ένα φωτιστικό με 4 t5 χωρίς ανεμιστήρες και η θερμοκρασία το καλοκαίρι έφτανε αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλοκαίρι ήταν 36c το πάω πάσο.Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί είχα και εγώ ένα φωτιστικό με 4 t5 χωρίς ανεμιστήρες και η θερμοκρασία το καλοκαίρι έφτανε αρκετά παραπάνω.

Ορεστη μιλαω για το δικο του θερμομετρο...Aν ηταν παραπανω η παρακατω δεν ξερω,πιστευω πως ειναι αξιοπιστο!

6χ39Τ5 Dimmable το φωτιστηκο

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικη-πραγματικη θερμοκρασια δεν ξερω

το καλοκαιρι παντως με τους ανεμηστηρες στα μεσαια volt(αθορυβοι),εδειχνε στην οθονη του, 36C

Η θερμοκρασία είναι μετρημένη με καλιμπραρισμενα και διαπιστευμένα θερμόμετρα αέρα, αλλα και παλι αν δεν ήταν αντε το πολύ να είχα 2 βαθμούς απόκλιση. Οπότε και παλι θα ήμουν κατω απο τους 40 που ειναι το peak αποδεκτό.

Αν το καλοκαίρι ήταν 36c το πάω πάσο.Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί είχα και εγώ ένα φωτιστικό με 4 t5 χωρίς ανεμιστήρες και η θερμοκρασία το καλοκαίρι έφτανε αρκετά παραπάνω.

Πόσο εφτανε η θερμοκρασία σου? Τι φωτιστικό ηταν αυτό??

Ορεστη μιλαω για το δικο του θερμομετρο...Aν ηταν παραπανω η παρακατω δεν ξερω,πιστευω πως ειναι αξιοπιστο!

6χ39Τ5 Dimmable το φωτιστηκο

Το έχετε ανοιξει το φωτιστικό για να δείτε πως ειναι μεσα οι χώροι του??

Εγώ το έκανα. Και ειδα οτι εχει καποιους περίεργους διαδρόμους.

Και για να τελειώνουμε με το θεμα του ανεμηστηρα και της θερμοκρασίας, θα σας δείξω τα 2 κόλπα που έγιναν και το φωτιστικό δεν ανεβαζει θερμοκρασία.

Συμφωνα με ενα φίλο και συνάδελφο μηχανολόγο το κενό που υπάρχει στα δύο επίπεδα του φωτιστικού και η αμεση επαφή 2τμ αλουμινιου στα μπαλαστ ειναι ενα από τα δύο αίτια της "ψυξης" του φωτιστικού. Επίσης 4 τρύπες 1cm που εχει στο πάνω μερος το φωτιστικό βοηθουν την ανανέωση και την κυκλοφορία του αέρα με αντικατάσταση του θερμού από ψυχρότερο.

Τι σημαινει αυτό? Οτι ο αέρας που θερμένεται και βρίσκεται εντός του φωτιστικού ανεβαινει προς τα επάνω, λόγο του οτι ειναι ελαφρύτερος από τον κρύο. Ετσι οι 4 τρύπες που εχει στο πανω μερος το φωτιστικό και είναι μόλις 1cm διαμέτρου επιτρέπουν τη φυγή του θερμότερου αέρα και την αντικατασταση του με ψυχρότερο. Το ιδιο ακριβως κανουν και οι ανεμηστήρες, απλα το κανουν με μεγαλυτερη ταχύτητα. Το τεραστιο κενο όμως που αφησα λειτουγεί ως διαδρομος ψυξη και βοηθα να υπαρχει αρκετός αέρας μεσα στο χώρο αυτό και με συστη κυκλοφορία, χωρις τη χρήση ανεμηστηρα.

Ελπίζω να σας καλυψα.

Υ.Γ. Παραθετω τις 2 φωτογραφίες που φαίνονται οσα αναφερω.

IMG_0562.jpg

IMG_0523.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Νικολα αψογο το φωτιστικο μπραβο κ παλι μπραβο(βγαινει τιποτα σε nano :D ??)

Ερωτηση προστατευτικο μπροστα απο τις λαμπες δεν θα βαλεις τυπου(plexy glass) μην τυχον εχεις ποβληματα στα ακροφυσια απο εξατμηση

κ παλι ευγε

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικη σε ολα κατασκευη,και πολυ καλη και αναλυτικη παρουσιαση.Ενα μεγαλο μπραβο!

Νικο δεν ξερω αν το εγραψες πιο πανω και μου διεφυγε(γεραματα) :D ,αλλα γραψε ποσο σου στοιχισε το ολο project.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα αψογο το φωτιστικο μπραβο κ παλι μπραβο(βγαινει τιποτα σε nano :D ??)

Ερωτηση προστατευτικο μπροστα απο τις λαμπες δεν θα βαλεις τυπου(plexy glass) μην τυχον εχεις ποβληματα στα ακροφυσια απο εξατμηση

κ παλι ευγε

Ευχαριστώ Γιανναρε.

Βγαινει και σε νανο... αμα γουσταρεις!! Πες μου το ναι... και ξεκιναμε!!!

Οπως φαίνεται το φωτιστικό εχει δυνατότητα να μπει πολυκαρβονικό ή πλεξι. Απλα εγω δεν το εχω βαλει ακόμα για να μην χανω σε φωτισμό. Δοκιμαστικά θα μπει σε καποια φαση, απλα οχι ακόμα. Επισης προσθετωντας το πλέξι αυτό ισως ανεβασει περισσοτερη θερμοκρασία.

Παντως ΚΑΙ τα ακροφύσια ειναι τα ίδια ακριβως με της ΑΤΙ.

Καταπληκτικη σε ολα κατασκευη,και πολυ καλη και αναλυτικη παρουσιαση.Ενα μεγαλο μπραβο!

Νικο δεν ξερω αν το εγραψες πιο πανω και μου διεφυγε(γεραματα) :D ,αλλα γραψε ποσο σου στοιχισε το ολο project.

Ευχαριστω Στρατο. Εχει μεγάλη σημασία για μένα η δική σου αναγνωριση. :thumbup:

Οσο αφορά το κόστος έχω ηδη απαντησει, απλα το ξανα αναφερω. Κοστιζει περιπου το μισό από οσο θα κόστιζε ενα ιδιων δυνατοτητων του εμπορίου.

Απο κει και πέρα, εκτός από τα υλικά μετράει και η εργατοώρα, και ώς γνωστόν η δική μου ωρα, ωντας μεγαλος μηχανικός (σκ@τ@ στα μουτρα μου :bigemo_harabe_net-134: ), είναι πολύ ακριβή!!! :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...