Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Για Λάμπες Τ5 By Nikoloutso


nikoloutso

Recommended Posts

Καταπληκτική δουλειά. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση.

Μια απορία. Όταν θέλεις να κάνεις κάτι μέσα στο ενυδρείο που μετακινείται το φωτιστικό? Προς τα πάνω ή στο πλάι?

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταπληκτική δουλειά. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση.

Μια απορία. Όταν θέλεις να κάνεις κάτι μέσα στο ενυδρείο που μετακινείται το φωτιστικό? Προς τα πάνω ή στο πλάι?

Πατριωτη, το hanging kit οπως ηδη ειπα ειναι της ΑΤΙ.

Αυτο λοιπον παει πανω-κατω. Οτι καλυτερο για μενα δλδ... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καταρχήν πολλα μπραβο για την κατασκευη!!! :bigemo_harabe_net-64:

μια απορια...το κομματι λαμαρινας που στηριζονται οι λαμπες και τα ballast, πως κρατιεται πανω στο καλυμα?με βιδες?αυτο δεν πιεζει τα ballast?εχεις βαλει καποιο στοπ αναμεσα τους για να μην πιεζουν οι βιδες τα ballast η μηπως τα βιδωσες στα πλαγια??ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω φιλε nikoloutso! :D

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πολλα μπραβο για την κατασκευη!!! :bigemo_harabe_net-64:

μια απορια...το κομματι λαμαρινας που στηριζονται οι λαμπες και τα ballast, πως κρατιεται πανω στο καλυμα?με βιδες?αυτο δεν πιεζει τα ballast?εχεις βαλει καποιο στοπ αναμεσα τους για να μην πιεζουν οι βιδες τα ballast η μηπως τα βιδωσες στα πλαγια??ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω φιλε nikoloutso! :D

Ακουμπανε τα μπαλαστ με το καπακι γιατι ετσι βοηθαει στην ψηξη τους. Ειναι αλουμινιο, μην το ξεχνας. Απλα δεν τα πιέζει. Οι μεγαλύτερες αυτές βίδες δουλευουν ως ντιζες.

Νομιζω πως καλα καταλαβα και ελπιζω να σου απαντησα σε οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Ακουμπανε τα μπαλαστ με το καπακι γιατι ετσι βοηθαει στην ψηξη τους. Ειναι αλουμινιο, μην το ξεχνας. Απλα δεν τα πιέζει. Οι μεγαλύτερες αυτές βίδες δουλευουν ως ντιζες.

Νομιζω πως καλα καταλαβα και ελπιζω να σου απαντησα σε οτι θες.

σωστος!!!!με κάλυψες πλήρως.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ Γιανναρε.

Βγαινει και σε νανο... αμα γουσταρεις!! Πες μου το ναι... και ξεκιναμε!!!

Οπως φαίνεται το φωτιστικό εχει δυνατότητα να μπει πολυκαρβονικό ή πλεξι. Απλα εγω δεν το εχω βαλει ακόμα για να μην χανω σε φωτισμό. Δοκιμαστικά θα μπει σε καποια φαση, απλα οχι ακόμα. Επισης προσθετωντας το πλέξι αυτό ισως ανεβασει περισσοτερη θερμοκρασία.

Παντως ΚΑΙ τα ακροφύσια ειναι τα ίδια ακριβως με της ΑΤΙ.

Ευχαριστω Στρατο. Εχει μεγάλη σημασία για μένα η δική σου αναγνωριση. :thumbup:

Οσο αφορά το κόστος έχω ηδη απαντησει, απλα το ξανα αναφερω. Κοστιζει περιπου το μισό από οσο θα κόστιζε ενα ιδιων δυνατοτητων του εμπορίου.

Απο κει και πέρα, εκτός από τα υλικά μετράει και η εργατοώρα, και ώς γνωστόν η δική μου ωρα, ωντας μεγαλος μηχανικός (σκ@τ@ στα μουτρα μου :bigemo_harabe_net-134: ), είναι πολύ ακριβή!!! :bigemo_harabe_net-82:

Τελειο μπωρεις να μασ πεισ ποσο κοστιζει ενα ιδιων δυνατοτητων του εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

Ενα ιδιων δυνατοτητων που κυκλοφορει στο εμποριο απο τη γνωστη εταιρεία μπορει να κοστισει πανω 900€.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με τα led τι πρέπει να κάνεις διαφορετικά; Γιατί έχω βγάλει μια αλλεργία στις Τ5-8 και στο reef φαίνονται μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικο γένος έδωσε γνώση πολιτισμό και το φως σ΄αυτον τον κοσμο!!! Οριστε και παλι ενα ζωντανο παραδειγμα οτι εμεις οι ελληνες μπορουμε να κανουμε τα παντα διοτι ειμαστε ελληνες........τι αλλο να σου πω Νικο ενα μπραβο ειναι λιγο,καλα εκανες και το τολμησες και πιστευω οτι θα γινεις και καλυτερος αλλα με την βοηθεια ολων μας!!! Το επομενο φωτιστικο να εισαι σιγουρος οτι θα μου το φτιαξεις εσυ.σκεψου και μια ονομασια περιποιημενη μακετα κολλημα και τελος.την προσφορα μεσω πμ και μετα στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

teo σε ευχαριστω για τα καλα σου λόγια.

Ηδη εχω κατασκευασει 5 φωτιστικά για συνχομπιστες και συνεχίζω. Οπως καταλαβαινεις κι εσυ καθε ενα ειναι και καλυτερο απο το προηγουμενο γιατι μαθαινω και προσεχω περισσοτερο.

Θα περιμενω το πμ σου για το φωτιστικό!! Αν ήσουν Αθηνα θα σου ελεγα ελα να το δεις κι απο κοντα!!!

Καποιοι μου ειπαν οτι θα δοκιμασουν να το φτιαξουν μονοι τους, όμως τα μηχανικα που δουλευω ειναι 7 και μαλιστα εξιδεικευμανα. Αποκλείεται να τα βρει καποιος σε ενα μονο μερος, εκτος αν παει σε αντιστοιχη βιοτεχνια!!! Στη βιοτεχνεια αυτή ειχα παντα και την αναλογη βοηθεια, αλλα πιστεψε με... θελει αρκετες ωρες δουλειας για να γινει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 χιλ ευρω αγοραζες ενα ετοιμο με full simulation moonlight + dimmable και ολα αυτα αυτονομα απο επεξεργαστη πανω στο φωτιστικο που θα ηταν και πρωτοκλασσατο και μουρατο αντι να τρως το χρονο σου για τρυπες και στραντζαρισματα. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Με 2 χιλ ευρω αγοραζες ενα ετοιμο με full simulation moonlight + dimmable και ολα αυτα αυτονομα απο επεξεργαστη πανω στο φωτιστικο που θα ηταν και πρωτοκλασσατο και μουρατο αντι να τρως το χρονο σου για τρυπες και στραντζαρισματα. :bigemo_harabe_net-145:

Αν έχεις χρήματα όλα είναι εύκολα ούτε στρατζες ούτε τρυπήματα.

ΥΓ. για να γίνει το προσιτό το χόμπι σε κάποιους από εμάς και στρατζες κάνουμε και παπάδες κάνουμε

Άλλο 400-500 και άλλο 2000€ μην τρελαθούμε. :bigemo_harabe_net-97:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ανοικτεί στην κατηγορία DIY και σε αυτήν δεν έχει θέση τίποτα που να στοιχίζει 2000 ευρώ !!!!!

Όποιος θέλει ας του πιάνουν το πορτοφόλι. :bigemo_harabe_net-74: Πράγματα τα οποία κοστίζουν μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες τα πουλάν δεν ξέρω κι εγώ. Φτιάχνοντας ο Νίκος περισσότερα φωτιστικά στο τέλος θα γίνονται σαν εργοστασιακά.

Keep DIYing Νικολούτσο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επομενο βημα νικολουτσο!!!!να χτυπησεις τα glo,,,φτιαχνοντας μικροτερα!!!!καλη δουλεια φιλε,,,,μπραβο και παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά!!!! Μπράβο στα DIY

Αν δεν έπαιρνα το ATI θα σου έδινα παραγγελία με την μια , αλλα... Δεν σε πρόλαβα.

Θα ήθελα να σου δώσω και μια ιδέα για moonlight.

Δωσε λίγο χώρο ανάμεσα στις λάμπες και στη μέση βάλε μια σειρά αυτοκόλλητο blue led strips (αυτές που τις κόβεις όπου θες)

Όπως αλλάζουμε τις λάμπες Τ5 θα αλλάζουμε και την λεντοταινια , όσο για το κόστος μια 5μ ακριβή κάνει 50€

Και πάλι μπράβο σου, καλη συνέχεια και καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 χιλ ευρω αγοραζες ενα ετοιμο με full simulation moonlight + dimmable και ολα αυτα αυτονομα απο επεξεργαστη πανω στο φωτιστικο που θα ηταν και πρωτοκλασσατο και μουρατο αντι να τρως το χρονο σου για τρυπες και στραντζαρισματα. :bigemo_harabe_net-145:

Αν το δεις πο κοντα,πιστεψε με,θα αlλαξεις γνωμη. :)

Αν έχεις χρήματα όλα είναι εύκολα ούτε στρατζες ούτε τρυπήματα.

ΥΓ. για να γίνει το προσιτό το χόμπι σε κάποιους από εμάς και στρατζες κάνουμε και παπάδες κάνουμε

Άλλο 400-500 και άλλο 2000€ μην τρελαθούμε. :bigemo_harabe_net-97:

Ακριβως!

Το θέμα έχει ανοικτεί στην κατηγορία DIY και σε αυτήν δεν έχει θέση τίποτα που να στοιχίζει 2000 ευρώ !!!!!

Όποιος θέλει ας του πιάνουν το πορτοφόλι. :bigemo_harabe_net-74: Πράγματα τα οποία κοστίζουν μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες τα πουλάν δεν ξέρω κι εγώ. Φτιάχνοντας ο Νίκος περισσότερα φωτιστικά στο τέλος θα γίνονται σαν εργοστασιακά.

Keep DIYing Νικολούτσο :bigemo_harabe_net-64:

Ακριβως,μια πλευρα του χομπυ στην αφανεια στην χωρα μας!

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:thaman:

Συγχαρητήρια και από εμένα Νικόλα. Απλά ΤΕΛΕΙΑ ως κατασκευή. Αφού "έχεις" τέτοια μηχανήματα γράψε και

MADE IN GREECE...

2 παρατηρήσεις μόνο θα μου επιτρέψεις

1) Η θερμοκρασία. Μπορεί να μην ανέβηκε "στο" φωτιστικό, αλλά επηρεάζεται και που είναι στημένο φίλε.. (σε ποια "περιοχή" και σε ποιο "όροφο"..)

2) Το κόστος

α) Οι τιμές που "λέτε", γενικά για τα επώνυμα φωτιστικά, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η ΑΤΙ, το Sun Power 8x80w κοστίζει 535 τελική τιμή με φπα 23%

β) Πάλι σε φωτιστικό (όχι κρεμαστό όμως) και όχι 1 μονοκόμματο δλδ 4 φωτιστικά από 2χ80w το καθένα, το συνολικό

κόστος φτάνει τα 360 ευρώ τελ. τιμ. με φπα.. (δλδ 90/1) μαζί με τις λάμπες (όχι ATI)

Φιλικά πάντα,

Κωστής.

Έγινε επεξεργασία - azores
Link to comment
Share on other sites

:thaman:

Συγχαρητήρια και από εμένα Νικόλα. Απλά ΤΕΛΕΙΑ ως κατασκευή. Αφού "έχεις" τέτοια μηχανήματα γράψε και

MADE IN GREECE...

2 παρατηρήσεις μόνο θα μου επιτρέψεις

1) Η θερμοκρασία. Μπορεί να μην ανέβηκε "στο" φωτιστικό, αλλά επηρεάζεται και που είναι στημένο φίλε.. (σε ποια "περιοχή" και σε ποιο "όροφο"..)

2) Το κόστος

α) Οι τιμές που "λέτε", γενικά για τα επώνυμα φωτιστικά, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η ΑΤΙ, το Sun Power 8x80w κοστίζει 535 τελική τιμή με φπα 23%

β) Πάλι σε φωτιστικό (όχι κρεμαστό όμως) και όχι 1 μονοκόμματο δλδ 4 φωτιστικά από 2χ80w το καθένα, το συνολικό

κόστος φτάνει τα 360 ευρώ τελ. τιμ. με φπα.. (δλδ 90/1) μαζί με τις λάμπες (όχι ATI)

Φιλικά πάντα,

Κωστής.

Φίλε Κωστή,

Θα σου απαντησω σε όλα τα ερωτηματα.

1. Η μέγιστη και γενικα η θερμοκρασία του φωτιστικού εξαρταται πρωτα απο τη θερμοκρασία του περιβαλλοντα χώρου και απο τη θερμοκρασία που εκπέμπουν οι λαμπτήρες. Στην προκειμένη περίπτωση το φωτιστικό εχει δοκιμαστει σε χώρο οπου το καλοκαιρι είχε φτασει και τους 32 βαθμους. Ομως ακομα και τότε η θερμοκρασία ηταν εντως των αποδεκτών ορίων 36-38. Το ΑΤΙ στην προκειμενη περίπτωση ακομα και με 25 βαθμους θερμοκρασία δωματίο το φωτιστικό εφτασε τους 42. Παλι εντως των αποδεκτών ορίων, αλλα μην ξεχναμε οτι μας ενδιαφέρει οχι η θερμοκρασια τοου φωτιστικου, αλλα η θερμοκρασία των λαμπτήρων!! Ποιος από εσάς μπορεί να συγκρίνει και να μετρησει τη θερμοκρασια που εχει ο λαμπτήρας και όχι τη θερμοκρασια που εκπέμπει? Η όλη κατασκευη ειναι απο αλουμινιο και λόγω των διαδρόμων μεταφοράς του αέρα που εχω αφησει λειτουργεί το όλο συστημα σα μια μεγάλη ψυκτρα!!!

2. α. Εδω κανεις ενα πολύ μεγάλο λάθος φίλε Κωστη. Το φωτιστικό δε συγκρίνεται με το ΑΤΙ sunPower που ειναι η φθηνη σειρά με κακιστη κατασκευη απο inox της ΑΤΙ με αρκετα προβληματα απο 2-3 χρονια χρήσης, αλλα με την αλουμινενια σειρά της, την Powermodule η οποία για ενα 8x80w με απλα και οχι dimmable ballast έχει 950€!!! Δικό μου βγαινει κατω απο απο τη μιση αυτη τιμή!!

Αλλωστε νομιζω οτι για 8 λαμπες δε βγαζει η σειρα SunPower!!

β. Υποθέτω οτι το φωτιστικό αυτό των 90€ οτι ίσως είναι κινεζικης κατασκευης. Αλλα και κινεζικης να μην είναι ειμαι σιγουρος οτι για καθε 2 λάμπες εχει εναν ενιαίο ανακλαστήρα!!!!

Ενα φωτιστικό που σεβεται τον εαυτό του επιβαλεται να έχει ανακλαστηρα ανα λαμπτήρα, γιατι ετσι εχει απώλεια εως και 70% του φωτισμου!!!! Νομιζω πως δε χρειαζεται να το αναλύσω αυτό, το αντιλαμβανεσται ολοι τι εννοω.

Σε ευχαριστώ παντως για της παρατηρησεις, ελπιζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφέρω οτι το ΑΤΙ το 8x80w αναβει τις 2 και μετα και τις 6 λαμπες. Ενω στη δικη μου κατασκευη εχεις τη δυνατότητα ή ανα μία ή ανα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Και επεισης τα μπαλαστ π χρησιμοποιει ο νικος (σε εμενα πχ εβαλε οσραμ) ειναι θεωρω κλασης ανωτερα απο οτι αλλο....

Ξερουμε ολοι τι σημαινει οσραμ....

Εγω δεν θα το ανταλλαζα με ενα ατι....

Ντιμαρω τις 2 πρωτες και οι υπολοιπες ανα 2 αναβουν σιγα σιγα δινοντας πιο φυσικο αποτελεσμα απο το να αναβουν 2-6....

Γενικα με ικανοποιησε το γεγονος οτι μπορεσα να εχω ΑΡΙΣΤΗ ποιοτητα στα μετρα μ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστή,

Θα σου απαντησω σε όλα τα ερωτηματα.

1. Η μέγιστη και γενικα η θερμοκρασία του φωτιστικού εξαρταται πρωτα απο τη θερμοκρασία του περιβαλλοντα χώρου και απο τη θερμοκρασία που εκπέμπουν οι λαμπτήρες. Στην προκειμένη περίπτωση το φωτιστικό εχει δοκιμαστει σε χώρο οπου το καλοκαιρι είχε φτασει και τους 32 βαθμους. Ομως ακομα και τότε η θερμοκρασία ηταν εντως των αποδεκτών ορίων 36-38. Το ΑΤΙ στην προκειμενη περίπτωση ακομα και με 25 βαθμους θερμοκρασία δωματίο το φωτιστικό εφτασε τους 42. Παλι εντως των αποδεκτών ορίων, αλλα μην ξεχναμε οτι μας ενδιαφέρει οχι η θερμοκρασια τοου φωτιστικου, αλλα η θερμοκρασία των λαμπτήρων!! Ποιος από εσάς μπορεί να συγκρίνει και να μετρησει τη θερμοκρασια που εχει ο λαμπτήρας και όχι τη θερμοκρασια που εκπέμπει? Η όλη κατασκευη ειναι απο αλουμινιο και λόγω των διαδρόμων μεταφοράς του αέρα που εχω αφησει λειτουργεί το όλο συστημα σα μια μεγάλη ψυκτρα!!!

2. α. Εδω κανεις ενα πολύ μεγάλο λάθος φίλε Κωστη. Το φωτιστικό δε συγκρίνεται με το ΑΤΙ sunPower που ειναι η φθηνη σειρά με κακιστη κατασκευη απο inox της ΑΤΙ με αρκετα προβληματα απο 2-3 χρονια χρήσηςTo sunpower είναι από ανωδιομένη αλουμινένια λαμαρίνα σε απόχρωση inox και δεν έχει ποτέ προβλήματα σε δώδεκα φωτιστικά που δουλεύουν εδώ στα χανιά για πάνω από πέντε χρόνια τα μισά από αυτά, αλλα με την αλουμινενια σειρά της, την Powermoduleτο συγγεκριμένο φωτιστικό κατασκεύαζεται από κομάτια χυτού μασίφ αλουμινίου ενωμένο συρταρωτά η οποία για ενα 8x80w με απλα και οχι dimmable ballast έχει 950€!!! Δικό μου βγαινει κατω απο απο τη μιση αυτη τιμή!!

Αλλωστε νομιζω οτι για 8 λαμπες δε βγαζει η σειρα SunPower!!Sun Power 4x80 Watt inkl. Dimmcomputer 485€

Sun Power 6x80 Watt inkl. Dimmcomputer 575€

Sun Power 8x80 Watt inkl. Dimmcomputer 675€

β. Υποθέτω οτι το φωτιστικό αυτό των 90€ οτι ίσως είναι κινεζικης κατασκευης. Αλλα και κινεζικης να μην είναι ειμαι σιγουρος οτι για καθε 2 λάμπες εχει εναν ενιαίο ανακλαστήρα!!!!Σωστά

Ενα φωτιστικό που σεβεται τον εαυτό του επιβαλεται να έχει ανακλαστηρα ανα λαμπτήρα, γιατι ετσι εχει απώλεια εως και 70% του φωτισμου!!!! Νομιζω πως δε χρειαζεται να το αναλύσω αυτό, το αντιλαμβανεσται ολοι τι εννοω.Χάνει και σε φωτισμό και η θερμοκρασία που σηκώνει απαιτεί συχνότερες αλλαγές λαμπών.

Τα μπάλαστ της OSRAM είναι κινέζικα και γράφουν πάνω τους MADE IN CHINA BY OSRAM.Άρα λοιπόν μη τα ισοπεδώνουμε όλα και μη κατηγορούμε κατασκευαστικά μια εταιρία πολύ καλή στο χώρο και οικονομική πάνω από όλα.Η κατασκευή του Νίκου είναι καλή και καλό είναι να στιρίξουμε μια κατασκευή MADE IN GREECE BY NIKOLOYTSO αλλά μέχρι εκεί.

Σε ευχαριστώ παντως για της παρατηρησεις, ελπιζω να σε κάλυψα.

Ξεχασα να αναφέρω οτι το ΑΤΙ το 8x80w αναβει τις 2 και μετα και τις 6 λαμπες. Ενω στη δικη μου κατασκευη εχεις τη δυνατότητα ή ανα μία ή ανα δύο.

Επί της ευκαιρίας θέλω και εγώ ένα φωτιστικό Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας θέλω και εγώ ένα φωτιστικό Νίκο.

Στείλε μου πμ για περισσότερες λεπτομέριες.

Οσο αφόρα την κατασκευη. Σε καμια περιπτωση δε μπορουμε ουτε εγω που εχω τη δυνατότητα λόγω γνωσεων και μηχανηματων αλλα ούτε κι εσυ φιλε να Νικο να συγκεινουμε τα ΑΤΙ με τα δικα μου φωτιστικά.

Σιγουρα η ΑΤΙ μια εταιρεία με μεγάλο ονομα φτιαχνει πολυ καλα φωτιστικά με οποια προβληματα κι αν εχουν αυτα. Ξερεις σε ποσους εχει καει το μπαλλαστ και δε μπορουν να το αλλαξουν λογο κατασκευης??

Αυτό είναι κάτι που σε εμενα τουλαχιστον δεν εχει συμβει ακόμα, ισως γιατι εχω φτιαξει λίγα.

Από την αλλη στο βομο του κερδους οι μεγάλες εταιρείες τοποθετουν φθηνά υλικά, χωρις αυτό παντα να μειωνει την κατασκευή.

Τελος θα ήθελα να πω πως όσοι το εχουν δει απο κοντα και κυρίως οτοι το εχουν δουλεψει λενε τα καλύτερα και απο αποδωση και απο εμφανηση!!

Μην ξεχνας οτι στην προκείμενη περίπτωση το DIY μπορει και γίνεται πάντα σε οτι διαστάσεις και όπως το θες, κατι στο οποιο μειωνεκτουν τα εργοστασιακα!!!

Αφου πλέον υπαρχουν και τα Made in Greece φωτιστικά, ο καθένας ξερει τι επιλογές εχει και διαλέγει το πιο συμφερον για αυτόν.

Μην ξεχναμε οτι το θεμα εδω ειναι η παρουσιαση της κατασκευης και οχι συγκριτικό τεστ μεταξυ των δύο φωτιστικών.

Αλλες ερωτησεις υπαρχουν για την κατασκευη και τον τρόπο λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα σου και το βρήκα εξαιρετικό!! Αξίζεις πάρα πολλά συγχαρητήρια για την πρωτοτυπία!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα προσπαθώ να στείλω πμ

αλλά κάτι συμβαίνει βγάζει κάποιο λάθος αν μπορείς

στείλε μου σε παρακαλώ

Ευχαριστώ Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προσπαθώ να στείλω πμ

αλλά κάτι συμβαίνει βγάζει κάποιο λάθος αν μπορείς

στείλε μου σε παρακαλώ

Ευχαριστώ Αντώνης

O Νίκος έχει απομακρυνθεί από το φόρουμ και δεν μπορεί να δει τα πμ του. Αν θες στείλε σε μένα κι εγώ θα του το μεταφέρω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...