Jump to content

Νεος Με Τανγκανικα!!!


anounaki7

Recommended Posts

Αγαπητοι μου καλημερα!!!

Μετα απο 5 χρονια επιτυχημενης πορειας με ενυδρειο malawi αποφασισα και εγω να μπω στην οικογενεια της αγαπητης λιμνης μας!

δυστηχως ομως εδω και περιπου 1-2 μηνες δεν εχω ξεκινησει καλα και προσπαθω να δω τι φταιει...

Καταρχην εχω ενα ενυδρειο 220 λιτρα με λευκη ψιλη αμμο και τιγκα στην υφαιστιακη πετρα χωρις φυτα...

Τα ψαρια που κατοικουν μεσα σε αυτο ειναι τα εξης 2calvus 2julido ornatus και 3 leleupi μικρα προστοπαρων εκτος τον ενα ornatus που ειναι σχεδον εφηβος...συν ενα πλατυστομο leopard αρκετα μεγαλο...Νομιζω ολα καλα μεχρι εδω!!!

Το πρωτο και κυριοτερο προβλημα που ειχα ηταν οταν πριν τα leleupi ειχα βαλει βαλει ενα ζευγαρι transiptus αλλα για καποιο λογο αντεξαν μονο μια ημερα και τα δυο...ετσι αποφασισα να βαλω μερα αλλα 2 με δυστηχως το ιδιο αποτελεσμα...Δεν μπορω να καταλαβω το λογο που συνεβη κατι τετοιο μονο στο συγκεκριμενο ειδος και για να σας προλαβω...οχι δεν ειχα μαχες στο ενυδρειο....

Το δευτερο προβλημα το οποιο αντιμετοπιζω ακομα ειναι με την συμπερηφορα των ψαριων και συγκεκρημενα των calvus και ornatus τα οποια απο την ημερα που τα εχω βαλει εχουν πιασει το καθενα απο μια κρυψωνα και δεν βγενουν ουτε με αιτηση...Ειναι φυσιολογικο αυτο?Εννοω πως αν σπανια βγενουν ακομα και για φαγητο συντομα θα εχω προβλημα ετσι δεν ειναι?

Εχω αγανακτησει και γιαυτο ζηταω την βοηθεια σας...Εφτιαξα το συγκεκρημενο ενυδρειο για να παρακολουθησω τις συνηθειες και την ζωη αυτον τον ψαριων αλλα αμα ειναι να μην τα βλεπω ποτε.....Ελπιζω να καταλαβενετε το σκεπτικο μου...

Ευχαριστω εκ τον προτερων για τον χρονο σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λοιπόν παρόλο που γενικά δεν έχω εμπειρία με Ταγκανίκα κιχλίδες θα προσπαθήσω να γράψω δυο πραγματάκια που νομίζω πως είναι σωστά. Τα transcriptus που δεν άντεξαν πιθανόν να ήταν άρρωστα από πριν τα προμηθευτείς και να ήσουν απλώς άτυχος. Γενικά οι κάλβοι είναι ντροπαλά ψάρια και ίσως χρειάζονται περισσότερο χρόνο στο νέο τους περιβάλλον (έχω διαβάσει και για μέχρι 6 μήνες). Επίσης όλα τα julidochromies είναι πετρόψαρα και δεν έχουν την συμπεριφορά των haps από malawi. Κρύβονται πολύ!! Επίσης τι ίδιο συμβαίνει και με τα leleupi. Αν λοιπόν δεν υπάρχει διαταραχή στη βιοχημεία του ενυδρείου, κάνεις αλλαγές κανονικά και δεν στρεσάρονται τα ψάρια (να αναβοσβήνουν τα φώτα συνέχεια,να χτυπάνε άτομα τα τζάμια για να δούνε τα ψαράκια να κουνιούνται κλπ) τότε δεν πιστεύω πως η συμπεριφορά αυτή είναι τόσο προβληματική από τη μεριά των ψαριών. Καλό είναι βέβαια να ακούσεις και κανένα έμπειρο μέλος στην Ταγκανίκα. Φιλικά Μανος

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις ειναι πετροψαρα.Αρεσκονται να μπαινοβγαινουν στις τρυπες-φωλιες τους,χωρις να απομακρυνονται.

Οσο για τους καλβους,ειναι ιδιαιτερα ντροπαλοι.

Ειναι και νωρις ομως ακομα.Δωσε τους λιγο ακομα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι!!!!Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας οσοι απαντησατε!!!

Τελικα βρηκα το προβλημα του ενυδρειου μου και δεν ειναι τιποτα αλλο απο τα ανεβασμενα νιτρικα μου τα οποια εχουν παει στο 50!!!

Λογικα αυτο θα φταει και για την συμπεριφορα των ψαριων..ετσι δεν ειναι???

Πως να τα χαμιλωσω και να τα παω σε επιθυμητες τιμες?Πηγα και πηρα κερατοφυλλα..θα κανουν τιποτα?

Να ανυσηχω για τα ψαρια??Την βοηθεια σας παρακαλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα για να εχεις θανατους και κακη συμπεριφορα.Τι φιλτρανση εχεις,και τι ρουτινες κανεις.Τα υψηλα νιτρικα ειναι ενας καλος πουσουλας για να κανεις συχνοτερες αλλαγες νερου.Οι καλβοι ειναι πολυ ντροπαλα και θελουν αρκετο χρονο.Μεταξυ τους ειναι πολυ επιθετικα,γιαυτο να εχουν αρκετες κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κιχλιδατε ρωταω αν πρεπει να ανησυχω για τα ψαρακια μου γιατι οπως εχω γραψει παραπανω ειχα ηδη απωλειες και δυστηχως ειχα αλλη μια σημερα...

Παει και ο μικρος μου ornatus χωρις κανενα σημαδι χτυπηματος...Κανω αλλαγες 30 τοις εκατο ανα 15 μερες και εχω ο εξης φιλτρο http://www.fish-fish-fish.com/aquael-external-unimax-250-canister-filter.html!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κιχλιδατε ρωταω αν πρεπει να ανησυχω για τα ψαρακια μου γιατι οπως εχω γραψει παραπανω ειχα ηδη απωλειες και δυστηχως ειχα αλλη μια σημερα...

Παει και ο μικρος μου ornatus χωρις κανενα σημαδι χτυπηματος...Κανω αλλαγες 30 τοις εκατο ανα 15 μερες και εχω ο εξης φιλτρο http://www.fish-fish...ter-filter.html!

Κανε καθε εβδομαδα 40% για να ριξεις τα νιτρικα,το φιλτρο σου δεν ειναι επαρκεις για τα λιτρα σου.Απο νιτρικα ετσι ευκολα δεν χανουμε ψαρια.Η αλλες μετρησης σου ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Αν η μέτρηση της αμμωνίας είναι όπως πρέπει (NH3/NH4=0) θα κάνω μια πρόβλεψη υποδεικνύοντας σαν ένοχο κάποιο από τα leleupi. Πολύ επιθετικό ψάρι που αν πλησιάσει κάτι στην περιοχή που έχει διαλέξει, δεν παίζει..

Οπότε μετράς αμμωνία με αξιόπιστα υγρά τεστ, βάζεις μερικές φωτογραφίες για να δούμε το στήσιμο μήπως και χρειάζονται παραπάνω πέτρες και τέλος παρατήρηση για να δεις ποιός τις ρίχνει σε ποιόν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κιχλιδατε ρωταω αν πρεπει να ανησυχω για τα ψαρακια μου γιατι οπως εχω γραψει παραπανω ειχα ηδη απωλειες και δυστηχως ειχα αλλη μια σημερα...

Παει και ο μικρος μου ornatus χωρις κανενα σημαδι χτυπηματος...Κανω αλλαγες 30 τοις εκατο ανα 15 μερες και εχω ο εξης φιλτρο http://www.fish-fish...ter-filter.html!

Ουτε στα ματια προσεξες χτυπημα;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε στα ματια ουτε πουθενα....το μονο που παρατηρησα ηταν πως το πτεριγιο του ηταν σηκωμενο αλλα δεν ξερω αν εχει να κανει αυτο!!!

Οι μετρησεις μου μετα απο μια 30αρα αλλαγη σημερα ειναι οι εξης

PH-8,5-9

KH-10

NO2-0

NO3-10

NH4/NH3-0

Link to comment
Share on other sites

Αν η μέτρηση της αμμωνίας είναι όπως πρέπει (NH3/NH4=0) θα κάνω μια πρόβλεψη υποδεικνύοντας σαν ένοχο κάποιο από τα leleupi. Πολύ επιθετικό ψάρι που αν πλησιάσει κάτι στην περιοχή που έχει διαλέξει, δεν παίζει..

Οπότε μετράς αμμωνία με αξιόπιστα υγρά τεστ, βάζεις μερικές φωτογραφίες για να δούμε το στήσιμο μήπως και χρειάζονται παραπάνω πέτρες και τέλος παρατήρηση για να δεις ποιός τις ρίχνει σε ποιόν.

:)

Κωστη μου το παρατηρησα και εγω αυτο με τα leleupi αλλα το ornatus ηταν στην αλλη ακρη του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

καλωςηρθες στην τανκανικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...