Jump to content

Ερωτηση Για Αλλαγη Μεμβρανης Αο


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα ειχα αγορασει πριν απο πολυ καιρο ανα συστημα ΑΟ απο ενα συγχομπιστα. το νερο που βγαζει τωρα εχει GH 4.5 και KH 0 πρεπει να αλλαξω τα φιλτρα του?

Link to comment
Share on other sites

δεν μετραμε ετσι την οσμωση φιλε μου.

μετρας την αποδοση της μερμβρανης με tds meter,και αλλαζεις καθε 6μηνο τα προφιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

α εχω tds meter. ποσο πρεπει να μετραει?

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο κοντα στο 0.αν πχ εσυ μετρησεις 40,τοτε χρειαζεται αλλαγη η μεμβρανη.αν παλι μετρησεις 25,αρχισε ναα μαζευεις λεφτα για αγορα μεμβρανης.οι νορμαλ τιμες που θα μετρησεις συνηθως ειναι απο 6-8 εως 15.αυτα τα νουμερα λενε πως ακομη εχει ζωη η μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα αγορασει πριν απο πολυ καιρο ανα συστημα ΑΟ απο ενα συγχομπιστα. το νερο που βγαζει τωρα εχει GH 4.5 και KH 0 πρεπει να αλλαξω τα φιλτρα του?

Και απο τη μετρηση GH μπορουμε να καταλαβουμε οτι η μεμβρανη "μας τελειωσε¨.

Πρεπει να βγαζει μηδεν.

α εχω tds meter. ποσο πρεπει να μετραει?

Πρεπει να μετραει 0-5% απο το tds, που εχεις στη βρυση.

Μετα το 5% προσεχεις να δεις αν συνεχιζει να εχει ανοδικη πορεια η μετρηση tds και δεν ηταν τυχαια.

Τοτε αλλαζεις μεμβρανη.

Τα προφιλτρα τα αλλαζεις οταν συμπληρωσουν τα λιτρα που μπορουν να φιλτραρουν,

Αν ειναι 2 ιντσων συνηθως φτανουν για φιλτραρισμα 4.000-4.500 λιτρα (στην εισαγωγη).

Αν ειναι 2.5 ιντσων συνηθως φτανουν για φιλτραρισμα 9.000-9.500 λιτρα (στην εισαγωγη).

Βαση αυτου, αν εχεις αποδοση ως συνηθως 1 λιτρο καθαρο προς 3 λιτρα βρωμικο, τοτε αυτο σημαινει οτι οταν παρεις 1000 λιτρα καθαρο ΑΟ (για των 2 ιντσων προφιλτρο) τα αλλαζεις, αν παρεις 2300 λιτρα (για των 2 ιντσων προφιλτρο) τα αλλαζεις.

Αν μενεις σε περιοχη με βεβαρυμενο νερο (πολλα αλατα, στερεα, θολωτητα κλπ), κανε τις αλλαγες προφιλτρων λιγο πιο συντομα.

Ετσι κι αλλιως η μεμβρανη ειναι το ακριβο εξαρτημα.

Τα προφιλτρα ειναι φτηνα.

Αν δεν τα αλλαξεις, περναει και χλωριο, που καταστρεφει αμεσα την μεμβρανη.

http://www.waterwave...category_id=215

Eπισης το συχνο Flush ("ξεπλυμα") της μεμβρανης ειναι απαραιτητο και για καθαρο νερο και για προστασια της μεμβρανης και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του φίλου να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Αν έχεις στο τέλος και DI και σου βγάζει TDS 0, κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή η ρητίνη? Οταν πάει 2-3? Και στην συνέχεια για να σιγουρευτείς οτι η μεμβράνη είναι ΟΚ θα πρέπει να τσεκάρεις και το TDS αυτής, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω πειρα με τις ρυτινες, αφου στα ενυδρεια γλυκου νερου που ασχολουμαι σπανια ειναι απαραιτητες, αλλα θα σου γραψω τι αναφερει η Waterwaves.

Ελεγχος των ρητινων απιονισμου γινεται με οργανα μετρησης TDS σε τρια βηματα,

α) σε δειγμα νερου απο τη βρυση

β) σε δειγμα νερου μετα το σταδιο της μεμβρανης και

γ) σε δειγμα νερου μετα το σταδιο της ρυτινης απιονισμου.

Αλλαγη αφου το tds δειξει σταθερα πανω απο 1-2ppm μετα τις ρυτινες.

Ειχα διαβασει καπου και για ρητινη απιονισμου mixed bed με color indicator για αλλαγη.

Σε αυτες αλλαγη αφοφυ το χρωμα αλλαξει κατα 75-80%

ΥΓ Οι ρητινες απιονισμου εχουν μια συγκεκριμμενη διαρκεια ζωης που εξαρταται απο την ποσοτητα (αλλα και το ειδος) των ιοντων που καλουνται να αφαιρεσουν.

Παραταση του χρονου παραμονης τους στο συστημα (μετα την εξαντληση τους) δεν σημαινει απλα πως σταματουν να απορροφουν ιοντα αλλα ,αντιθετα, ξεκινα μια διαδικασια απευλευθερωσης συγκεκριμμενων ιοντων πισω στο νερο που τις διαπερνα.

Μια εξαντλημενη ρητινη δηλαδη , οχι απλα δεν προσφερει τιποτε στο συστημα αντιστροφης οσμωσης αλλα προκαλει και αρνητικα αποτελεσματα επιβαρυνοντας το καθαρο νερο οσμωσης.

Ειναι εμφανες σε αυτη την περιπτωση πως ειναι καλυτερο να μην εχεις καθολου ρητινες στο συστημα Α/Ο απο το να εχεις εξαντλημενες ρητινες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη αφου το tds δειξει σταθερα πανω απο 1-2ppm μετα τις ρυτινες.

Διορθωση

Αλλαγη των ρυτινων πριν η ενδειξη tds μετα τις ρυτινες, δειξει πανω απο 20-25% απο την ενδειξη tds μετα την μεμβρανη.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Sorry απο τη βιασυνη για edit τα εγραψα αναποδα.

Παρακαλω καποιον mod να διορθωσει το πιο πανω ποστ, για αποφυγη παρεξηγησης..

Αλλαγη των ρυτινων πριν η ενδειξη tds μετα τις ρυτινες, δειξει πανω απο 20-25% απο την ενδειξη tds μετα την μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

τι ακριβως πρεπει να αλλαξω?

εχει μεμβρανη 150gpd

και flushkit

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη

http://www.waterwave...roduct_id=29858

τι ακριβως πρεπει να αλλαξω?

εχει μεμβρανη 150gpd

και flushkit

1. Προφιλτρα, αν εχουν συμπληρωσει ή κοντευουν τα λιτρα που μπορουν να φιλτραρουν (καπου τα λεει στις προδιαγραφες τους). Αυτα ειναι τα λιτρα που μπαινουν στην ΑΟ απο τη βρυση και οχι αυτα που βγαινουν (καθαρο ΑΟ). Συνηθως τα καθαρα ΑΟ ειναι το 25% των συνολικων λιτρων που φιλτραρονται απο τα προφιλτρα. πχ 1000 λιτρα μπαινουν, 250 καθαρο ΑΟ βγαινουν.

2. Τη μεβρανη (αυτο που ειναι μεσα στο φυσιγγιο στη φωτο μπροστα, με την μεγαλη βιδωτη ταπα) αν το tds του καθαρου νερου της ΑΟ, ειναι σταθερα ψηλοτερο και συνεχιζει να εχει ανοδικη πορεια, πανω απο το 5% του tds της βρυσης

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

νομιζω το θεμα το εχει υπερκαλυψει ο φιλος σπυρος.

να προσθεσω απλως για το θεμα εξοδου με ρυτηνη,πως αν μας δειχνει πχ 2 αντι για μηδεν δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου.το νερο μας συνεχιζει να ειναι πεντακαθαρο απλως σιγα-σιγα μας χτυπαει το καμπανακι για την αντικατασταση της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...