Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σήμερα το πρωί παρατήρρησα ένα Demasoni να είναι κολημένο στην επιφάνεια του ενυδρείου στις γωνίες, κάπως σαν λυγισμένο και με το ουραίο πτερύγιο τελείως λυγισμένο! Το ψάρι κολυμπούσε με δυσκολία όταν έφευγε απο την επιφάνεια και λοξά! Όταν το τρόμαξα γιατί ήταν κολλημένο στο τζάμι κολύμπησε απότομα και κρυφτηκε ξανά αλλά μετά απο λιγο πάλί απάνω! Τώρα έιναι κάπου κρυμμένο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 200 μικτά

- Φίλτρανση: Dolphin Ψ-1300

- Ιστορικό : Τρέχει περίπου 2 μήνες

- Ψάρια: 10 Pseudotropheus Demasoni, 4 Ladidochromis Caeruleus

- Ρουτίνες: Ταίζω 5 διαφορετικά flakes (μεγάλη ποσότητα), αλλαγές νερού με κυκλοφορία 3-4 ώρες, θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου και προσθήκη Cichlid Lake Salt

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.9- 8.2

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- Θερμοκρασία: 25.0-25.3

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Ηλεκτρονικά: Permanent ph meter, Ellitech temprature controller.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Demasoni Pseudotropheus

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Κολλημένο στην επιφάνεια με το κεφάλι πάνω, σαν να έχει στραβώσει ο σκελετός του και το ουραίο πτερύγιό του. Πλάγια κολύμβηση αλλά αν τρομάξει εξαφανλιζεται. Πολλές φορές κρύβεται στις πέτρες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Διστυχώς δεν έχω φωτογραφική μηχανή, με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι κάνω το λάθος και ταΐζω πολύ, συχνά προς το τέλος της εβδομαδιαίας αλλαγής έχω πολύ πρωτεϊνικό φίλμ στην επιφάνεια. Υποψιάζομαι swimm bladder disease, ζητώ συγνώμη για την έλλειψη φωτογραφιών αλλά είναι αδύνατον αυτή την στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα που περιγραφεις εμενα μου δειχνει ενα ψαρι κυνηγημενο και στρεσαρισμενο του θανατα.

Κατι πρεπει να συνεβη.Παρατηρησε για τυχων τσακωμους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν έντονοι τσακωμοι στο ενυδρείο. Κυνηγητά ναι και όχι συχνά και αυτό για δευτερόλεπτα. Δεν έχω δεί ψάρια να κάνουν κύκλους πχ όπως σε ένα βίντεο που είχα δεί και δεν έχω δεί και να τσιμπάει το ένα το άλλο. Κάτι που είχα δεί δηλαδή τις πρώτες 2-3 μέρες του ενυδρείου. Το ψάρι αυτή την στιγμή είναι στην επιφάνεια στο ενυδρείο σε μία γωνία και έχει πάρει σχήμα σαν C. Φαίνεται σαν να προσπαθεί να λυγίσει την ουρά του προς το κεφάλι του. Ειλικρινά πιστεύω δεν είναι θέμα στρές, τα έχω παρατηρήσει πολλές ώρες και από αυτά που έχω διαβάσει είναι νορμάλ η κατάσταση. Μακάρι να μπορέσω τις επόμενες μέρες να σας σηκώσω βίντεο για του λόγου του αληθές. Μάλιστα έχουν ένα θέμα ειδικά οι λάμπιντο, τραβάνε ολόκληρες τούφες απο άλγη και τις τρώνε!

Αυτή την στηγμή ολοκληρώθηκε η αλλαγή νερού, έχω βάλει να τρέχει και οξυγόνο... έχω melafix, ξέρω οτι έιναι φυτικό και "ελαφρύ", μήπως αυτό βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...