Jump to content

Αλλαγή Άμμου Σε Ενυδρείο Με Υπόστρωμα


Recommended Posts

Χαίρεται. Δεν ξέρω πάνω κάτω τι παίζει με ερωτήσεις στο φορουμ και δεν βρήκα κάποιο τοπικ ώστε να μην ανοίξω ξεχωριστό για κάτι που έχει απλά μια απαντησούλα αλλά χρειάζομαι βοήθεια! :P

Είχα πάρει ένα υπόστρωμα για τα φυτά το οποίο προσπάθησα πριν λίγο καιρό να βάλω σε στρωμένο ενυδρείο, και έγινε τόσο καφέ που τελικά το ξαναστρωσα απ' την αρχή και το έβαλα. Τώρα θέλω να αλλάξω την άμμο και να βάλω την κλασική ψιλή που μπεζίζει. Άμα επιχειρήσω να βγάλω την τωρινή και ξαναγίνει μαντάρα (γιατί σήμερα άλλαξα λίγο διάταξη στα φυτά και είδα ότι είναι πολύ ευαίσθητο σε αυτό το θέμα, πάλι ανακατεύτηκε πολύ στο νερό), υπάρχει πρόβλημα για τα ψάρια; Και τέλος πάντων αυτή η καφετίλα κάθεται ποτέ;

Επίσης, η άμμος που θέλω να χρησιμοποιήσω που είναι ψιλή, μπορεί άμα πάω να τη βάλω σε έτοιμο ενυδρείο να ανακατευτεί στο νερό και να γίνει χάλια;

Link to comment
Share on other sites

Παντως οτι αλλαγες και να κανεις να τις κανεις χωρις ψαρια μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό να ανακατέβεται το υπόστρωμα στο νερό του ενυδρείου σου, γιατί έχει βλαβερά χημικά για τα ψάρια σου και γιατί θα γεμίσεις άλγες...

Παντως οτι αλλαγες και να κανεις να τις κανεις χωρις ψαρια μεσα

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανακατεύεις το υπόστρωμα ενός ενυδρείου που είναι ήδη σε λειτουργία με ψάρια είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις, τα ψάρια εκτός όταν κάνεις τέτοιες αλλαγές, συμφωνώ με τις παραπάνω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αδειάζεις το ενυδρείο από οργανισμούς και φυτά,με σκούπα βυθού αντλείς την παλιά άμμο χωρίς το υπόστρωμα (όσο γίνεται βέβαια),

αφήνεις 2 δάχτυλα νερό στο ενυδρείο,πλένεις πολύ καλά την καινούρια άμμο ώστε να φύγει η σκόνη (εξαρτάται η κοκκομετρία στο πόσο θα σε δυσκολέψει),

εισάγεις την άμμο στο ενυδρείο,βάζεις ένα πιάτο στο κέντρο και ρίχνεις σιγά σιγά το νερό ώστε να γεμίσει.

Στο φίλτρο σου βάλε ενυδρειακό βαμβάκι που θα το αλλάζεις ή θα το ξεπλένεις συχνά για 4-5 μέρες και είσαι αρχηγός.

Όλα αυτά που σου γράφω εγώ δε θα τα έκανα βέβαια...Όμως είναι ακριβό το υπόστρωμα. :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

Το θεμα ειναι πως υποστρωμα με ψιλη αμμο δεν πανε μαζι. Ποιο υποστρωμα εχεις;

Συνφωνω με τα παιδια παραπανω, βγαλε τα ψαρια απο μεσα για να κανεις οτι αλλαγη θες στο υποστρωμα.

Οταν τελιωσεις αφηνεις καμια ωρα το ενυδρειο να ηρεμιση και κανεις μια μεγαλη αλλαγη με αντιχλωριο και μετα απο λιγο προσθετεις βακτηρια, βαζεις μπολικο filter wool και ενεργο ανθρακα. Εφοσων λειτουργησει καμποσες ωρες βγαζεις το filter wool και βαζεις καινουργιο. Πριν ξαναβαλεις τα ψαρια, μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της δημοσίευσης, αν υπάρχουν κάποια υπολείμματα από υπόστρωμα στο χαλίκι είναι επικίνδυνο για τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμά μου είναι το Flourite της Seachem, αυτό μου δώσανε στο pet shop. Πάντως σκεφτόμουνα να μην αφαιρέσω το χαλίκι όλο μέχρι το υπόστρωμα ώστε να μη γίνει τόση ανακατωσούρα, αλλά πλέον και με τα φυτά που βάζω βγάζω κλπ έχει γίνει ένα ψιλοανακάτεμμα στο χαλίκι, δηλαδή και στην επιφάνειά του έχει κόκκους υποστρώματος. Επειδή δεν πάει καιρός που το ξαναέστρωσα το ενυδρείο λόγω υποστρώματος, και δεν σκέφτηκα τότε ότι θέλω να βγάλω το χαλίκι και να βάλω άμμο, λογικά το ενυδρείο θα είναι σχετικά ευαίσθητο στο να αφαιρέσω τόσο νερό...Άμα το κάνω χωρίς αφαίρεση νερού η καφετίλα θα κάτσει;

Link to comment
Share on other sites

Το Flourite ειναι ενα πολυ καλο υποστρωμα που δουλευει καλυτερα εαν δεν βαλεις και τιποτα αλλο απο πανω, αλλα εαν θες μπορεις να το συνδιασεις με αλλο χαλικακι. Αν σου μπερδευει με το χαλικακι φαντασου τη θα γινει με την αμμο. Οσο για την καφετιλα, μπορεις να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου, θα αφησεις το ενυδρειο να δουλεψει καποιες ωρες ετσι ωστε να καθαρισει η πολυ θολουρα και μετα μπορεις να βαλεις και ανθρακα.

Ειναι κριμα παντως να μπλεξεις με την αμμο αφου το εχεις λιγο καιρο το υποστρωμα.

Flourite® is most effective when used alone as an integral substrate bed, but it may be mixed with other gravels.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Την ιδια απορια με εσενα εχω και εχω με την διαφορα οτι θελω να βαλω υποστρωμα γιατι δεν εχω... οποτε θελω να βγαλω το χοντρο χαλικι να βαλω υποστρωμα και απο πανω ψιλο χαλικι...Με βαση αυτα που γραψατε βγαζω τα ψαρια αφαιρω χαλικι και μετα προσθετω το υποστρωμα και το ψιλο χαλικι... αδειαζω τελειως το ενυδρειο??? Το νερο που εχω βγαλει για να βαλω τα ψαρια το ριχνω παλι μεσα η οχι??? Τωρα εχει filter wool και βιολογικο υλικο .. μετα θα πρεπει να προσθεω και ανθρακα???

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά τότε...

αδειάζεις τα πάντα αλλά το νερό δεν το πετάς, αν δεν μπορείς να το κρατήσεις όλο λόγο όγκου θα κρατήσεις τουλάχιστον το 50% και εκεί θα βάλεις και τα ψάρια όσο θα στήνεις το ενυδρείο όπως θες.

Μετά βάζει το νερό και τα ψάρια ξανά μέσα και συμπληρώνεις νερό το οποίο θα είναι έτυμο από ποιο μπροστά (όπως φτιάχνουμε το νερό της αλλαγής).

Λόγο της έντονης αλλαγής και το στρες που θα έχουν τα ψάρια της πρώτες μέρες να είσαι λίγο φειδωλός με το τάισμα και κάνε για κάθε ενδεχόμενο μια μικρή αλλαγή νερού της τάξεως του 20% μετά από 3 μέρες, η αλλαγή νερού έχει καθαρά προληπτικό χαρακτήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό να ανακατέβεται το υπόστρωμα στο νερό του ενυδρείου σου, γιατί έχει βλαβερά χημικά για τα ψάρια σου και γιατί θα γεμίσεις άλγες...

:bigemo_harabe_net-64:

αν και παλιό το ποστ παρόλο αυτά έχω να πω πως το υπόστρωμα δεν έχει καμιά βλαβερη χημική ουσία για τα ψάρια.- Αν τύχη να ανακατευτεί με την στήλη του νερού απλός μπορεί να μας γεμίσει αλγες και αυτό όχι πάντοτε.

Link to comment
Share on other sites

αν και παλιό το ποστ παρόλο αυτά έχω να πω πως το υπόστρωμα δεν έχει καμιά βλαβερη χημική ουσία για τα ψάρια.- Αν τύχη να ανακατευτεί με την στήλη του νερού απλός μπορεί να μας γεμίσει αλγες και αυτό όχι πάντοτε.

Χρηστο να υποθεσουμε οτι αυτο δεν ισχει στην περιπτωση που το ενυδρειο υποφερει απο κυανοβακτηριο...;;;

Link to comment
Share on other sites

άλλο το ένα άλλο το άλλο εγώ μιλώ για το κοινό υπόστρωμα που αγοράζομαι και βάζουμε μέσα στο ενυδρείο μας.

Αν το ενυδρείο υποφέρει από κυάνο τότε όσο ποιο πολύ ανακατεύουμε γενικά το ενυδρείο όχι μόνο το υποστρομα τόσο ποιο πολύ αυξάνουμε τον ρυθμό ανάπτυξης του κυάνο με ότι ακολουθεί μετά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο 100 λιτρων ποιο υποστρωμα να βαλω?? Και σε τι ποσοτητα???επισης η λαμπα ειναι 25watt.. να βαλω μηπως μεγαλυτερη η θα με καλυπτει??

Link to comment
Share on other sites

Λιγο προσοχη που συνεχιζεται ενα θεμα ( χρονικα )!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...