Jump to content

Recommended Posts

rastafarian    1.839

Αυτα τα ψαρια χρειαζονται blackwater.

magman    38

%$^#$&%#^$ αντε να ανοίγω τώρα το Dolphin :D

bbetta    525

Μπράβο ρε Κώστα πολύ καλό και περιεκτικό άρθρο!!! :bigemo_harabe_net-64:

Βασίλης :bigemo_harabe_net-82:

KokkinosK    6

Χρήσιμο και καλογραμμένο άρθρο. Και πάνω που έψαχνα κάτι για την τύρφη. Δεν ζητούσα € 1,000,000...

magman    38

Να συμπληρώσω οτι στο δικό μου ενυδρείο 200 λίτρα μικτά κατέβηκε το pH με αρχικό 7.5 στο 7.0 μέσα σε 24 ώρες και στις 48 είναι μεταξύ 6.5 και 7.0 με την χρήση 160gr τύρφης μέσα στο κυρίως φίλτρο. Τώρα τρέχει τύρφη μέσα στο βαρέλι αλλαγής, μόλις πέσει το pH θα γίνει η αλλαγή.

Αν δώ οτι έχω τις επιθυμητές τιμές νερού μέσα σε 1-2 μέρες στο βαρέλι, αφήνοντας το φίλτρο με την τύρφη να στεγνώσει μπορώ να το βάλω σε λειτουργία πάλι με φρέσκο νερό 2 μέρες πριν την επόμενη αλλαγή;

rastafarian    1.839

Να συμπληρώσω οτι στο δικό μου ενυδρείο 200 λίτρα μικτά κατέβηκε το pH με αρχικό 7.5 στο 7.0 μέσα σε 24 ώρες και στις 48 είναι μεταξύ 6.5 και 7.0 με την χρήση 160gr τύρφης μέσα στο κυρίως φίλτρο. Τώρα τρέχει τύρφη μέσα στο βαρέλι αλλαγής, μόλις πέσει το pH θα γίνει η αλλαγή.

Αν δώ οτι έχω τις επιθυμητές τιμές νερού μέσα σε 1-2 μέρες στο βαρέλι, αφήνοντας το φίλτρο με την τύρφη να στεγνώσει μπορώ να το βάλω σε λειτουργία πάλι με φρέσκο νερό 2 μέρες πριν την επόμενη αλλαγή;

Καταρχην να ευχαριστησω τους φιλους για τα καλα τους λογια και χαιρομαι που το αρθρο επιασε τοπο!

magman, μπορεις να το κανεις αυτο που λες, ομως επειδη ειναι χρησιμοποιημενη η τυρφη, πιθανων να χρειαστεις περισσοτερες απο 2 μερες για να κατεβασεις το ph στο βαρελι εκει που θες. Οπωτε η γνωμη μου ειναι να το βαλεις σε λειτουργια πιο νωρις απο τις 2 μερες.

Θα ηθελα να σου πω επεισης οτι οι μεταβολες του ph στο ενυδρειο σου ειναι πολυ μεγαλες και γρηγορες και τα ψαρια σου θα εχουν προβλημα.

magman    38

Είχα στο μυαλό μου οτι είναι κάτι σαν προσαρμογή αυτός ο ρυθμός. Πάντως "έκατσε" το pH στο παρα 7.

Μπορεί να είναι δική μου αίσθηση αλλά είδα πολύ έντονα χρώματα στα ψάρια απο την ώρα που έπεσε το pH.

rastafarian    1.839

Οι μεταβολες του ph μεσα στο ενυδρειο μας οταν εχουμε ψαρια πρεπει να γινονται αργα αργα γιατι τα ψαρια μπορει να παθουν ph σοκ.

Αντιθετα στο βαρελι δεν μας νοιαζει ποσο γρηγορα θα πεσει το ph γιατι δεν εχουμε ζωντανους οργανισμους μεσα.

Superpzarr    1

ως αρχαριος λοιπον να κανω τη χαζοτερη ερωτηση!

που βρισκει κανεις τυρφη...

εχω ενα "κοινωνικο" με neon tetra, hemmigramus bleheri, ancistrus cf cirrhosus και δυο yoyo loach (Botia almorhae) και με αλλαγες συνεχομενα με απιονισμενο και συνεχη χρηση καψουλων CO2 εχω ριξει το ph στο 6.7... Διαβαζοντας το (πολυ καλο) αρθρο θελω να ξεκινησω αλλαγες με τυρφη στην προετοιμασια του νερου για αργη και σταδιακη μειωση του pH στο 6.

rastafarian    1.839

Την τυρφη την βρισκεις σε πετσοπ.

Εχει διαφορες μαρκες και θα την βρεις σε χωμα η σε κοκκκοδες μορφη. Οποια βρεις παρε.

Για μενα αυτη ειναι η πιο σωστη μεθοδος για να χρησιμοποιησει καποιος την τυρφη.

Superpzarr    1

Επειδη ειμαι σε φαση να ξεκινησω killifish (Nothobranchius guentheri) διαβάζω σε πολλά φόρουμ και σάητ σχετικά για υπόστρωμα βρασμένης τύρφης... βοηθάει και για να αφήνουν εκεί τα αυγά...

ξέρει κανείς κάτι σε σχέση με αυτή τη χρήση της τύρφης;

n4speed    0

Παιδια εχω το εξης προβλημα. Βαζω τυρφη σε ενα μικρο κινεζικο φιλτρακι 30 εκατοστων υψος. Κυριως για τις τανινες κλπ για τα σκαλαρια μου. Στο ενυδρειο λειτουργει σαν κυριο φιλτρο ενα eheim 2217. Το κινεζικο ειναι μονο για την τυρφη. Αλλά ρε παιδία η τυρφη που αιωρέιται μου φραζει το 2217 με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η ροή σε 1-1,5 μηνα. Φραζει το κατω μπλε σφουγγαρι. Και δεν ειναι ευκολο να το καθαρισω. Καμια λύση?

Rik    455

Παιδια εχω το εξης προβλημα. Βαζω τυρφη σε ενα μικρο κινεζικο φιλτρακι 30 εκατοστων υψος. Κυριως για τις τανινες κλπ για τα σκαλαρια μου. Στο ενυδρειο λειτουργει σαν κυριο φιλτρο ενα eheim 2217. Το κινεζικο ειναι μονο για την τυρφη. Αλλά ρε παιδία η τυρφη που αιωρέιται μου φραζει το 2217 με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η ροή σε 1-1,5 μηνα. Φραζει το κατω μπλε σφουγγαρι. Και δεν ειναι ευκολο να το καθαρισω. Καμια λύση?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27877

n4speed    0

Δεν θελω να την βαλω σε βαρελι. Δεν με νοιαζει το ph, τις ουσιες της τυρφης θέλω. Οπότε το πρόβλημα παραμένει. Μήπως να βάζω πολύ filterwool στο μικρό φιλτρακι? Αλλά φραζει μετά αυτό εύκολα.

Rik    455

Αν θελεις απλα της ουσιες της τοτε μπορεις να την βρασεις και να ριξεις σταδιακα το ζουμι της.

Επισης εφοσων κυριος σε ενδιαφερουν οι ουσιες της τυρφης υπαρχει και αυτο το προιον για να μην παιδευεσαι και αλλα αναλογα προιοντα .

water fun    0

παροτι ξερω οτι την τυρφη πρεπει να την φτιαχνουμε εκτος ενυδρειου αν βαλω τυρφη μεσα στο φιλτρο μικροτερη ποσοτητα απο αυτη που βαζω οταν παρασκευαζω νερο και κανω καθημερινα τεστ kh και αν δω να πεφτει ριξω σοδα ποσο επικινδυνο ειναι για τα ψαρια?

Χρήστος    1.006

Αν τα σκαμπανεβάσματα είναι μικρά δεν είναι επικίνδυνο, αλλά ποιος ο λόγος να ξοδεύεσαι και να κάνεις καθημερινές μετρήσεις, τσάπα ταλαιπωρία και έξοδα.

• Like 1

water fun    0

μηπως η τυρφη διαρκη περισσοτερο οταν δουλευει με το νερο φτιαγμενο δηλαδη μαλακο παρα καθε εβδομαδα απο σκληρο να το κανει μαλακο?

rastafarian    1.839

Δεν ξερω αν κραταει περισσοτερο ετσι η τυρφη αλλα σκεψου πως με την αλλαγη νερου που θα κανεις με σκληρο νερο θα αναιβενουν ολα παλι, επεισης οταν θα βαζεις καινουρια τυρφη θα πεφτουν ολα γρηγορα..καλητρα να την χρησιμοποιεις εξω και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

xenakisteo    16

Μπραβο φιλε μου πολυ καλο με βοηθησε πολυ μιας και θελω να βαλω δισκους τωρα ξερω τι πρεπει να κανω με την τυρφη!!!

:bigemo_harabe_net-64:

rastafarian    1.839

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου!Χαιρωμαι που το αρθρο επιασε τοπο!

dimitrismix    0

πολυ ενδιαφεορν κειμενο!

Ευχαριστω!

athibor    0

Μια ερωτησουλα.....

Εκτός απο τυρφη για μειωση ph εχει δοκιμασει κανεις peat balls?

Ριξτε μια ματια εδω και αν γνωριζετε πως λειτουργει, αν λειτουργει και αξιζει το κόπο......http://youtu.be/G4wUP3u0_mk

Σας ευχαριστώ

athibor    0

Επιπλέον..... Οντως το αρθρο ήταν εκπληκτικό!!!!!

Μπράβο σας!!!!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Makedonas
      Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες. Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο των ενυδρείων. Έχω αρκετά ενυδρεία στο σπίτι , κυρίως με ζωοτόκα ψάρια και χρυσόψαρα. Αποφάσισα να ασχοληθώ με φυτεμένο ενυδρείο , το οποίο θα έχει μόνο ασπόνδυλα. Θέλω την γνώμη σας, για τα λίτρα, για το τρόπο που θα στηθεί, και ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο για να δημιουργήσω ικανό περιβάλλον για να φιλοξενήσει γαρίδες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φυτεμένο και γενικά με γαρίδες, θα ήθελα να με συγχωρείτε για τις τυχόν χαζές ερωτήσεις μου. Σας ευχαριστώ 
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα παιδιά, έφτασε ο καιρός για νεο ενυδρείο! DIY Κατασκευή επίπλου και ενυδρείου. Το έπιπλο θα γίνει μέσα στη βδομάδα. Τώρα. Tο ενυδρείο Θα είναι 1.8 m σε μήκος και θα χωρίζει το σαλόνι μου απο χολ. Μέσα του θα φιλοξενήσει το υπάρχον Malawi μου, το οποίο τρέχει 2 χρόνια.

Μιλώντας πάντα για το ενυδρείο,
      σκέφτομαι να το κάνω 180 x 50 (Υψος) x 40 (φάρδος)  εννοείται πως μιλάω σε cm!  είναι καθαρά 360 λιτρα.

Θα ήθελα να το κάνω 40 cm στο ύψος ώστε να φαίνεται πιο μακρύ το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι πολυ ρηχό όταν προσθέσω υπόστρωμα. Τι λέτε?

Πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά, γιατί θέλω να δώσω τις διαστάσεις για το έπιπλο! 

PS Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο 350 λίτρα!!!
    • Από yfranky
      Αγαπητοί συν-χομπίστες,
      Δυστυχώς με ματιάσανε και το ωραίο και αγαπημένο ενυδρείο μου άνοιξε. Ξεκόλλησε στο πλάι η σιλικόνη και το καθιστικό έγινε μια ωραία λίμνη.
      Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω μια καινούρια γυάλα. Οι διαστάσεις της θα είναι 107 Χ 36 Χ50εκ (μήκος, πλάτος, ύψος). Έχω βέβαια πολλά ερωτήματα, αλλά τα πιο σημαντικά είναι τα εξής:
      - Μπορώ να το κάνω rimless (χωρίς κόντρες επάνω); Τι πάχος γυαλιού θα χρειαστεί;
      -Έχετε να συστήσετε κάποιον τζαμά;
      -Τι σιλικόνη να πάρω; Έχει σημασία αν είναι διαφανής ή μαύρη;
      -Το έπιπλο επάνω στο οποίο το είχα μέχρι τώρα δεν το κόβω για πολύ ανθεκτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τεστάρω;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    • Από tsala
      Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω νέους χομπίστες (όπως ήμουν κι εγώ πριν κάποια χρόνια) που ενδιαφέρονται για τα χρυσόψαρα, αλλά δεν έχουν την ενημέρωση που θα έπρεπε από τα καταστήματα κι έτσι σχεδόν πάντα καταλήγουν με μια γυάλα στο χέρι ή στην καλύτερη περίπτωση με ένα 20-30 λίτρα ενυδρείο,είχα φτιάξει ένα αρθράκι για το πως θα πρέπει να είναι ένα ενυδρείο που φιλοξενεί χρυσόψαρα..
      Σας το παρουσιάζω...
      Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό. Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).
      Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!
      Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..
      Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο.. Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά!
      Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!!!
      Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου
      Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.
      Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, comet και shubunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
      Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.
      Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..
      Ενδεικτικά θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού (φυσικά ανάλογα το φίλτρο που έχουμε, η αναλογία αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί).
      Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα.
      Φυτά-Διακόσμηση

Τα χρυσόψαρα ως γνωστό δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, έτσι λοιπόν και τα περισσότερα φυτά τα κατασπαράζουν!
      Αυτό κάνει πολλούς να βάζουν πλαστικά φυτά για την διακόσμηση του ενυδρείου, λόγω του ότι δεν μπορούν να τα φάνε.. δεν είναι έτσι όμως ..
      Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα και μπορούμε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό το περιβάλλον τους.
      Κάποια από αυτά είναι: ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωροι, java fern, κρυπτοκορινες κ.α
      Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ή άμμος ή χαλίκι της επιλογής μας, φυσικά όχι χρωματιστά!
      Στα χρυσόψαρα αρέσει περισσότερο η άμμος, αλλά και με το χαλίκι είναι μια χαρά, αρκεί να προσέξουμε την κοκκομετρία του για να μην πνιγεί την ώρα που το πιπιλάει, δηλαδή θα πρέπει να είναι μικρότερο από το στόμα του.
      Η διακόσμηση του ενυδρείου δεν θα πρέπει να είναι «βαριά» για να μένει αρκετός χώρος για κολύμπι, πέραν των φυτών όμως μπορούμε να προσθέσουμε κάποιες μη ασβεστολιθικές πέτρες, καθώς και ενυδρειακές ρίζες.
      Φίλτρο
      Είναι πολύ σημαντικό σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα να υπάρχει ένα καλό φίλτρο ώστε να κρατάει καθαρό το νερό τους.
      Τα χρυσόψαρα είναι ¨βρώμικα¨ ψάρια και γι αυτό θα πρέπει να έχουμε ένα καλό-ισχυρό φίλτρο στο ενυδρείο μας.
      Το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, καθώς το εσωτερικό λόγο του μικρού χώρου που έχει για τα βιολογικά υλικά είναι ανεπαρκές.
      Έτσι επιλέγουμε ένα εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το ενυδρείο μας.
      Επίσης όσον αφορά τον καθαρισμό του ενυδρείου, καλό είναι να χρησιμοποιούμε σκούπα βυθού στις εβδομαδιαίες αλλαγές μας.
      Διατροφή

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, έτσι λοιπόν θα πρέπει να δέχονται όλων των ειδών τις τροφές, όπως και κατεψυγμένες τροφές και λαχανικά, πέραν των φλέικς.
      Τα λαχανικά μπορεί να είναι λάχανο, σπανάκι, μαρούλι, καρότο, αρακάς (χωρίς την φλούδα) κ.α ,όλα βρασμένα και τεμαχισμένα στο κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράνε στο στόμα τους..
      Στα φυλλαράκια θα πρέπει να υπάρχει ποικιλία τροφών καθώς και σπιρουλίνα..
      Επίσης θα πρέπει να μουλιάζουμε τα φυλλαράκια σε νερό ενυδρείου για 2-3 λεπτά πριν ταΐσουμε, ιδιαίτερα αν εχουμε fancy χρυσοψαρα ,για να αποφύγουμε την ασθένεια της νηκτικής κύστης.
      Καλό είναι μια φορά την εβδομάδα να μην ταΐζουμε και μια φορά τον μήνα (τουλάχιστον) να δίνουμε βρασμένο αρακά (χωρίς το φλοιό) έπειτα από τη νηστεία.
      Παράμετροι νερού
      Το ph θα πρέπει να είναι 7 με 8, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα βέβαια με λίγο μεγαλύτερο, αλλά το ιδανικό είναι αυτό..
      Οι σκληρότητες ιδανικά θα πρέπει να είναι 13-18, φυσικά δεν θα είναι πρόβλημα αν φτάσουν και 20..
      Αυτές τις παραμέτρους (πάνω - κάτω) θα βρούμε στο νερό του δικτύου, γι'αυτό αναφέρω όχι ασβεστολιθικές πέτρες και βυθό καθώς οι παράμετροι αυτοί θα ανέβουν (και ανάλογα τα λίτρα, ίσως να ανέβουν αρκετά)
      Επίσης θα ήθελα να πω και για την θερμοκρασία..
      Στα fancy θα πρέπει να είναι λίγο πιο ανεβασμένη (2-3 βαθμούς) από τα υπόλοιπα χρυσόψαρα και καλό θα ήταν να
      έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα και διαφορετικές το καλοκαίρι..
      Χειμώνα 12-18
      καλοκαίρι 18-25.
      Απαραίτητος εξοπλισμός είναι τα ανεμιστηράκια ή καλύτερα ένα chilrer καθώς τα χρυσόψαρα περνάν δύσκολες ώρες το καλοκαίρι.
      ---------------------------------------------------
      Το χρυσόψαρο είναι ένα από τα ομορφότερα ψάρια στον κόσμο.
      Σκεφτείτε το καλά πριν κάνετε την αγορά του(ς) και προμηθευτείτε τον εξοπλισμό που χρειάζεται.
      Φερθείτε του όπως και στα υπόλοιπα ψάρια ενυδρείου και φροντίστε να του προσφέρετε ένα «σπίτι» που του αξίζει και ΟΧΙ μια στρογγυλή γυάλινη «φυλακή».