Jump to content

Recommended Posts

Χρήσιμο και καλογραμμένο άρθρο. Και πάνω που έψαχνα κάτι για την τύρφη. Δεν ζητούσα € 1,000,000...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι στο δικό μου ενυδρείο 200 λίτρα μικτά κατέβηκε το pH με αρχικό 7.5 στο 7.0 μέσα σε 24 ώρες και στις 48 είναι μεταξύ 6.5 και 7.0 με την χρήση 160gr τύρφης μέσα στο κυρίως φίλτρο. Τώρα τρέχει τύρφη μέσα στο βαρέλι αλλαγής, μόλις πέσει το pH θα γίνει η αλλαγή.

Αν δώ οτι έχω τις επιθυμητές τιμές νερού μέσα σε 1-2 μέρες στο βαρέλι, αφήνοντας το φίλτρο με την τύρφη να στεγνώσει μπορώ να το βάλω σε λειτουργία πάλι με φρέσκο νερό 2 μέρες πριν την επόμενη αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι στο δικό μου ενυδρείο 200 λίτρα μικτά κατέβηκε το pH με αρχικό 7.5 στο 7.0 μέσα σε 24 ώρες και στις 48 είναι μεταξύ 6.5 και 7.0 με την χρήση 160gr τύρφης μέσα στο κυρίως φίλτρο. Τώρα τρέχει τύρφη μέσα στο βαρέλι αλλαγής, μόλις πέσει το pH θα γίνει η αλλαγή.

Αν δώ οτι έχω τις επιθυμητές τιμές νερού μέσα σε 1-2 μέρες στο βαρέλι, αφήνοντας το φίλτρο με την τύρφη να στεγνώσει μπορώ να το βάλω σε λειτουργία πάλι με φρέσκο νερό 2 μέρες πριν την επόμενη αλλαγή;

Καταρχην να ευχαριστησω τους φιλους για τα καλα τους λογια και χαιρομαι που το αρθρο επιασε τοπο!

magman, μπορεις να το κανεις αυτο που λες, ομως επειδη ειναι χρησιμοποιημενη η τυρφη, πιθανων να χρειαστεις περισσοτερες απο 2 μερες για να κατεβασεις το ph στο βαρελι εκει που θες. Οπωτε η γνωμη μου ειναι να το βαλεις σε λειτουργια πιο νωρις απο τις 2 μερες.

Θα ηθελα να σου πω επεισης οτι οι μεταβολες του ph στο ενυδρειο σου ειναι πολυ μεγαλες και γρηγορες και τα ψαρια σου θα εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μυαλό μου οτι είναι κάτι σαν προσαρμογή αυτός ο ρυθμός. Πάντως "έκατσε" το pH στο παρα 7.

Μπορεί να είναι δική μου αίσθηση αλλά είδα πολύ έντονα χρώματα στα ψάρια απο την ώρα που έπεσε το pH.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταβολες του ph μεσα στο ενυδρειο μας οταν εχουμε ψαρια πρεπει να γινονται αργα αργα γιατι τα ψαρια μπορει να παθουν ph σοκ.

Αντιθετα στο βαρελι δεν μας νοιαζει ποσο γρηγορα θα πεσει το ph γιατι δεν εχουμε ζωντανους οργανισμους μεσα.

Link to comment
Share on other sites

ως αρχαριος λοιπον να κανω τη χαζοτερη ερωτηση!

που βρισκει κανεις τυρφη...

εχω ενα "κοινωνικο" με neon tetra, hemmigramus bleheri, ancistrus cf cirrhosus και δυο yoyo loach (Botia almorhae) και με αλλαγες συνεχομενα με απιονισμενο και συνεχη χρηση καψουλων CO2 εχω ριξει το ph στο 6.7... Διαβαζοντας το (πολυ καλο) αρθρο θελω να ξεκινησω αλλαγες με τυρφη στην προετοιμασια του νερου για αργη και σταδιακη μειωση του pH στο 6.

Link to comment
Share on other sites

Την τυρφη την βρισκεις σε πετσοπ.

Εχει διαφορες μαρκες και θα την βρεις σε χωμα η σε κοκκκοδες μορφη. Οποια βρεις παρε.

Για μενα αυτη ειναι η πιο σωστη μεθοδος για να χρησιμοποιησει καποιος την τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη ειμαι σε φαση να ξεκινησω killifish (Nothobranchius guentheri) διαβάζω σε πολλά φόρουμ και σάητ σχετικά για υπόστρωμα βρασμένης τύρφης... βοηθάει και για να αφήνουν εκεί τα αυγά...

ξέρει κανείς κάτι σε σχέση με αυτή τη χρήση της τύρφης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχω το εξης προβλημα. Βαζω τυρφη σε ενα μικρο κινεζικο φιλτρακι 30 εκατοστων υψος. Κυριως για τις τανινες κλπ για τα σκαλαρια μου. Στο ενυδρειο λειτουργει σαν κυριο φιλτρο ενα eheim 2217. Το κινεζικο ειναι μονο για την τυρφη. Αλλά ρε παιδία η τυρφη που αιωρέιται μου φραζει το 2217 με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η ροή σε 1-1,5 μηνα. Φραζει το κατω μπλε σφουγγαρι. Και δεν ειναι ευκολο να το καθαρισω. Καμια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα. Βαζω τυρφη σε ενα μικρο κινεζικο φιλτρακι 30 εκατοστων υψος. Κυριως για τις τανινες κλπ για τα σκαλαρια μου. Στο ενυδρειο λειτουργει σαν κυριο φιλτρο ενα eheim 2217. Το κινεζικο ειναι μονο για την τυρφη. Αλλά ρε παιδία η τυρφη που αιωρέιται μου φραζει το 2217 με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η ροή σε 1-1,5 μηνα. Φραζει το κατω μπλε σφουγγαρι. Και δεν ειναι ευκολο να το καθαρισω. Καμια λύση?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27877

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να την βαλω σε βαρελι. Δεν με νοιαζει το ph, τις ουσιες της τυρφης θέλω. Οπότε το πρόβλημα παραμένει. Μήπως να βάζω πολύ filterwool στο μικρό φιλτρακι? Αλλά φραζει μετά αυτό εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις απλα της ουσιες της τοτε μπορεις να την βρασεις και να ριξεις σταδιακα το ζουμι της.

Επισης εφοσων κυριος σε ενδιαφερουν οι ουσιες της τυρφης υπαρχει και αυτο το προιον για να μην παιδευεσαι και αλλα αναλογα προιοντα .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παροτι ξερω οτι την τυρφη πρεπει να την φτιαχνουμε εκτος ενυδρειου αν βαλω τυρφη μεσα στο φιλτρο μικροτερη ποσοτητα απο αυτη που βαζω οταν παρασκευαζω νερο και κανω καθημερινα τεστ kh και αν δω να πεφτει ριξω σοδα ποσο επικινδυνο ειναι για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σκαμπανεβάσματα είναι μικρά δεν είναι επικίνδυνο, αλλά ποιος ο λόγος να ξοδεύεσαι και να κάνεις καθημερινές μετρήσεις, τσάπα ταλαιπωρία και έξοδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως η τυρφη διαρκη περισσοτερο οταν δουλευει με το νερο φτιαγμενο δηλαδη μαλακο παρα καθε εβδομαδα απο σκληρο να το κανει μαλακο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κραταει περισσοτερο ετσι η τυρφη αλλα σκεψου πως με την αλλαγη νερου που θα κανεις με σκληρο νερο θα αναιβενουν ολα παλι, επεισης οταν θα βαζεις καινουρια τυρφη θα πεφτουν ολα γρηγορα..καλητρα να την χρησιμοποιεις εξω και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπραβο φιλε μου πολυ καλο με βοηθησε πολυ μιας και θελω να βαλω δισκους τωρα ξερω τι πρεπει να κανω με την τυρφη!!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερωτησουλα.....

Εκτός απο τυρφη για μειωση ph εχει δοκιμασει κανεις peat balls?

Ριξτε μια ματια εδω και αν γνωριζετε πως λειτουργει, αν λειτουργει και αξιζει το κόπο......http://youtu.be/G4wUP3u0_mk

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...