Jump to content

Σχεδιο Φυτων - Ψαριων Για 60 Λιτρο


Panos2011

Recommended Posts

εχω ενα 60 λιτρο ετοιμο προς χρηση με τα εξης χαρακτηριστικα. το ενυδρειο ειναι αυτο http://www.seapets.c...l-aquarium.html

φιλτρο της Juwel 280l/h

λαμπα 15w

θερμοστατης : 50w

το ενυδρειο θα στρωθει με υποστρωμα και χαλικακι 1-2mm

απο φυτα λεω να βαλω glossο για αρχη (εδω θελω λιγο βοηθεια αν εχετε καποιο λινκ για αυτο το φυτο και αν πληρει τις προυποθεσεις του ενυδρειου) και μετα αντε κανα 2 φυτα ακομα χωρις τρελες απαιτησεις. Κατι που θα ταιριαζε???

Eπισης εχω προμηθευτει και ενα ξυλαρακι οχι μεγαλο.

co2 δεν ξερω ακομα αν θα βαλω αλλα μαλλον ναι.

τα ψαρακια δεν με ενδιαφερουν τοσο οσο τα φυτα αλλα σκεφτομαι για κανα κοπαδακι 5-6 νεον και κανα γλυφτη (θα εμπαινε γαριδουλα? )

Aυτα πανω κατω, αλλα θελω βοηθεια :)

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ λιγο φωτισμο και το glossostigma δεν θα σου παει..Θελεις τουλαχιστον αλλο τοσο οπως και co2.

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο στο ιδιο στυλ αλλα με αυτο το φωτισμο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ισως πηγαινε σ αυτο το φως ειναι ο εχινοδορος τενελους.Γενικα τα γρασιδια θελουν πολυ φως αλλα και co2

Link to comment
Share on other sites

για co2 ρωτησα τι παιζει και τι ακριβως κανει στο ενυδρειο και μου προτειναν εναν μηχανισμο με ταμπλετες. Κανει δουλεια?

για το φωτισμο μαλλον θα βγαλω το καπακι και θα βαλω κατι εφαρμοστο, αλλα 2 λαμπες των ποσων watt θα ηταν ικανοποιητικες?

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστημα co2 που λες δεν το εχω δοκιμασει.

Για τις λαμπες πρεπει να φτασεις τουλαχιστον τα 30βατ, οπωτε κοιτα τι λαμπες χωρανε στο μηκος του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

ψαχτηκα λιγο με τα φυτα και κατεληξα σε καποια με καπως χαμηλες απαιτησεις. eleocharis parvula , bacopa monieri , egeria densa. echinodorus bleheri

Και για ψαρια αποφασισα ενα κοπαδακι iriatherina και κανα δυο γαριδες.

Μενει να δω τι θα κανω με το διοξειδιο (diy αξιζει η ειναι καλυτερο το ετοιμο?) και θα βγαλω τελικα το καπακι και θα βαλω 2 λαμπες που ειπαμε.

Πως σου φενεται η συνθεση σαν εμπειρος?

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

ωραια :D για το co2 τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...