Jump to content

Γιαυτο Το Λιπασμα Τι Λετε??? Ειναι Κηπου ...κανει???


KOSTASGAVALAS

Recommended Posts

γιαυτο το λιπασμα τι λετε??? ειναι κηπου ...κανει???

http://www.mediafire.com/?6bdm896t6c5mqdb

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω αυξημενα φωσφορικα....

τι ακριβως ψαχνεις και θελεις να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα προσπαθω να γλυτωσω οσο πιο ανωδυνα γινεται το 65αρι (ευρω) που μου φευγει καθε μηνα με τη σειρα seachem....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ακολουθεις το EI οπως πολυ χομπιστες?

Ειναι πιο απλα τα πραγματα απο το να ψαχνεις συνεχεια ....

1ον περνεις ΚΝΟ3 ,ΚΗ2PO4 και Trace(πχ Power4) απο ενα καταστημα γεωργικων ειδων.

2ον περνεις ενα fleet enema απο το φαρμακειο

3ον περνεις ετοιμο υγρο σιδηρου (πχ seachem)

Ακολουθεις επειτα τις δοσεις για τα λιτρα σου , κανεις τις μετρησεις για να βρεις τι προσθετεις και τι αφαιρεις απο την δοσολογια και τελος υποχρεωτικη αλλαγη νερου 50% καθε εβδομαδα.

Για υποστρωμα δεν νομιζω οτι αξιζει να ρισκαρεις με DIY, γιατι εκτος απο το ρισκο ειναι και μπελας στο να φυτεψεις η να ξεφυτεψεις καποιο φυτο κ.α

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα προσπαθω να γλυτωσω οσο πιο ανωδυνα γινεται το 65αρι (ευρω) που μου φευγει καθε μηνα με τη σειρα seachem....

συγνωμη φιλε μου,αλλα το ποσο που αναφερεις ειναι εξωπραγματικο.εγω στα 400 λιτρα φυτεμενο που ειχα, και σχεδον ολλανδικου τυπου δεν ξοδευα ουτε το 1/3 απο τα χρηματα που αναφερεις.

ετσι και αλλιως το σιδηρο και το φλουρις χρειαζονται ελαχιστοτατες ποσοτητες.στην ουσια μονο το καλλιο χρειαζεται γενναιες δοσεις.

μηπως ριχνεις υπερβολικα μεγαλες ποσοτητες?μηπως καπου κανεις λαθη...???

αυτο το αναφερω για να μην βλεπουν οι αρχαριοι λαθος οικονομικα μεγεθη και αποθαρυνονται....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω χρειαζομουν γυρω στα 950 μλ συνολικα απο ολα το μηνα βασει του εβδομαδιαιου προγραμματος της seachem .

Αν υποθεσουμε οτι μεσο ορο 12 ευρω κανουν τα 250 ml τοτε...

Eγω που σε 240 λιτρα ενυδρειο χρειαζομαι περιπου 900-950ml μηνιαιως βασει του προγραμματος που λεει δεν χρειαζομαι γυρω στα 50 ευρω μηνιαιως ??

Που το βλεπεις το εξωπραγματικο λοιπον?...

Ενταξει ειπα γυρω στα 65 ευρω συγωρεστε με ειναι 50 ευρω το μηνα...

Λιγα ειναι??? Βαλε τωρα και κατι τροφες που τις κανω πλεον diy , μονο ενα κουτι τροφης κανει καμμια 10αρια ευρω....αρα τα 60-65 εινα πανευκολο να τα πιασεις ....

Αλλα για να μην απογοητευω τους νεους, λαθος μου λοιπον, δεν χρειαζομαι 65 ευρω αλλα 50 ευρω το μηνα για τα υγρα της seachem που παρεπιμπτοντως ειναι και τα πιο οικονομικα γιατι αν πας σε αλλα δεν λεω καλυτερα, αλλα ακριβοτερα το 65αρι ειναι για πλακα...

Link to comment
Share on other sites

οι δοσολογιες της seachem ειναι για ιδιαιτερως φουλ φυτεμενα υψηλων απαιτησεων.θα επαναλαβω πως η εβδομαδιαια δοσολογια δεν ειναι παρα ελαχιστα ml.δηλαδη ενα μπουκαλι των 250 ml πχ για σιδηρο,θα σου παει αρκετα παραπανω απο 1 χρονο.

το flourish τουλαχιστον 3-4 μηνες μινιμουμ.μονο το potassium θα τελειωσει σχετικα γρηγορα.

εξακολουθω να πιστευω πως ακολουθεις λανθασμενη δοσολογια συμφωνα με τις απαιτησεις του συστηματος σου,και ξοδευεις περισσοτερα ml αρα και χρηματα.τα 900-950 μλ που αναφερεις παραπανω οχι για 1 μηνα,ουτε σε 2 δεν τα εριχνα σε 400λιτρο φουλ φυτεμενο....

ψαξτο λιγο σου ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

Λογου χαριν αυτο το ενυδρειο δεν θεωρειται πυκνοφυτεμενο....

http://imgur.com/delete/6UUhARLWy0nBU33

http://imgur.com/delete/bscWVNEY6XNsfLn

Αν δεν τις ανοιγει πες μου να τις ανεβασω με αλλο uploader

Link to comment
Share on other sites

1 χαρα τις ανοιγει.

και οχι φιλε μου δεν θεωρειται πυκνοφυτεμενο αυτο το ενυδρειο.

πχ το παρακατω ειναι πυκνοφυτεμενο....

http://www.blueaquarium.org/2009/02/first-posted-planted-tank-by-shay-fertig/

ξαναδες λιγο τις δοσολογιες που βαζεις....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον klaz!

Το ενυδρειο σου δεν εχει και δυσκολα φυτα οπως αυτο που σου εδειξε. Και με ενα γενικο λιπασμα μονο, τα φυτα θα πανε μια χαρα.

Στα λιπασματα παιζει ρολο και το ειδος των φυτων που εχεις, οχι μονο αν εχεις πολλα η λιγα.

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις να ριχνεις πολυ λιγοτερα λιπασματα και αναλογα με τις αναγκες των φυτων σου να τα αυξησεις αν χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι.γιατι τωρα θυμηθηκα πως εχεις ποσταρει και προβλημα με αλγες.απολυτως λογικο ιδιαιτερα αν ριχνεις μπολικο πραμα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι εχω διαβασει αντιφατικα πραγματα σε φορουμ και εχω μπερδευθει....

πχ αλλοι λενε γιανα φυγει η bba algae νιτρικα 20 ppm kαι αλλοι 10 ppm , αλλου διαβαζω οτι φωσφορικα που εχω 0,2-0,4 να τα παω μεχρι και 1 ακινδυνα αλλου μιλανε για max 0,5 και μαλιστα τα διαβαζω και σε εγκυρες σελιδες τυπου istellas aquarium η site υπολογισμου δοσομετρικων για λιπασματα, επισης αλλου διαβαζω co2 30 ppm με αναταραξη νερου για οξυγονο , αλλου διαβαζω οτι για την bba οξυγονο δεν πρεπει να επιδιωκω ...τελικα εχω χασει τ αυγα και τα πασχαλια ειλικρινα και δεν ξερω οια μεθοδο να ακολουθησω....η καλυτερα ποιυς δεικτες να παρω ως αρχη και βασει αυτων να κινηθω ωστε να προχωρησω σε καλιμπραρισμα των τιμων μου.....μεχρι και για τα φωτα , αλλου μιλανε για ελλατωση των φωτων σε 6 ωρες οταν εχω ββα και αλλου μιλανε για διατηρηση των ωρων που ειχα και πριν την εμφανιση με εξαρση co2 kαι ανεβασμα των φωσφορικων στο 1ppm και no3 στο 25+ για να παρουν μπρος τα φυτα και να δουλεψουν....

Μεχρι και για τα λιπασματα κατα της bba αλλου λενε για σταματημα για μερικες μερες και οχι πολυ ταισμα ψαριων και αλλου για αυξηση με σκοπο την τονωση των φυτων ωστε να ξεπερασουν τις αλγες γιατι αν δεν εχουν αρκετα νο3 δεν μπορουν να τραβηξουν το φωσφορο....ξερω γω τι στο διαβ..λο λενε με εχουν μπερδεψει τοσο πολυ που κοντευω να τα παιξω...

Μεχρι και ο τυπος 1 προς 15 φωσφορικα με νιτρικα εχει αμφισβητηθει με ενα σωρο μαθηματικους τυπους που εκανε ενας και απεδειξε οτι η αναλογια η σωστη ειναι 1 προσ 10,44 και ο αλλος του ειπε οτι στον τυπο 1 προς 15 ειναι και η βιομαζα που...κλπκλπκλπ ......

ΤΕΛΟΚΟΜΕΙΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.....

και πως εγω να βρω μονος μου τις ιδανικες συνθηκες του ενυδρειου αν δεν ξερω απο που αρχιζω ωστε να πειραματιστω και να τις φερω στα μετρα μου....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στο 100% με τον Κλαζ.

Εχω ανάλογη φυτόμαζα σε 260αρι και χρησιμοποιώντας την μισή δόση από οσα αναφέρει η Seachem, δεν πλησιάζω καν το νούμερο που λες. Ίσως θα πρέπει να ξαναδείς λιγο τις δοσολογίες σου γιατί είναι κρίμα να πετάς τσάμπα λεφτά.

Υ.Γ Ενα κακό που έχουν τα φόρουμ ειναι οτι γινόμαστε πολλές φορές "υπερβολικοί" με συνέπεια να αποθαρρύνονται νέοι χομπίστες από αυτά που διαβάζουν. Ειχα πάθει ακριβώς το ίδιο οταν ήθελα να ξεφύγω απο τα πλαστικά φυτά και να πάω σε αληθινά.....

Link to comment
Share on other sites

καλε μου φιλε κωστα,εχεις απολυτο δικιο να αισθανεσαι μπερδεμενος με ολα αυτα τα γιατροσοφια και τις θεωρειες σε πολλα φορα...

πιστεψε με ομως.η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

το καθε ενυδρειο φτιαχνει τους δικους του και αποκλειστικους κανονες.δηλ.κατι που μπορει να δουλευει σε σενα δεν πιανει σε μενα κλπ..

μονο η προσωπικη ενασχοληση και δικη σου εμπειρια θα σε οδηγησουν και μεσα σαφως απο λαθη που θα γινουν να βρεις τον σωστο δρομο.ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.

κανε το διαβασμα σου,αποφασισε ποια μεθοδο θελεις να ακολουθησεις,πειραματισου και θα το βρεις....

ειναι και αυτη μια απο τις ομορφιες που κρυβει το χομπι μας...

καλη συνεχεια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που γραφω δεν ισχυουν??? καποιος που ξεκινα και παιρνει απο το διαδικτυο ενα τοσο μεγαλο αντιφατικο ογκο πληροφοριων μπορει να καταληξει σε κατι???

Εγω πραγματικα τα εχω χασει...ειναι αδιανοητο να υπαρχει τοσο πολλη διαφορα στην πληροφορηση οχι μονο απο φορουμ σε φορουμ και απο χομπιστα σε χομπιστα οσο και απο επισημα site που ασχολουνται επαγγελματικα με το ενυδρειο και ανθρωποι διαβασμενοι που θεωρουνται ως δασκαλο ολων εμας που μολις εχουμε πρωτοξεκινησει....

ενα και ενα κανουν δυο...ξεκιναμε απο τον γενικο μπουσουλα τοσο νιτρικα τοσο φωσφορικα τοσο σιδηρο τοσο καλιο και ενα σωρο και μετα εμεις προσαρμοζουμε στις εκαστοτε συνθηκες του ενυδρειου μας τις απολυτες τιμες...

Απο καπου ομως πρεπει να αρχιζουμε γιατι ολο καπου στη μεση πολεμαμε να βρουμε τις ιδανικες συνθηκες χωρις ποτε να εχουμε βρει απο που κανουμε την αρχη....

Το λεω γιατι οποιος διαβασει γενικα για φυτεμενο ενυδρειο τις συνθηκες που χρειαζεται καταληγει στην παραδοχη ή οτι ξεχασε να διαβαζει ή οτι ειναι διανοητικα αναπηρος με τις τοσο μεγαλες αποκλισεις που εχουν οχι οι χομπιστες αλλα οι πραγματικα μεγαλοι ενασχολιστες με το ενυδρειο!!!

Και σε αυτους ριχνω το βαρος....

Δεν μπορουνε δηλ να μου λεει ο ενας οτι εχω πολλα οργανικα και να κοψω λιπανση και ο αλλος οτι πρεπει να ανεβασω φωσφορο και καλιο σχεδον στο διπλασιο!!! και αυτα μεγαλοι και αναγνωρισμενοι οχι ο κωστας και ο μητσος με τα μικροενυδριακια τους....

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα δεν εχω ακομα μεγαλο προβλημα αλλα ειμαι στην αρχη....και θελω να το προλαβω και μπερδευομαι ο κακομοιρης στο τι μεθοδο να ακολουθησω...

Αυριο αλλαζω λοιπον νερο ...προχωρω η οχι σε λιπανση, δημιουργω τεχνικα με χρηση σκευασματων νιτρικα και φωσφορικα αυξημενα η το αφηνω να ξεκουραστει.

Αν παλι το αφησω να ξεκουραστει μηπως παρουν κεφαλι οι αλγες λογω μειωμενης δουλειας των φυτων η οχι....

Τελικα αυριο τι κανω??

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι εχω διαβασει αντιφατικα πραγματα σε φορουμ και εχω μπερδευθει....

πχ αλλοι λενε γιανα φυγει η bba algae νιτρικα 20 ppm kαι αλλοι 10 ppm , αλλου διαβαζω οτι φωσφορικα που εχω 0,2-0,4 να τα παω μεχρι και 1 ακινδυνα αλλου μιλανε για max 0,5 και μαλιστα τα διαβαζω και σε εγκυρες σελιδες τυπου istellas aquarium η site υπολογισμου δοσομετρικων για λιπασματα, επισης αλλου διαβαζω co2 30 ppm με αναταραξη νερου για οξυγονο , αλλου διαβαζω οτι για την bba οξυγονο δεν πρεπει να επιδιωκω ...τελικα εχω χασει τ αυγα και τα πασχαλια ειλικρινα και δεν ξερω οια μεθοδο να ακολουθησω....η καλυτερα ποιυς δεικτες να παρω ως αρχη και βασει αυτων να κινηθω ωστε να προχωρησω σε καλιμπραρισμα των τιμων μου.....μεχρι και για τα φωτα , αλλου μιλανε για ελλατωση των φωτων σε 6 ωρες οταν εχω ββα και αλλου μιλανε για διατηρηση των ωρων που ειχα και πριν την εμφανιση με εξαρση co2 kαι ανεβασμα των φωσφορικων στο 1ppm και no3 στο 25+ για να παρουν μπρος τα φυτα και να δουλεψουν....

Μεχρι και για τα λιπασματα κατα της bba αλλου λενε για σταματημα για μερικες μερες και οχι πολυ ταισμα ψαριων και αλλου για αυξηση με σκοπο την τονωση των φυτων ωστε να ξεπερασουν τις αλγες γιατι αν δεν εχουν αρκετα νο3 δεν μπορουν να τραβηξουν το φωσφορο....ξερω γω τι στο διαβ..λο λενε με εχουν μπερδεψει τοσο πολυ που κοντευω να τα παιξω...

Μεχρι και ο τυπος 1 προς 15 φωσφορικα με νιτρικα εχει αμφισβητηθει με ενα σωρο μαθηματικους τυπους που εκανε ενας και απεδειξε οτι η αναλογια η σωστη ειναι 1 προσ 10,44 και ο αλλος του ειπε οτι στον τυπο 1 προς 15 ειναι και η βιομαζα που...κλπκλπκλπ ......

ΤΕΛΟΚΟΜΕΙΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.....

και πως εγω να βρω μονος μου τις ιδανικες συνθηκες του ενυδρειου αν δεν ξερω απο που αρχιζω ωστε να πειραματιστω και να τις φερω στα μετρα μου....

Αγαπητε Κωστα καταλαβαινω τον προβληματισμο σου και λιγο πολυ ολοι μας ετσι αρχισαμε αλλα εσυ δεν εχεις και ελαφρη χερι! :P

Τα νουμερα ειναι ενα θεμα το ποιες μπορουν να ειναι οι ιδανικες μετρησεις αλλα στην πραξη ειναι οι ισοροποιες στο συνολο αυτων να βρισκονται σε λογικα πλαισια μια που συχνα πυκνα επιρεαζονται απο πολλους παραγωντες. Το να εχεις 10, 20 , 30 ΝΟ3 ειναι ενα θεμα το 0 ομως δειχνει πως υπαρχει καποιο προβλημα στον κυκλο του αζωτου και αναλογα μπορει να εμφανιστει και η ΒΒΑ. Τα φωσφορικα απο 0,1 εως 1 ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια το 3 με 4 ξεφευγει, το 30 ππμ CO2 ειναι σουπερ και ισως ακραιο αλλα σε τη ΡΗ, GH, ΚΗ; Δεν θελει να πει οτι εαν εχεις 10 δεν ειναι μια καλη τιμη απλα εχεις ποιο αργη αναπτυξη, και οχι οτι αυτο δεν μπορει να ειναι και καλο μια που απο την αλλη δεν θα εισαι συνεχεια με ενα ψαλιδι στο χερι.

Εν ολιγης τα ξερα νουμερα δεν λενε τιποτα, το σημαντικοτερο πιστευω ειναι να τα παρακολουθεις και να κατανοησεις τις αναγκες τους χωρις βιαιες προσθηκες ουσιων στο περιβαλλων τους. Γιατι ριχνεις τονους εφοσων τα βλεπεις μια χαρα, η σταθεροτητα των τιμων ειναι ενας σημαντικος παραγοντας για την σωστη λειτουργια των φυτων.

Επισης καλο ειναι να κανεις και μια αυτοκριτικη και να μην ριχνεις μονο ευθυνες γιατι κανεις ολιγων και του κεφαλιου σου! Πχ αλλο ειναι το οτι δεν χρειαζεσαι την αεραντλια και αλλο οτι δεν χρειαζεσαι οξυγωνωση, ή ειναι αλλο το να εχεις CO2 20 αλλα απο την αλλη να εχεις NO3 0.

Μην με παρεξηγεις δεν στα λεω με τονο επικριτικο αλλα πολλες φορες ο καθε ενας που προσπαθει να βοηθησει σιγουρα εχει καλο σκοπο αλλα απο την αλλη δεν καθωνται ολοι να επεξηγουν το τη και το πως αυτης της συμβουλης που σου δινει.

Φιλικοτατα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα δεν εχω ακομα μεγαλο προβλημα αλλα ειμαι στην αρχη....και θελω να το προλαβω και μπερδευομαι ο κακομοιρης στο τι μεθοδο να ακολουθησω...

Αυριο αλλαζω λοιπον νερο ...προχωρω η οχι σε λιπανση, δημιουργω τεχνικα με χρηση σκευασματων νιτρικα και φωσφορικα αυξημενα η το αφηνω να ξεκουραστει.

Αν παλι το αφησω να ξεκουραστει μηπως παρουν κεφαλι οι αλγες λογω μειωμενης δουλειας των φυτων η οχι....

Τελικα αυριο τι κανω??

Την εβδομαδιαια αλλαγη σου να την κανεις γιατι αποτοξινονει οπως και να εχει το νερο σου και κανεις στην ουσια και ενα Reset στις μετρησεις σου.

Οσο ποιο πολυ CO2 εχεις τοσο ποιο πολυ ΝΟ3 και ιχνοστοιχεια θα τραβανε τα φυτα σου, απο την στιγμη που και ο φωτισμος ειναι αναλογων απαιτησεων.

Τα φωσφορικα ειναι απαραιτητα αλλα σε μηδαμινες ποσοτητες. Στην φυση σε καθαρα νερα δεν βρισκεται πανω απο 0,1, στα ενυδρεια μας τον εχουμε παντα σε αφθονια με την προσθηκη των τροφων, εκτος εαν πουσαρεις το ολο συστημα και εχεις μικρη ιχθυοφωρτωση εκει θελει καλο πειραματισμο με παρα πολυ ελαφρο χερι.

Οι αλγες οσο και αν σου φαινεται παραξενο ειναι μερος του οικοσυστηματος και το να εχουμε λιγες απο αυτες ειναι σε φυσιολογικα πλαισια, δεν αναπτυσονται στα καλα καθουμενα σε βιομηχανικες ποσοτητες εαν δεν υπαρξει καποιο προβλημα στις ισοροποιες του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ειστε ολοι πολοι καλοι εδω μεσα και μπραβο σας... εγω τωρα εχω ηδη αλλαξει το νερο του ενυδρειου και θα προσπαθσω να το φερω εκει που πρεπει με ελαφρυ χερι..Σας ευχαριστω και θα τα πουμε συνομα....καλα κλαδεματα λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη σου συνεχεια φιλε μου και θυμισου.κανεις δεν προκειται ποτε να σου πει με απολυτη σιγουρια να κανεις αυτο η εκεινο...

εσυ και μονο εσυ θα παρεις την αποφαση για το τι ακριβως θα κανεις.

καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικος μικροκοσμος και ο καθενας μας λειτουργει συμφωνα με τα δικα του μετρα και σταθμα ακολουθωντας εμπειρικους τις περισσοτερες φορες κανονες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, κατα αρχας sorry εαν σου ακουστικα αποτομος, ειμαι σιγουρος οτι με λιγη υπομωνη θα φτιαξεις ενα πολυ ομορφο μποστανι!

Οτι χρειαστεις και αν επυθημεις την αποψη μου σε οποιοδηποτε θεμα, εαν γνωριζω και μπορω ευχαριστως να βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα 3/4 του νερου , ενα σοκ υπηρχε βεβαια αφου απο 6,5 ph εφτασε κοντα στο 7,5 λογω βρυσηε και θερμοκρασιακα κατεβηκα περιπου 3 βαθμους ισως και 4 βαθμους καποια στιγμη που μου ξεφυγε και μετα με τη χρηση προσθετων εφτιαξα τα νιτρικα πανω απο 10 αλλα δεν ξερω ποσο αφου η κλιμακα που μετραει το εημαδι της salifert απο το 0,02 παει στο 0,05 μετα στο 0,1 και μετα παει κατευθειαν χρωματικα στο 0,25 οποτε απο 0,10 εως 0,25 δεν μπορεις να ξερεις που εισαι....(πολυ αρνητικο αυτο...αν ξερετε κανα καλο τεστ μετρησης νο3 εξαιρουμε παντα βεβαια το apy , ενημερωστε με!).

Με φλεετ ενεμα πηγα τα φωσφορικα στο 0,4 και εριξα και τη συνιστωμενη δοση mgso4 kai k2so4...

Σημερα θα παω και το σιδηρο στο 0,25 περιπου ωστε να δω μετα τις διακυμανσεις που θα εχει με το διαλυμα που εχω φτιαξει power 4

Eκλεισα και τη μια απο τις 5 λαμπες που ειχα αφου φοβαμαι μηπως εχω υπερφωτισμο και γιαυτο ξεκινησε η bba ....(4χ36+1χ25=194w σε 240 λιτρα) σιφουναρισα, εκοψα και τα προσβεβλημενα φυλλα της ανουμπιας και περιμενω τωρα......

Αληθεια για το φωτισμο τι λετε στα 240 λιτρα αρκουνε τα 144 watt που εχω τωρα με τα φυτα αυτα η να ανοιξω και την αλλη να φτασω τα 169 watt η ειναι υπερβολη...

Εχω 1 groloux, 1 wave φωτοσυνθετικη, μια sta 10000 k , και αλλη μια γυρω στα 7000κ δεν θυμαμαι μαρκα κα ι μικρη που σταματησα να αναβω ηταν μια groloux ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι το co2 το ειχα ανεβασει προχθες γυρω στα 42 και εκει το αφησα αφου τα ψαρια ηταν παντως πολυ χαλαρα μεχρι που εκανα την αλλαγη νερου....

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Κωστη, εχθες σου μιλαγα για σταθεροτητα τιμων και σημερα θα με κανεις να παθω κανενα εγκεφαλικο! :headonwall:

Τουλαχιστων εκτιμω το οτι εισαι ειλικρηνης! :)

Να προετοιμαζεις το νερο σου σε ενα πλαστικο βαρελι, θερμοκρασια, ΡΗ, κλπ γιατι θα τα ψοφισεις στο τελος τα ψαρια σου! :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...