Jump to content

HELP!!! το χρυσόψαρο σε ασχημη κατάσταση


Recommended Posts

post-2503-1164909854_thumb.jpgΠαραθέτω την εικόνα του χρυσόψαρου για να σας βοηθήσω να μου πείτε από τί πάσχει

είναι λίγο καιρό έτσι χωρίς να δείχνει σημάδια ανορεξίας ή ευστάθειας <_<

Να το απομονώσω από το άλο χρυσόψαρο και τί θεραπεία να ακολουθήσω για τον μικρό μου φίλο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η φωτο δεν μου ανοιγει μπορεις να μου πεις αν ειναι κυστη ή αν εχει κατι σαν βαμβακι πανω σ αυτο το σημειο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η φωτο δεν μου ανοιγει μπορεις να μου πεις αν ειναι κυστη ή αν εχει κατι σαν βαμβακι πανω σ αυτο το σημειο;

Καλημέρα,

Ε'ιναι σαν να έχει σχιστεί το δέρμα και από μέσα να έχουν βγεί φουσκάλες λευκές η μία πάνω και δίπλα στην άλλη <_<

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει κυστες το ψαρακι σου. Κοιτα αν εχουν μεσα υγρο ή αν ειναι συμπαγες.

Καθε ποτε του κανεις αλλαγες νερου και αν μπορεις να μας πεις τις τιμες του νερου σου και σε τι θερμοκρασια το εχεις ποσα λιτρα ενυδρειο αλλους κατοικους

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασ'ια 22-23 C

1 Πλεκόστομο 1 Γατόψαρο και άλλο 1 χρυσόψαρο

Λίτρα 310

Οχι συχνές αλλαγές νερού

Ετοιμάζω ένα ενυδρείο 80 λίτρα για να τα βάλω όλα μέσα ώστε να αλλάξω το φίλτρο στο μεγάλο που είναι τύπου βυθού. Να τα μετακινήσω ή υπάρχει πρόβλημα με την κύστη ?

Ευχαριστώ <_<

Link to comment
Share on other sites

Οι κυστες δεν κολλανε αλλα θα πρεπει να τους κανεις συχνες αλλαγες νερου.

Αν τα μετακομισεις μονιμα σε 80λτ θα πρεπει να βαλεις μονο τα 2 χρυσοψαρα και τπτ αλλο.

Ποσο καιρο εχει που το βγαλε; Ειναι συμπαγες ή εχει υγρο δεν μου απαντησες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησες αν ειναι συμπαγες ή υπαρχει υγρο μεσα για να σου πω κατα ποσο ειναι μεταδοτικες ή οχι και αν μπορεις να κανεις θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησες αν ειναι συμπαγες ή υπαρχει υγρο μεσα για να σου πω κατα ποσο ειναι μεταδοτικες ή οχι και αν μπορεις να κανεις θεραπεια

Πρέπει να είναι συμπαγές όπως το βλέπω. Πάντως είναι ευδιάθετο και παίζει με το άλλο χρυσοψαράκι.

Για το νερό αύριο θα κάνω ανάλυση γιατί τα έβαλα στο καινούργιο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι συμπαργη τοτε ειναι λεμφοκυστες.

Στα πτερυγια του δεν εχει κυστες γιατι συνηθως απο κει ξεκιναει και εξαπλωνεται.

ΘΑ πρεπει να τους βαλεις φαρμακο οποσδηποτε γιατι μπορει να κολλησουν και τα αλλα της ΣΕΡΑ το σερα μπακτοπουρ μαζι με το σερα κιπρινοπουρ, προσεχε στην δοση να ειναι ακριβως. Κατα τη διαρκεια της θεραπειας θα ταϊζεις λιγο και η τροφη θα μπαινει παντα με βιταμινες και μετα το τελος της θεραπειας για αλλες 10 μερες για να επανελθει το ανοσοποιητικο τους.

Αν ηταν πριν σε αλλο ενυδρειο πριν να του βαλεις ψαρια να το απολυμανεις για να μην εχεις κι αλλες αρρωστιες.

Καποιες φορες τα ψαρια μπορουν να αναρωσουν απο μονο τους.

Πες μας πως θα πανε τα μωρα σου και ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι συμπαργη τοτε ειναι λεμφοκυστες.

Στα πτερυγια του δεν εχει κυστες γιατι συνηθως απο κει ξεκιναει και εξαπλωνεται.

ΘΑ πρεπει να τους βαλεις φαρμακο οποσδηποτε γιατι μπορει να κολλησουν και τα αλλα της ΣΕΡΑ το σερα μπακτοπουρ μαζι με το σερα κιπρινοπουρ, προσεχε στην δοση να ειναι ακριβως. Κατα τη διαρκεια της θεραπειας θα ταϊζεις λιγο και η τροφη θα μπαινει παντα με βιταμινες και μετα το τελος της θεραπειας για αλλες 10 μερες για να επανελθει το ανοσοποιητικο τους.

Αν ηταν πριν σε αλλο ενυδρειο πριν να του βαλεις ψαρια να το απολυμανεις για να μην εχεις κι αλλες αρρωστιες.

Καποιες φορες τα ψαρια μπορουν να αναρωσουν απο μονο τους.

Πες μας πως θα πανε τα μωρα σου και ελπιζω να πανε ολα καλα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες <_<

Θα ξεκινήσω την αγωγή και θα δούμε πως θα πάει :angry2:

Χρειάζεται να το απομονώσω ή μπορώ να ξεκινήσω την αγωγή στο ίδιο ενυδρείο που το έβαλα τώρα μαζί με το άλλο χρυσοψαράκι το πλεκόστομο και το γατοψαράκι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου λεγα, αν εχεις αλλο ενυδρειο να τον βαλεις μονο του γιατι μπορει να χρειαστει 2 κυκλους αγωγης. Αλλα θα πρεπει να κανεις και ενα κυκλο στο ενυδρειο που ηταν πριν

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου λεγα, αν εχεις αλλο ενυδρειο να τον βαλεις μονο του γιατι μπορει να χρειαστει 2 κυκλους αγωγης. Αλλα θα πρεπει να κανεις και ενα κυκλο στο ενυδρειο που ηταν πριν

Το ενυδρείο που ήταν πρίν θα αδειάσει και θα προετοιμαστεί από την αρχή για να γίνει βιοτοπικό αμαζονίου οπότε ο κύκλος θα ξεκινήσει από την αρχή με νέο νερό νέο φίλτρο καινούργιο υπόστρωμα και καθαρισμένα πετραδάκια :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια περιμενουμε να μας πεις πως θα τα παει τα μικρο σου

Link to comment
Share on other sites

Thanks :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...