Jump to content

Corydoras Leucomelas Αποχρωματισμός.


Vaggef

Recommended Posts

corydoras leucomelas αποχρωματισμός.

Εδώ και 3 μέρες παρατηρώ ότι το ένα γατόψαρο από τα 5 που έχω έχει αποχρωματιστεί….. η συμπεριφορά του είναι κανονικότατη , κάνει ότι ακριβός και τα άλλα, τρώει και τριγύρνα σκαλίζοντας την άμμο.

Δεν δείχνει σημάδια ασθένειας , λέτε να έχει να κάνει με το φύλο? Γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάποιο άλλο είναι ποιο σκούρο από τα υπόλοιπα…

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μερικές φορές ανεβαίνουν σφαίρα στην επιφάνια (σαν να παίρνουν μια ανάσα) και κατεβαίνουν.

Να και μια φωτογραφία.

post-11936-0-35846900-1322045556_thumb.jpg

Το ενυδρείο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69865&view=findpost&p=613111

Link to comment
Share on other sites

Τα ταιζεις καμια τροφη για γατοψαρα???

Σε πρωτη φαση απλα θα παρακολουθουσα..........

Οσο για τα αποτομα ανεβασματα στην επιφανεια, ειναι χαρακτηριστικη συνηθεια ολων των corys...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μέχρι εχτες έτρωγαν ocean Nutrition community formula, kai Tropical supervit…. Αλλα επειδή την ψιλιαστικα (δεν τα λέτε εσείς οι Λατίνοι έγκαιρα….. σας λέμε ερχόμαστε από Αφρική ουγκα! ) και πήρα tropical welsi gran.

Aρα καμία σχέση με το φύλο?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι συνεχίζει την ζωή του κανονικά..... και άχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, δεν εχει καμια σχεση ο αποχρωματισμός με το φυλο του ψαριου. Το μεγεθος μετραει σε αυτά.

Οπως λεει και ο Νινταλ δες λιγο την διατροφη τους.

Υ.Γ. Ενα απο τα πιο ομορφα σκηνικα που μου αρεσει να βλεπω στα κορυ ειναι οταν το ενα μετα το αλλο.... συνεχόμενα πανε στην επιφανεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ψάρι έχει επιστρέψει στον πλήρη χρωματισμό του και είναι μέλος του κοπαδιού πλέων με μικρότερη ανάπτυξη από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...