Jump to content

Diy Η Seachem????


Panos2011

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρα το οποιο θα φιλοξενησει απο φυτα κυριως eleocharis parvula , bacopa monieri , egeria densa. echinodorus bleheri. Θα υπαρκει προβλημα αν χρησιμοποιησω seachem η να καταφυγω σε diy? Απ οτι ειδα το Seachem θελει 5ml/40λ οποτε μου φενεται και οικονομικο μιας και θα με βγαλει για αρκετο καιρο με το μπουκαλακι των 100ml.

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα με τη seachem.ο συγκεκριμενος παντως εχινωδορος που εβαλες ειναι για μεγαλυτερα ενυδρεια καθως γινεται σαν δεντρο...

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι γινεται τουμπανο, αλλα το διαλεξα λογω του οτι εχει χαμηλες απαιτησεις σε φωτισμο μιας και το ενυδρειο εχει μια δικια του 15w και δεν νομιζω να φτανει και για τα υπολοιπα. Εχεις να προτεινεις κανα αλλο με τις ιδιες απαιτησεις περιπου?

Link to comment
Share on other sites

πολλα ειδη απο κρυπτοκορινες αλλα και εχινωδορους που δεν ψηλωνουν ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις κρυπτοκορινες,βαλσινερια,μοςς,ανουμπιες,μικροσορουμ.Ολα αυτα ειναι ευκολα σε απαιτησεις φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Seachem στη μιση ποσοτητα αποτι λεει με το καθημερινο προγραμμα που προτεινει...Για 8 μηνες δεν ειδα ποτε αλγη και το ενυδρειο πηγαινε ρολοι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ παιδιά όσον αφορά στη δοσολογία της seachem, απλά δεν βάζω κάθε μέρα όπως λέει, αλλά μέρα παρά μέρα και ελφρώς λιγότερο από ότι προτείνει. Μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά. Βέβαια το μεγάλο τεστ θα είναι το cuba, το οποίο μόλις προστέθηκε πριν από 4 μέρες και περιμένω αγωνιωδώς να δω τι εξέλιξη θα έχει. Προς το παρόν φαίνεται απλά να μην έχει πρόβλημα. Αλλά από ανάπτυξη περιμένω να δω. :bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά όσον αφορά στη δοσολογία της seachem, απλά δεν βάζω κάθε μέρα όπως λέει, αλλά μέρα παρά μέρα και ελφρώς λιγότερο από ότι προτείνει. Μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά. Βέβαια το μεγάλο τεστ θα είναι το cuba, το οποίο μόλις προστέθηκε πριν από 4 μέρες και περιμένω αγωνιωδώς να δω τι εξέλιξη θα έχει. Προς το παρόν φαίνεται απλά να μην έχει πρόβλημα. Αλλά από ανάπτυξη περιμένω να δω. :bigemo_harabe_net-130:

πραγματικα περιμενω πως και πως να μου πεις αν εχεις αναπτυξη γιατι και γω σκεφτομαι για cuba... αλλαξα τον φωτισμο σε 2 λαμπες των 24w οποτε απο φωτισμο πιστευω ειμαι ενταξει...

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

το τιπ για το κουμπα ειναι να το πιασετε αρχικα πανω σε σιτα που να επιπλεει και να το αφησετε καποιο καιρο στην επιφανεια να παρει καλα τα πανω του...

Link to comment
Share on other sites

Από εχινόδορους χαμηλών απαιτήσεων και διαστάσεων, είχα:

Echinodorus quadricostatus

και έχω ακόμα :

Echinodorus parviflorus ‘Tropica’

Echinodorus ‘Rainers Kitty’

σε ενυδρείο χαμηλού φωτισμού, με άμμο, μέτρια χρήση λιπασμάτων και υγρού άνθρακα με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα φυτα, αλλα ενδιαφερομαι κυριως για γρασιδια αυτη τη στιγμη αλλα ειμαι στο ψαξιμο ακομα :/

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εαν σκεφτεσαι να μεινεις σε αυτα τα βατ θα πρεπει να περιορησεις πολυ και τα λιπασματα μια που τα φυτα θα αδυνατουν να φωτοσυνθεσουν και η αναπτυξη τους θα ειναι πολυ αργη και μερικα απο αυτα μπορει με τον καιρο και να μην τα καταφερουν να επιβυωσουν.

Τα γρασιδακια γενικος παντα μιλωντας θελουν καποια υποστιρηξη στον φωτισμο και CO2 μια που οσο ποιο βαθυα παμε σε ενα ενυδρειο τοσο ποιο πολυ σπανιζουν και αδυνατουν αυτα τα δυο στοιχεια..

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δε θα πρότεινα Egeria densa με χρήση excel...Κατά πάσα πιθανότητα θα τη χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...