Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΛΑΤΙ


Recommended Posts

εχοντας διαβασει πολλα αρθρα για την εισαγωγη και τα βασικα του ξεκινηματος του θαλασσινου ενυδρειου, εχω μερικες αποριες... :angry2::angry2:<_<

απο οτι καταλαβα, καλυτερα να γινει DIY κατασκευη ενυδρειου. αλλα πως πρεπει να σχεδιαστει?

δεν καταλαβαινω τη συνδεσμολογια ολου του εξοπλισμου και ειδικοτερα τι γινεται στο sump και πως δουλευει?

σκεφτομουν να ξεκινησω αγοραζοντας ενα ετοιμο ενυδρειο 60 λιτρων, αλλα με το sump τι γινεται?

πως μπορω να εχω sump σε τυποποιημενο ενυδρειο?

επιπλεον τι γινεται με την συνδεσμολογια του εξοπλισμου, οπως το skimmer,η RO, το φιλτρο, κτλ?

υπαρχει δυνατοτητα σχηματικης αναπαραστασης για να καταλαβουμε πως θα ειναι ολα συνδεδεμενα σε λειτουργια ενος fish only, nano reef or reef ενυδρειου?

αν ξεκινησω με fish only σε ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα τι εξοπλισμο απαιτει ωστε να λειτουργει σωστα και στη συνεχεια να το αναβαθμισω σε reef?

Link to comment
Share on other sites

εχοντας διαβασει πολλα αρθρα για την εισαγωγη και τα βασικα του ξεκινηματος του θαλασσινου ενυδρειου, εχω μερικες αποριες... :rasp::angry2::angry2:

απο οτι καταλαβα, καλυτερα να γινει DIY κατασκευη ενυδρειου. αλλα πως πρεπει να σχεδιαστει?

Δυστηχως κατι τετοιο πρεπει να γινει απο καποιον που ξερει, υπαρχουν εππαγελματιες στο χωρο που κανουν απιστευτη δουλεια. Εαν θες μπορω να σου στειλω ενα pm.

δεν καταλαβαινω τη συνδεσμολογια ολου του εξοπλισμου και ειδικοτερα τι γινεται στο sump και πως δουλευει?

σκεφτομουν να ξεκινησω αγοραζοντας ενα ετοιμο ενυδρειο 60 λιτρων, αλλα με το sump τι γινεται?

Πρεπει να εχεις μια υπερχειληση, και μια ετοιμη για τα λιτρα σου δεν προτεινετε αφου εχεις ενα μικρο ενυδρειο. Μπορεις να εχεις υπερχειληση απο μια εταιρια του χωρου που θα την προσαρμοσης στο ενυδρειο σου και με λιγη προσοχη δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Αλλα κατα τη δικη μου γνωμη, καλυτερα ειναι να την εχεις στο ενυδρειο σου απο κατασκευη.

πως μπορω να εχω sump σε τυποποιημενο ενυδρειο?

επιπλεον τι γινεται με την συνδεσμολογια του εξοπλισμου, οπως το skimmer,η RO, το φιλτρο, κτλ?

υπαρχει δυνατοτητα σχηματικης αναπαραστασης για να καταλαβουμε πως θα ειναι ολα συνδεδεμενα σε λειτουργια ενος fish only, nano reef or reef ενυδρειου?

αν ξεκινησω με fish only σε ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα τι εξοπλισμο απαιτει ωστε να λειτουργει σωστα και στη συνεχεια να το αναβαθμισω σε reef?

Υπαρχουν αρθρα σε αυτη τη κατηγορια που θα σε βοηθησουν να λυσεις σχεδον ολες τις αποριες σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...howcat&id=1

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...howcat&id=3

Η υλη τους εαν εχεις υπομονη για διαβασμα θα σε ανταμηψη. Δυστηχως το διαβασμα στο χομπι μας ειναι μια αναγκαια παραμετρος. Αλλα θα σε ανταμειψει με την γνωση για ολες σχεδον τις αποριες που εχεις. <_<

Link to comment
Share on other sites

εχοντας διαβασει πολλα αρθρα για την εισαγωγη και τα βασικα του ξεκινηματος του θαλασσινου ενυδρειου, εχω μερικες αποριες... :angry2::angry2:<_<

απο οτι καταλαβα, καλυτερα να γινει DIY κατασκευη ενυδρειου. αλλα πως πρεπει να σχεδιαστει?συμφωνώ με τον Discos … δεν είναι να παίρνεις ρίσκο εδώ .. τι διαστάσεις υπολογίζεις ότι θα είναι?

δεν καταλαβαινω τη συνδεσμολογια ολου του εξοπλισμου και ειδικοτερα τι γινεται στο sump και πως δουλευει?

αν ξέρεις αγγλικά αφιέρωσε πολύ χρόνο να δεις τι κάνει ο φίλος μας εδώ

http://www.melevsreef.com/allmysumps.html

σκεφτομουν να ξεκινησω αγοραζοντας ενα ετοιμο ενυδρειο 60 λιτρων, αλλα με το sump τι γινεται?

πως μπορω να εχω sump σε τυποποιημενο ενυδρειο? από όσο ξέρω υπάρχουν τυποποιημένα ενυδρεία με εσωτερική υπερχείλιση και sump

επιπλεον τι γινεται με την συνδεσμολογια του εξοπλισμου, οπως το skimmer,η RO, το φιλτρο, κτλ?

υπαρχει δυνατοτητα σχηματικης αναπαραστασης για να καταλαβουμε πως θα ειναι ολα συνδεδεμενα σε λειτουργια ενος fish only, nano reef or reef ενυδρειου?

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-01/gt/index.php

αν ξεκινησω με fish only σε ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα τι εξοπλισμο απαιτει ωστε να λειτουργει σωστα και στη συνεχεια να το αναβαθμισω σε reef? μπορείς να στήσεις έτσι το ενυδρείο ώστε όταν θα έρθει η ώρα να βάλεις κοράλλια να μην χρειαστείς τίποτα παραπάνω από μια αναβάθμιση στο φωτισμό .. αυτή μπορεί να γίνει τροποποιώντας το καπάκι για να χωρέσουν και άλλες λάμπες η με νέο φωτιστικό βγάζοντας το καπάκι.. θα εξαρτηθεί από τα κοράλλια που θέλεις να φιλοξενήσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...