Jump to content

Εξωτερικό Φίλτρο


Akisn

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω ενα nano reef, Juwel lido 120 λίτρων.Πιά είναι η γνώμη σας για τα εξωτερικά φίλτρα στο θαλασσινό??

Αξίζει κανείς να βάλει,αφου είναι πιο εύκολο να κάνεις συντήρη και επίσης βγάζοντας το εσωτερικό που έχει κερδίζεις και σε χώρο....

Θά εκτιμούσα γνώμες και συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ενα εξωτερικο φιλτρο σαν το eheim 2211 για ανθρακα αντιφωσφορο και ενυδρειακο βαμβακι,θα ηταν καλη λυση, εφόσον θελησεις να βγαλεις το εσωτερικο φιλτρο για εξοικονομηση χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρότεινα ενυδρειακο βαμβάκι = μαζεύει νιτρικά - άσε το skimmer να κάνει την δουλειά του οξυγονώνοντας και το νερό.

Εγώ στην θέση σου σίγουρα θα έβγαζα το εσωτερικό (να κερδίσω ενυδρείο) και σε ένα εξωτερικό όπως το eheim 2211 και άνω θα έβαζα τα χημικά (άνθρακα, αντι φώσφορο) την σήτα που έχει ο κάδος υλικών και μετά σπασμένο βράχο full.

Πρόσεχε οχι βιολογικό υλικέ = ανεβάζει τα νιτρικά στο θεό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε Βαγγελη πως δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ρουτινες.

Αν το ενυδρειακο βαμβακι αλλαζετε συμφωνα με καποια ρουτινα,δεν υπαρχει προβλημα.

Εγω το αλλαζω καθε εβδομαδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς εγώ προσωπικά έχω πάρει από εσένα πάνω από 1.000.000 χρήσιμες συμβουλές.

Στο θέμα τώρα:

έχει αποδειχτεί ότι αν κάτι μπει στο εσωτερικό είναι εξαιρετικά βαρετό και ξεχνιέται να αλλαχτεί..... εννοείτε ότι είναι σαφώς καλύτερο να έχεις ενυδρειακο βαμβάκι αλλά θα έλεγα ότι πρέπει να αλλάζετε η ξεπλένετε στις 3-4 μέρες σαν τον κάδο του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι βοηθάει πάρα πολύ καθαρίζοντας το νερό από διάφορες βρομιές αλλά μπορεί να δημιουργήσει και προβλήματα αν παραμείνει για μεγάλο διάστημα.

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει. αρκεί να είμαστε κάπως τυπικοί όπως λέει και ο ΣΤΡΑΤΟΣ. Μια αλλαγή κάθε 15 μέρες αρκεί. (αυτό το βλέπεις και από το πόση βρομιά μαζεύει)

Ως προς το εσωτερικό φίλτρο, εγώ δεν θα το έβγαζα και ας μην είναι καλαίσθητο.

Τα εσωτερικά της Juwel κάνουν πολύ καλή δουλειά (καθαρισμό επιφανείας).

Από δοκιμές σε RIO 125 είδα ότι έχοντας μέσα το εσωτερικό είχα πολύ καθαρότερο ενυδρείο από ότι με το εξωτερικό.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι βοηθάει πάρα πολύ καθαρίζοντας το νερό από διάφορες βρομιές αλλά μπορεί να δημιουργήσει και προβλήματα αν παραμείνει για μεγάλο διάστημα.

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει. αρκεί να είμαστε κάπως τυπικοί όπως λέει και ο ΣΤΡΑΤΟΣ. Μια αλλαγή κάθε 15 μέρες αρκεί. (αυτό το βλέπεις και από το πόση βρομιά μαζεύει)

Ως προς το εσωτερικό φίλτρο, εγώ δεν θα το έβγαζα και ας μην είναι καλαίσθητο.

Τα εσωτερικά της Juwel κάνουν πολύ καλή δουλειά (καθαρισμό επιφανείας).

Από δοκιμές σε RIO 125 είδα ότι έχοντας μέσα το εσωτερικό είχα πολύ καθαρότερο ενυδρείο από ότι με το εξωτερικό.

Αυτο που γραφεις Δημητρη ειναι γεγονος.Δουλευει πολυ καλα κατα του φιλμ που δημιουργειτε στην επιφανεια,και οταν το ειχα ξηλωσει το ειχα μετανοιωσει αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις/συμβουλές....σκεφτόμουν κατι σαν αυτό :

Fluval G3, μιά και είμαι καί λάτρεις της τεχνολογίας...

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά το εξωτερικό σε θαλασσινό, πέραν των πρακτικών λόγων συντήρησης, κάνει δουλειά ή είναι περιττό???

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που δεν υπαρχει sump για να τοποθετηθει οπως ειπαμε ο αντιφωσφορος και ο ανθρακας,θα τοποθετηθει στο φιλτρο.Αρα θα κανει συγκεκριμενη δουλεια.,

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω περιττό να δουλέυει ως φιλτρο. Ο μοναδικόςλογος που θα το δουλευα ειναι αποκλειστηκα και μονο για ανθρακα και αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδέυτικα,τι εννοείς περιττό ώς φίλτρο?? δεν είναι αυτή η δουλειά του?? πέραν του άνθρακα και του φωσφόρου....

Link to comment
Share on other sites

Το νερό καθαρίζεται απο την βιολογία, βιολογία η οποία σε μεγάλο ποσό βρίσκεται στον βράχο.

Το εξωτερικά φίλτρα για θαλασσινά έχουν μόνο μια δουλειά, στο να στεγάζουν την χημική φίλτρανση. Όπως είναι ο ενεργός άνθρακας και ο αντιφώσφορος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδέυτικα,τι εννοείς περιττό ώς φίλτρο?? δεν είναι αυτή η δουλειά του?? πέραν του άνθρακα και του φωσφόρου....

Εαν έχεις sump στο ενυδρείο σου μπορεις να τοποθετησεις καταλληλα τον ανθρακα και τον αντιφόσφωρο και να μην το βαλεις σε εξωτερικό φιλτρο. Απλα πρεπει να προσέξεις την τοποθετησει να γινει καταλληλα και κυρίως να προσεξεις την κοκκομετρια του υλικου. Αυτο ειναι ομως αλλο θεμα.

Οσο αφορα την ερώτηση σου τωρα.

Οπως αναφέρει ο φιλος παραπανω στο θαλασσινο ενυδρείο η αποίκηση της βιολογίας γινεται στο βραχου που εχεις μεσα στο ενυδρειο. Γιαυτο θα πρεπει να ειοναι και σωστη ποσσοτητα αναλογικα με τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Απο κει και περα εαν τοποθετησεις εξωτερικό φιλτρο με βιολογικό υλικό περισσοτερο κακό παρα καλο θα κανεις στο ενυδρειο σου και στη βιολογια που το συντηρει.

Συνεπώς ειναι περιττο να εχεις φιλτρο εξωτερικό στο ενυδρείο σου αφου δε θα βασιεσεις εκει τη βιολογια του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις sump στο ενυδρείο σου μπορεις να τοποθετησεις καταλληλα τον ανθρακα και τον αντιφόσφωρο και να μην το βαλεις σε εξωτερικό φιλτρο. Απλα πρεπει να προσέξεις την τοποθετησει να γινει καταλληλα και κυρίως να προσεξεις την κοκκομετρια του υλικου. Αυτο ειναι ομως αλλο θεμα.

Οσο αφορα την ερώτηση σου τωρα.

Οπως αναφέρει ο φιλος παραπανω στο θαλασσινο ενυδρείο η αποίκηση της βιολογίας γινεται στο βραχου που εχεις μεσα στο ενυδρειο. Γιαυτο θα πρεπει να ειοναι και σωστη ποσσοτητα αναλογικα με τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Απο κει και περα εαν τοποθετησεις εξωτερικό φιλτρο με βιολογικό υλικό περισσοτερο κακό παρα καλο θα κανεις στο ενυδρειο σου και στη βιολογια που το συντηρει.

Συνεπώς ειναι περιττο να εχεις φιλτρο εξωτερικό στο ενυδρείο σου αφου δε θα βασιεσεις εκει τη βιολογια του ενυδρειου σου.

Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις συβουλές σας.Οχι sump δεν έχω και για τα 120 λίτρα του ενυδρείου μου,έχω 12 κιλά βράχο...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι από βράχο.... άρα σε καλύπτει η βιολογία.

Τώρα όσον αφορά το χημικό φιλτράρισμα, με ένα απλό εξωτερικό φίλτρο (ανάλογων δυνατοτήτων για τα λίτρα σου) θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, τη στιγμή που δεν χρειάζεται να έχεις τίποτα άλλο μέσα παρά μονό τα χημικά υλικά διήθησης..... και για τα λίτρα σου χρειάζονται σχετικά μικρές ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

Αίολος, όπως πάντα πολύτιμες οι συμβουλές σου, αυτή τη φορά είπα να μην σε πάρω τηλέφωνο και σε πρίζω....τκς

Link to comment
Share on other sites

Καί κάτι τελευταίο, στο εσωτερικό φίλτρο που έχει το Lido 120, τα δύο σφουγγάρια ,μπλέ-πράσινο, χρειάζοντε ή μόνο ο φώσφορος+άνθρακας και υαλοβάνβακας???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι απαραίτητα... αν όμως τα κρατήσεις (όπως και το ενυδρειακό βαμβάκι) θα σου κατακρατούν αρκετή βρωμιά αλλά θα θέλουν συχνό καθάρισμα / αντικατάσταση γιατί θα αυξηθούν τα νιτρικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο ο φώσφορος+άνθρακας και υαλοβάνβακας

Και τακτική αλλαγή.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...