Jump to content

Αναγνώριση Παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό το ενυδρείο μου έχει γεμίσει με κάτι σκληρά σωληνάριο πάνω στους βράχους, από τα οποία βγαίνουν λευκές κλωστές σαν ιστός αράχνης. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά τώρα έχουν εξαπλωθεί παντού και αναρωτιέμαι αν είναι κάτι κακό.

Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν είναι σαν τα σαλιγκάρια που λες. Όταν πάω σπίτι θα βγάλω φωτογραφία και θα το ποστάρω να το δείτε. Πάντως είναι κάτι σαν μακρύ συρίγκιο από την κορυφή του οποίου βγαίνουν κλωστές.

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω την φωτογραφία. Έχω κυκλώσει κάποιους από τους οργανισμούς που αναφέρω παραπάνω. Τονίζω ότι υπάρχουν πολλά από αυτά τα πράγματα διάσπαρτα σε όλο το ενυδρείο.

post-18741-0-29303200-1322209145_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - panos.35
Link to comment
Share on other sites

Vermetid Snail είναι.

Τα οποία μονο κακό δε σου κανουν. Αυτό ειναι μια ενδειξη οτι η ζωη στο ενυδρειο σου κυλάει καλά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα οποία μονο κακό δε σου κανουν. Αυτό ειναι μια ενδειξη οτι η ζωη στο ενυδρειο σου κυλάει καλά. :thumbup:

ΠΡΟΣΟΧΗ στα γραφόμενα.

Σε μικρο αριθμό δεν κάνουνε σημαντικές ζημιές και μένουμε στο να παρενοχλήσουν τα ζωντανά μας με το mucus που βγάζουνε για να παγιδευόσουν μικροοργανισμούς.Σε μεγάλο αριθμό θα εξελιχτούνε σε πονοκέφαλο για το ενυδρείο μας επιφέροντας σημαντικό στρες στα ζώα μας στην καλύτερη περίπτωση.Είναι παράσιτα καθόλου επιθυμητά για τα ενυδρεία μας που αν μπορει ο φίλος μας να τα αφαιρέσει θα ήταν το καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνουν καλό αν είναι πολλά, γιατί βγάζουν μια βλέννα που μπορεί να βλάψει γειτονικό κοράλλια.... (αν τελικά μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος).

Geso, γνωρίζεις κάτι περί αυτού?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ στα γραφόμενα.

Σε μικρο αριθμό δεν κάνουνε σημαντικές ζημιές και μένουμε στο να παρενοχλήσουν τα ζωντανά μας με το mucus που βγάζουνε για να παγιδευόσουν μικροοργανισμούς.Σε μεγάλο αριθμό θα εξελιχτούνε σε πονοκέφαλο για το ενυδρείο μας επιφέροντας σημαντικό στρες στα ζώα μας στην καλύτερη περίπτωση.Είναι παράσιτα καθόλου επιθυμητά για τα ενυδρεία μας που αν μπορει ο φίλος μας να τα αφαιρέσει θα ήταν το καλύτερο..

Φιλε Θανάση To οτιδήποτε αυξάνεται με τρελούς ρυθμούς προκαλεί πρόβλημα στο ενυδρείο.

χμμμ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνουν καλό αν είναι πολλά, γιατί βγάζουν μια βλέννα που μπορεί να βλάψει γειτονικό κοράλλια.... (αν τελικά μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος).

Geso, γνωρίζεις κάτι περί αυτού?

Διαβασε το λινκ που εβαλε ο Στρατος και θα καταλαβεις πολλα.

Oποιος εχει ορεξη ας διαβασει....................

http://reefkeeping.c...01/rs/index.php

Φίλε Στρατο ευχαριστώ πολύ για το λινκ που εβαλες. Επειδή έχω όρεξη για διάβασμα... αυτό διαβασα και όχι μονο για να δωσω απάντηση.

Διάβασε όμως κι εσύ τα conclusion λίγο καλύτερα για να τα καταλάβεις.

Βάζω το κείμενο που αναφερεται στα υποτιθεμενα προβληματα που μπορει να προκαλέσουν, αλλά και στο καλό που κάνουν.

Παρακαλώ καποιον που μπορει να μεταφρασει σωστά, να το κανει. Ετσι επιβεβαιωνει τα λεγόμενα μου. :thumbup:

"It is unlikely that even a large number of vermetids is directly deleterious to any other aquarium life. The mucus they produce may be used as food by many other animals as well as by the producer. Large masses might produce enough mucus to cause some local disruption in water currents or they may foul some other animal, but the mucus is generally very diffuse and most animals can easily remove it."

"In many reef tanks, some of the most abundant animals are these small snails that often appear to be calcareous tube worms. The larger species are rather rare in aquaria, but the abundance of the larger vermetids on some Indo-Pacific reef flats is truly striking, and gives an indication of the amount of the appropriate detrital or particulate food available. Similarly well-adapted for reef aquarium life, the smaller species are sometimes prolific to the point of being nuisances. However, in most tanks, they simply remain an example of a small, but highly successful, component of reef biodiversity."

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Νικολουτσο,εγω απλα εβαλα ενα λινκ για να διαβασουν ολοι περι τινος προκειται.

Δεν εκανα υποδειξη ουτε ειπα σε κανεναν τιποτα,αλλα δεν αναφερθηκα και σε εσενα καθολου μα καθολου.Ο αντμιν το εκανε.Τωρα αυτο που εγραψες:"Διάβασε όμως κι εσύ τα conclusion λίγο καλύτερα για να τα καταλάβεις." να σου πω πως στα χρονια που ασχολουμαι πραγματικα εχω διαβασει πολλα παραπανω! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα παρουσίαση του νέου μου ενυδρείου(κάτι που θα κάνω και εδώ τις επόμενες ώρες) και αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτά πως ήταν ένα από τα λάθη που έκανα στο nervarium 1, συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση διότι λόγω του ότι πρόσεχα ακριβώς τι θα μπει μέσα στο ενυδρείο κι έχοντας κατά νου άρθρο και λόγια χομπίστα ότι είναι καλά αυτά και τα Spionid Worm, τα άφησα να περάσουν, το πρόβλημα όπως θα αναφέρω και στην παρουσίαση μου ήταν ότι δεν είχαν τους ανάλογους θηρευτές να τα κρατούν υπό έλεγχο, το αποτέλεσμα ήταν η μεγάλη τους αύξηση και έφτασαν στο σημείο να ενοχλούν τα ζωάνθους που είχα χαμηλά κάτω στον αραγωνίτη και να δρουν ανταγωνιστικά με αποτέλεσμα συνεχές στρεσάρισμα.

Οπότε Νίκο ναι βάση του άρθρου που αναφέρει ''The mucus they produce may be used as food by many other animals as well as by the producer.'' που για μένα εννοεί αυτό που λέω παραπάνω, ότι πρέπει να έχεις τον κατάλληλο θηρευτή που φυσικά δεν είναι με τίποτα reef save και γενικά θεωρώ ότι οργανισμούς που δεν μπορούμε να έχουμε υπό έλεγχο καλό είναι να τους αποφεύγουμε, φυσικά αυτό είναι δική μου ιδεολογία εδώ και πάρα πολύ καιρό, πολλοί πιστεύουν ότι ο ζωντανός βράχος είναι αναντικατάστατος, κάτι που ισχύει και αν κάνω ποτέ fish only θα το τιγκάρω μόνο με ζωντανό βράχο γεμάτο φύκια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nervas,μιας και μιλησες για φυσικο εχθρο,ας παραθεσω και κατι ακομα που εχω διαβασει,αν και θελω να το διασταυρωσω περαιτερω.

Δημοσιευση 160.

Αν καποιος γνωριζει το συγκεκριμενο wrasse ας το αναφερει.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1578537&page=7

Link to comment
Share on other sites

Ναι Στράτο, σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν, δυστυχώς πρέπει να ασχολείται με τα μεγάλα είδη της οικογενείας και όχι με τα μικρά που επισυνάπτει ο φίλος και γενικά έχουμε πρόβλημα(αυτό είναι εικασία και όχι σίγουρη διατύπωση), μακάρι να τα έτρωγε, το κακό πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τι θα χτυπήσει σε επόμενο στάδιο, πάντως δεν νομίζω να αφήσει σπυρογράφο για σπυρογράφο.

Άσε που για να έρθει Ελλάδα τέτοιο ζωντανό πρέπει να βάλεις βύσμα, ελπίζω τώρα με κινήσεις που κάνουν παραγγελιών κατα λάθος να έρθει σε καμιά λίστα, θα το ψάξω και εγώ Στράτο γιατί είναι ενδιαφέρον και πανέμορφο ζωντανό.

Θα τονίσω όμως ξανά ότι όλοι έχουν το δίκιο τους αναλόγως με τις παραμέτρους, από πλευράς τι θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο, πως θα σου κάτσει και γενικά τι είδος θα σου κάτσει, εμπειρικά στο προηγούμενο ενυδρείο, έκλεινα την κυκλοφορία να ταΐσω τα κοράλλια και μόνο αυτά δεν έτρωγαν γιατί είχα ένα είδος που που αυξανόταν με μεγάλους ρυθμούς και άπλωναν την βλέννα τους με αποτέλεσμα να γίνεται η τροφή σαν σκόνη που πέφτει σε ιστό αράχνης, στο nervarium δεν είχα πρόβλημα με αυτά συγκεκριμένα πάρα πολύ αλλά με τα Spionid Worm που ήταν στον αραγωνίτη και ενοχλούσαν τα ζωάνθους, μου έκατσε είδος που δεν αναπτύσσεται γρήγορα, επίσης είναι τόσα πολλά τα είδη της οικογενείας που μπορεί να χάσουμε την μπάλα.

Πάντως θα συμφωνήσω με το δεύτερο σκέλος του Νίκου ότι είναι μια ένδειξη ότι όντως το ενυδρείο πάει καλά, το κακό που κάνουν είναι τόσο σχετικό που τα καλύτερα ενυδρεία που έχω δει είναι γεμάτα, απλά στα μάτια ενός έμπειρου χομπίστα και αυτά ενοχλούν γιατί θέλει το καλύτερο για τα ζωντανά του.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνουν καλό αν είναι πολλά, γιατί βγάζουν μια βλέννα που μπορεί να βλάψει γειτονικό κοράλλια.... (αν τελικά μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος).

Geso, γνωρίζεις κάτι περί αυτού?

Η άποψη μου είναι ότι δεν αποτελούν κάποιον επικίνδυνο εισβολέα,ποιο πολύ αισθητικό είναι το θέμα,εξάλλου αν θέλει κάποιος να τα εξουδετέρωση είναι κάτι το απλό βάζει λίγη κόλλα gel στο στόμιο τους και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Geso ειναι πολυ ευκολο να ελεγχθουν καποιοι τετοιοι οργανισμοι....δεν τους θελουμε παση θυσια συο ενυδρειο μας αλλα ουτε και καταστραφηκαμε εαν τους εχουμε....εγω προσωπικα εχω μπολικα τετοια στο ενυδρειο μ και ουδε ποτε με ενοχλησαν....εαν με ενοχλησουν μια με το gel και φσουτ,ολα σαν καινουρια!

Και το τι εχει διαβασει ο καθενας σας-μας ας το κραταει για τον εαυτο του κυριε νικολουτσο..... :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Geso ειναι πολυ ευκολο να ελεγχθουν καποιοι τετοιοι οργανισμοι....δεν τους θελουμε παση θυσια συο ενυδρειο μας αλλα ουτε και καταστραφηκαμε εαν τους εχουμε....εγω προσωπικα εχω μπολικα τετοια στο ενυδρειο μ και ουδε ποτε με ενοχλησαν....εαν με ενοχλησουν μια με το gel και φσουτ,ολα σαν καινουρια!

Και το τι εχει διαβασει ο καθενας σας-μας ας το κραταει για τον εαυτο του κυριε νικολουτσο..... :P

Χρηστο αυτο εστω και σαν αστειο δεν εξυπηρετει κατι!

Link to comment
Share on other sites

Στρατο σβηστο τοτε,δεν με πειραζει,εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...