Jump to content

Γνωμη Για Cyta


Guest

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την cyta. Αξιζει τον κοπο να φυγω απο τον ΟΤΕ και να παω στην cyta? Με ενδιαφερει κυριως το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Για τη cyta δεν ξερω, αλλα για forthnet αξίζει. Και μόνο το νταβατζιλικι του παγίου του ΟΤΕ με τρελαινει....

Link to comment
Share on other sites

μονο που θα εγκαταληψεις τον οτε,αρκει.αυτο που ξερω μονο να σου πω για την cyta ειναι πως κατι παιζει με το ρουτερ που σου δινουν.ειναι νομιζω κλειδωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βαλε οποια εταιρια θες εκτος απο CYTA. Ολο παραπωνα ακουω για την εν λογω εταιρια, αλλα γιατι θες να αλλαξεις τον ΟΤΕ και δεν βαζεις καποιο πακετο να σου ερχεται φθηνοτερος??

Link to comment
Share on other sites

στην cyta για να εχεις τηλεφωνο πρεπει να περνεις απο το μοντεμ γραμμη για το τηλεφωνο, και ωραια βαζεις μια συσκευη πανω στο μοντεμ, τα υπολοιπα τηλεφωνα του σπιτιου ομως θα ειναι νεκρα,και για να τα φτιαξεις ειναι μια Α διαδικασια.

παντως υποσχονται 24 συνδεση, αλλα αυτα τα ακουσα και αλλου, 24 μου ελεγαν και εχω 2 με το ζορι!

Έγινε επεξεργασία - mixalhs1987
Link to comment
Share on other sites

στην cyta για να εχεις τηλεφωνο πρεπει να περνεις απο το μοντεμ γραμμη για το τηλεφωνο, και ωραια βαζεις μια συσκευη πανω στο μοντεμ, τα υπολοιπα τηλεφωνα του σπιτιου ομως θα ειναι νεκρα,και για να τα φτιαξεις ειναι μια Α διαδικασια.

παντως υποσχονται 24 συνδεση, αλλα αυτα τα ακουσα και αλλου, 24 μου ελεγαν και εχω 2 με το ζορι!

Που μπορούμε να δούμε την ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 1,5 χρονο που τρέχουμε την cyta δεν ειχα ποτε καποιο ιδιαιτερο πρόβλημα..λογικο που και που να εχεις καποια θεματακια-σε ολες τις εταιρειες συμβαινει-.Οσο για την ταχυτητα παλι δεν είχα θεμα.Βασικα για την ταχυτητα παιζουν ρόλο 2 πραγματα: 1ον το ποσο κοντα ειναι το σπιτι/γραφειο/κτλ σου σε κομβο του παροχου και 2ον αν υπαρχει στην περιοχη σου LLU δικτυο(κοινως ιδιόκτητο δικτυο δλδ 24mbit) αλλιως περιοριζεσαι στην cyta σε 2/4/8mbit αναλογα με την περιοχη.

Βασικα ενα πλεονεκτημα της cyta ειναι πως ακομη και αν δεν υπαρχει το ιδιοκτητο της απλα θα εχεις χαμηλη ταχυτητα και δεν θα εχεις του οτε το νταβατζιλικι, ενω οι υπολοιπες εταιρειες μονο αν εχουν ιδιοκτητο δεν πληρωνεις το παγιο του οτε.

Βλεπεις τι σου ταιριαζει και κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως σήμερα πηγα και ανανεωσα την σύμβαση μου με την Forthnet, είμαι στον δεύτερο χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο δίκτυο, τέρμα νταβατζιλικια του ΟΤΕ και στο καινούριο πρόγραμμα που έκανα με 25 ευρώ τον μήνα εχω απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και 24 Mbps internet ( εχω μετρήσει έως 15 ).

Link to comment
Share on other sites

Δες και τις νέες προσφορές της On telecoms ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από On. Πραγματική απογοήτευση. Έχω περάσει από αρκετές και δεν έχω μετανιώσει ξανά το 12μηνο συμβόλαιο. Η γραμμή πάνω από απόδοση γυρω στα 5mbps δεν έχει δώσει ούτε μετά από βεβαιώσεις δικές τους πως την φτιάξανε. Ούτε και αφού ήρθαν από εδώ. Και έχουν έρθει 2-3 φορές. Πρόσφατα τους ενημέρωσα πως θα αλλάξω παροχό και μου αρχίσαν τις εκπτώσεις αλλά όταν ήμουν στρατό και άργησα να πληρώσω ένα λογαριασμό με πήραν τηλέφωνο με ένα ύφος λες και τους είχα κάνει μεγάλο κακό. Δεν λέω και με τον ΟΤΕ έχω βριστεί άπειρες φορές (τελευταία βρίζομαι γιατί μου λένε πως έχω γραμμή ISDN ενώ έχω PSTN.) αλλά ΟΤΕ βάζεις μόνο αν θες ξέρω πως Χολαργό και γύρω περιοχές περάσανε πρόσφατα ιδιόκτητο δίκτυο (έχω μετρήσει όλες τις λακουβίτσες τους) οπότε αν είσαι γειτονάκι είναι μια καλή επιλογή. Και προς εξήγησην προς το παρόν έχω την ON και μόλις τα βρώ με τον ΟΤΕ θα βάλω Connex καθαρά για την τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

η δική μου άποψη είναι:

1) ΟΤΕ = καλύτερη ποιότητα + πολύ ακριβή!

2) Forthnet = 2η καλύτερη ποιότητα + πολύ φθηνότερη από ΟΤΕ.

3η επιλογή δεν υπάρχει. Ή μάλλον υπάρχει, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

Είναι προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να θίξω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν στην θεση σου αν δεν θες οτε(ψαχτο παντως για πακετα σταθερη και ιντερνετ στον οτε).forthet θα εβαζα.

ολα μαζι σταθερο ιντερνετ και nova 50 ευρο τον μηνα το εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δύο φίλοι έχουν CYTA και είναι ευχαριστημένοι. Δεν μου έχουν αναφέρει ποτέ πρόβλημα ούτε με τηλέφωνο ούτε με ίντερνετ. Σπάνια πέφτει όπως γίνεται με όλες τις εταιρείες... Είναι πολύ κοντά στο να με πείσουν και εμένα για να αλλάξω εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από On. Πραγματική απογοήτευση. Έχω περάσει από αρκετές και δεν έχω μετανιώσει ξανά το 12μηνο συμβόλαιο. Η γραμμή πάνω από απόδοση γυρω στα 5mbps δεν έχει δώσει ούτε μετά από βεβαιώσεις δικές τους πως την φτιάξανε. Ούτε και αφού ήρθαν από εδώ. Και έχουν έρθει 2-3 φορές. Πρόσφατα τους ενημέρωσα πως θα αλλάξω παροχό και μου αρχίσαν τις εκπτώσεις αλλά όταν ήμουν στρατό και άργησα να πληρώσω ένα λογαριασμό με πήραν τηλέφωνο με ένα ύφος λες και τους είχα κάνει μεγάλο κακό. Δεν λέω και με τον ΟΤΕ έχω βριστεί άπειρες φορές (τελευταία βρίζομαι γιατί μου λένε πως έχω γραμμή ISDN ενώ έχω PSTN.) αλλά ΟΤΕ βάζεις μόνο αν θες ξέρω πως Χολαργό και γύρω περιοχές περάσανε πρόσφατα ιδιόκτητο δίκτυο (έχω μετρήσει όλες τις λακουβίτσες τους) οπότε αν είσαι γειτονάκι είναι μια καλή επιλογή. Και προς εξήγησην προς το παρόν έχω την ON και μόλις τα βρώ με τον ΟΤΕ θα βάλω Connex καθαρά για την τηλεόραση.

Αν έχεις απαιτήσεις στην ταχύτητα είναι θέμα συνήθως του ΟΤΕ και σπανιότερα του εναλλακτικού παρόχου, και παίζουν ρόλο και τυχών κακοτεχνίες του δικτύου, απόστασης από το κέντρο κλπ.. είναι λίγο θέμα τύχης κοινώς..

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν στην θεση σου αν δεν θες οτε(ψαχτο παντως για πακετα σταθερη και ιντερνετ στον οτε).forthet θα εβαζα.

ολα μαζι σταθερο ιντερνετ και nova 50 ευρο τον μηνα το εχει.

Δεν είναι μόνιμο το πενηντάρικο μετά πάς στα 80 μηνιαία. Και για μια NOVA η οποία έχει χάσει τα μισά αθλητικά και παίζει συνέχεια επαναλήψεις.

Αν έχεις απαιτήσεις στην ταχύτητα είναι θέμα συνήθως του ΟΤΕ και σπανιότερα του εναλλακτικού παρόχου, και παίζουν ρόλο και τυχών κακοτεχνίες του δικτύου, απόστασης από το κέντρο κλπ.. είναι λίγο θέμα τύχης κοινώς..

Κι όμως σε μένα είναι θέμα καθαρά της ΟΝ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...