Jump to content

Εποξικη Ρυτίνη


fisakis

Recommended Posts

Επειδη θελω να κανω μια κατασκευη με εξιλασμενη πολυστερινη, θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

- Αν κανω επαλειψη με εποξικη ρυτινη θα εχω το επιθυμητο απτελεσμα ή θα τη καψει? Μου ειπαν οτι κατα το ανακατεμα των δυο συστατικων ανεβαινει η θερμοκρασια της και θα καψει τη πολυστερινη.

- Αν η επελειψη πετυχει, επειδη το κοματι της πολυστερινης ειναι καπου 1,50 μετρο και λιγυζει ελαφρα κατα τις μετακινησεις του, υπαρχει κινδυνος να σπασει η "κρουστα" της ρυτινης?

- Ειναι οντως καταλληλη για τα ψαρακια μας (αυτη που ειναι και "καταλληλη για τροφιμα")? Εχει κανει κανεις πατεντα κανοντας χρηση του συστατικου αυτου και να δουλευει το ενυδρειο του με το συστατικο αυτο μεσα αρκετο καιρο? Αντιμετωπισε κανενας καποιο προβλημα και εχει "ευαισθητα" ψαρια?

Ψαχνοντας στα καταστηματα, ανακαλυψα μια εποξικη βαφη που ειναι για πισινες και συγκεκριμενα αντικαθιστα τη χρηση πλακιδιων. Αντεχει τις μεγαλες καταπονισεις, δεν ειναι υδροπερατο, εχει υφη πλακιδιου οταν στεγνωσει και κανει για δεξαμενες ποσιμου νερου. Κανω λοιπον τις παραπανω ερωτησεις και για το προϊον αυτο.

Τελος θα ηθελα, μονο αν χρησιμοποιει καποιος ενα απο τα παραπανω υλικα στο ενυδρειο του (ή καποιο αλλο) αρκετο καιρο χωρις προβλημα, να μου στειλει με πμ το υλικο αυτο, ωστε να μη κανουμε και διαφημιση. Μιλαω για τη μαρκα του και οχι μονο για τη φυση του υλικου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να κανω μια κατασκευη με εξιλασμενη πολυστερινη, θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

- Αν κανω επαλειψη με εποξικη ρυτινη θα εχω το επιθυμητο απτελεσμα ή θα τη καψει? Μου ειπαν οτι κατα το ανακατεμα των δυο συστατικων ανεβαινει η θερμοκρασια της και θα καψει τη πολυστερινη.

- Αν η επελειψη πετυχει, επειδη το κοματι της πολυστερινης ειναι καπου 1,50 μετρο και λιγυζει ελαφρα κατα τις μετακινησεις του, υπαρχει κινδυνος να σπασει η "κρουστα" της ρυτινης?

- Ειναι οντως καταλληλη για τα ψαρακια μας (αυτη που ειναι και "καταλληλη για τροφιμα")? Εχει κανει κανεις πατεντα κανοντας χρηση του συστατικου αυτου και να δουλευει το ενυδρειο του με το συστατικο αυτο μεσα αρκετο καιρο? Αντιμετωπισε κανενας καποιο προβλημα και εχει "ευαισθητα" ψαρια?

Ψαχνοντας στα καταστηματα, ανακαλυψα μια εποξικη βαφη που ειναι για πισινες και συγκεκριμενα αντικαθιστα τη χρηση πλακιδιων. Αντεχει τις μεγαλες καταπονισεις, δεν ειναι υδροπερατο, εχει υφη πλακιδιου οταν στεγνωσει και κανει για δεξαμενες ποσιμου νερου. Κανω λοιπον τις παραπανω ερωτησεις και για το προϊον αυτο.

Τελος θα ηθελα, μονο αν χρησιμοποιει καποιος ενα απο τα παραπανω υλικα στο ενυδρειο του (ή καποιο αλλο) αρκετο καιρο χωρις προβλημα, να μου στειλει με πμ το υλικο αυτο, ωστε να μη κανουμε και διαφημιση. Μιλαω για τη μαρκα του και οχι μονο για τη φυση του υλικου.

Για την βαφη αυτη, επειδη το καλοκαιρι που περασε χρειάστηκε να βαψουμε την πισινα ενος φίλου, το ψαξαμε αρκετα το θεμα.

Βγαινει σε συγκεκριμενες αποχρωσεις μονο(γαλαζιο), ειναι Α+Β υλικα(συνηθως ή εχουν ειδικο διαλύτη), δινει αποτέλεσμα σαν βιομηχανικο δαπεδο, χρειαζεται να περασει κανενα 2βδομαδο μεχρι να γεμισεις την πισινα, ειναι σχετικα δυσευρετα χρωματα και κοστιζουν αρκετα..

τωρα σε σχεση με τα ψαρια δεν γνωριζω αλλα σκεψου οτι στην πισινα που ερχεται σε επαφη με το δερμα και τα ματια μεσω του νερου δεν υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να κανω μια κατασκευη με εξιλασμενη πολυστερινη, θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

- Αν κανω επαλειψη με εποξικη ρυτινη θα εχω το επιθυμητο απτελεσμα ή θα τη καψει? Μου ειπαν οτι κατα το ανακατεμα των δυο συστατικων ανεβαινει η θερμοκρασια της και θα καψει τη πολυστερινη. η θερμοκρασια ανεβαινει αλλα δεν ειναι αρκετη για να σου καψει το φελιζολ

- Αν η επελειψη πετυχει, επειδη το κοματι της πολυστερινης ειναι καπου 1,50 μετρο και λιγυζει ελαφρα κατα τις μετακινησεις του, υπαρχει κινδυνος να σπασει η "κρουστα" της ρυτινης?

αν το περασεις 3-4 χερια μπορεις ακομα και να βγαλεις το φελιζολ απο μεσα μιας και θα εχει γινει παρα πολυ σκληρο και δεν εχεις κανεναν φοβο

- Ειναι οντως καταλληλη για τα ψαρακια μας (αυτη που ειναι και "καταλληλη για τροφιμα")? Εχει κανει κανεις πατεντα κανοντας χρηση του συστατικου αυτου και να δουλευει το ενυδρειο του με το συστατικο αυτο μεσα αρκετο καιρο? Αντιμετωπισε κανενας καποιο προβλημα και εχει "ευαισθητα" ψαρια?

προβλημα δεν θα εχεις αν εχει στεγνωσει τελειος καπιοι πριν βαλουν ψαρια μεσα του κανουν γενεοδωρες αλαγες με χρηση ανθρακα για να σιγουρευτουν

Ψαχνοντας στα καταστηματα, ανακαλυψα μια εποξικη βαφη που ειναι για πισινες και συγκεκριμενα αντικαθιστα τη χρηση πλακιδιων. Αντεχει τις μεγαλες καταπονισεις, δεν ειναι υδροπερατο, εχει υφη πλακιδιου οταν στεγνωσει και κανει για δεξαμενες ποσιμου νερου. Κανω λοιπον τις παραπανω ερωτησεις και για το προϊον αυτο.

ρυτινη ειναι και αυτη αλλα οπως προειπε ο φιλος δυσκολα θα βρεις διαφανες χρωμα εως αδυνατον μιας και το χρεισιμοποιουν κυριος σε δεξαμενες/πυσινες/ταρατσες στο ατικο παρκο αν δεν κανω λαθος στην δεξαμενη με τα δελφινια αυτο το υλικο εχουν χρησιμοποιησει

Τελος θα ηθελα, μονο αν χρησιμοποιει καποιος ενα απο τα παραπανω υλικα στο ενυδρειο του (ή καποιο αλλο) αρκετο καιρο χωρις προβλημα, να μου στειλει με πμ το υλικο αυτο, ωστε να μη κανουμε και διαφημιση. Μιλαω για τη μαρκα του και οχι μονο για τη φυση του υλικου.

Ριξε μια ματια εδωhttp://www.sintecno.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...