Jump to content

Καθαρισμα Σιλικονης


olumpiakos759

Recommended Posts

με ειδικη ξυστρα για τζαμια, εχει στην ακρη σαν ξυραφι. δεν θα αφησει τιποτα πανω στα τζαμια..επισεις κανει και για τα αλατα!Θα την βρεις σε καταστηματα με χρωματα

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να το αφήσεις μερικές ημέρες και να δεις πότε θα φύγει η μυρωδιά τις σιλικόνης.Μόλις φύγει εντελός τότε μπορείς να το γεμίσεις και να δεις αν έχεισ κάποια διαρροή και αν έχει κολλήσει σωστά.

Από εκεί και πέρα βλέπουμε πως συνεχίζεις.

αντε καλή επιτυχιά και καλή συνέχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις άδειο μπορείς και με την λάμα της φαλτσέτας να καθαρίσεις τα υπολείμματα της σιλικόνης, φυσικά όχι με βίαιες κινήσεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια σας!λοιπον το ενυδρειο το εχω μεσα στο σπιτι κ με την ζεστη εχει στεγνωσει δεν μυριζει καθολου μπορω να το δοκιμασω και σημερα με νερο λετε;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια σας!λοιπον το ενυδρειο το εχω μεσα στο σπιτι κ με την ζεστη εχει στεγνωσει δεν μυριζει καθολου μπορω να το δοκιμασω και σημερα με νερο λετε;

Αν πραγματικά δεν μυρίζει καθόλου αν και μου φαίνεται λίγο περιέργο αν θες κάνε μια δοκιμή.

Αλλά να το αδειάσεις και να το γεμίσεις 2-3 φορές για να είσαι σίγουρος.

Α και κάτι άλλο επειδή σε βλέπω λίγο βιαστικό.!!!!!!!

καλός ο ενθουσιασμός αλλά να κοιτάς να κάνεις τα πράγματα στον σωστό χρόνο και με υπομονή γιατι μετά είναι πολύ δύσκολο να διορθώσουμε τα λάθη μας.

Εντελώς φιλικά επειδή την έχω φάει.

Αντε καλή συνέχεια και περιμένουμε αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε θα το αφησω και το δοκιμασω την δευτερα να δουμε τη ψαρια πιασαμε!!αυτο που δεν ειχα σκεφτει ειναι το καπακι βασικα δεν θελω να το κλησω τι αλλο θα μπορουσα να του βαλω για φωτισμο;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι το καπάκι είναι απαραίτητο για κάποια ενυδρεία αλλά αυτό έχει να κάνει και με την ψαροσύνθεση σου.

Καλύτερα να σου απαντήσει καποιος πιο έμπειρος για το καπάκι .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια σας!λοιπον το ενυδρειο το εχω μεσα στο σπιτι κ με την ζεστη εχει στεγνωσει δεν μυριζει καθολου μπορω να το δοκιμασω και σημερα με νερο λετε;

Να το αφησεις να στεγνωσει 2 με 3 μερες! δεν είναι το θεμα αν μυρίζει η σιλικονη, το θεμα είναι να στεγνώσει.Η σιλικόνη εξωτερικα μπορει να φαινεται στεγνη αλλα εσωτερικα παιζει να είναι νωπη ακομη! Λιγη υπομονή για να είσαι και σίγουρος.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οσο για καπακι μπορεις να βαλεις τζαμι το οποιο θα παταει σε 4 τετοιες πλαστικες γωνιες( http://www.kabawood....561059735819836) που θα εχουν κολληθει μέσα στο ενυδρειακι σου τερμα ψηλα, οταν παρεις το τζαμι λες και στον τζαμα σου να σου ανοιξει και μια τρυπα για να περασεις και χερουλακι.. :rockon:

για φωτισμο κρεμας απο πανω οτι φωτιστικο θελεις εφοσων δεν θα εχεις θεμα με υδρατμους

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όταν έβαλες την σιλικόνη και πάτησαν τα τζάμια μετά πέρασες γαζί από μέσα για να μην έχεις τυχόν απώλειες??

Αν όχι αφού έχεις καθαρίσει καλά τις σιλικόνες που βγήκαν από το πάτημα των τζαμιών χάρτωσε περιμετρικά την μέσα πλευρά του ενυδρείου άσε μισό πόντο περίπου από τα τζάμια και βάλε σιλικόνη. Επειτα τράβα την σιλικόνη με το δαχτυλο σου βγάλε τις χαρτοταινίες κατευθείαν και ασε την να στεγνώσει.Δεν νομίζω να έχεις μετά πρόβλημα.Ολα αυτά αφού βεβαιωθείς ότι το ενυδρείο μέσα είναι εντελώς στεγνό. Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...