Jump to content

Reef Rio 180


Greg_Reef

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Ειμαι νεος στο φορουμ και νεος στα reef.

Εχω ενα rio 180 το οποιο ετρεχε σαν κοινωνικο φουλ φυτεμενο και εδω και 2 μερες το γυρισα σε reef.

Απο reef δεν εχω σχεδον καμια γνωση αλλα μ αρεσε σαν ιδεα και ετσι αποφασισα να το κανω.

Αυτα που εχω βαλει ως τωρα ειναι τα εξης:

25 κιλα αραγωνιτη

35 κιλα βραχο

Φιλτρο ανθρακα ενεργου

Φιλτρο αντιφωσφορου

3 κυκλοφορητες 3200l/h με βεντουζες

1 κυκλοφορητη του εσωτερικου φιλτρου 600l/h

1 θερμοστατη eheim 3616 150w

Aλατι tropic marine

Οι μετρησεις ειναι οι εξης:

ΝΟ3: 25 mg/l

NO2: 0mg/l

Kh: 11

Ph: 7.5

NH3/NH4: 0mg/l

Στο φιλτρο ειχα κρατησει το siporax και τα σφουγγαρια οπως ηταν στρωμμενα απο το γλυκο.

Εβγαλα το siporax και αφησα τα υπολοιπα. Ειναι οκ;

Οι μετρησεις ειναι καλες;

Σημερα προσθεσα 4 αμπουλες βακτηριων.

Αλατοτητα εχω 1.028 πως την κατεβαζω;

Χρειαζομαι κατι αλλο για αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και καλώς ήρθες στα αλάτια.... αλλά αυτό το γύρισα στο reef μου κάνει κάπως !!!

Έχεις διαβάσει γενικά τον τρόπο στρωσίματος ενός ενυδρείου?, όχι τίποτα άλλο, αλλά να γνωρίζουμε από που ν αρχίσουμε τις συμβουλές.

"Στο φιλτρο ειχα κρατησει το siporax και τα σφουγγαρια οπως ηταν στρωμμενα απο το γλυκο."

Αυτό δεν μπορεί να γίνει..... άλλο το θαλασσινό και άλλο το γλυκό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι νεος στο φορουμ και νεος στα reef.

Εχω ενα rio 180 το οποιο ετρεχε σαν κοινωνικο φουλ φυτεμενο και εδω και 2 μερες το γυρισα σε reef.

Απο reef δεν εχω σχεδον καμια γνωση αλλα μ αρεσε σαν ιδεα και ετσι αποφασισα να το κανω.

Αρχισε το διαβασμα.

Αυτα που εχω βαλει ως τωρα ειναι τα εξης:

25 κιλα αραγωνιτη

35 κιλα βραχο

Φιλτρο ανθρακα ενεργου

Φιλτρο αντιφωσφορου

3 κυκλοφορητες 3200l/h με βεντουζες

1 κυκλοφορητη του εσωτερικου φιλτρου 600l/h

1 θερμοστατη eheim 3616 150w

Aλατι tropic marine

Οι μετρησεις ειναι οι εξης:

ΝΟ3: 25 mg/l

NO2: 0mg/l

Kh: 11

Ph: 7.5

NH3/NH4: 0mg/l

Στο φιλτρο ειχα κρατησει το siporax και τα σφουγγαρια οπως ηταν στρωμμενα απο το γλυκο.

Εβγαλα το siporax και αφησα τα υπολοιπα. Ειναι οκ;

Οι μετρησεις ειναι καλες;

Σημερα προσθεσα 4 αμπουλες βακτηριων.

Αλατοτητα εχω 1.028 πως την κατεβαζω;Προσθετεις σιγα-σιγα νερο απο Α/Ο.

Χρειαζομαι κατι αλλο για αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω χαμηλό pH.

Ο βράχος τι βράχος είναι?

Η άμμο τι άμμος είναι?

Βιολογικά υλικά πέρνουν πόδι.

Όσο για την αλατότητα. Αφου δεν έχεις ζωντανά μέσα βάλε 1lt νερό ενυδρείου και συμπλήρωσε 1lt νερό Α/Ο. Συνέχισε έτσι μέχρι να φτάσεις την αλατότητα που θες.

Για αρχή θες ακόμη skimmer και πιο μετά φωτιστικό.

Μετά υπομονή μέχρι να στρώσει και ωριμάσει :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας. Skimmer εχω παραγγειλει θα το εχω τη παρασκευη. Λαμπες εχω παραγγειλει θα τις εχω δευτερα.

Δεν εχω α/ο πως αλλιως μπορω να το κανω;

Ψαχνω να βρω καποιο ποστ για το στρωσιμο θαλασσινου αλλα δεν...

Στο γλυκο ηξερα αλλα πιστευω δεν εχει καμια σχεση;

Βραχο ζωντανο εβαλα απο ενα φιλο που ειχε reef το δουλευε 7 χρονια και ανταλλαξαμε πραγματα.

Αραγωνιτη πηρα καινουριο.

Θα βαλω και φωτο...

Ph πως ανεβαζω;

Δλδ στο φιλτρο αφηνω μονο ανθρακα και αντιφωσφορο;

Link to comment
Share on other sites

Ένα ξεκίνημα στο διάβασμα από εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=117

Το pH ποια ώρα της ημέρας το μέτρησες? (και με τι τεστ?), γιατί αλλάζει ανάλογα με τον φωτισμό, το πρωί δηλαδή πριν ανάψουν τα φώτα είναι χαμηλό και το βράδυ πριν σβήσουν είναι πιο υψηλό και αυτή είναι και η σωστή ώρα μέτρησης. Επίσης μεταβάλλεται και από την ανατάραξη της επιφάνειας.

Στο φίλτρο ναι.. μόνο τα χημικά υλικά, αλλά μπορείς να έχεις και ενυδρεικό βαμβάκι με την προϋπόθεση ότι θα το αντικαθιστάς κάθε εβδομάδα γιατί θα σου ανεβάσει νιτρικά.

Ο ζωντανός βράχος που έβαλες είναι ένας πολύ καλός τρόπος στρωσίματος του ενυδρείου, απλά θα παρατηρείς την πορεία του μετρώντας ΝΟ2 - ΝΗ3/4 - ΝΟ3 και ΡΟ4 μέχρι να κάνει τον κύκλο του. Η χρήση βακτηρίων είναι μια πολύ καλή λύση.

Στο παρακάτω άρθρο (πέρα του κατασκευαστικού τομέα) γίνεται και αναφορά σε τρόπους στρωσίματος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω φιλε μου, ποιο σκιμμερ εχεις παραγγειλει και τι λαμπες θα βαλεις;;;

Η α/ο ειναι το πρωτο πραγμα που αγοραζουμε πριν ξεκινησουμε το στησιμο ενος reef

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις πληροφοριες σας παιδια για να μπορεσω να ξεκινησω απο καπου...

Το μετρησα απογευμα.. (με υγρο τεστ Ph της sera)

Η διαρκεια φωτισμου που εχω ειναι οπως ηταν στο γλυκο. 14:30-23:30 καθε μερα.

Εχω αναταραξη επιφανειας με εναν απο τους κυκλοφορητες.

Οποτε αδειαζω το φιλτρο,αφηνω ανθρακα και αντιφωσφορο και βαμβακι το οποιο το χρησιμοποιω και το αλλαζω καθε 5 μερες.

Πρεπει να παρω και PO4 τεστ απο οτι καταλαβαινω... ( τι τιμες ειναι σωστες στο PO4?)

Εχω παραγγειλει το Skimmer Deltec MCE 300

Απο λαμπες εχω παραγγειλει 1 ακτινικη μπλε και 1 daylight της juwel και 2 μπαρες led daylight και ακτινικες μπλε.

Ποια Α/Ο προτεινετε?

Τωρα που εχω γεμισει με νερο βρυσης και αντιχλωριο και υπηρχαν μεσα στο φιλτρο και το siporax και τα σφουγγαρια απο το γλυκο πρεπει να το αδειασω και να το ξανακανω απ την αρχη?

post-47925-0-13008300-1322392763_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Greg_Reef
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις την "απαιτούμενη" συλλογή τεστ για θαλασσινό.... τα ΡΟ4 πρέπει να είναι 0

Το skimmer μάλλον είναι μικρό για τα λίτρα σου.... και αν αρχίσεις να βάζεις ζωντανά δεν θα αντεπεξέλθει.

Η ένταση του φωτισμού πρέπει να είναι watt και λίτρο, και ίσως χρειαστείς και άλλες

Μια ερώτηση... ο ζωντανός βράχος που είπες ότι σου έδωσε ο φίλος σου ήταν σε ενυδρείο που λειτουργούσε, ή σε sump?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις την "απαιτούμενη" συλλογή τεστ για θαλασσινό.... τα ΡΟ4 πρέπει να είναι 0

Το skimmer μάλλον είναι μικρό για τα λίτρα σου.... και αν αρχίσεις να βάζεις ζωντανά δεν θα αντεπεξέλθει.

Η ένταση του φωτισμού πρέπει να είναι watt και λίτρο, και ίσως χρειαστείς και άλλες

Μια ερώτηση... ο ζωντανός βράχος που είπες ότι σου έδωσε ο φίλος σου ήταν σε ενυδρείο που λειτουργούσε, ή σε sump?

Τα υγρα τεστ του γλυκου που εχω της sera ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3,Ph και Gh/Kh της api κανουν για το θαλασσινο?

Ο βραχος ηταν σε ενυδρειο που λειτουργουσε 7 χρονια (χωρις να το εχω δει...) ηταν ανταλλαγη που εκανα με φιλο στο φορουμ σε καποιο αλλο site.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα τεστ πρέπει να είναι όλα για θαλασσινό και να το γράφουν !!!

Μου κάνει εντύπωση ο βράχος... αν λειτουργούσε το ενυδρείο 7 χρόνια ο βράχος θ έπρεπε να είναι μωβ από την κοραλλίνη και όχι λευκός όπως αυτός που βλέπω.

Με λίγα λόγια.. κάπως έτσι !!!

liverock2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο βραχος μπορει να μην ειναι οκ και να παιδευομαι χωρις λογο?

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανός μπορεί να ήταν άλλα 7 χρόνια σε ενυδρείο που λειτουργούσε δεν ήταν σίγουρα.

Μπορεί να ήταν σε sump... αλλά και πάλι 35 κιλά σε sump... και χωρίς κάτι το ζωντανό επάνω του !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ζωντανός μπορεί να ήταν άλλα 7 χρόνια σε ενυδρείο που λειτουργούσε δεν ήταν σίγουρα.

Ωραια! και τι κανω τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταλήξω ότι από τη φωτογραφία που βλέπω ο βράχος φαίνεται πολύ καθαρός και πολύ... "καινούργιος" για 7 χρόνων.

Πρέπει να σιγουρευτείς για τον βράχο το τι ευνοούσε "ζωντανός" ο φίλος σου.

Απ εκεί και πέρα θα ακολουθηθεί άλλη διαδικασία (ανάλογα με που ήταν ο βράχος)

Κάποτε κάποιος, θεωρούσε ζωντανο βράχο επειδή δεν ήταν τεχνητός !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

ο βράχος μια χαρά είναι για το ενυδρείο σου και απ ότι φαίνεται έχει και ωραία κομμάτια...

Φυσικά και δεν θα τον βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

με το καιρο θα γινει ετσι οπως στην φωτο που ανεβασες?

Θελει καποιο συμπληρωμα απο υγρα η κατι αλλο? Η το αφηνω να τρεξει απο μονο του και θα στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ακολουθήσεις μια διαδικασία ωρίμανσης του ενυδρείου σου με τη χρήση βακτηρίων..... θα πάρει κάποιο διάστημα μέχρι να ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

οκ! εβαλα εχθες 4 αμπουλες βακτηρια.. η διαδικασια ειναι 4 αμπουλες / μερα? πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εταιρία προτείνει και διαφορετικό τρόπο δοσολογίας είτε σε ποσότητα είτε σε ανά ημέρες και πάντα σύμφωνα με τα καθαρά λίτρα νερού.

Θα πρέπει να υπάρχουν οδηγίες επάνω στη συσκευασία.... υπάρχουν πολλά προϊόντα με βακτήρια.

Για να λες αμπούλες μάλλον της Prodibio πρέπει να είναι ε?

Link to comment
Share on other sites

οκ! εβαλα εχθες 4 αμπουλες βακτηρια.. η διαδικασια ειναι 4 αμπουλες / μερα? πως παει?

Τι βακτήρια έβαλες (εταιρία)? Και λογικά θα γράφει την διαδικασία στην συσκευασία

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εταιρία προτείνει και διαφορετικό τρόπο δοσολογίας είτε σε ποσότητα είτε σε ανά ημέρες και πάντα σύμφωνα με τα καθαρά λίτρα νερού.

Θα πρέπει να υπάρχουν οδηγίες επάνω στη συσκευασία.... υπάρχουν πολλά προϊόντα με βακτήρια.

Για να λες αμπούλες μάλλον της Prodibio πρέπει να είναι ε?

Ναι αυτες ειναι...!

Βασικα μου εδωσε 4 αμπουλες χωρις συσκευασια,οποτε τωρα ψαχνω στο νετ για το πως κ τι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυφλοσούρτης... δες εδώ ποιο προϊόν είναι και θα γράφει και τρόπο δοσολογίας

http://www.prodibio.fr/index.php?file=produits&eau_id=2

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν γνωρίζω (και θα μας το πουν οι γνώστες) με τα υλικά που χρησιμοποίησες στο φίλτρο από το γλυκό τι επιπτώσεις μπορείς να έχεις...

Νομίζω ότι θα νεκρωθεί όλος ο βιολογικός πληθυσμός που υπήρχε και πιθανών να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Σου προτείνω να αφαιρέσεις άμεσα τα υλικά και να αφήσεις μόνο άνθρακα / αντιφώσφορο.

...... το αν έχει γίνει ζημιά ίσως να χρειαστείς και αλλαγή νερού.... θα μας πουν και οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...