Jump to content

Reef Rio 180


Greg_Reef

Recommended Posts

οκ αυτο κοιταω τωρα για τη δοσολογια...

Βασικα αυτο που ενδιαφερει ειναι αν εχει γινει καποια ζημια με τα φιλτρα που ειχα απο το γλυκο και χρειαστει παλι απ την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

... πολύ το φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ!!! μονο αυτο ελειπε τωρα... πως θα το ξερω αυτο ομως σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο τραγικό.. και ευτυχώς είσαι ακόμη στη αρχή.... αλλαγή νερού θα κάνεις!!!

Για φαντάσου να είχες μέσα και ζωντανά !!

Το θαλασσινό θέλει πρώτα διάβασμα και μετά αργά και σταθερά βήματα χωρίς βιασύνες .....

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα...! υπαρχει κ πολυ παραπληροφορηση ομως δυστυχως! Τι προτεινεις? να το αδειασω? Τωρα που δεν εχω Α/Ο βαζω απο βρυση? χωρις αντιχλωρια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα πολυ καλο στησιμο του βραχου με αρκετες κρυψωνες για τα ψαρια αργοτερα!!!! ειδα μια αγγελια σου δεν ξερω αν τελικα τον πουλησες τον βραχο σου αν ναι κριμα δεν υπηρχε λογος!!! ο βραχος το πιο πιθανο να ηταν σε σαμπ αλλα επισης μπορουσες να μπολιασεις με κανα δυο κιλα απο στρωμενο ενυδρειο για γρηγοροτερα αποτελεσματα, αν οχι κανεις μια καλη αλλαγη νερου συνεχιζεις με βακτηρια αφηνεις μονο ανθρακα και αντιφοσφωρο full το skimmer μετρησεις μεχρι να μηδενισουν οι τιμες σου και προσπαθησε να ανεβασεις το ph υπαρχουν διαφορα σκευασματα στο εμποριο για αυτο και οπως σου ειπαν και οι προλαλησαντες συνχομπιστες διαβασμα υπομονη σε καμμια περιπτωση ψαρια κοραλια ειναι πολυ νωρις!!!! νερο απο βρυση δεν ειναι και οτι καλυτερο πρεπει να βρεις μια φτηνη ΑΟ υπαρχουν καλες τιμες στο forum σε πολλα πραγματα βαζε αντιχλωριο και αλλαξε και τον φωτισμο σου οι λαμπες που εχεις δεν κανουν για θαλλασσινο καλη συνεχεια υπομονη και εδω ειμαστε!!φιλικα Κωστας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωστα! Ο βραχος που εδωσα ηταν οτι ειχε μεινει. Ο φιλος μου εφερε 80 κιλα βραχο απ τα οποια κρατησα εγω τα 30 για το δικο μου και τα υπολοιπα τα εβαλα αγγελια... δε πειραξα τιποτα απ το ενυδρειο.

Περιμενω να βρω μια Α/Ο για να ξεκινησω,βασικα σκεφτομαι να το αλλαξω ολο το νερο μετα την Α/Ο τι λετε?

Το skimmer θα το εχω τη παρασκευη μαλλον.

Λαμπες θα εχω αυριο και τις 2.

Ψαχνω να βαλω και λιγο ζωντανο αραγωνιτη πανω απ τον δικο μου για πιο γρηγορα αποτελεσματα.

Δε ξερω τι να κανω με τα βακτηρια που εχουν μεινει απ το γλυκο? μια αλλαγη 100% θα ειναι καλο μεχρι να παρω Α/Ο?

Αντιχλωριο τελικα να βαζω και με την Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο δεν βαζεις με την Α/Ο, βακτηρια βαζεις για θαλασσινο μια καλη επιλογη ειναι το srecial blend δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αλλαξεις ολο το νερο με τη μια αλλα αλλαγες το 1/3 σταδιακα με νερο οσμοσις σκιμμερ το συντομοτερο μετρησεις και βλεπουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

ok το κανω ετσι και βλεπουμε! Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες και την υποστηριξη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μου εφερε 80 κιλα βραχο απ τα οποια κρατησα εγω τα 30 για το δικο μου και τα υπολοιπα τα εβαλα αγγελια... δε πειραξα τιποτα απ το ενυδρειο. Περιμενω να βρω μια Α/Ο για να ξεκινησω,βασικα σκεφτομαι να το αλλαξω ολο το νερο μετα την Α/Ο τι λετε?

Καλό θα ήταν να διάβαζες μερικά πράγματα πριν βιαστείς να στήσεις το ενυδρείο, ή ακόμα καλύτερα να ζήταγες μια γνώμη απο το forum... εξάλλου γιαυτό είμαστε εδώ.

Γνώμη μου κακώς έβαλες ζωντανό βράχο (απο ενυδρείου φίλου το οποίο τρέχει χρόνια) και το γέμισες με νερό βρύσεις. Υπάρχουν πολλά στοιχεία/ιχνοστοιχεία τα οποία θα ρουφίξει ο βράχος τα οποία καλό είναι να μη τα είχες βάλει στο ενυδρείο. Μιλάμε για λεπτομέρειες αλλά αυτά τα μικροπράγματα είναι που κάνουν το χόμπι ωραίο... :D

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου αλλα αν δε παθουμε λεει μια παροιμια δε θα μαθουμε. :) βασικα τωρα θα κοιταξω να διορθωσω τη κατασταση οσο γινετε για να βγει ενα ωραιο αποτελεσμα για το οποιο ξεκινησα!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν χρειαζεται να τρεξεις για να στρωσεις τα πραγματα...εισαι ακομα στην αρχη...κλεισε το φωτισμο σου κανε τισ αλλαγες σου με αντιστρογη οσμωση και η αλμυρα θα τα φτιαξει ολα σιγα σιγα...καλη αρχη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...