Jump to content

Ancistrus sp3 ή sp4


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Παρά το ψάξιμο που έχω κάνει δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα :rasp::rasp::thumbup:

Μπαίνει ένα ζευγάρι Ancistrus sp3 ή sp4 σε ενυδρείο 45 Χ 30 Χ 35 = 45 λίτρα full-planted και με μπόλικες κρυψώνες?? Ή μόνο ένα?

Θα έχουν πρόβλημα με τα 4 dwarf puffers που θα είναι οι άλλοι συγκάτοικοι???

Ευχαριστώ <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

IMHO για τόσα λίγα λίτρα (~35 καθαρά) πιστεύω ότι τα ancistrus δεν είναι η καλύτερη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα επί του θέματος σχετικά με θηρευτές, πιστεύω ένα καλό λινκ για να ρίξεις μια ματιά είναι http://www.dwarfpuffers.com/setup4.htm

Ο λόγος που κυρίως δεν προτείνω ancistrus είναι η μικρή χωριτικότητα σε λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Το έχω διαβάσει αναλυτικά το dwarfpuffers.com

Έχει χαθεί και ο Δημήτρης (husky) που το κατέχει καλύτερα το αντικείμενο...

Ποιος ξέρει που έχει μπλέξει <_<

Link to comment
Share on other sites

An ta puffers pou 8a exeis einai ta sugekrimena Colomesus asselus,den 8a exeis kanena problima.Ego ta exo se koinoniko enudreio edo kai kairo xoris kanena problima.An 8es rixe kai mia matia edo:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Colomesus_asselus.htm Oi parakato fotos einai to Pufferaki me tous mikrous Geophagus Steindachneri mazi.post-736-1164976401_thumb.jpgpost-736-1164976452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλω Colomesus asselus γιατί θέλει περισσότερο χώρο και δεν θέλω να βάλω μόνο ένα.

Θέλω να βάλω 4 Carinotetraodon travancoricus = dwarf puffers.

Αυτό που δεν έχω βρει είναι οι ελάχιστες ανάγκες σε χώρο των ancistrus. Σαν άτομα και σαν ζευγάρι αρσενικό-θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Τα sp4 που έχω κι εγώ φτάνουν απ' όσο έχω διαβάσει και δει από τα δικά μου μέχρι τα 12-13 εκ. Οπότε με αυτό ως γνώμονα ανέφερα ότι τα 35 λίτρα για ένα ζευγάρι είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορείς να βάλεις σίγουρα Ancistrus Claro που παραμένουν μικροί....Θα σου πώ άν βρώ σε κάποιο μαγαζί.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...