Jump to content

Εχουμε προβλημα?


Recommended Posts

Eπειδη εχω καποιο προβλημα και δεν μπορω ν ανοιξω τις φωτο σημερα θα μπορουσες να μου πεις αν ειναι λεπια που του εχουν φυγει ή τι αν ειναι σαν κοψιματα;

Link to comment
Share on other sites

Λεπια πρεπει να του εχουν φυγει τωρα που το κοιταζα προσεκτικοτερα. Να και link για τη φωτο, κλικ εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι λεπια δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα μπορεις να το αντιμετωπισεις χωρις φαρμακα.

Λοιπον 1ον μπορει να εχει ξυστει σε καποιο διακοσμητικο, η δικη μου επειδη εχει ενα κολλημα με την αλλη θελει να μπαινει κατω απ την κοιλια της με αποτελεσμα να της βγαινουν απ το τριψιμο πανω σε ορισμενα χαλικακι.

2ον ειναι απο αβιταμιωση. Θα μπορουσες να μου πεις τι τροφες τους δινεις και αν του μουλιαζεις την τροφη με υγρες βιταμινες;

3ον απο κακει ποιοτητα του νερου και απο οχι συχνες αλλαγες νερου. Κανε τεστ

Θα πρεπει να τα ταϊζεις με τροφες πλουσιες σε βιταμινες και μουλιασμα επιπλεον σε βιταμινες και συχνες αλλαγες νερου

Link to comment
Share on other sites

Τροφη τους δινω Nutron Red της Prodac. Ειναι νιφαδες, δεν τις μουλιαζω σε βιταμινες, βιταμινες μου ειπαν να ριχνω στο νερο καθε φορα που το αλλαζω, εχω τις Tetra vital. Αλλαγη νερου λεω να κανω σε περιπου πεντε μερες ειχα κανει στις 28 του μηνα. Επισης χθες εριξα μεσα υλικο στρωσιματος οποτε πρεπει να αλλαξω κατι στο καθε ποτε ταϊζω τα ψαρια? Τα ταϊζω μια φορα τη μερα καθε πρωι αν και εχουν ριμαξει τα φυτα που εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο.

Πηγα και πηρα τεστ νερου. Λοιπον εχουμε και λεμε:

ph 7,2

KH 6 0dH

TH >14 0dH

NO2 0

NO3 25mg/l

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλες σε αστρωτο ενυδρειο;

Να την μουλιαζεις την τροφη πριν να τους την δωσεις και θα δινεις καθε μερα ετσι για 10 μερες

Link to comment
Share on other sites

Nαι αστρωτο μου το καναν δωρο με τα ψαρακια μεσα... Δεν ηξερε κανεις, τωρα μαθαινω εγω. Τα τεστ τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει καποιος να σου κρατησει τα ψαρακια μεχρι να στρωσει το ενυδρειο ειναι κριμα για τα ζωντανα θα ταπαιπωριθουν.

Τα λεπια μπορει να τα εχει χασει κι απ αυτο τον λογο και απ οτι βλεπω το ενυδρειακι ειναι παρα μα παρα πολυ μικρο για 4 χρυσοψαρα. Το καθε ενα θελει τουλαχιστον 40 λτ και το κομμο 70λτ για να μην εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω καπου να τα δωσω... <_< Θα αργησει πολυ να στρωσει? Χθες εριξα υλικο απο στρωμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικο;

Αν μπορεις βαλε ενα κομματι σφουγκαρι απο στρωμενο φιλτρο για να ξεμπερδευεις

Link to comment
Share on other sites

Υλικο απο στρωμενο φιλτρο, ποτισα μαλιστα το σφουγκαρι του φιλτρου με αυτο το ζουμι. Στη συνεχεια το εριξα μεσα στο ενυδρειο, το υπολοιπο, και γεμισε με ιζήματα. Σημερα εχει καθαρισει αλλα χθες ηταν σαν λακος με λασπη.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχεις δώσει δίχνουν ότι δούλεψε αυτό που έκανες. Είναι το λεγόμενο "μπόλιασμα" και είναι ένας πολύ καλός τρόπος να έχουμε άμεσα στρωμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δοξα το Θεο!!!

Χεχεχε ανακουφίστηκα τωρα! Ας ελπισουμε οτι θα προχωρησει καλα απο εδω και περα!

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ηταν αστρωτο οπως μου ειπες

Μην πολυ ταϊζεις λιγο φαγακι μια φορα την ημερα για να μην πως καθε 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, οκ συνεχιζω ετσι και βλεπουμε.

...με τους ορους στρωμενο αστρωτο και ποτε εχει συμβει τι στη βιολογια των ενυδρειων δεν τα πηγαινω πολυ καλα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως βλεπω την φωτο που θυμιζει ψαρι το οποιο τρομαξε ξαφνικα(ειτε επειδη περασε καποιος μπροστα απο ενυδρειο, η απο αποτομο αναμα φωτος, η απο καποιον δυνατο θορυβο κλεισιμο πορτας πχ) και τρομαζοντας εκανε νευρικες κινησεις χτυπωντας σε καποιο σκληρο αντικείμενο όπως πετρες, θερμομετρο σωλήνα κ.λ.π.

Δεν νομιζω να εχει προβλημα. τα λέπια παντος απο οτι γνωριζω αναπληρώνονται μόνα τους απο τα ψάρια.

Keep walking και βλέπουμε <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...