Jump to content

Προβλημα Με Ich


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

θα ηθελα λιγη βοηθεια στο προβλημα μου θα προσπαθησω να ειμαι ακριβης και οσο πιο συντομος μπορω ειχα ενυδρειο γλυκου νερου με φροντοζες (2 ζευγαρακι) και καποιεσ ακομα κιχλιδες τισ οποιες τισ εωσα σε φιλο και εχουν γινει απλα τερατα (αρχιζω και το μετανιωνω).Ειπα να κανω μια προσπαθεια στο υπαρχων ενυδρειο 100 λιτρα καθαρα και να το κανω ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ειναι μια ευκαιρια να δω πωσ θα παει σε αυτα τα λιτρα και περιπου ποσο θα κοστισει (εχω ακουσει πολλα τυπου καντω κουμπαρα και ριχνε καλλυτερα)

ξεκινησα λοιπον με 10 κιλα βραχο ζωντανο 20 κιλα αραγωνιτη σκιμμερ για 160 λιτρα και ανθρακα μετα απο μια εβδομαδα περιππου μπηκαν τα 2 πρωτα κλοουνακια για τον μεγαλο μου γιο και μετα απο μια ακομα ενα blue tangη λεγωμενη Ντορη και καπου εκει αρχισαν τα βασσανα για να μην ειμαι κουραστικος θα πω οτι εχω χασει 3 κλοουν την Ντορη ενα lionfish ολα αυτα μετα απο τις αναλογες συμβουλες απο το pet shop οπου πηρα τα ψαρια εκανα θεραπεια με herbtana 20 μερες και μετα αλλαξα και το νερο στην αρχη μου ειπε το μισο και μετα το αλλαξα ολο εμεινε το ενυδρειο χωρισ ψαρια περιππου μια εβδομαδα οπου μετα μου ειπε οτι μπορω να βαλω γαριδες και σαλιγκαρια (δεν προσβαλονται απο ασθενειες ειπε) στιν συνεχεια εβαλα ενα κοκοβιο (το ιδιο ειπε) μεχρι εδω ας πουμε καλα προχθες στισ 26/11/2011 εβαλα ενα picasso rectangular trigger μεχρι χθες ολα καλα σημερα το πρωι ομως ειδα καποια στιγματα στα πλαινα πτερυγια και στην ουρα και ειναι κριμα να χανω ψαρια ετσι στο γλυκο δεν ειχα τοσες απωλειες ειμαι σχετικα νεος οπως καταλαβατε και θελω ποοοοολυ βοηθεια ευχαριστω

στοιχεια ενυδρειου

100L

skimmer gia 160L

ζωντανος βραχος 10kg

ζωντανος αραγωνιτης 20kg

ανθρακας

wave maker ????(δεν θυμαμαι αλλα ειναι πιο δυνατος για πιο μεγαλο ενυδρειο)

αν ξεχναω κατι δεν ξερω παντος αλατοτητα ειναι στα 1024

θερμοκρασια στουσ 26 και τιμες απο νιτρικα 0-10

Παρακαλω πολυ επειδει θεωρω τον εαυτο μου ποοοοοολυ νεο στον ενυδρειακο κοσμο ακομα και το πιο μικρο σχολιο/λεπτομερεια θα ηθελα να μου το πειτε ξερω οτι Θαλασσινο=Υπομονη αλλα με βασει τις συμβουλες που επαιρνα προχωρουσα (αλλα μαλλον τελικα αν δεν παθεις δεν θα μαθεις ελπιζω στην δικια σας συμβουλη ωστε να μην ακουω αλλους)

αν ειμαι εκτος θεματος παρακαλω πολυ τους συντονιστες να αλλαξουν θεση το post

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Αντωνης

Έγινε επεξεργασία - ktm990superduke
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη μην απελπίζεσαι βγάλε καμία φωτό αν μπορείς και βάλτην να την δούμε.Πολλά ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα απο ich αν τρώνε καλά και ειδικά αν είναι μεγάλο το τρίγκερ.Αν έχεις νερό απο όσμωση μπορέις να τον βγάλεις απο το ενυδρείο και να τον κάνεις ένα μπανάκι σε αυτό.Κάνεις συνέχεια το ίδιο λάθος.Το τάνγκ που έβαλες μέσα (ντόρη)και ο σκορπιός αλλά ούτε και ο τρίγκερ δεν είναι για τα λίτρα σου και κακώς τα έβαλες μέσα στο ενυδρείο σου γιατί γίνονται πολύ μεγάλα.O σκορπιός ή λάιονφις ή Pterois volitans είναι και ιδιαίτερα τοξικός.Καλά θα κάνεις απο δώ και πέρα να διαβάζεις πρώτα για το προφίλ και τη συμπεριφορά των ψαριών και έπειτα να αγοράζεις.Η διατηριση της ισσοροπίας μέσα στο ενυδρείο σου είναι δική σου ευθήνη και άν προσέξεις λίγο πρίν απο κάθε αγορά δεν θα χάσεις άλλα όμορφα ψάρια που όλοι εδώ αγαπάμε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ βασικό λάθος το ότι εβαλες ψάρι μέσα στο ενυδρείο την πρώτη εβδομάδα που το γέμισες. Επρεπε να περιμένεις τουλάχιστον ένα μήνα. Τα ψαράκια ψοφάνε πιθανότατα επειδή το νερό σου δεν είναι καθόλου καλό, έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις ?

Αμμωνία, Ph, No2, No3. Όταν φτάσεις στις επιτρεπτές τιμές τότε μπορείς να βάλεις ψάρια και με μια μικρή συντήρηση του συστήματος σε αλλαγές νερού, δεν θα ξαναχάσεις ψάρι εύκολα. Τέλος πες μας ποιο skimmer χρησιμοποιείς ?

Όσον αφορά το Ich, αν το νερό σου έρθει σε σωστές τιμές, πιθανοτατα να φύγει μόνο του. Αλλά μπορείς να του δώσεις φαγητό με σκόρδο και να αυξήσεις και τη θερμοκρασία για λίγες μέρες κατά 1 βαθμό.

Έγινε επεξεργασία - dsidir
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε μηχανόβιε...

Το θαλασσινό θέλει χρόνο όπως ξέρεις.

Anyway, στο θέμα μας.

Tang, Lionfish και Trigger δεν μπαίνουν σε 100λιτρα ενυδρείο.

Οπότε τι περίμενες να γίνει σε ανώριμο 100αρι? :D

Απλά άσε το ενυδρείο όπως είναι να στρώσει για όσο περισσότερο διάστημα αντέχεις.

Μετά προσθέτεις ψάρια που κάνουν για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

to blu ftei.min to xanaparis .. pare yeloow. alla na exis trixoidi algi gia na voski. rixe ke reef snow, tropic marine

φίλε μου γράφε με πεζά ελληνικά ειναι κανονισμός του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

to blu ftei.min to xanaparis .. pare yeloow. alla na exis trixoidi algi gia na voski. rixe ke reef snow, tropic marine

επισεις φιλε μου στο θεμα που απαντας ειναι 2,5ετων.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...