Jump to content

Καφε Αλγη


tzavalicious

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καφε αλγη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρειο: (juvel vision 180 Λιτρα, Διαστασεις Ενυδρειου92*41*55, χρόνος λειτουργίας 2 μηνες, )

- Φωτισμος: (2 λαμπες juvel):

- Βυθος και Υποστρωμα: (χαλικι)

- Διοξειδιο του Ανθρακα: (?)

- Οξυγονο: (διπλη αεραντλια aquaclear 30)

- Φίλτρανση: (φιλτρο και θερμοστατης ηδη εγκατεστημενα):

- Φυτα: (2 πλαστκα φυτα,διακοσμητικα πηλινα):

- Ψάρια: (3 αγγελοψαρα,4 κοκκινα γκουραμι,6 ζεβρες,4 χηρες,2 νεον,1 γατοψαρο,1μαχαιροψαρο,2 γλυφτες):

- Ρουτίνες: (αλλαγες νερου καθε 3 εβδομαδες.αντιχλωριο.βακτηρια sera):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: (6.8)

- KH: (3-6)

- GH: ( 7-14)

- ΝΗ3/NH4: (0):

- ΝΟ2: (0):

- ΝΟ3: (0-10):

- PO4: (Φωσφορικά)

- Fe: (Σιδηρος)

- CO2: (Δυαλιμενο Διοξειδιο του Ανθρακα στο νερο)

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:esha aqua test

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού:

- Ιστορικό Φυτού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ (αλλαγες νερου 2 φορεσ την εβδομαδα,μειωση τροφης,μειωση χρονου λειτουργιας λαμπων)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι αγορασα τους γλυφτες για να απαλλαγω απο την αλγη αλλα ματαια.Μου προταθηκε επισης να παρω καποιο φαρμακο για την αλγη αφαιρωντας για λιγο καιρο τον ανθρακα απο το φιλτρο η ενα ειδικο φιλτρο,αλλα πρωτα θα ηθελα τη γνωμη σας.Επισης με συμβουλευσαν να μην ταιζω με τσιπς γιατι τα υπολειμματα τους ειναι τροφη για τους γλυφτες οι οποιοι μετα χορταινουν και τεμπελιαζουν στον καθαρισμο του ενυδρειου.Αλλα ουτε υπολειμματα μενουν ουτε το μαχαιροψαρο η το γατοψαρο τρωνε φυλλαρακια.Η αλγη πια εχει εξαπλωθει σε ολα τα διακοσμητικα και εχει κανει την εμφανιση της και στο τζαμι και παρολο που στις τελευταιες αλλαγες νερου την καθαριζω μηχανικα και προσπαθω να τη ρουφαει ο σωληνας,αυτη επανεμφανιζεται

Link to comment
Share on other sites

Εχω εντοπισει 2 λογους ηδη αλλα περιμενω να μου πεις και αυτα που σε ρωτησα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμο το ενυδρειο ειχε λαμπες ηδη μεσα μια ψυχρου φωτισμου-λευκο και μια θερμου-φως ημερας 2*35 watt,742mm,multilux-highlite juvel

ενω τις αναβω πλεον maximum 8 ωρες 13.00-21.00

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καταρχην το ενυδρειο σου ειναι νεο ακομα και η καφε αλγη βγαινει σε νεα ενυδρεια.Επεισης κανεις πολυ αραιες αλλαγες νερου.Καλητερα να κανεις καθε εβδομαδα 30%.Αν μπορεις βγαλε την αλγη απο τα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian τωρα κανω αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα οπως εγραψα και πριν.την αλγη την αφαιρω απο τζαμια και διακοσμητικα και τη ρουφαω(?) με το σωληνα αλλα μετα απο 3 μερες θελει παλι καθαρισμα

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχεις για τα φαρμακα η το φιλτρο?κανουν δουλεια η να κανω υπομονη και να συνεχισω ως εχει?αν και για τα φαρμακα γενικα ειμαι αρνητικος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα φαρμακα τα αποφευγω..Εγω θα σου προτεινα να εβγαζες τα πλαστικα φυτα και να εβαζες ζωντανα.Τα φυτα βοηθουν σε πολλα πραγματα οπως και στην καταπολεμηση της αλγης.Επεισης πρεπει να προσεξεις και την ψαροσυνθεση σου,βεβαια αυτο δεν εχει να κανει με την αλγη αλλα οφειλω να στο πω.

Link to comment
Share on other sites

για την καφε αλγη πρεπει να κανεις υπομονη, το πιο πιθανο ειναι να φυγει μονη της. πρεπει να κοιταξεις τον αριθμο και τα ειδη των ψαριων σου γιατι το πιο πιθανο ειναι στο μελον να εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι πρωταρης οσον αφορα τα ενυδρεια ειπα να μην μπλεξω τοσο με θαλασσινο νερο οσο και ζωντανα φυτα και να συμβιβαστω στα πλαστικα.

τουλαχιστον σε πρωτη φαση.δεν ειναι πακετο τα ζωντανα φυτα???

τωρα για τον αριθμο των ψαριων νομιζα οτι ειμαι ενταξει.παρολο που απ'το καταστημα μου προτειναν να παρω κι αλλα εγω αποφασισα να μεινω σ'αυτα γιατι δεν ξερω τι αναπτυξη θα εχουν.

τελος για τα ειδη μου το επισημανε κι αλλο μελος του forum αλλα απο το καταστημα με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχω θεμα.(εκτος απο τα νεον και ισως το γατοψαρο που ηταν δωρο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ας τα παρουμε με τη σειρα.

Υπαρχουν καποια φυτα που ειναι πολυ ευκολα ακομα και για καποιον που δεν εχει ξανασχοληθει ποτε,που δεν χρειαζονται πολλα λιπασματα, co2 και φωτισμο. Στο ενυδρειο υπαρχουν καποια θρεπτικα συστατικα τα οποια αν δεν υπαρχουν ζωντανα φυτα για να τα αφομοιωσουν τοτε τα αφιμοιωνουν οι αλγες. Συν οτι τα ζωντανα φυτα οπως και τα ξυλα κανουν το ενυδρειο πιο φυσικο και τα ψαρια αισθανονται καλητερα.

Τωρα για τα ψαρια σου, εχεις καποια ψαρια που δεν ταιριαζουν μεταξυ τους. πχ το μαχαιροψαρο που ειναι νυχτοβιο μπορει να επιτεθει σε καποιο απο ψαρι σου και να το βρεις χωρις ματια καποια μερα,ασε που γινεται και τεραστιο, οπωτε τα λιτρα σου ειναι λιγα. Τα σκαλαρια θελουν κοπαδι για να ειναι καλα και τα λιτρα σου ειναι λιγα για κοπαδι. Τα νεον ειναι κοπαδοψαρα και θελουν μαλακο νερακι οπως και τα σκαλαρια αλλα τα νεον στη φυση ειναι τροφη των σκαλαριων.Οι χηρες ειναι παλι κοπαδοψαρα οπωτε θελουν μεγαλητερο αριθμο, οπως και τα γατοψαρα, αν μιλαμε για corydoras.

Τωρα για τους γλυφτες δεν ξερω ποιους εννοεις αλλα καποιοι γινονται τεραστιοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
On 30/11/2011 at 1:41 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αυτη συνηθος κανει τον κυκλο της και μετα φευγει μονη της

οταν λεμε θα κανει τον κυκλο της και φευγει δηλαδη θα καθαρισει το ενυδρειο απο μονο του η θα πρεπει να το καθαρισουμε και απλως δεν θα ξαναβγει? ρωταω γιατι εχω και εγω την καθαριζω οσο μπορω αλλα εβαλα και στo φιλτρο Seachem Phosguard 

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα και μόλις έκλεισε χρόνο το ενυδρείο έφυγε. Είναι άμυνα της μικρής φύσης. Δεν είναι κάτι να ανησυχείς απλά καθάριζε από εκεί που σε ενοχλεί αλλιώς πάρε UV αν σε ενοχλεί τόσο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...