Jump to content

Εγχείριση αλλαγής φύλου σε pearl gourami


giorgaros

Recommended Posts

Είμαι νέος κάτοχος (δύο μηνών) gourami. Συγκεκριμμένα ένα pearl και ένα golden. Όταν αγόρασα το pearl δεν είχε στην κοιλιά του ένα αχνό κόκκινο χρώμα, το οποίο όπως διάβασα είναι χαρακτηριστικό του φύλλου του. Στην συνέχεια το χρώμα έγινε πιο έντονο και εχθές ξαφνικά εξαφανίστηκε. Δεν λέω εγώ, δικαίωμά του του παιδιού, απλά δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό με τα γκουραμάκια... Τεσπα, οι συνθήκες του νερού είναι σταθερές και στα ιδανικά για τα συγκεκριμμένα ψάρια και το ενυδρίο λειτουργεί συνεχώς για τα τελευταία 4 περίπου χρόνια. Δεν βλέπω πρόβλημα στην κολύμβηση, ούτε στίγματα σε αυτό ή κάποιο άλλο ψάρι. Καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο ενυδρειο που ηταν υπηρχαν κι αλλα αρσενικα και ηθελε να τα μπεδρεψει.

Καλο θα ειναι να μην εχεις 2 αρσενικα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο ενυδρειο που ηταν υπηρχαν κι αλλα αρσενικα και ηθελε να τα μπεδρεψει.

Καλο θα ειναι να μην εχεις 2 αρσενικα μαζι

Τι να σου πω Τζίνα, για το gold δεν είμα σίγουρος για το φύλλο του. Στην τελική αγοράστηκαν την ίδια μέρα από τον ίδιο άνθρωπο, δεν μπορούσε να μου το πει ? Αν υποθέσουμε ότι είναι τελικά αρσενικός και ο έταιρος Καπαδόκης, τι προτείνεις να γίνει (άλλο ενυδρίο δεν υπάρχει) ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να δωσει τοτε το ενα αλλα σιγουρεψου πρωτα πως ειναι και οι 2 αρσενικοι και μετα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να δωσει τοτε το ενα αλλα σιγουρεψου πρωτα πως ειναι και οι 2 αρσενικοι και μετα

Στα γκουράμι συνήθως ο αρσενικός έχει μυτερό ραχαίο πτερύγιο και η θηλυκιά στρόγγυλο.

Trichogaster_leerii_1.jpg

Χαρακτηριστικός αρσενικός

Gouram131.jpg

Θηλυκιά

Gouram181.jpg

Ζευγάρι

Gouram191.jpg

Θηλυκές

Gouram186.jpg

αρσενικός

Έγινε επεξεργασία - Binational
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...