Jump to content

Θανατος Red Cherry


Recommended Posts

σημερα ψωφισε και η τελευτεα γαριδουλα απο αυτες που ειχα παρει πριν μια εβδομαδα στο πετ σοπ που μολις τις ειχε φερει...

κατα το βραδακι θα κανω μετρησεις και θα σας ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

Oχι, καμια γνωστη ασθενεια των ψαριων δεν προσβαλλει τις γαριδες. Εχουν δικες τους ασθενειες.. που ομως ειναι πολυ λιγο γνωστες ακομα. Κυριες αιτιες μαζικων θανατων θεωρουνται οι βακτηριακες παθησεις και η δηλητηριαση απο αμμωνια ή αλλα τοξικα.

Λυπαμαι για τις γαριδες σου. Υπαρχει πιθανοτητα να ηταν ταλαιπωρημενες και αρρωστες. Η αλλη πιθανοτητα ειναι να ηταν ακαταλληλο το ενυδρειο σου ή αστρωτος ο βυθος.

Ακομα και ιχνη αμμωνιας που δεν ανιχνευονται απο τα τεστ, μπορουν να σκοτωσουν καποια ειδη ασπονδυλων.

Link to comment
Share on other sites

η τελευτεα γαριδα πριν ψωφισει ηταν ολες τις μερες μεσα στο κερατοφυλλο.....

εκανα μετρησεις και μου βγαινει η αμμωνια πολυ λιγη (εως μηδενικη)

το ph που ειναι 8 καλα ειναι???

αλαγη νερου εκανα το σαββατο που μας περασε

Link to comment
Share on other sites

ο αστροτος βυθος οφειλετε στο οτι χρισημαποιο καθε φορα μια πολυ απλη σκουπα βυθου η κατι αλλο???

το ενυδρειο λειτουργει απο τα μεσα μαιου που μας περασε(σχεδον 7 μηνες νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Το ΡΗ 8 ειναι υψηλα και οχι το καλυτερο αλλα δεν ειναι αιτια θανατου σε αυτες τις γαριδες τουλαχιστον.

Το κερατοφυλλο επιπλεει ή το εχεις φυτεψει;

Εχει λογο που το ρωταω..

Αν επιπλεει και η γαριδα ηταν συνεχως εκει πανω, σημαινει οτι το προβλημα ειναι στον βυθο. Ισως να εχεις αστρωτο βυθο (αμμωνια/αμμωνιο) λοιπον, γιατι η φυσικη θεση των γαριδων ειναι εκει και οχι κοντα στην επιφανεια.

Επισης τσεκαρε τον αερισμο και την οξυγονωση σου. Ειναι η επομενη αιτια που οι γαριδες στεκονται σε σημεια κοντα στην επιφανεια.

Δωσε και μερικα στοιχεια. Μην τα βγαζουμε με το τσιγκελι. Γενικα σε προβληματα θανατων κλπ παραθετουμε παντοτε στοιχεια του ενυδρειου γιατι ετσι κι αλλιως για να βγει ασφαλες συμπερασμα, θα ζητηθουν στην πορεια. Οποτε προς τι οι απανωτες ερωταπαντησεις;

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Αλλες μετρησεις

Τι φυτα

τι συγκατοικοι (ψαρια ,αλλα ασπονδυλα)

Θερμοκρασια

φιλτρανση

φαρμακα που χρησιμοποιεις

Το χαλικι ειναι φυσικο ή βαμμενο;

...και οτι αλλο θεωρεις χρησιμο να αναφερθει.

Μην βαλεις νεες γαριδες αν δεν σιγουρευτεις οτι ελυσες τυχον προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε:

αμωνια: 0.03

νο3:15mg/l

ph:8

θερμοκρασια 24

αλλαγη νερου εγινε το σαββατο που περασε

φυτα: κερατοφυλλο (το εχω να επιπλεει) 2bacoba caroliniana kai 2 valisineria

συγκατικοι:8 γκαπι 2 ζεβρα σναιλ , 2 helena ,2 αμανο γαριδες και μια αλλη γαριδα(δεν θυμαμαι πως την λενε αλλα μου ειχατε πει οτι ειναι ενταξη) και πολλοι λθρεπιβατες

εξωτερικο φιλτρο:crystal hang on filter 3 ,600-750 L/H ,6W (καλη αναταραξη νερου)

φαρμακα-βελτιωτικα: aquatan σε καθε αλλαγη νερου ,bio nitrivec σε καθε αλλαγη (για το νερο που αλαζετε μονο),sera florena,sera flore plus(ενα χαπακι τη βδομαδα)και εκτοζον 1 κοφτο κουταλακι την εβδομαδα

το χαλικι ειναι φυσικο

οι αλλες οι γαριδες δεν εχουν προβλημα πηγαινουν παντου στο ενυδρειο και στο χαλικι και στα φυτα

το ενυδρειο τρεχει σχεδον 7 μηνες(απο τον μαιο που μας περασε)

σε καθε αλλαγη νερου χρισημοποιο και μια απλη σκουπα βυθου

τι αλλο???δεν μου ερχετε κατι ..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε:

αμωνια: 0.03

νο3:15mg/l

ph:8

θερμοκρασια 24

αλλαγη νερου εγινε το σαββατο που περασε

φυτα: κερατοφυλλο (το εχω να επιπλεει) 2bacoba caroliniana kai 2 valisineria

συγκατικοι:8 γκαπι 2 ζεβρα σναιλ , 2 helena ,2 αμανο γαριδες και μια αλλη γαριδα(δεν θυμαμαι πως την λενε αλλα μου ειχατε πει οτι ειναι ενταξη) και πολλοι λθρεπιβατες

εξωτερικο φιλτρο:crystal hang on filter 3 ,600-750 L/H ,6W (καλη αναταραξη νερου)

φαρμακα-βελτιωτικα: aquatan σε καθε αλλαγη νερου ,bio nitrivec σε καθε αλλαγη (για το νερο που αλαζετε μονο),sera florena,sera flore plus(ενα χαπακι τη βδομαδα)και εκτοζον 1 κοφτο κουταλακι την εβδομαδα

το χαλικι ειναι φυσικο

οι αλλες οι γαριδες δεν εχουν προβλημα πηγαινουν παντου στο ενυδρειο και στο χαλικι και στα φυτα

το ενυδρειο τρεχει σχεδον 7 μηνες(απο τον μαιο που μας περασε)

σε καθε αλλαγη νερου χρισημοποιο και μια απλη σκουπα βυθου

τι αλλο???δεν μου ερχετε κατι ..

Σωστος. Τωρα κατι γινεται.

Σε θυμηθηκα κιολας....εισαι αυτος που εχεις την Caridina fernandoi.

Στο θεμα τωρα, η μετρησιμη αμμωνια ειναι ανησυχητικη . Βρες την αιτια. Ταιζεις πολυ ή κακης ποιοτητας τροφες ; κατι που αποσυντιθεται και παραγει αμμωνια; χαμηλη βιολογικη δυναμη του φιλτρου; Εκτος κι αν ειναι αστοχια του τεστ σου. Αν μπορεις να δανειστεις ενα αλλο τεστ φιλου ή να πας σε καποιο μαγαζι να σου κανει μια μετρηση να διασταυρωσεις την αξιοπιστια του.

Για τον θανατο των red cherry, την επομενη φορα που αγοραζεις γαριδες να κοιτας προσεκτικα αν ειναι υγιεις. Το σωμα πρεπει να ειναι διαφανο . Η θολη ,γαλακτωδης εμφανιση σημαινει βακτηριακη ασθενεια.

Η γενικη εικονα τους θα πρεπει να ειναι ενεργητικη, με ορθιες κεραιες και μαζεμενα πλεοποδα (τα μικρα κολυμβητικα ποδαρακια στην κοιλια τους). Γαριδες που σερνονται, με χαμηλωμενες κεραιες, που τους λειπουν μελη, γαλακτωδης στο εσωτερικο και πλεοποδα που κρεμονται ειναι καταδικασμενες οχι μονο να πεθανουν συντομα, αλλα και να μεταδωσουν ασθενειες και στις υγιεις.

Μεγαλη προσοχη επισης στον εγκλιματισμο τους. Η προσαρμογη , ιδιαιτερα αν υπαρχει μεγαλη αποκλιση στο ΡΗ η στο tds απο αυτο που προηλθαν, θα πρεπει να γινεται με την μεθοδο της σταγονας για 1-2 ωρες.

Και να θυμασαι οτι καμια γαριδα ποτε δεν πεθανε απο ασιτια σε ενυδρειο. Πολλες γαριδοαποικιες ομως χαθηκαν απο υπερβολικο ταισμα.

Δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Την αιτια θα την βρεις εσυ τωρα.

Καλη τυχη! Α, και μειωσε την φωτοπεριοδο καλυτερα στις 8-9 ωρες γιατι θα γεμισεις αλγες.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι αρχάριος, ψάχνοντας διάβασα ότι αν βάλουμε ζεολίτη στο φίλτρο, πέφτει η αμμωνία και μπορούμε να τον έχουμε εκεί για 6 μήνες. Κατεβάζει όμως λίγο και το pH. Εγώ έβαλα ζεολίτη και το pH μου από 7.8 έπεσε στα 7.2, και η αμμωνία από τα 0.04 στα 0.02 (είναι ακόμα καινούριο και σχετικά άστρωτο το ενυδρείο μου).

Link to comment
Share on other sites

Σωστος. Τωρα κατι γινεται.

Σε θυμηθηκα κιολας....εισαι αυτος που εχεις την Caridina fernandoi.

Στο θεμα τωρα, η μετρησιμη αμμωνια ειναι ανησυχητικη . Βρες την αιτια. Ταιζεις πολυ ή κακης ποιοτητας τροφες ; κατι που αποσυντιθεται και παραγει αμμωνια; χαμηλη βιολογικη δυναμη του φιλτρου; Εκτος κι αν ειναι αστοχια του τεστ σου. Αν μπορεις να δανειστεις ενα αλλο τεστ φιλου ή να πας σε καποιο μαγαζι να σου κανει μια μετρηση να διασταυρωσεις την αξιοπιστια του.

Για τον θανατο των red cherry, την επομενη φορα που αγοραζεις γαριδες να κοιτας προσεκτικα αν ειναι υγιεις. Το σωμα πρεπει να ειναι διαφανο . Η θολη ,γαλακτωδης εμφανιση σημαινει βακτηριακη ασθενεια.

Η γενικη εικονα τους θα πρεπει να ειναι ενεργητικη, με ορθιες κεραιες και μαζεμενα πλεοποδα (τα μικρα κολυμβητικα ποδαρακια στην κοιλια τους). Γαριδες που σερνονται, με χαμηλωμενες κεραιες, που τους λειπουν μελη, γαλακτωδης στο εσωτερικο και πλεοποδα που κρεμονται ειναι καταδικασμενες οχι μονο να πεθανουν συντομα, αλλα και να μεταδωσουν ασθενειες και στις υγιεις.

Μεγαλη προσοχη επισης στον εγκλιματισμο τους. Η προσαρμογη , ιδιαιτερα αν υπαρχει μεγαλη αποκλιση στο ΡΗ η στο tds απο αυτο που προηλθαν, θα πρεπει να γινεται με την μεθοδο της σταγονας για 1-2 ωρες.

Και να θυμασαι οτι καμια γαριδα ποτε δεν πεθανε απο ασιτια σε ενυδρειο. Πολλες γαριδοαποικιες ομως χαθηκαν απο υπερβολικο ταισμα.

Δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Την αιτια θα την βρεις εσυ τωρα.

Καλη τυχη! Α, και μειωσε την φωτοπεριοδο καλυτερα στις 8-9 ωρες γιατι θα γεμισεις αλγες.

γεια σας

ειδα σημερα το τεστ αμμωνιας και ειχε ληξει πριν μια εβδομαδα....θα αγορασω αλλο μαλλον η θα παω να μου κανουν μετρησεις σε μαγαζι

δεν ταιζω πολυ 2 φορες την ημερα οσο τρωνε σε 1-1,5 λεπτο η τροφη ειναι μαρκα: tetra delica mix

δεν υπαρχει τιποτα που να αποσυντιθετε και να παραγει αμμωνια εκτος αμα ανεβαζουν την αμμωνια τα μωρα γκαπι μου που αρχησαν να ψωφανε αυτην την εβδομαδα

τις red cherry δεν τις προσεξα οταν τις πηρα αν και ειμαι 100% συγουρος οτι ο θανατος των τριων απο τις 4 που ψωφισαν οφειλετε στο οτι ειχαν μολις ερθει στο πετ σοπ και ηταν πολυ εξαντλημενες(οταν τις πηρα)

αλλες γαριδες θα παρω μαλλον απο συνχομπιστα οταν βρω χρονο να συνενοηθω και να σηναντηθουμε και οταν βεβεωθω οτι ειναι ενταξη το ενυδρειο μου

οταν τις πηρα δεν ηξερα οτι ηταν διαφορετικος ο τροπος με τον οποιο βαζουμε τις γαριδες στο ενυδρειο

ενας φιλος μου ξεκινησε το ενυδρειο του τον ιουλιο που μας περασε και πηρε red cherry πριν 2 μηνες(δηλαδη χωρις να εχει ωριμασει καταλληλα το ενυδρειο για τις γαριδες)αλλα δεν εχει καποιο προβλημα με τις 4 γαριδες που πηρε

επισης δεν εχει εμφανιστει καποιο προβλημα στις αλλες γαριδες που εχω(αμανο και Caridina fernandoi)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι αρχάριος, ψάχνοντας διάβασα ότι αν βάλουμε ζεολίτη στο φίλτρο, πέφτει η αμμωνία και μπορούμε να τον έχουμε εκεί για 6 μήνες. Κατεβάζει όμως λίγο και το pH. Εγώ έβαλα ζεολίτη και το pH μου από 7.8 έπεσε στα 7.2, και η αμμωνία από τα 0.04 στα 0.02 (είναι ακόμα καινούριο και σχετικά άστρωτο το ενυδρείο μου).

τι ειναι ο ζεολιτης

το βρισκουμε στα πετσοπ

στο σηστισε κανενας εμπειρος απο το φορουμ???

εγω στο δικο μου οταν το αρχισα εβαλα στο φιλτρο ενα διχτακι-σακο με κατι χαπακια μεσα(μου τα εδωσαν για βακτηρια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι που πρωτοδιάβασα για ζεολίτη, μέσα σε 2 βδομάδες έχω διαβάσει άπειρα πράγματα ως αρχάριος για το ενυδρείο μου.

Το βρίσκεις σε petshop, όσοι έχουν προιόντα της Hobby θα έχουν το http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/20070 (Hobby Zeolith). Περίπου 5 ευρώ το κουτί 500γρ, 10 ευρώ το μεγάλο κουτί (1κιλό).

Στο aquazone έχει αναφερθεί από τον χρήστη salvator_v.

Στο wikipedia λέει:

"Zeolites are marketed by pet stores for use as a filter additive in aquariums. In aquariums, zeolites can be used to adsorb ammonia and other nitrogenous compounds. However, due to the high affinity of some zeolites for calcium, they may be less effective in hard water and may deplete calcium. Zeolite filtration is used in some marine aquaria to keep nutrient concentrations low for the benefit of corals adapted to nutrient-depleted waters."

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι που πρωτοδιάβασα για ζεολίτη, μέσα σε 2 βδομάδες έχω διαβάσει άπειρα πράγματα ως αρχάριος για το ενυδρείο μου.

Το βρίσκεις σε petshop, όσοι έχουν προιόντα της Hobby θα έχουν το http://www.dohse-aqu...N/product/20070 (Hobby Zeolith). Περίπου 5 ευρώ το κουτί 500γρ, 10 ευρώ το μεγάλο κουτί (1κιλό).

Στο aquazone έχει αναφερθεί από τον χρήστη salvator_v.

Στο wikipedia λέει:

"Zeolites are marketed by pet stores for use as a filter additive in aquariums. In aquariums, zeolites can be used to adsorb ammonia and other nitrogenous compounds. However, due to the high affinity of some zeolites for calcium, they may be less effective in hard water and may deplete calcium. Zeolite filtration is used in some marine aquaria to keep nutrient concentrations low for the benefit of corals adapted to nutrient-depleted waters."

κανει συγουρα δουλεια???

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Εμένα μου περίσσευαν 5 ευρώ και το πήρα. Είδα πτώση αμμωνίας από 0.05 σε 0.02, μέσα σε μια μέρα, αλλά μπορεί να είναι και φυσιολογική πτώση άστρωτου ενυδρείου, να μην οφείλεται δηλαδή στον ζεολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...