Jump to content

Αρχαριος Και Eheim 2217


ekoman

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, ονομαζομαι Παναγιώτης και μελεταω το φορουμ αρκετα εδω και λιγο καιρο αφου πηρα την αποφαση να στησω ενα ενυδρειο.

Το ενυδρειο θα το παρουσιασω σε επομενο ποστ, αφου ακομα το στηνω..Το προβλημα μου ομως ειναι το οτι δεν μπορω να βαλω σε λειτουργια το εξωτερικο φιλτρο που ειναι το eheim 2217. Το γεμιζω νερο, ξεκιναει (κανει σαν γκαραζοπορτα) αλλα δεν λεει να τραβηξει νερο..το αφηνω λιγη ωρα αλλα τπτ..το νερο στην εισοδο και στην εξοδο φαινεται να ισορροπει καπου στη μεση.εχω απελπιστει..κανενας με το ιδιο φιλτρο να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παλια ενα τετοι φιλτρο και εκανα αναροφηση με το στομα με σβηστο το φιλτρο μεχρι να φερει νερο

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εξοδο σε ενα κουβα με τα βανακια ανοιχτα...αν δε τρεξει νερο κανε πως ρουφας και θα ξεκινησει η ροη.Οταν πλεον σταματησει να βγαζει νερο κι αερα μαζι ,κρεμασε την εξοδο στη θεση της και βαλ'το φιλτρο στην μπριζα.

Μετα απο λιγο θα σταματησει και το χουρχουρισμα..

Link to comment
Share on other sites

εδω και 10 λεπτα δουλευει κανονικοτατα με πολυ μικρο θορυβο..ειχα την υποψια οτι το ειχα παραγεμισει λιγο..εβγαλα λιγα βιολογικα υλικα και εκανα αναροφηση οπως ειπατε μεχρι να αρχισει να τρεχει νερο και κρεμασα τα λαστιχα..στην αρχη εκανε παλι τα δικα του αλλα μετα απο κανα 2λεπτο αρχισε σιγα σιγα να τρεχει εως οτου ξεκινησε κανονικα..ευχαριστω..παει και αυτο σειρα εχει τωρα το στρωσιμο του νερου και της βιολογιας γενικοτερα..το ενυδρειο ειναι το jewel 300 και προοριζεται για αφρικανικο..περισοτερα σε επομενα ποστ, σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος μπορει να ειναι επειδη μπορει να εχει λιγο αερα μεσα κουνησε το λιγο αριστερα δεξια για να φυγει

Link to comment
Share on other sites

Και αύριο να το κουνήσεις για τυχόν αέρα.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

το ταραξα στο κουνημα σημερα..εκανε κατι σαν να πεταει με περισοτερη πιεση το νερο και συνεχιζει κανονικα..ο ηχος δεν ειναι ενοχλητικος, απλα ακους ενα απαλο βουητο..

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις αυτο

http://www.ebay.com/itm/LCD-Digital-Fish-Aquarium-Thermometer-Free-Batteries-/250873280197?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a693676c5#ht_591wt_1114

γιατι ενω εχω τον θερμοστατη που ειναι 300W στο 27 η θερμοκρασια που δειχνει ειναι 24,4.. ειναι της πλακας?η κατι αλλο συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι θερμοστάτες έχουν απόκλιση από την θερμοκρασία που γράφουν, γι αυτό θα πρέπει να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία με βάση το θερμόμετρό του ενυδρείου σου.

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

ετσι ομως δεν θα λειτουργει συνεχεια ο θερμοστατης?αν πχ τον βαλω στους 30 για να καλυψω τη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα λειτουργεί συνέχεια την πραγματική θερμοκρασια στη δείχνει το θερμόμετρο Μόλις πιάσει τους βαθμούς που θέλεις π.χ 24 εσύ και στο 30 να το εχεις ο θερμοστατης θα σβήσει

Link to comment
Share on other sites

οποτε το βαζω στο 30 για να φτασει η θερμοκρασια στο 27?

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο στους 30 και αυρίο το πρωί τσέκαρε το θερμόμετρο σου να δεις πόσο δείχνει, και στη συνέχεια πειραματίσου αν υπάρχουν τυχόν αποκλίσεις.

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

οπως εχετε καταλαβει ειμαι ενας ψαρακας σαν αυτα που θελω να βαλω..:)) ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ξέρεις κανέναν που να γεννήθηκε γκουρού και να τα ξέρει όλα ; Ρωτώντας πας στη πόλη ... Που λέει και η παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Μην εμπιστεύεσαι τα συγκεκριμένα θερμόμετρα.Έχουν απόκλιση 2-3 βαθμούς +/-.

Έχουμε κάνει δοκιμή με 10 ίδια και έγραφαν ότι θερμοκρασία θέλεις.Μπορεί βέβαια να δείχνει σωστά (γράψε Λόττο) αλλά θα πρότεινα να χρησιμοποιείς στο

ενυδρείο σου κλασικό γυάλινο ενυδρειακό θερμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εαν εχεις καλο θερμοστατη ( πχ jager ) μπορεις να τον καλιμπραρεις εκει που θες και να σου βγαζει τι θερμοκρασια που θελεις :)

Στη συνεχεια θα προτεινα να παρεις ενα κλασικο θερμομετρο μιας και αυτα τι δουλεια που ειναι να κανουν την κανουν χωρις προβλημα ( ειναι και φτηνα 2-3 ευρο )

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ο θερμοστατης ειναι αυτος

http://www.juwel-aquarium.de/en/articleinfo.htm?matnr=85615

και ειναι μεσα στο εσωτερικο φιλτρο..καλιμπραρεται και αυτος?

Link to comment
Share on other sites

της juwel επειδη τον εχω και εγω δεν καλιμπραρεται οπως της eheim-jager.φιλε μου γιατι δεν παιρνεις τα κλασικα γυαλινα ενυδρειακα θερμομετρα π.χ.της sera να τα βαλεις στην ενυδρειαρα σου και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;

καλοριζικο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ..για εκει το βλεπω, θα παω να παρω τα κλασσικα θερμομετρα..και θα τεσταρω τον θερμοστατη αν δεν κανει καλη δουλεια παω για jager..αντε να το φτασω στην τελικη μορφη του να σας το παρουσιασω να μου πειτε γνωμες και συμβουλες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...