Jump to content

Αυγά από Elysia Clarki


JDP

Recommended Posts

Πρίν μερικές ημέρες ένα από τα 2 Elysia Clarki που φιλοξενεί το nano-reef μου γέννησε αυγά στην πλάτη του ενυδρείου. Τα αυγά είναι σε σχήμα σπυράλ και είναι μέσα σε ένα είδος gel.

Μήπως ξέρει κάποιος πόσες μέρες χρειάζονται να εκολαφθούν σε 26-27 βαθμούς Κελσίου?

Δείτε 2 φωτογραφίες από τα αυγά.



Φωτογραφία Νο1 Τα αυγα μέσα στο gel σε μεγέθυνση x64



Φωτογραφία Νο2 Ένα από τα αυγά μέσα στο gel σε μεγέθυνση x800

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανεις με το νεο gadget σου !!! <_<

Τι ειναι ? μικροσκοπιο με φωτογραφικη ????

ΤΕΛΕΙΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχεεεε. Όλα πλέον θα τα βλέπετε στο Αquazone όπως δεν τα έχετε ξαναδεί αλλού. Πολλά θα ακολουθήσουν ακόμα.

Όμως για τα αυγά ξέρουμε τίποτε?

Link to comment
Share on other sites

Aπιστευτο..δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο.. Nice job... <_<

Θαυμασιες οι φωτογραφιες πραγματικα.. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

ίσος εδώ να βρεις κάτι χρήσιμο..

http://www.seaslugforum.net/showall.cfm?base=elysclar

έχω μια ερώτηση… μπορείς να βλέπεις και το φύλο στο γόνο ? αν είναι αγοράκι η κοριτσάκι? <_<

εντυπωσιακές φωτογραφίες.. :angry2::angry2::rasp:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Mάριε δεν είναι clarkii αλλά Elysia clarki που είναι σαν την Tridachia Crispata.

Είσαι βιαστικός <_<

Τάσο το σαιτ που λές το έχω μάθει απ'έξω και ανακατωτά και δεν λέει κάτι. Επίσης έχουν απενεργοποιήσει το σύστημα μυνημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια περίπτωση έχω και εγώ.

Η Tridachia Crispata, που πιθανά να είναι το ίδιο είδος με αυτό που αναφέρεις, έχει κάνει ακριβώς τα ίδια αυγά και μάλιστα κοντά στην επιφάνεια, κολλημένα στο μπροστινό τζάμι (στο nano). Αυτός είναι και ο λόγος, που έχω αναβάλει την αλλαγή νερού, που έπρεπε να είχε γίνει.

Τα αυγά, λοιπόν, είναι εκεί για περισσότερο από μια εβδομάδα και δεν βλέπω καμία εξέλιξη, ούτε για εκκόλαψη, ούτε όμως και για νέκρωση.

Το αξιοπερίεργο είναι, ότι οι γαρίδες (cleaner, peppermint, hyspidus, μεσογειακές), καθώς και τα σαλιγκάρια astrea, που περιφέρονται συνέχει στο τζάμι και τα ψάρια, δεν τα έχουν πειράξει καθόλου.

Υποπτεύομαι, ότι είναι πιθανό να εκκρίνουν κάποια τοξίνη, που απομακρύνει τα υπόλοιπα είδη.

Το ίδιο πρέπει να ισχύει και με τη μαμά, γιατί τόσο καιρό, όλο κάποιος θα είχε γευθεί λίγο από τον ανίσχυρο και φαινομενικά απροστάτευτο γυμνοσάλιαγκα.

Οι μικροφωτογραφίες σου ΤΕΛΕΙΕΣ. Προβληματιζόμουν και εγώ με ποιον τρόπο θα μπορούσα να τα φωτογραφήσω.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό: http://www.seaslugforum.net/display.cfm?id=15227 που μιλάει ακριβώς για αυτό που σε ενδιαφέρει και προφανώς έχεις διαβάσει αν είσαι τυχερός και εχεις εκκόλαψη τοτε δεν θα δυσκολευτείς να χαρίσεις σε όλους μας τα μωράκια :angry2:

Δυστυχώς το άρθρο δεν μιλάει για την εκκόλαψη αλλα απλα λεει οτι θα δεις μικρα μικρα clarki να σερνονται στο ενυδρειο σου και να τρεφονται απο αλγη...τοσο απλα!!

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.... αυτο θα γινει μονο μετα απο 4-5 μερες μετα την εκκόλαψη αφου μεχρι τοτε τα μικρα θα βρισκονται στο νερο σου (swimming larvae) οποτε εκει θα ειναι το προβλημα μη τα τραβηξουν τα φιλτρα κτλ ....

Μακαρι ολα να πανε καλα και να μας κρατατε ενημερους και οι δυο τυχεροι !! :angry2:<_<

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο με το link που μας έδωσες Μάνο.

Και το είδος και τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

καλά, τι μηχάνημα διαθέτεις?

υπερηχογράφο η μήπως αξονικό τομογράφο? <_<

τέλειες οι φωτογραφίες σου! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές photo Γιάννη. :welcome:

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πόσες μέρες χρειάζονται για να εκκολαφθούν τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικες φωτογραφιες!!

Πολυ καλη δουλεια βρε παιδια!!

ΜΠΡΑΒΟ!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...