Jump to content

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕ 120L


alex23

Recommended Posts

XΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ. <_<:angry2: ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΤΩΡΑ ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ 1/12, ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΣΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΕ ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ph- 8 ,kh- 6dkh ,NH4/NH3-0 ,NO2-0.3 mg/l ,NO3-5mg/l, PO4-0.25mg/l kai Cu -0 .ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ 7 ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ 1 ΠΑΠΑΓΑΛΟ ΚΑΙ 1 ΓΛΥΦΤΗ .ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 2 ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΒΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΟ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΣΠΑΣΑ ΣΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ ,ΤΙΣ ΕΒΡΑΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΥΔΡΟΧΛΩΛΙΚΟ ΟΞΥ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΑΦΡΙΖΕ. ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ Η ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟ PH, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. :angry2: SOS ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ο παπαγαλος ειναι πολυ μεγαλος για τα λιτρα σου και αν το παρεις μικορ ενταξει αλλα μην ξεχνασ οτι καποια στιγμη θα μεγαλωσει.....

πια ψαρια λες αφρικανες?????

Link to comment
Share on other sites

ο παπαγαλος ειναι πολυ μεγαλος για τα λιτρα σου και αν το παρεις μικορ ενταξει αλλα μην ξεχνασ οτι καποια στιγμη θα μεγαλωσει.....

πια ψαρια λες αφρικανες?????

ο παπαγαλος που εχω δει ειναι μικρος(μεγεθος περιπου σαν σπιρτοκουτο), το γνωριζω οτι θα γινει μεγαλος αλλα εχω 2 φιλους με μεγαλυτερα ενυδρεια και ετσι οταν θα μεγαλωσει και θα εχει προβλημα χωρου θα το δωσω. afrikanes chichlides. τωρα εχω μια μικρη ασπρη με κοκκινα ματια (ειμαι ασχετος ακομα με τα ονοματα) και μια κιτρινη.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αν βάλεις κιχλίδες αφρικής δεν έχεις πρόβλημα με την πέτρα καθώς θέλουν υψηλές τιμές (pH, gH)!

Αν κατάλαβα καλά το στρώνεις ακόμα σωστά;

"τωρα εχω μια μικρη ασπρη με κοκκινα ματια (ειμαι ασχετος ακομα με τα ονοματα) και μια κιτρινη."

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αν βάλεις κιχλίδες αφρικής δεν έχεις πρόβλημα με την πέτρα καθώς θέλουν υψηλές τιμές (pH, gH)!

Αν κατάλαβα καλά το στρώνεις ακόμα σωστά;

"τωρα εχω μια μικρη ασπρη με κοκκινα ματια (ειμαι ασχετος ακομα με τα ονοματα) και μια κιτρινη."

Τι εννοείς;

..περιγράφει τις αφρικανες του.. :thumbup: ..και πιθανότατα στρώνει με

αυτές το ενυδρείο του..

υ.γ.συγνωμη για την παρεμβαση.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε alex23 ... :welcome:

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα ... :thumbup:

Κατα την αποψη μου υπαρχει ασυμβατοτητα ψαριων μεταξυ των αφρικανων και του parrotfish . Θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου και καλο θα ηταν να μη το βαλεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες και απο εμενα. :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αν βάλεις κιχλίδες αφρικής δεν έχεις πρόβλημα με την πέτρα καθώς θέλουν υψηλές τιμές (pH, gH)!

Αν κατάλαβα καλά το στρώνεις ακόμα σωστά;

"τωρα εχω μια μικρη ασπρη με κοκκινα ματια (ειμαι ασχετος ακομα με τα ονοματα) και μια κιτρινη."

Τι εννοείς;

τις αφρικανες μου εννοουσα.το ενυδρειο το εχω στρωσει (15 μερες με αποτελεσματα μετα APO TEST ph- 8,kh-6dkh

,nh4/nh3-0,NO2-0.3MG/L , NO3-5MG/L , PO4-0.25MG/L , CU-O) μου ειπαν οτι ειμαι οκ και μετα πηρα τις αφρικανες 2 στην αρχη και αλλες 3 μετα απο 5 μερες. θα προσπαθησω να στειλω φωτο (αν τα καταφερω να βρω τον τροπο) :welcome: . ευχαριστω για τις πετρες θα βαλω 2 ακομα.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε alex23 ... :welcome:

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα ... :thumbup:

Κατα την αποψη μου υπαρχει ασυμβατοτητα ψαριων μεταξυ των αφρικανων και του parrotfish . Θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου και καλο θα ηταν να μη το βαλεις .

Και εμενα η γνωμη μου στην αρχη αυτην ηταν, αλλα με κερδισε ενας μικρος parrotfish μπλε ανοικτο και μου περναει απο το μυαλο να το κανω αλλα μονο αν δεν προκαλεσω προβλημα στα ψαρια. Πρωτα απο ολα θελω να εχω ενα υγειες ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η γνωμη μου στην αρχη αυτην ηταν, αλλα με κερδισε ενας μικρος parrotfish μπλε ανοικτο και μου περναει απο το μυαλο να το κανω αλλα μονο αν δεν προκαλεσω προβλημα στα ψαρια. Πρωτα απο ολα θελω να εχω ενα υγειες ενυδρειο :welcome:

Εεεε τοτε μη το κανεις ... :thumbup: Δε ταιριαζει και θεμα συνθηκων αλλα και θεμα λιτρων ενυδρειου ...

Φυσικα η επιλογη ειναι δικη σου ...

Link to comment
Share on other sites

H diki mou gnomi einai na min peiramatisteis me Afrikanes giati ta litra sou einai liga kai arga h grigora 8a antimetopiseis polla problimata.Isos kalutera na asxoliosoun me nanokixlides opou einai pio koinonikes kai mporoun na sunuparxoun kai na megalosoun fusiologika sto enudreio sou. Panta filika Stratos. Kai oso gia to papagei fisch kalutera dosto apo tora.

Link to comment
Share on other sites

H diki mou gnomi einai na min peiramatisteis me Afrikanes giati ta litra sou einai liga kai arga h grigora 8a antimetopiseis polla problimata.Isos kalutera na asxoliosoun me nanokixlides opou einai pio koinonikes kai mporoun na sunuparxoun kai na megalosoun fusiologika sto enudreio sou. Panta filika Stratos. Kai oso gia to papagei fisch kalutera dosto apo tora.

δεν τον εχω αγορασει τον παπαγαλο σκεφτομουν να τον αγορασω αλλα δεν το βλεπω μονο αφρικανες θα βαλω τελικα.ευχαριστω για την προταση σου. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

H diki mou gnomi einai na min peiramatisteis me Afrikanes giati ta litra sou einai liga kai arga h grigora 8a antimetopiseis polla problimata.Isos kalutera na asxoliosoun me nanokixlides opou einai pio koinonikes kai mporoun na sunuparxoun kai na megalosoun fusiologika sto enudreio sou. Panta filika Stratos. Kai oso gia to papagei fisch kalutera dosto apo tora.

Πρωτα απ'ολα καλως ορισες και καλη αρχη :thumbup:

απλα να αναφερω πως συμφωνω με το φιλο και συνονοματο Στρατο αναφορικα με τα λιτρα που διαθετεις και το απαιτητικο ειδος σχετικα με τα λιτρα των αφρικανων. οχι τιποτα αλλο , για να μην απογοητευτεις. αν αγαπησεις αυτο το ειδος και δεν μπορεις να κανεις χωρις αυτο (οπως εγω ας πουμε) τοτε αρχισε να μετρας τους χωρους του σπιτιου για να φιλοξενησεις μεγαλυτερο ενυδρειο... και παλι ολοψυχα ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φιλέ και από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...