Jump to content

Aπορία Με Νιτρικά


ROBIN

Recommended Posts

Πως γίνεται να δίνεις αρκετή και διάφορη τροφή στους δίσκους (κατεψυγμένη,ζωντανή κλπ) και να έχεις λίγα νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αλλαγες νερου τακτικα και σε μεγαλο ποσοστο. :)

Σε συνδυασμό βέβαια με γερή φίλτρανση ώστε να αντέχει το "φορτίο", για να μην μετατραπεί το πρόβλημα των αυξημένων νιτρικών, σε πρόβλημα αμμωνίας.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Eχει σχεση με τις αλλαγες νερου και τα λιτρα

Ειναι δυσκολο να τα κρατησεις χαμηλα σε λιγα λιτρα με τετοια διατροφη

Χαμηλα νιτρικα θελουμε για αναπτυξη ανηλικων δισκων

Οι μεγαλοι δεν παιρνουν χαμπαρι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Βλεπουμε τα δεδομενα μας,λιτρα,ψαρια φιλτρανση,και τα ενισχυουμε με αλλαγες.Το Α και Ω για τον δισκο (και οχι μονο)....

Συνηθως τα πολλαλιτρα,συνδυαζονται με πολλα ψαρια,οποτε αν θελουμε χαμηλα νιτρικα,μια καλη ρουτινα σε αλλαγες ειναι απαραιτητη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα είπαν οι προηγούμενοι, και αν μπορώ να προσθέσω καλό καθάρισμα του βυθού για υπολείματα τροφής (όταν υπάρχουν) ώστε να αποφευχθεί η επιπλέον ρύπανση και αν αποδόσουν τα μέγιστα η φίλτρανση και οι αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να δίνεις αρκετή και διάφορη τροφή στους δίσκους (κατεψυγμένη,ζωντανή κλπ) και να έχεις λίγα νιτρικά;

SKIMMER !!!

Link to comment
Share on other sites

SKIMMER !!!

Φιλε, αιτιολογησε την αποψη σου γιατι εδω μιλαμε για γλυκου νερου ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Το Skimmer προλαβαίνει και αφαιρεί οργανικά απο το νερό πριν καταφέρει η βιολογία να τραφεί απο αυτά.

Δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο να μη τρέξει κάποιος ένα skimmer σε γλυκού νερού. Κάποιος λόγος θα υπάρχει αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως στο γλυκο δεν μπορουμε να επιτυχουμε τον λεγομενο αφρο λογω αλατιου που υπαρχει στο θαλασσινο με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο εμφανη ωφελος της ολης διαδικασιας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπουμε σκιμμερ σε γλυκού νερού :bigemo_harabe_net-82:

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ένα έξοδο λιγότερο.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το Skimmer προλαβαίνει και αφαιρεί οργανικά απο το νερό πριν καταφέρει η βιολογία να τραφεί απο αυτά.

Δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο να μη τρέξει κάποιος ένα skimmer σε γλυκού νερού. Κάποιος λόγος θα υπάρχει αλλά δεν...

Σωστό

Το θεμα ειναι πως στο γλυκο δεν μπορουμε να επιτυχουμε τον λεγομενο αφρο λογω αλατιου που υπαρχει στο θαλασσινο με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο εμφανη ωφελος της ολης διαδικασιας.

λάθος

Μάλλον αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπουμε σκιμμερ σε γλυκού νερού :bigemo_harabe_net-82:

Το skimmer χρησιμοποιείτε ευρέος ανά τον κόσμο και στο γλυκού νερού με εκπληκτικά αποτελέσματα σε ενυδρεία και λίμνες . Το κόστος μπορείς να το μειώσεις εάν το φτιάξεις μονος σου η πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο . Προσωπικά τρέχω skimmer σε 3 ενυδρεία γλυκού όπου κάνουν εκπληκτική δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

Σωστό

Το skimmer χρησιμοποιείτε ευρέος ανά τον κόσμο και στο γλυκού νερού με εκπληκτικά αποτελέσματα σε ενυδρεία και λίμνες . Το κόστος μπορείς να το μειώσεις εάν το φτιάξεις μονος σου η πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο . Προσωπικά τρέχω skimmer σε 3 ενυδρεία γλυκού όπου κάνουν εκπληκτική δουλειά .

Ποια σκιμμερ χρησιμοποιεις;ποιας εταιριας;Θα ειχε ενδιαφερον,ακ δεν κατανο,πως μπορει να λειτουργησει ενα συμβατικο σκιμμερ σε γλυκο νερο,αφου δεν θα αφρισει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ποια σκιμμερ χρησιμοποιεις;ποιας εταιριας;

DIY

Link to comment
Share on other sites

DIY

Εννοεις οτι αφριζει οπως στο θαλασσινο,τι ακριβως;Ειναι πατεντα δικη σου;

Βαλε φωτογραφιες.smile.png

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστούμε και περιγραφή, όχι μόνον φωτογραφίες, να καταλάβουμε και μεις οι αδαείς πως θα λειτουργήσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι νομιζω πως μιλαμε για σκιμερ γλυκου επιφανειας νερου,και οχι για τα κλασσικα θαλασσινα...?

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι νομιζω πως μιλαμε για σκιμερ γλυκου επιφανειας νερου,και οχι για τα κλασσικα θαλασσινα...?

To πιθανοτερο ειναι αυτο Κωστα

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι νομιζω πως μιλαμε για σκιμερ γλυκου επιφανειας νερου,και οχι για τα κλασσικα θαλασσινα...?

Εννοείς αυτό που προσαρμόζεις στην εισαγωγή του φίλτρου και τραβάει τα λίποι απο την επιφάνεια? Εγώ κατάλαβα κανονικό σκίμερ και γι αυτό ζήτησα λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό

Το skimmer χρησιμοποιείτε ευρέος ανά τον κόσμο και στο γλυκού νερού με εκπληκτικά αποτελέσματα σε ενυδρεία και λίμνες . Το κόστος μπορείς να το μειώσεις εάν το φτιάξεις μονος σου η πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο . Προσωπικά τρέχω skimmer σε 3 ενυδρεία γλυκού όπου κάνουν εκπληκτική δουλειά .

Δωσε μας τα φωτα σου φιλε μου, τη εννοεις ακριβως με σκιμμερ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω φτιάξει είναι σαν τα συνηθισμένα skimmer με δοχείο του λίτρου και κυκλοφορητή 300l/h

όπως φαίνεται στα σχεδιαγράμματα το πρώτο .

http://www.aquarium-design.com/reef/skimmer.html\

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω φτιάξει είναι σαν τα συνηθισμένα skimmer με δοχείο του λίτρου και κυκλοφορητή 300l/h

όπως φαίνεται στα σχεδιαγράμματα το πρώτο .

http://www.aquarium-...ef/skimmer.html\

Μιλαμε για γλυκου νερου ενυδρειο, επιμενω!

Εαν το συγκεκριμενο σκιμερ κανει δουλεια σε γλυκου ενυδρειο τοτε μιλαμε θα πρεπει να εχεις πολλα οργανικα διαλυμενα για να καταφερει να κανει αφρο ( οπως τα σκιμμερ για ΚΟΙ

) που ειναι αλλος ο τροπος λειτουργιας, αλλα εαν μιλαμε για τοση μολυνση τοτε σιγουρα δεν μιλαμε για ενυδρειο με δισκους.

Βαλε μας καποια φωτο ή βιντεο ακομα καλυτερα της κατασκευης σου και πως λειτουργει και στην πραξη να παρουμε ματι και εμεις, μια που ενδιαφερει πολυ κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...